ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

تاوان تماشای آنلاین فیلم و سریال

۳ ماه پیش

رپورتاژ - تماشای آنلاین فیلم و سریال و یا هرگونه فعالیت تحت وب یا به صورت کلی آنلاین، امروزه طرفدارن بسیاری پیدا کرده و اصرار به روش های قدیمی تبدیل به نوعی وسواس شده است نه یک رفتار قابل قبول همگانی. اما بستر آنلاین هم هزینه های خاص خودش را دارد. هزینه هایی که با پیشرفت تکنولوژی و ارزان تر شدن نسبی خدمات اینترنت در مقایسه با ۱۵ سال قبل توجیه بیشتری دارد اما هنوز نیاز به بررسی دارد.

رهایی از زنجیر کیف‌ های ‌DVD

 تکنولوژی هرروز در حال پیشرفت و حرکت رو به جلو است. زمانی آرشیوسازی یک لذت، یک تفریح و یک نقطه قوت بود، افرادی که یک کالکشن از فیلم های فاخر و با کیفیت را در اختیار داشتند، از داشتن این پکیج لذت فراوانی می‌بردند و بعضا هنوز هم می‌برند.
 اما در پر قو نگه داشتن DVD های فیلم پروسه پرزحمت و جاگیری است. مهمتر اینکه هر DVD بسته به کیفیت ساختش و شانس ما عمر مفید متفاوتی دارد و با کوچکترین بی دقتی ما صدمه ای غیر قابل جبران می‌بیند. با ورود هارد اکسترنال به ‍دنیای فضای دیجیتال به این موضوع رنگ جدیدی داد اما هنوز مشکلات خاص خود را داشت.

 هنوز دستگاهی که با یک ضربه می‌توانست از دور خارج شود و تمامی زحمات شما به هدر برود حلال مشکلات جمع آوری کالکشن DVD نبود.

ورود مفهوم مجازی و تحت وب به زندگی انسان و سینما

 امروزه دیگر حتی کنسول‌های بازی نسخه دیجیتال اختصاصی دارند و حتی جایی برای ورود Blu-ray های بازی را ندارند. دیگر صنعت فیلم و سینما که جای خود دارد و یک فیلم را دو ساعته تماشا می‌کنید و دیگر نیازی نه به دیدن آن دارید نه نگهداری آن.

 سرویس های آنلاین تماشای فیلم و سریال که در ایران با سیستم خرید اشتراک فعالیت می‌کنند شروع خوبی برای یک سیستم بالقوه قوی هستند. سرویسی که بینندگان خود را از گشت و گزار در اینترنت با هدف پیدا کردن و دانلود یک فیلم یا سریال مطابق سلیقه‌شان رهایی داده و زحمت جمع آوری این آثار را با یک هزینه اکانت اشتراکی جبران کرده‌اند.

بماند که دیگر شما برای حفظ و نگهداری فیلم های مورد علاقه‌تان نیاز به مدیریت فضای موجود در کامپیوتر ندارید و هر زمان اراده کنید با مراجعه به سایت این سرویس های پخش آنلاین همچون نماوا می‌توانید فیلم مورد علاقه خود را ببینید.

بلیط سفر از دنیای آفلاین

 در این دنیا هرچیزی یک هزینه‌ای دارد. Stream یا پخش مستقیم از طریق اینترنت نیاز به استفاده از ترافیک اینترنت دارد. شما زمانی که DVD یک فیلم را میخرید دیگر هزینه ای بابت دوباره تماشا کردن و یا پخش آن فیلم برای کسی ندارید. یا زمانی که یک فیلم را دانلود می‌کردید هروقت هوس می‌کردید آن فیلم مورد علاقه را از درون سیستم کامپیوتر یا گوشی‌تان دوباره تماشا می‌کردید.

 حالا برای هربار دیدن فیلم یا سریال مورد نظر خود نیاز به مصرف حجم بسته اینترنت خود دارید. سرویس های پخش آنلاین در اپلیکیشن های خود بخشی را نیز مخصوص دانلود و تماشای آفلاین دارند اما نه تنها این بخش محدود به مثلا ۱۰ تا ۲۰ فیلم به صورت همزمان است بلکه با کلیت فلسفه تماشای آنلاین هم در تضاد است. هدف جلوگیری از اشغال شدن سیستم های کامپیوتر کاربران و دسترسی آسان بدون وابستگی مکانی است.

آیا استفاده از سرویس های آنلاین می‌صرفه؟؟

 یکی از دغدغه های کاربران هم همیشه همین موضوع بحث حجم مورد استفاده است و به تبع آن هزینه‌های مصرف از این سرویس هاست. به طور معمول هزینه اشتراک یک ماهه این سرویس ها مثل نماوا و فیلیمو ۲۵۰۰۰ تومان است. با این مبلغ شما می‌توانید به صورت نامحدود به مدت یک ماه فیلم و سریال ببینید و به ازای هرکدام از این فیلم ها یا سریال هایی که تماشا کنید حجم مصرفی و هزینه شما افزایش پیدا می‌کند.

 اینترنت در ایران به ۲ صورت داخلی و بین‌المللی محاسبه می‌شود. به زبان ساده شما در ایران برای استفاده از سایت هایی ایرانی به صورت نیم بها هزینه می‌کنید. اگر برای دیدن یک فیلم از طریق یک سایت خارجی مثل YouTube ۵۰۰ مگابایت باید مصرف کنید برای دیدن همان فیلم با همان کیفیت در سایت مثلا آپارات ۲۵۰ مگابایت هزینه می‌کنید.

 به طور معمول برای دیدن یک فیلم با کیفیت 720p که کیفیت قابل قبولی است و برای دانلود عادی آن حدودا ۷۰۰ الی۱ گیگابایت باید حجم مصرف کنید، برای تماشای آنلاین حجم کمتری از اینترنت شما مصرف می‌شود؛ حدودا ۳۰۰ الی ۴۰۰ مگابایت.

اشتراک و اینترنت هنوز ارزان تر از DVD

 حال فرض کنید شما در طول ماه ۱۰ فیلم تماشا کنید؛ حدودا ۳ الی ۴ گیگ ترافیک اینترنت مصرف کردید. قیمت یک بسته ۴گیگ ماهیانه ایرانسل قبل از مالیات بر ارزش افزوده ۱۸۵۰۰ تومان است، همراه اول نیز ۱۸۴۰۰ تومان ارائه می‌شود. در نهایت با خرید اشتراک و هزینه ترافیک مصرفی با اینترنت تلفن همراه حدودا ماهیانه ۴۵۰۰۰ تومان باید برای تماشای فیلم ها کنار بگذارید. قیمتی که با توجه با افزایش قیمت DVD می‌توان با ۴۵۰۰۰ تومان ماکزیمم ۶ الی ۷ DVD خریداری کرد و هنوز هم مقرون به صرفه است.

 در اینترنت مکان شما وابسته به آدرس آی‌پی شماست و با استفاده از کانکشن های وی‌پی‌ان، شما دیگر یک کاربر خارجی حساب می‌شوید و هزینه شما از نیم بها به تمام بها تغییر میکند. لذا برای استفاده از این سرویس ها و یا هر سایت ایرانی دیگر به خاموش بودن VPN خود توجه کنید.

 

طرح های خاص و جذاب برای کاربران

 تنها اپراتوری که برای کاربرانش ترافیک رایگان برای استفاده از یک سرویس تماشای آنلاین را ارائه کرده شاتل است که برای نماوا مصرف حجمی ندارد. کاربران شاتل بدون دغدغه حجم مصرفی می‌توانند نامحدود از نماوا فیلم و سریال ببینند.

 

اپراتورهای همراه پر مصرف‌ترین مشتریان این سرویس‌ها

 چندی پیش با همکاری نماوا با اپراتورهای همراه سیستم های جدیدی برای کاربران طراحی شد که در استفاده های محدود و تعداد پایین توجیه اقتصادی هم دارد. همراه اول، ایرانسل و رایتل در یک همکاری مشترک با نماوا این امکان را فراهم کردندتا کاربرانی که با اینترنت این اپراتورها وارد نماوا می‌شوند بدون نیاز به خرید اشتراک و با محاسبه ترافیک تمام بها به تماشای اثر مورد علاقه شان بنشینند.

 همراه اول در یک همکاری اختصاصی با نماوا نیز راه جدید و جذابی برای مشتریان مشترک این ۲شرکت ارائه کرده است. کاربران همراه اول میتوانند با استفاده از باکس اختصاصی در صفحه خرید اشتراک نماوا روزانه با ۱۰۰۰ تومان اشتراک نماوا را داشته باشند. در مقایسه با اشتراک ۲ روزه ۹۹۰۰ تومانی نماوا این پکیج خاص مشترکین نماوا هم بسیار جالب است.

نظرهای منتشرشده