ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

محمدرضا شجریان، استاد آواز ایران درگذشت

۴ ماه پیش
محمدرضا شجریان پس از تحمل یک دوره بیماری سرطان در تاریخ 17 مهر ماه 1399 در سن 80 سالگی درگذشت.

به گزارش سلام سینما محمدرضا شجریان، نامی که محبوب مردم کشور ایران است، امروز، 17 مهر ماه 1399 پس از تحمل یک دوره بیماری، در سن 80 سالگی در بیمارستان جم تهران درگذشت.

محمدرضا شجریان که خود متولد شهر مشهد بود، بر اساس وصیت‌اش، پیکر آن مرحوم برای تدفین به مشهد مقدس منتقل خواهد شد. او وصیت کرده که پیکرش پس از مرگ، در جوار آرامگاه فردوسی در طوس به خاک بسپارند.استاد محمدرضا شجریان در وصیت نامه اش آورده است که پس از رفتن از این دنیای فانی، پیکرش را در طوس و در جوار آرامگاه فردوسی به خاک بسپارند.


محمدرضا شجریان: فردای ما را سودایی رقم می‌زند که در سر می‌پروریم.


همایون شجریان با انتشار تصویری سیاه در صفحه اینستاگرام شخصی خود، با این جمله خبر را تأیید کرد: خاک پای مردم ایران به دیدار معشوق پرواز کرد.

محمدرضا شجریان که ۳ شهریور ماه پس از گذراندن حدود ۱۰ روز بستری شدن در بیمارستان جم به منزل منتقل شده بود، از یکشنبه ۱۳مهر، به دلیل افت هوشیاری، کاهش شدید پلاکت خون و از کار افتادن برخی اندام‌های بدن، بار دیگر در بیمارستان جم تهران بستری و تحت مراقبت قرار گرفته است.

سلام سینما این ضایعه را به جامعه هنری، مردم ایران و خانواده محترمشان تسلیت می‌گوید.

محمدرضا شجریان - درگذشت - همایون شجریان

روند بیماری محمدرضا شجریان:

- بعد از آن‌که محمدرضا شجریان در پیام ویدئویی تبریک نوروز سال ۱۳۹۵ با چهره‌ای دگرگون و موهای بسیار کوتاه حاضر شد، برخی سایت‌ها از ابتلای او به سرطان خبر دادند.

- جزییات تشدید بیماری این هنرمند شناخته شده موسیقی ایران، زمانی رسانه‌ای شد که بهمن ماه ۹۸ خبر رسید که شجریان در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده است. شرایطی که تا اسفند ماه نیز به صورت متناوب ادامه داشت.

در همین شرایط بود که همایون شجریان در شامگاه سوم اسفند ۹۸ به میان مردمی که شبانه در بیمارستان جم تهران حضور پیدا کرده بودند، آمد و در سخنانی روند بیماری و درمان پدر را اینگونه تشریح کرد؛ «از سه چهار سال قبل که پدر در آمریکا مجبور به رادیوتراپی شدند، این رادیوتراپی عوارض سویی به همراه داشت که شرح آن را بعدها در رسانه‌ها هم مطرح خواهم کرد. همان زمان بنده را خواستند که به آمریکا بروم. با مشکلاتی همچون اخذ ویزا و داستان‌های دیگر، خود را به آنجا رساندم. شرایط ایشان آن روز به گونه‌ای بود که دکترها او را جواب کردند و حتی گفتند تا یک هفته دیگر بیشتر زنده نخواهند بود چرا که حدود یک هفته بود که پدرم نه آب خورده بود و نه غذا.


تجمع مردم و خواندن آوازی از زنده یاد محمدرضا شجریان در مقابل بیمارستان جم


به دلایل عوارض همان رادیوتراپی و تورم مغز، مراحل پیچیده‌ای طی شده بود و سرانجام هم پزشکان پدر را جواب کردند اما بنده اصرار کردم در صورتی که ایشان عذاب و دردی نداشته باشد، حتی شده برای یک روز هم بیشتر او را برای ما نگه دارند، این کار را بکنند. برای تغذیه در معده‌شان لوله‌ای کارگذاری شد تا بتوانند غذا به او بدهند و همین تغذیه مجدد باعث احیا شد. پس از آن شرایطی را فراهم آوردیم تا به رغم برخی مشکلات پدر را به ایران منتقل کنیم.»

- هیئت مدیره بیمارستان جم با انتشار اطلاعیه شماره ۱۰ که ساعت ۱۴:۳۰ در تاریخ 17 مهر منتشر شده بود، تازه‌ترین اوضاع جسمانی محمدرضا شجریان را تشریح کرد. در این اطلاعیه آمده بود:

«در راستای اطلاع‌رسانی به مردم هنردوست و هم‌میهنان عزیز به استحضار می‌رساند، استاد عزیزمان کماکان مانند روزهای قبل نیازمند تهویه مکانیکی وابسته به دستگاه و داروهای بالابرنده فشار است و تمامی تیم‌های پزشکی در حال مداوای ایشان هستند.»

- اما در ساعت ۱۶:۲۰ در تاریخ 17 مهر 1399، دکتر مهرداد بهلولی، تایید کرد که قلب محمدرضا شجریان، استاد آواز ایرانی، پس از چهار سال مبارزه با سرطان، از تپش ایستاد و تیم پزشکی در حال احیا او هستند. این پزشک بیمارستان جم، با تاکید بر این‌که تلاش تیم پزشکی برای برگشت علائم حیاتی محمدرضا شجریان دامه دارد، احتمال موفقیت عملیات احیا را در حدود یک درصد دانست.

- سپس پس انتشار اخبار درگذشت استاد آواز، مجید پازوکی از دوستان نزدیک این هنرمند خبر درگذشت را تایید کرد.


واکنش هنرمندان به درگذشت محمدرضا شجریان


 

نظرهای منتشرشده