ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

مخالفت با هرگونه ممیزی جدید و تنگ‌نظرانه در تولیدات شبکه های مجازی

یک ماه پیش
معاون نظارت سازمان سینمایی:صدور هر مجوزی در شبکه خانگی بر عهده ماست/ صدا و سیما هم برای تولیدات خارج از تلویزیونش باید از ما مجوز بگیرد

به گزارش سلام سینما محمد مهدی طباطبایی نژاد معاون نظارت سازمان سینمایی به مهر گفت.: بر اساس متون صریح قانونی مصوب نهادهای قانونگذار «صدور مجوز تولید و نمایش هرگونه محتوای سمعی و بصری» بر عهده وزارت ارشاد است. به تعبیری مسئولیت انتشار محتوا و صدور مجوز برای محصولات شبکه نمایش خانگی اعم از فیزیکی یا مجازی همچنان بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد است.

صدور مجوز در هر پلتفرمی برعهده ما است. قانون حتی برای صداوسیما هم مشخص کرده است که اگر خود صداوسیما بخواهد اثری را تولید کند که در سیما پخش نمی‌شود، باید از ارشاد مجوز بگیرد؛ از انتشار تا تولید و مجوز محتوا در تمامی اشکال آن.

صوت و تصویر فراگیر در انحصار صدا و سیماست. مرکز ملی فضای مجازی، صوت و تصویر فراگیر را تعریف کرده است که چنین رسانه‌ای دو ویژگی دارد اول اینکه دارای کنداکتور پخش باشد. دوم اینکه کاربر غیرقابل شناسایی باشد که وی‌اودی‌ها مصداق آن نیستند. همه وی‌اودی‌ها کاربرانی قابلیت شناسایی دارند.

كانون كارگردانان سينماي ايران حمایت خود را از موضع گیری صريح معاونت نظارت سازمان سينمايي در مقابل تماميت خواهي سازمان صدا و سيما در صدور مجوز محصولات شبکه های مجازی اعلام می کند. 
کانون کارگردانان پیش از این هم مخالفت صریح خود را با واگذاری مجوز سریالهای نمایش خانگی به صداوسیما اعلام‌کرد و این‌مسئله را باعث تخریب روند این تولیدات دانست که می تواند صدها تن از اهالی سینما را در شرایط سخت این روزها مشغول به کار کند. 
فیلم ها، سریالها و برنامه های شبکه های مجازی داخلی توانستند میلیون ها مخاطب ایرانی در داخل و خارج کشور را با سلیقه های متنوع جذب کنند و تنها رقیب محصولات ماهواره ای هستند و نه محصولات صدا و سیما که مخاطب خودش را دارد.  
کانون کارگردانان خواستار ايجاد شرايطي است که کارگردانان و تهیه کنندگان به دور از هر نوع محدودیت و ممیزی جدید و فارغ از اعمال سليقه تنگ نظرانه بتوانند توليدات مطلوب جامعه را در فضای مجازی ارائه داده و رضایت سلائق مختلف مخاطبین روزافزون فضای مجازی را با تولیدات داخلی تامین کنند تا اين صنعت رو به رشد و پويا بهتر از قبل به حيات خود ادامه دهد.

نظرهای منتشرشده