اولین واکنش‌ ها به فیلم «قهرمان» اصغر فرهادی

اولین واکنش‌ها و نقدها به فیلم قهرمان(A Hero) جدیدترین ساخته اصغر فرهادی در جشنواره فیلم کن 2021/ منتقدان و مردم این فیلم را پسندیدند یا نه؟

اولین واکنش‌ ها به فیلم «قهرمان» اصغر فرهادی

ترجمه اختصاصی سلام سینما- «همه می‌دانند» آخرین فیلم «اصغر فرهادی» بود که هفتاد و یکمین جشنواره فیلم کن اکران شد و داستان آن در اسپانیا می‌گذشت. با «قهرمان» حالا «فرهادی» بازگشتی باشکوه به ایران داشته است.

پس از فیلم‌های «گذشته» که برای «برنیس بژو» جایزه بهترین بازیگر زن را به همراه داشت، «فروشنده» که جایزه‌های بهترین فیلمنامه و بازیگر مرد را به خود اختصاص داد و «همه می‌دانند» با هنرنمایی «پنه لوپه کروز» و «خاویر باردم»، حالا «قهرمان» چهارمین فیلم «اصغر فرهادی» است که در جشنواره کن نمایش داده می‌شود.

واکنش منتقدان قهرمان اصغر فرهادی-1

«اصغر فرهادی» باری دیگر به سراغ سبک مورد علاقه‌اش یعنی درام‌ هیجان‌انگیز روانشناختی رفته است.

در این یادداشت اولین واکنش منتقدان و مردم را به این فیلم مرور می‌کنیم:

واکنش کاربران توییتر به فیلم «قهرمان»:

- «قهرمان»، «الماس‌های تراش‌نخورده» فرهادی است. فیلمی فوق‌العاده که با هنرنمایی خیره‌کننده‌ی «امیر جدیدی» همراه شده است.

- «قهرمان» بهترین فیلم «اصغر فرهادی» بعد از «جدایی نادر از سیمین» است. فیلمی به همان اندازه غم‌انگیز، گیرا و خوش‌ساخت که آن را با تمام وجودم حس کردم. عاشق این فیلم شدم. گاهی کار خوبی انجام می‌دهی اما همگان به شما شک می‌کنند و با دروغ و نفرت از کنار آن می‌گذرند.

- فیلم جدید «اصغر فرهادی» یعنی «قهرمان»، نگاهی دردمندانه به سیاست و اخلاقیات و کاری است که ما در قبال آن انجام می‌دهیم. این فیلم قطعاً یکی از گزینه‌های اصلی بردن نخل طلا است.

- نقش‌آفرینی «امیر جدیدی» کاراکتر «رحیم» را به شدت همدلی برانگیز می‌کند به گونه‌ای که مخاطب در تمام افت و خیزهای داستان با او همراه است.

 

دیوید ارلیک- ایندی وایر:

- «قهرمان» یکی از بهترین فیلم‌های «فرهادی» است. او با تکه‌های پازلی که به مخاطب ارائه می‌دهد، باعث پیچیده‌تر نموندن طرح کلی داستان می‌شود اما همین پیچیدگی است که در نهایت پازل را حل می‌کند. درخشش «امیر جدیدی» تنها بخاطر دوست‌داشتنی بودن او‌ نیست بلکه بدلیل توانایی فوق‌العاده‌ی او در ایفای کاراکتر «رحیم» است.

اولین واکنش‌‌های منتقدان و مردم به فیلم «قهرمان» اصغر فرهادی

پیج رسمی گاردین:

- «قهرمان» فیلمی درگیرکننده و جذاب است اما واقع‌گرایی افراطی آن باعث شده است تا داستان کمی غیرمتمرکز بنظر برسد. بخش عمده‌ی موفقیت فیلم به دلیل نقش‌آفرینی هوشمندانه و دقیق «امیر جدیدی» است.

 

پیج رسمی اسکرین دیلی:

- «اصغر فرهادی» یک درام تحسین برانگیز را خلق کرده است که در مرکز آن «امیر جدیدی» با نقش‌آفرینی بی‌نظیر خود می‌درخشد.

قهرمان اصغر فرهادی-2

یادداشت شارلوت پاوارد در وب سایت رسمی جشنواره کن:

«اصفر فرهادی» در فیلم‌های قبلی خودش سه نقش اصلی داشت. در فیلم «قهرمان»، قهرمان داستان «رحیم»(امیر جدیدی) است که به دلیل عدم پرداخت بدهی خود به زندان افتاده است. هنگامی که او برای مدتی از زندان به مرخصی می‌آید، زنی که عاشق «رحیم» است و به او ایمان دارد، سعی می‌کند تا او را متقاعد کند که بدهی‌اش را کیسه‌ی پر از پولی که پیدا کرده است، تسویه کند. تصمیم «رحیم» عواقبی دارد که می‌تواند او را تبدیل به «قهرمان» کند.

خالق شاهکاری به نام «جدایی نادر از سیمین»، همانطور که درام اجتماعی مورد نظر خود را رشته به رشته می‌بافد، اشاره‌ای جدی به سیستم مدیریتی پیچیده می‌کند که با تقاضای بیش از اندازه‌ی مدارک می‌تواند برای انسان عذاب‌آور و شکنجه‌کننده باشد. در چنین جامعه‌ی خشک و کنترل‌شده‌ای، یک قهرمان می‌تواند به راحتی تبدیل به یک انسان منفور شود و بالعکس.

این فیلمساز ایرانی از تصویری واقع‌گرایانه از شکاف‌های جامعه‌ی ایران ارائه می‌دهد و فیلمش را از تأمل و ملاحظه پر کرده است زیرا این یک حقیقت است که برای هر چیزی باید مذاکره کرد.

«اصغر فرهادی» مانند همه‌ی فیلم‌هایش، شخصیت‌های داستانش را تا لب مرز سقوط می‌برد. او مرد جوان پر از امیدی را به تصویر کشیده است که همواره فکر می‌کند در نهایت همه چیز درست خواهد شد اما بحران توجه رسانه‌ را تجربه می‌کند.

در «قهرمان» دوباره «فرهادی» از دخترش «سارینا فرهادی» که در «جدایی نادر از سیمین» نقش‌آفرینی کرده بود، استفاده کرده است. این فیلم در شیراز یکی از پایتخت‌های ایران باستان و یکی از پایتخت‌های فرهنگی و هنری ایران در جنوب ایران فیلمبرداری شده است.

فتوکال قهرمان در کن 2021

مترجم: وحید فیض خواه

خبرهای مرتبط:


گزارش تصویری فرش قرمز فیلم قهرمان در جشنواره کن


گزارش ویدیویی از فرش قرمز فیلم قهرمان اصغر فرهادی

نظرهای منتشر شده