ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

«اولیویا دی هاویلند» آخرین بازمانده «بر باد رفته» در سن 104 سالگی درگذشت

۲ ماه پیش
«اولیویا دی هاویلند» بازیگر برنده دو جایزه اسکار و ایفاگر نقش ملانی همیلتون در فیلم کلاسیک «بر باد رفته» در ۱۰۴ سالگی درگذشت.

به گزارش سلام سینما اولیویا دی هاویلند آخرین بازمانده از نسل بازیگران اصلی فیلم معروف «بر باد رفته» محصول سال ۱۹۳۹ میلادی و مسن‌ترین بازیگر برنده اسکار و در قید حیات سینمای جهان محسوب می‌شد. 

اولیویا دی هاویلند، از آخرین بازماندگان سینمای کلاسیک هالیوود، ۱ جولای ۱۹۱۶ در توکیو متولد شد. او در دانشگاه کمبریج تحصیل کرد و به عنوان استاد زبان انگلیسی در کالج سلطنتی تدریس می کرد. اولین حضورش در سینما در فیلم «رویای شب نیمه تابستان» ساخته ماکس راینر بود که در اکتبر ۱۹۳۵ اکران شد.

 پس از آن کمپانی برادران وانر یک قرارداد ۷ ساله همکاری او با منعقد کرد و برادران وارنر «هاویلند» را برای بازی در فیلمهای «کاپیتان بلاد» و «ماجراهای رابین هود» انتخاب کرد. 

او برای بازی در نقش «ملانی همیلتون» در فیلم سینمایی «بر باد رفته» نامزد دریافت جایزه نقش مکمل اسکار شد. همچنین در فیلم «جلو سحر را بگیرید» نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن و برنده جایزه حلقه منتقدان فیلم نیویورک شد و اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن را برای بازی در فیلم های «هرکس سوی خودش»، «گودال مار» و «وارثه» به دست آورد.

اولیویا دی هایلند

دی هاویلند دو بار ازدواج کرد. در ۲۴ ژانویه ۱۹۴۶ با «مارکوس گدریچ» که یک کهنه سرباز نیروی دریایی، نویسنده و فیلم‌نامه‌نویس بود ازدواج کرد و حاصل آن یک فرزند پسر به نام «بنجامین» بود که در ۴۰ سالگی در اثر بیماری سرطان درگذشت. اولیویا، در تمام مدت بیماری پسرش از او پرستاری کرد و تا زمان مرگ کنارش ماند. در سال ۱۹۵۲ از همسر اولش جدا شد و در ۲ آوریل ۱۹۵۵، با «پیر گالانته»، یک روزنامه‌نگار و ویراستار هفته‌نامه خبری ازدواج کرد. آن‌ها در روز ۱۸ ژوئیه ۱۹۵۶ صاحب یک فرزند دختر بنام «ژیزل» شدند.

از نکات قابل توجه در مورد این بازیگر اینکه، با وجود زیبایی ظاهری اش معمولا در نقش زنی معمولی و نه در مرکز توجه بازی کرده، در سال ۱۹۶۵ برای اواین بار به عنوان داور زن در فستیوال فیلم کن حضور داشته و مادرش که یک هنرپیشه تئاتر بوده، نامش را از داستانی عاشقانه از شکسپیر انتخاب کرده است.

در سال۲۰۰۸ و در سن ۹۲ سالگی مدال ملی هنر آمریکا را دریافت کرد و در سال ۲۰۱۰ نیز موفق به کسب نشان شوالیه از دولت فرانسه شد و در سال ۲۰۱۷ لقب «Dame» را از الیزابت دوم دریافت کرد. 

نظرهای منتشرشده