ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما و مسلمانان رانده شده میانماری + گزارش تصويري

۷ سال پیش
عکس ها و گزارش دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما و مسلمانان رانده شده میانماری

به گزارش سلام سينما به نقل از ايسنا، كتايون رياحي بنیانگذار بنیاد نیکوکاری کمک در این دیدار، پیشنهاد داد که روز نخست فروردین (23 مارس) هر سال را به عنوان روز خدا (خود آ) نامگذاری کنند؛ روز صلح و آرامش بشر، روزی که نباید در آن، هیچ خونی نه از انسان و از نه حیوان بر زمین ریخته شود.

 

 

بنا بر گزارش امور رسانه‌ای بنیاد نیکوکاری کمک،کتایون ریاحی در پی سفرهای همیشگی خود برای همدردی با محرومان و شنیدن صدای خاموش آوارگان و بی‌پناهان در روزهای پایانی سال 1392 با سفر به هند به دیدار و ملاقات با پناهجویان و رانده‌شدگان مسلمان میانماری رفت و از تعدادی از کمپ‌ها و اماکن زندگی آنان بازدید کرد؛ و به درددل‌ها و حرف‌های آنان گوش فرا داد.

 

در هند،هشت کمپ متعلق به مسلمانان رانده شده میانماری وجود دارد که اغلب در بدترین شرایط زیستی بسر می‌برند و بویژه وضعیت بهداشت و تحصیل برای کودکان و نوجوانان بسیار تاسف آورست.

 

کتایون ریاحی در این سفر ضمن بازدید از کمپ میانماری‌های حومه دهلی به کمپ دیگر آنان در حومه شهر هاریانا هم رفت و از نزدیک با تعدادی از بزرگان آنان ملاقات کرد، درددل‌ها و مشکلات‌شان را شنید و کمک‌هایی از جمله ساخت جایگاه و خریداری هشت مخزن آب دو هزار لیتری برای داشتن آب آشامیدنی و سالم برای هشت کمپ فوق به ایشان اختصاص داد.

 

کتایون ریاحی در دیدار با مسلمانان میانماری و دالایی لاما

 

ریاحی درباره این سفر گفت: مثل همیشه انگار صدایی از درونم از جایی به گوشم می‌رسد و بی‌طاقت می‌شوم برای انسانی که گاهی بشدت درمانده و تنها شده است،چند ماه پیش هم نقل مردمی آواره و بی‌پناه به گوشم رسید و به این جا فراخوانده شدم،خوشبختانه اینجا با سومالی تفاوت‌هایی محسوس دارد،این مردم آرام و صبور، فقیر نبودند بلکه آواره از شهر و دیار و کاشانه‌شان؛ با مناعتی غریب ما را پذیرا شدند و با گفتن دردهایشان؛ فکر می‌کنم که تا حدی تسکین یافتند، ما نمی‌توانیم اینهمه مشکل را حل کنیم و فقط در حد بضاعت خود قدمی برداشتیم اما من امیدوارم و هدفم بطور کلی اینست که صدای کمک این مردم، به گوش آنان که باید این درد دل‌ها را بشنوند برسد و من می‌دانم که می‌رسد. ما باید امید داشته باشیم.

 

پس از آن، کتایون ریاحی به دعوت دفتر فرهنگی دالایی لاما و برای همراهی با ایشان در روز آخر اسفند ماه 92 به دهکده جذامیان دهلی رفت و در مراسم بازدید و سخنرانی مسئولان مربوطه و مدیران چند موسسه نیکوکاری شرکت کرد.

 

به گزارش ایسنا، هند نزدیک به 150 هزار بیمار جذامی دارد و از این نظر در صدر بیماران جذامی جهان قرار گرفته است. دالایی لاما در این دیدار ، ضمن آن که بارها با دلجویی و همدردی با جذامیان،دست‌های آسیب دیده آنان را گرفت و نوازش کرد ، خطاب به بیماران گفت: با این که مشکلات جسمی دارید اما لبخند، اعتماد بنفس و ذهن زیبا و پاک را همیشه حفظ کنید تا زمانی که مغز و دل انسان خوب کار می‌کند،هیچ مشکل جسمانی نمی‌تواند خیلی مهم و موثر باشد.

 

katayoon riahi کتایون ریاحی در دیدار با مسلمانان میانماری

 

همچنین ریاحی،مهمان ویژه دانشگاه دخترانه "لیدی شری رام" بود و با رئیس دانشگاه،دیدار و گفت‌وگو کرد؛ در این مراسم دالایی لاما خطاب به دانشجویان گفت: شما جوانان این شانس را دارید تا دنیای بهتری برای خودتان بسازید. من به سیستم آموزشی بطور کلی نقد دارم و می‌گویم که کامل و درست نیست. باید تلاش کنیم تا خاصیت مهرپروری و توانایی محبت کردن و کلاً انسانیت را در سیستم‌های آموزشی وارد کنیم و در این راه بسیار بکوشیم.

 

 

این هنرمند ادامه داد: از نظر بیولوژیک ، زن توانایی و پتانسیل بیشتری برای مهر ورزیدن دارد ، پس زنان باید در راه گسترش مهر و صلح،بیشتر از قبل و فعالتر باشند ؛ در هستی ، فقط انسانِ است که می‌تواند به مرتبه بالای مهر و محبت دست پیدا کند ؛ مهر بورزید به همه، حتی به دشمنان‌تان... "

 

پس از این دیدارها در روز اول فروردین ، ملاقات نهایی با دالایی لاما بشکل اختصاصی و با حضور تعدادی از همکاران بنیاد کمک صورت پذیرفت؛ ابتدا دالایی لاما ، سال نو را به کتایون ریاحی و همراهان ایشان تبریک گفت؛ سپس ریاحی با ابراز خوشحالی از دیدار فوق ، پیشنهاد "روز خدا" را طرح کرد: "آرزوی دیرینه من سلامتی و صلح در جهان هست و فکر می‌کنم که در این زمینه ، با هم هم‌عقیده باشیم. من مدام از خودم می‌پرسم چه اتفاقی برای بشریت افتاده که این قدر به فکر جنگ افتادهاست!؟ در حالی که انسان ذاتاً باید که خواستار صلح باشد. من این روزها از کمپ مسلمانان میانماری هم دیدن کردم ، وضعیت آنان اسفبار است! و در گوشه گوشه دنیا می‌توان تبعیض و فقر و جهل و جنگ را دید ! من شما رایکی از مظاهر صلح و مهر در جهان می‌دانم و از آنجا که صلح و سلامتی در جهان آرزوی دیرینه من هم هست ، پیشنهادی با خود مهدیه آورده‌ام؛ پیشنهاد می‌کنم در سال ، یک روز را هم به نام "خدا" نامگذاری کنیم که در این روز هیچ خونی روی زمین ریخته نشود؛ نه از انسان و نه از هیچ جانداری؛ جنگ‌ها در این روز آتش بس شوند، اعدام‌ها لغو و هیچ قربانی‌ای صورت نپذیرد. باشد که این روز ، اولین روز صلح در جهان شود... ."

 

katayoon riahi کتایون ریاحی در هند دیدار با دالایی لاما

 

دالایی لاما نیز با استقبال و زیبا خواندن چنین اندیشه‌ای مطرح کرد:بسیار ایده و فکر خوبی‌ست و فکر می‌کنم که سرزمین هند بهترین جا برای طرح آن باشد ؛ زیرا هند مظهر همجواری و همزیستی زیبای همه مذاهب و قومیت‌ها و نژادهاست؛ من این ایده را در یک مراسم و یا کنفرانسی با حضور سران کشورها و با افتخار مطرح خواهم کرد و حتما عنوان می‌کنم که این فکر را از دوست ایرانی‌ام کتایون ریاحی دریافت کرده‌ام. من از فعالیت‌های شما در زمینه کمک‌رسانی به محرومان مطلع شده‌ام ، تبریک می‌گویم و از آنجایی که شما را خیلی مشتاق گسترش مهر و صلح می‌بینم،تقاضا دارم بیشتر در این زمینه‌ها فعالیت کنید.

 

وی در ادامه افزود: متاسفانه در تمام تیره‌های مذهبی و قومی ، جنگ و بی‌عدالتی دیده می‌شود و ما از دیدن اینهمه درگیری در جای جای جهان ناراحتیم ، باید بیشتر بکوشیم و بیشتر انرژی صلح را در جهان گسترش بدهیم؛ من واقعا امید دارم که سرانجام بشریت یکی شود و بسوی صلح حرکت کند،ما همه انسان هستیم و در احساسات با هم مشترکیم؛من هم به صلح امید بسیار دارم.

 

كتايون رياحي katayoon riahi

 

پایان بخش سفر کتایون ریاحی به هند، دیدار از خانواده مسلمان هندی، زنی به نام فاطمه بود که بدلیل دست و پنجه نرم کردن با مشکلات،مصائب فراوانی از سر گذرانده بود،ریاحی ضمن کمک به اسکان یکساله فاطمه و بچه‌هایش در دهلی، درباره تحصیل فرزندان وی نیز اقداماتی را صورت داد.

 

کتایون ریاحی katayoon riahi

 

کتایون ریاحی katayoon riahi

 

کتایون ریاحی katayoon riahi

 

عکس کتایون ریاحی در دیدار با دالایی لاما و مسلمانان رانده شده میانماری

 

دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما و مسلمانان رانده شده میانماری

 

دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما و مسلمانان رانده شده میانماری

 

عکس کتایون ریاحی با مسلمانان میانماری

 

دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما و مسلمانان رانده شده میانماری

 

کتایون ریاحی در دالایی لاما

 

کتایون ریاحی در دیدار با دالایی لاما

نظرهای منتشرشده

مهدی
۵ سال پیش
خدا خود می داند و بس- قضاوت کار بنده ناچیز با توجه به ظواهر نیست
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
ایمان
۷ سال پیش
بچه ها بهتره اول تحقیق کنید بعد حرف بزنید اینکه رفته اونجا که دلیل نمیشه تو ایران نرفته.همین خانوم ریاحی چندین بار به سیستان و بلوچستان و مناطق زلزله زده و بچه هایی که مشکلات ذهنی دارند و روستاهای جنوب کشور سر زده.کارهاش قابل تحسینه.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
goli
۷ سال پیش
اگه واقعا بشر دوستانه بود هیچ تصویری نباید میگرفته میشد و از اون مهم تر میشد هزینه سفر رو خرج نیازمندای کشور خودمون کنن ادا در آوردن آسونه ولی فکر کردن و کار درست کردن سخته و نباید انتظاری از بعضی ها داشت
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
مهرزاد
۷ سال پیش
سلام . بهتر است که این شکل بازدیدهای خیرخواهانه در روستاها و دهاتهای فقیر و عقب افتاده ی کشور خودمان هم رخ بدهد و ..
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
مکیال
۷ سال پیش
نظر خوبی است، امیدوارم که بشود
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
سایه
۷ سال پیش
حرکت جالب و انسان دوستانه ای است . اما من درک نمی کنم چرا هیچ کس براش مهم نیست که " چراغی که به خانه رواست ؛ به مسجد حرام است " کافی است یک سر به زندگی مردم در جنوبی ترین نقطه تهران خودمان بزنند . نمی گویم روستاهای دور افتاده جنوب یا غرب ... لابد این هم مثل کمک های بشر دوستانه به برخی از کشور های دوست ! جنبه دیگری دارد که نمی دانیم . ولی واقعا نمی دانیم ؟
خطر لو رفتن داستان
پاسخ