ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

صحبت های جنجالی شهاب حسینی در جشنواره فجر 38+ ویدیو

۸ ماه پیش
ویدیو صحبت های جنجالی و طولانی شهاب حسینی در جشنواره فیلم فجر/ از حمله تند و بی سابقه به مسعود کیمیایی تا صحبت درباره بهروز وثوقی و نامه به رئیس جمهور

به گزارش سلام سینما فیلم «شین» به تهیه کنندگی شهاب حسینی از دو روز گذشته اعلام شد که در بخش خارج مسابقه به درخواست تهیه کننده اثر پذیرفته شده است و در روز شنبه در سینمای رسانه اکران می‌شود.

در روز گذشته توسط عوامل فیلم و امروز توسط جشنواره فیلم فجر اعلام شد که این اکران، نشست خبری نیز دارد.

شهاب حسینی که در این نشست حاضر شد، صحبت‌هایش را با این شعر سعدی که بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند، آغاز کرد و گفت:

"امکان ندارد در گوشه‌ای از این سرزمین اتفاقی بیفتد و ما رنجیده خاطر نشویم. هرواقعه تلخی که در این مدت رخ داده مایه تاسف است و قلب آدم را به درد می‌آورد. ما باید راه و اهداف عزیزانی که ازدستشان دادیم را ادامه دهیم.

چهارسال بود که در جشنواره حضور نداشتم و اساسا من دینی به این جشنواره ندارم که بخواهم از آن دفاع کنم. من از وحدت بین مردم دفاع و از تفرقه جلوگیری می‌کنم.
جشنواره‌ فیلم فجر مثل هر فستیوال دیگری در دنیا یک امکان است. من کاری به فیلمسازان خیلی پرسابقه یا پیشکسوت ندارم. من با فیلمسازان جوانی کار دارم که قرار است پتانسیل و داشته‌های آینده این کشور باشند. من نمی‌توانم ساکت بنشینم که استاد پیشکسوت سینما، که سال‌هاست روند کاریش پیش چشم تماشاگر مشخص است، و هر ساله تماشاگر برخورد ناراحت‌کننده‌ای با فیلم‌های ایشان دارد، می‌آید و امسال هم فیلمی را می‌سازد که مطمئن است برخورد بدی با فیلمش اتفاق می‌افتد و بنابراین می‌آید و آن روغن ریخته را اصطلاحا نذر امامزاده می‌کند و سنگ‌بنایی را می‌گذارد که نتیجه‌اش جز نفاق و تفرقه و نفرت‌پراکنی چیز دیگری نیست. بقیه را در یک آمپاس اخلاقی قرار می‌دهد. کسانی که با یک دنیا عشق و امید و آرزو آمده‌اند فیلمی را ساخته‌اند که قرار است با آن آینده خودشان و سرزمین‌شان را رقم بزنند.این بی‌انصافی است که آدم اینقدر خودخواه باشد که طوری حرف بزند که ملاحظه‌ هیچ کس دیگری را در آن نکند."

او در ادامه به درخواستش برای حضور بهروز وثوقی در ایران و نامه‌اش به رئیس جمهور اشاره کرد و گفت:

"من علاقه‌ای به پاره شدن این لحاف چهل‌تکه سرزمینم که هر طرفش را یکی گرفته و می‌کشد، ندارم. اصرار کردم و نامه نوشتم به آقای روحانی جهت رفع ممنوعیت بهروز وثوقی. بماند که چقدر ما جای خالی ایشان و تجربه ایشان را احساس می‌کنیم. این جشنواره یک فرصت بود، که من امیدوار بودم از آن استفاده شود. حضور بهروز وثوقی اولویت دوم من است. تصمیم خودشان است که برگردند یا برنگردند اینجا وطن خودشان است. اولویت اول من دیده شدن فیلم «آشغال‌های دوست‌داشتنی» به بهانه حضور بهروز وثوقی در آن فیلم بود، چون می‌دانستم طیف بسیار گسترده‌ای فیلم را خواهند دید. پیامی که در آن فیلم وجود دارد بسیار به درد امروز می‌خورد و باید شنیده شود. چون فیلم «آشغال‌های دوست‌داشتنی» در زمان خودش اکران نشد و هنگام اکران تأثیر خودش را از دست داد، حرف فیلم فنا شد. دوباره می‌توانست شنیده شود. حرف فیلم الان شنیدن دارد.

در این مدت تکلیفم با مخاطبان روشن شد و تعارفی که بین من و مخاطبانم وجود داشت از میان رفت. از این به بعد لزومی احساس نمی‌کنم ورای توانایی خودم تواضع داشته باشم.

من در امریکا در حال کار کردن و فیلمسازی هستم و فقط برای بیان ادبیات و فرهنگ کشورم قدم برمی‌دارم."

شهاب حسینی خطاب به برخی هنرمندان و تحریم جشنواره از سوی آن‌ها بیان داشت:

"قهر کردن از فجر راه چاره نیست. باید حضور داشت و حرف زد. مشکلات ما به عنوان یک ایرانی با هیچ دستی از خارج از کشور حل نخواهد شد. ما باید مشکلاتمان را خودمان برطرف کنیم و منتظر هیچکسی از خارج از گود نباشیم."

 

هوشنگ توکلی بازیگر این فیلم نیز تصریح کرد:

"در 41 سالی که از انقلاب می‌گذرد سه نسل عوض شده است و نسل چهارم ما شاید بهترین نسل هستند.

اگر بهروز وثوقی در سال 58 در ایران بود، تیکه تیکش می‌کردن.

تا سال 61-62که  ما نیز در عرصه فرهنگی موثر بودیم اجازه سانسور نمی‌دادیم. ما بهترین هنرمندانمان را در این سال‌ها از دست دادیم.

همیشه ممیزی‌ها وجود داشته و آدم‌های نامتخصصی بر سرکار هستند که مانع فعالیت‌های سینما شوند. امیدوارم سانسور از سینمای ایران حذف شود."

 

آتش تقی‌پور در ادامه نشست درباره فحاشی‌ها به شهاب حسینی و گلایه شهاب حسینی به علت انتقاد از مسعود کیمیایی ابراز داشت:

"همه ما به اندازه مسئولیت‌هایی که داریم در اتفاقات اخیر مقصریم. این روزها چقدر کارفرهنگی انجام دادیم؟ ما تفکر خیلی از پیشکسوت‌های فرهنگی را نمی‌توانیم تغییر دهیم."


عصبانیت شهاب حسینی در جشنواره فیلم فجر 38 + ویدیو


 

نظرهای منتشرشده

هومن دانا
۷ ماه پیش
شیر مادرت حلالت استاد شهاب حسینی که به موقع اومدی و حق رو گفتی چون در فضای غبار آلود موجود که به سبب هجمه وحشتناک و بسیار سنگین جنگ روانی دشمنان ایران که علیه مملکت راه انداختن و سابقه ای هم در تاریخ دنیا نداشته، چه کم هستند کسانی که مسیر درست و حق رو پیدا می کنند و چه بسیارند گمراهان
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
حسین عباسی
۷ ماه پیش
شهاب خان خیلی مونده تا کیمیایی بشی
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
رضا صادقی
۸ ماه پیش
شهاب حسینی حرف حق زده فیلمهای مسعود کیمیایی تو سالهای اخیر به معنای واقعی کلمه افتضاح بودند و ارزش دیدن نداشتند
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
kami کسان
۸ ماه پیش
خاک بر سر فهم مملکت که نمیفهمه استاد کیمیایی کیه و حسینی کیه .وثوثی رو کیمیایی وثوقی کرد . ا.ن رفت خارج و استاد اینجا ماند .خاک بر سر حسین یکه معنای حل مشکلات نمیدونه .کیمیایی د رحال حل مشکلات این حرف میزنه نه مثل تو که فکر خارج هسش
خطر لو رفتن داستان
پاسخ