تیغ و ترمه در هفت/ قائم مقامی: احترام کیومرث پوراحمد حفظ نشد!

در بخشی از برنامه سینمایی «هفت» که روی آنتن شبکه سوم رفت، محمدحسین لطیفی، مجری برنامه، میزبان عوامل فیلم «تیغ و ترمه» بود.

تیغ و ترمه در هفت/ قائم مقامی: احترام کیومرث پوراحمد حفظ نشد!

به گزارش سلام سینما فیلم «تیغ و ترمه» به کارگردانی کیومرث پوراحمد، تهیه‌کنندگی علی قائم‌مقامی، فیلمبرداری علیرضا زرین‌دست و بازی دیبا زاهدی، پژمان بازغی، لاله اسکندری، هومن برق‌نورد، مهران رجبی، کورش سلیمانی و سیمون سیمونیان از پنجم خرداد اکران آنلاین شده است.

«تیغ و ترمه»، درامی اجتماعی است که زندگی دختری ۲۸ ساله‌ به نام ترمه را که با عمویش زندگی می‌کند، روایت می‌کند. او با بازگشت مادرش درگیر اتفاقاتی می‌شود و برملا شدن رازهایی در انتظار اوست.

در برنامه «هفت»، علی قائم مقامی، علیرضا زرین‌دست، پژمان بازغی و لاله اسکندری حضور داشتند و درباره «تیغ و ترمه» صحبت کردند. علی قائم مقامی تهیه کننده فیلم سینمایی تیغ و ترمه درباره انصراف از اکران در سال گذشته گفت: موقعی که قرار بود فیلم‌ اکران شود تعداد سانس ها و سالن ها ناعادلانه بود. حتی خود آقای پور احمد با یک سینمای دولتی تماس گرفت و گفت به ما سانس بدهید و آن ها فقط یک سانس آن هم آخر شب به ما دادند! ما هم تصمیم‌ گرفتیم‌ فیلم‌ اکران نشود‌. کیومرث پوراحمد جز پیشکسوتان هنر و سینماست احترام او را حفظ نکردند.

علیرضا زرین دست در ادامه گفت: در حال حاضر افراد بعد از هر سکانس میخواهد با دیدن مانیتور خود را نقد کنند. این‌کار اشتباهی است چون به فیلم و کارگردان اثر ضربه میزند. ذهن فیلمساز سیال است و ممکن است برای پلان های بعدی دچار مشکل شود.

این فیلمبردار پیشکسوت در انتها درباره کار با کارگردانان جوان گفت: فیلمساز های جوان روش. فیلمسازی متفاوتی دارند و دوست دارند با هم‌نسل خود و با روش های جدید فیلم بسازند.

در بخشی از این برنامه، پژمان بازغی با انتقاد از کسانی که در هنگام نمایش «تیغ و ترمه» در سی و هفتمین جشنواره فجر، برخوردی نامناسب با این فیلم و کارگردانش داشتند، گفت: «سینما دچار تغییراتی شده است و سلیقه‌ها عوض شده است و نشان می‌دهد سینما یک موجود زنده و پویاست. این‌که در جشنواره فجرِ سال ۹۷، برخی فیلم را دوست نداشتند، طبیعی است و می‌توانستند سالن را ترک کنند، اما حق نداشتند سابقه افراد را زیر سوال ببرند. برخی فقط به دنبال سوءاستفاده هستند.»

این بازیگر ادامه داد: «آقای پوراحمد یک نگاهی از ابتدای فیلمسازی دارند و شاید این لحن برای جوانان امروز البته شاید برای برخی، خوشایند نباشد. البته اکران آنلاین نشان داد برخی هنوز این لحن سینما را دوست دارند.»

بازغی تاکید کرد: «آقای پوراحمد فیلمی برای نسل جوان مملکت ساخته و یک پارادوکس در فیلم وجود دارد. این فیلم چندین نسل با خود فیلمساز فاصله دارد.

نظرهای منتشر شده