ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

مراسم تشییع پیکر محمدعلی کشاورز/ گزارش تصویری

یک سال پیش
عکس‌ها و صحبت‌های هنرمندان در مراسم تشییع پیکر محمدعلی کشاورز/ کامران ملکی، اسماعیل شنگله، امین تارخ و ...

به گزارش سلام سینما مراسم تشییع پیکر محمدعلی کشاورز، صبح سه‌شنبه ۲۷ خرداد با حضور جمعی از هنرمندان، علاقه‌مندان به این هنرمند و مسئولان فرهنگی در بهشت زهرای تهران برگزار شد.

او در قطعه هنرمندان، در نزدیکی مزار هنرمندانی همچون داوود رشیدی و عزت‌الله انتظامی به خاک سپرده شد.کامران ملکی، اسماعیل شنگله، امین تارخ و سیدعباس صالحی - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - از جمله افرادی بودند که در این مراسم سخنرانی کردند.

به نقل از میزان، حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی از جمله نخستین افرادی بود که در قطعه هنرمندان حضور یافت، مراسم تشییع محمدعلی کشاورز با وجود شرایط بیماری کرونا با حضور گسترده ای روبرو شد. امین تارخ بازیگر مطرح سینما و همبازی کشاورز در بسیاری از آثار همچون فیلم سینمایی مادر نیز در این مراسم حضور یافته بود. 

اسماعیل شنگله دیگر بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون دیگر هنرمندی بود که در قطعه هنرمندان حضور یافته بود، وی از جمله نزدیکترین دوستان کشاورز طی سالهای سال فعالیت در عرصه بازیگری بود. 

مراسم تشییع پیکر محمدعلی کشاورز - گزارش تصویری

امین تارخ در حاشیه این مراسم درباره شخصیت محمدعلی کشاورز گفت: وی از جمله بازیگرانی بود که شاخصه های فراوانی را می‌توان در تمجید از وی نام برد، کشاورز بازیگری توانمند، بی پیرایه و فروتن بود، وی بازیگر بسیار منظمی بود و اعتقاد داشت که انسانیت و صمیمت بین افراد باعث هرگونه موفقیتی می شود.

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی و قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی عباس عظیمی رئیس مجموعه فرهنگی و هنری برج آزادی از مدیران حاضر در این مراسم هستند. این مراسم ساعت ۹:۴۵ با قرائت آیاتی از قرآن به صورت رسمی آغاز شد.

مراسم تشییع پیکر محمدعلی کشاورز - گزارش تصویری - اسماعیل شنگه

اسماعیل شنگله در ابتدای این مراسم گفت: آشنایی من با این مرحوم از ۶۴ سال پیش آغاز شد، از سال ۱۳۳۵ که هر دو برای اولین در هنرستان هنرپیشگی تهران یکدیگر را دیدیم و برحسب اتفاق، چون منزل‌مان نزدیک به هم بود و پیش از آن هم خبر نداشتیم، دوستی میان‌مان شکل گرفت و این دوستی ادامه پیدا کرد و مانند آبراهه‌ای شد که این آبراهه تبدیل به رودی شد که هر دو ما را به‌دنبال خودش کشاند و برد.

وی در ادامه افزود: کشاورز هر کاری را به راحتی قبول نمی‌کرد و تنها در کارهای شاخص بازی کرد تا برای همیشه ماندگار بماند.

مراسم تشییع پیکر محمدعلی کشاورز - گزارش تصویری - سید عباس صالحی

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان دومین سخنران در روی سن قرار گرفت و ضمن عرض تسلیت به مناسبت درگذشت پدرسالار سینمای ایران گفت: محمدعلی کشاورز با دو بال حرکت کرد که او را به اینجا رساند؛ یکی به‌عنوان هنرمند نامی ایران و دیگری انسانی ویژه، خاص و متعالی. ترکیب این دو بود که کشاورز را اینگونه در جان و دل ما جای داده است.

وزیر ارشاد کشاورز را هنرمندی مردمی خطاب کرد و ادامه داد: در عرصه هنر، کشاورز با با طی مسیری طولانی در عرصه بازیگری به اینجا رسید. عشق او به هنر آنگونه بود که رشته‌های به‌ظاهر پول‌سازی که اعتبارات ظاهری را می‌آفرید، کنار گذشت و به هنر پرداخت. در وادی هنر او سلوک کرد.

مراسم تشییع پیکر محمدعلی کشاورز - گزارش تصویری - امین تارخ

امین تارخ دیگر سخنران مراسم تشییع محمد کشاورز به روی سن آمده و گفت: این فقدان را در ابتدا به خانواده کشاورز و بعد به اهالی سینما تسلیت می گویم. خلوص، صفای باطن، بی پیرایگی، فروتنی، نظم و عشق به بازیگری خصیصه‌های بارزی است که بایستی از آن ها یاد کرد. آنچه شمرده شد و بیش از این، باعث پیدایی شخصیتی ماندگار شد.

وی در ادامه با اشاره به همکاری خود با مرحوم کشاورز افزود: حقیر در چند فیلم سینمایی و دو مجموعه تلویزیونی افتخار همکاری با ایشان را داشتم که به آن می‌بالم. بی هیچ بزرگ‌نمایی بسیار از او آموختم. هرگز در طول سالیان همکاری نشنیدم و ندیدم در نظم و دیسیپلین حرفه‌ای کمی و کاستی داشته باشد. آمادگی متمرکز در جلو و پشت صحنه به همراه خلقی خوش در عین جدیت در کار مجموعه‌ای است که کمتر بازیگری‌ داراست. همچنین است درباره صداقت هنرمند که همین است که به بازیگر قدرت لازم را میدهد تا هر نقشی را به دید تماشاگر بنشاند که در غیر از این، جز تصنع چیزی باقی نمی‌ماند و از این روست که کشاورز در هر نقشی باورپذیر می‌نمود، چون در بازیگری صداقت پیشه کرده بود.

در خاتمه مراسم تشییع پیکر محمدعلی کشاورز پس از اقامه نماز توسط حجت‌الاسلام سیدمحمود دعایی و با همراهی مردم و علاقمندان، پیکر زنده‌یاد کشاورز در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شد.

مراسم تشییع پیکر محمدعلی کشاورز - گزارش تصویری - اسدالله یکتا

مراسم تشییع پیکر محمدعلی کشاورز - گزارش تصویری

مراسم تشییع پیکر محمدعلی کشاورز - عکس - اسدالله یکتا

مراسم تشییع پیکر محمدعلی کشاورز - عکس

نظرهای منتشرشده