ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

به بهانه جنجال‌های فیلم نوح: معرفی ۱۰ فیلم بحث برانگیز برگرفته از تورات در تاریخ سینما / از فیلم اسکورسیزی تا کارگردان فیلم «گرگ و میش»

۷ سال پیش
لیست ده فیلم جنجالی برگرفته از تورات درتاریخ سینما به نقل از سی ان ان عبارتند از: فیلم نوح ۲۰۱۴، زندگی برایان ۱۹۷۹، مصائب مسیح ۲۰۰۴، پسر خدا ۲۰۱۴، عیسی مسیح سوپر استار ۱۹۷۳، داستان تولد عیسی مسیح ۲۰۰۶، طناب ۱۹۵۳، آخرین وسوسه مسیح ۱۹۸۸، پادشاه داوود ۱۹۸۵، شاهزاده مصر ۱۹۹۸

سلام سینما: نمایش فیلم نوح با بازی راسل کرو با حاشیه‌های متعددی مواجه شده است، به طوری که هر روز خبرهایی از این فیلم می‌شنویم. سی ان ان به همین بهانه ۱۰ فیلم جنجالی برگرفته از تورات در سال‌های اخیر را معرفی کرده است که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:


نوح ۲۰۱۴:
سال ۲۰۱۴ وعده نمایش تعدادی داستان حماسی از تورات را داده است که آخرین آن‌ها «نوح» با بازی راسل کرو و جنیفر کانلی می‌باشد. اما همه از ساخت فیلم‌های مبتنی بر ایمان خوشحال نیستند. با آنکه نوح به صورت واضح مشخص می‌کند این فیلم صرفا داستانی «با الهام از» تورات می‌باشد، اما این امر مانع نگرانی‌ها و خشم‌ها نسبت به حساسیت‌ها به چنین منابعی نمی‌شود. تا آنجا که حتی پیش از آن‌که نوح آماده نمایش شود این فیلم در بعضی کشور‌های خاورمیانه به دلیل تناقض با آموز‌های اسلام به دلیل نمایش چهره یک پیامبر ممنوع شده است.

 

فیلم نوح ۲۰۱۴

 

 

زندگی برایان از مانتی پایتون ۱۹۷۹:
این طنز بریتانیایی تبدیل به یک منبع اصلی برای قانون کلی گروه مانتی پایتون شد. این فیلم به محض نمایش از طرف گروه‌های مذهبی متهم به توهین به مقدسات شده و تظاهرات‌هایی را علیه آن برانگیخت و در بعضی از نقاط انگلستان و برخی کشور‌ها به طور کامل برای دهه‌ها ممنوع شد. در نمونه مد مونتی پایتون، فیلم‌سازان از توجه منفی برای بدست آوردن کمپین‌های بازاریابی کمک می‌گرفتند. این امر می‌بایست یکی از عواملی بوده باشد که «زندگی برایان» را به یک فیلم موفق در باکس آفیس تبدیل کرد.

 

زندگی برایان ۱۹۷۹

 

مصائب مسیح ۲۰۰۴:
درام مل گیبسون، پس از آغاز نمایش توفانی را در باکس آفیس به پا کرد. این فیلم ۱۲ ساعت آخر از زندگی عیسی مسیح را در جنبه‌های مختلف کار به نمایش می‌گذارد. موفقیت مالی فیلم نقدهایی را برای خشنونت وحشتناک آن و همچنین نقدهای از طرف گروه‌های کاتلیک به دلیل  صحت موارد غیر-توراتی به خود جلب کرد. برخی از احزاب ناراحت احساس کردند که میل گیبسون به عمد مصلوب شدن مسیح را از حساب‌های کتاب مقدس جدا کرده است.

 

مصائب مسیح ۲۰۰۴

 


پسر خدا ۲۰۱۴:
ادامه مینی سریال «کتاب مقدس»  تبدیل به یک عنوان موفق در باکس آفیس امسال شد. اما بدون آنکه موجب ناراحتی بینندگان آن شود. فیلم سکانس‌های شخصیت شیطان سفت را به دلیل همهمه منفی نسبت به شباهت قابل توجه بازیگر آن به باراک اوباما حذف کرد. همچنین بسیاری به دلیل بازیگر جذاب نمایش دهنده عیسی مسیح هیجان زده شدند، بعضی از بیننده‌ها برای یک عیسای جذاب آماده نبودند.

 

پسر خدا ۲۰۱۴

 


عیسی مسیح سوپراستار ۱۹۷۳:
با توجه به اپرای اندرو لوید وبر و تیم رایس به همین نام، این فیلم اقتباسی با بازی تد نیلی نقد‌های سراسیمه‌ای را دریافت کرد. گروه‌های یهودی به دلیل نمایش نقش یهودیان در مرگ عیسی آن را یک فیلم ضد یهودی نامیدند. همچنین بعضی از کاتولیک‌ها و پروتستانی‌ها واکنش‌های منفی‌ای را به دلیل شخصیت مسیح فیلم نشان دادند

 

عیسی مسیح سوپر استار ۱۹۷۳

 

 

داستان تولد عیسی مسیح  ۲۰۰۶:
مریم مادر نوجوان؟ کارگردان فیلم «گرگ و میش» کاترین هاردویک تلاشی را برای بازگویی تولد عیسی مسیح  در این فیلم با بازی کیشا کستل هوگز انجام داد.  
هوگز برای اولین نقش خود برای فیلم «نهنگ سوار» در سال ۲۰۰۲ نامزد اسکار شده بود و به نظر می‌رسید بهترین گزینه برای نقش مریم مقدس می‌باشد. اما فیلم پس از مشخص شدن آن‌که یک نوجوان ۱۶ ساله خارج از ازدواج باردار شده است با یک منع عمومی مواجه شد

 

داستان تولد عیسی مسیح ۲۰۰۶

 


طناب ۱۹۵۳:
ریچار بارتون در این درام درخشید که موجب آن شد که فیلم دو اسکار کسب نماید و تنها فیلمی حماسی از تورات باشد که عاقبت به خیر شده است. معروف است که فیلم اولین بار در فرایند سینما اسکوب صفحه پهن نمایش داده شد، داستان یک رومانیایی ساختگی حامی ملت که فرماندهی واحدی که عیسی مسیح را به صلیب کشید بر عهده داشت و کاملا با این امر که داستان ساختی است پر شده بود. با وجود آن‌که داستان در تورات ریشه دارد، خود داستان واقعی است و شامل تعدای اشتباهات تاریخی می‌باشد

 

طناب ۱۹۵۳

 

 

آخرین وسوسه مسیح ۱۹۸۸:
اقتباس مارتین اسکورسیزی از رمان نیکاس کازانتزاکیس، پس از نمایش موجب آشفتگی‌هایی شد. فیلم با بازی ویلیام دافو شامل توضیحات تکذیبانه‌ای است که این داستان براساس تورات مقدس نیست و از داستان به تصویر کشیده شده زندگی مسیح بسیار فاصله دارد. بعضی از گروه‌های بنیادگرای مسیحی تظاهرات و تحریم‌هایی را علیه فیلم به راه انداختند که موجب آن شد بعضی از سینماهای زنجیره‌ای فیلم را نمایش ندهند. بعضی از کشور‌های فیلم را ممنوع کردند و این امر همچنان در بعضی از کشور‌ها ادامه دارد

 

آخرین وسوسه مسیح ۱۹۸۸

 


پادشاه داوود ۱۹۸۵:
از ژیگولوی آمریکایی به تورات. این درام که زندگی داوود را نمایش می‌دهد اکثرا به دلیل نقش ریچارد گر به شدت از طرف منتقدین مورد نقد قرار گرفت. گر به تازگی و زمانی که این نقش را پذیرفت، به دلیل نقش تحسین شده خود در «افسر پلیس و جنتلمن» تیتر روزنامه ها شده بود، که این امر به عنوان یک اشتباه ناگوار بزرگ اولیه شغلی شناخته شده است.

 

پادشاه داوود ۱۹۸۵

 


شاهزاده مصر ۱۹۹۸:
این انیمیش موفق بیش از ۲۰۰ میلیون دلار در سراسر جهان فروش داشت که در نهایت موفق به دریافت جایزه آکادمی اسکار شد. اما این موفقیت بدون ایجاد جنجال نبود. این فیلم موفق در مالدیو و مالزی که بیشتر جمعیت آن مسلمان هستند ممنوع شد. موسی یک پیامبر در اسلام می‌باشد و نمایش چنین چهره‌هایی در اسلام حرام است.

 

 شاهزاده مصر ۱۹۹۸

نظرهای منتشرشده