ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

یاد ایام/ قرارداد محمدعلی کشاورز برای بازی در «کمال‌الملک»

یک سال پیش
طبق قرارداد «کمال‌الملک»، رقم قرارداد یکی از مهم‌ترین استادان بازیگری سینمای ایران برای ایفای نقش در این فیلم ماندگار ایرانی، تنها 90 هزار تومان بوده است.

به گزارش سلام سینما موزه سینما یکی از قراردادهای قدیمی سینمای ایران را منتشر کرده است. اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که این روزها بیشتر وقت خود را در خانه می‌گذرانید، حتما به سراغ خاطره‌بازی و گشت و گذار در میان عکس‌ها و خاطرات گذشته رفته‌اید. همانطور که در شبکه‌های مجازی می‌بینیم، این روزهای کرونایی به مردم فرصت داده به سراغ گذشته‌های خود بروند و خاطراتشان را هم خانه‌تکانی کنند.

اما گویا این خانه تکانی خاطرات و چیزهایی که مربوط به گذشته‌های دور هستند، فقط مختص مردم نبوده و موزه سینما هم این روزها رفته سراغ کاغذها و سندهای سالیان دورتر رفته و به تازگی تصویری از قرارداد محمدعلی کشاورز برای بازی در فیلم «کمال الملک» علی حاتمی را منتشر کرده است. احتمالا با این‌کار خواسته به نوع خودش تولد نودسالگی استاد کشاورز را که تنها چند روزی از آن می‌گذرد، تبریک بگوید.

محمدعلی کشاورز یکی از متواضع‌ترین و بی‌آلایش‌ترین بازیگران پیشکوست ایرانی است که سال‌ها حضور متمادی‌اش جلوی دوربین اخلاقیات او را تغییر نداده و با وجودیکه در شماری از مهم‌ترین آثار تاریخ سینمای ایران مانند همین «کمال‌الملک»، «شب قوزی»، «رگبار»، «دلشدگان» و «زیر درختان زیتون» حضور داشته است، اما مانند درختی که هرچه پربارتر شود، افتاده‌تر می‌شود، بر رواداری و تواضعش افزوده گشته است.

محمدعلی کشاورز- قرارداد کمال الملکمحمدعلی کشاورز در کنار بازیگرانی مانند علی نصیریان و داوود رشیدی با حضور در سینما توانستند کیفیت جدیدی از بازیگری را به‌نمایش بگذارند. آن‌ها بخش اساسی از بدنه موج نو سینمای ایران بودند که معنی بازیگری را در سینمای ایران دستخوش تغییر کردند.

«کمال‌الملک» یکی از فیلم‌های مطرح علی حاتمی است که محمدعلی کشاورز بازی درخشانی از خود در آن فیلم به‌جا گذاشته. فیلم داستان زندگی محمد غفاری معروف به کمال الملک را روایت می کند او که به عنوان نقاش باشی دربار ناصرالدین شاه قاجار پذیرفته می شود . پس از طی جریاناتی در نهایت پس از رد کردن پیشنهاد رضا شاه به تبعید در عراق محکوم و در آنجا می میرد .

«کمال الملک» در کنار «ستارخان» از جمله فیلم‌های زندگینامه‌ای ساخته علی حاتمی است. حتما آن دیالوگ معروف فیلم را از کتاب‌های ادبیات مدرسه به یاد دارید که کمال‌الملک خطاب به بافنده فرش می‌گوید: « استاد تویی، هنر، این فرشه، شاهکار این تابلوست، دریغ همه عمر یک نظر به زیر پا نینداختم. هنر، این ذوق گسترده است، شاهکار، کار توست.. ».

قرارداد فیلم کمال الملک و کشاورزاین فیلم از جمله آثار انتقادی علی حاتمی است که موضعی اعتراضی به حکومت پهلوی که ادامه‌ای بر همان عصر قاجار است، می‌گیرد. فیلم با وجود زبان رسمی و به اصطلاح درباری خود اما می‌تواند حسی از صمیمیت با شخصیت اصلی را در تماشاگر به‌وجود بیاورد.

انتشار این قرارداد باعث شد تا سری به گذشته‌های سینمای ایران بزنیم و یاد «کمال‌الملک»، علی حاتمی فقید و استاد محمدعلی کشاورز بزرگ که مدتی است از سینما فاصله گرفته را زنده کنیم. اما در کنار این خاطره‌بازی انتشار این قرارداد یک پیام روشن و دهن‌کجی مابانه هم به خیل عظیم سلبرتی‌های نابازیگری که این روزها سینمای ایران به تسخیر خود درآورده‌اند دارد: رقم قرارداد یکی از مهم‌ترین استادان بازیگری سینمای ایران برای ایفای نقش در یکی از ماندگارترین فیلم‌های این سینما تنها نود هزار تومان بوده است.

قراردار خانه سینما

و البته مبلغ این قرارداد که حالا برای ما شگفت‌انگیز است و قطعا لبخندی هم بر گوشه لب‌مان می‌نشاند. چه کسی باورش می‌شود یکی از بازیگران سرشناس ایران برای بازی در این فیلم، ۹۰ هزار تومان دستمزد گرفته باشد. درست است سال ۶۲ زمانی که این قرارداد بسته شده، عدد و رقم‌ها با امروز ما فاصله‌ی بسیار دارد اما این رقم در همان دوره نیز رقمی نجومی محسوب نمی‌شده‌ است.

محمد علی کشاورز که در همان زمان هم یکی از بازیگران مطرح ایران بوده، برای بازی در این اثر 90 هزار تومان دستمزد گرفته است. در این قرارداد ذکر شده اگر مدت زمان فیلمبرداری بیش از زمان مقرر به طول بینجامد، با توافق طرفین، مبلغی به این دستمزد افزوده خواهد شد.

نظرهای منتشرشده