ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

کرونا به اسکار و قوانینش هم رحم نمی کند

۱۰ ماه پیش
در پی شیوع ویروس کرونا و تعطیلی اجباری سینماها و تاثیرش بر نمایش فیلم‌ها، آکادمی اسکار از تغییراتی در قوانین همیشگی خود رونمایی کرد.

به گزارش سلام سینما به نقل از مهر در نشستی که هیات رییسه آکادمی اسکار روز سه‌شنبه برگزار کرد، در مقررات شرکت فیلم‌ها در رقابت اسکار و اینکه هر فیلم باید حداقل هفت روز در سینماهای تجاری لس‌آنجلس نمایش داشته باشد تا حائز شرایط شرکت در رقابت اسکار تشخیص داده شود، تجدید نظر شد. در این این‌جا اصلی‌ترین تغییرات قوانین آکادمی را مرور کرده‌ایم.

ورود فیلم‌هایی که دیجیتالی پخش شده‌اند به میدان رقابت

این شاید مهم‌ترین تغییر باشد و بهترین خبر برای وی‌او‌دی‌هایی مانند نتفلیکس. به جای قانون نمایش هفت روزه در سینماهای تجاری، مقرر شد اگر فیلمی به صورت دیجیتالی هم به نمایش درآمده باشد، می‌تواند در اسکار دوره بعدی جزو مدعیان باشد. با این حال این تغییر به این معنی نیست که هر فیلمی که دیجیتال پخش شده هم در اسکار شرکت داده می‌شود؛ بلکه فیلم باید دارای برنامه اکران سینمایی از قبل باشد. فیلم همچنین باید به مدت ۶۰ روز از زمان استریم شدن یا انتشار وی‌اودی آن در دسترس اعضای آکادمی باشد تا بتوانند آن را تماشا کنند.

دیوید روبین رییس آکادمی با تاکید بر اینکه آکادمی معتقد است هیچ راهی بهتر از تماشای فیلم‌ها در سینما وجود ندارد تا بتوان به جادوی آن‌ها پی برد، با بیانیه‌ای با همراهی دان هادسون مدیرعامل آکادمی تاکید کرد: تعهد ما نسبت با این امر بی‌تغییر است. تاکید شده که وقتی سینماها این دوره را پشت سر بگذارند و کار عادی خود را شروع کنند، این قانون اکران هفت روزه در سینماها مجدداً شرط لازم برای شرکت فیلم در رقابت اسکار خواهد بود. گفته شده با بازگشایی مجدد سینماها، سینماهای نیویورک، منطقه خلیج، شیکاگو، میامی و آتلانتا هم به مناطق قابل قبول در کنار لس‌آنجلس افزوده خواهند شد.

قوانین اهدای جایزه

در عین حال در این بیانیه تاکید شده که به دلیل شیوع کرونا تغییری موقت در قوانین اهدای جایزه ضرورت یافته است و این در حالی است که مردم بیش از هر زمان دیگری از فیلم‌ها قدردانی می‌کنند.

یک جایزه کمتر!

آکادمی همچنین اعلام کرد یک جایزه اسکار هم از تعداد جوایز کم می‌شود و جایزه میکس صدا و تدوین صدا در قالب یک جایزه اهدا خواهد شد و این تصمیم از سوی شاخه صدای آکادمی گرفته شده و تعداد جوایز اسکار را به ۲۵ جایزه تقلیل می‌دهد. البته بعید است تغییر این مورد ارتباطی به شیوع ویروس کرونا داشته باشد!

همه اعضای آکادمی به بهترین فیلم بین‌المللی رای می‌دهند

همچنین برای نخستین‌بار همه اعضای آکادمی دعوت می‌شوند تا در دور نخست رای‌دادن برای انتخاب بهترین فیلم بین‌المللی شرکت کنند. اعضا باید حداقلی از فیلم‌های را دیده باشند تا مجاز به رای دادن شوند.

موسیقی‌های اورجینال‌تر

در بخش جایزه موسیقی نیز هیات مدیره رای داده است که حداقل ۶۰ درصد موسیقی فیلم باید اورجینال باشد و درباره فیلمی که دنباله یا از یک مجموعه فیلم است باید ۸۰ درصد موسیقی جدید باشد.

 

نود و سومین دوره اهدای جوایز آکادمی اسکار ۲۸ فوریه ۲۰۲۱ برگزار می شود.

لازم به ذکر است که گلدن گلوب نیز تعییراتی در مقررات اهدای جوایز ۲۰۲۱ داده است. این مقررات ۲۶ مارس اعلام شده بود و شامل این می‌شد که فیلم‌هایی که به دلیل ویروس کرونا امکان اکران خود را از دست داده‌اند، در رقابت امسال دیده خواهند شد. این شامل فیلم‌هایی می‌شد که تاریخ پخششان از ۱۵ مارس تا ۳۰ آوریل ۲۰۲۰ بود، دیروز اعلام شد این زمان افزایش یافته است.

 

نظرهای منتشرشده