ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

ابراهیم حاتمی کیا: ما سربازان فرهنگی این نظام هستیم، چرا اینگونه با من برخورد نمیشه؟

۷ ماه پیش
ویدیوهایی از نشست جنجالی «خروج» در جشنواره فیلم فجر/ اعتراض ابراهیم حاتمی کیا به اهالی رسانه و منتقدان: ما سربازان فرهنگی این نظام هستیم، چرا اینگونه با من برخورد نمیشه؟

به گزارش سلام سینما ابراهیم حاتمی کیا، کارگردان و نویسنده فیلم سینمایی «خروج» که در بخش مسابقه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر حضور دارد، در نشست خبری این فیلم در پاسخ به این سوال که آیا انتظار دریافت سیمرغ دارد یا خیر تصریح کرد:

"آنقدر در طول 35 سالی که در سینمای حرفه‌ای کار می‌کنم فیلم ساخته‌ام که توجه نشدن به فیلم‌هایم برایم عادی است و هیچ مشکلی هم ندارم. به فیلم «پیراهن یوسف» یا «چ» اصلا توجهی نشد. همه چیز به داورانی که در این دوره حضور دارند بستگی دارد زیرا تصمیم گیری دست آن‌هاست."

وی در پاسخ این سوال که نگران نبودید بعد از ساخت این فیلم با هجمه‌ای هماهنگ و سازمان‌یافته رو به رو شوید، گفت:

"گناه ما کارگردان‌ها چیست که فیلم می‌سازیم، برای ما دادگاه تشکیل می‌شود. برای چه بعضی از دوستان تا این حد بی‌حیا هستند؟ علی حاتمی از دنیا رفت الان جای او پر شده است؟ از اذیت کردن ما لذت می‌برید؟ از این فضا دلخورم. «خروج» بیستمین فیلم من است و هرسال در نشست خبری جشنواره حضور پیدا می‌کنم اما هر سال بدتر از سال بعد می شود. انصاف داشته باشید، برای هر فیلمم عمرم را گذاشته‌ام، عریان‌گری تا این اندازه درست نیست. ما سربازان فرهنگی این نظام هستیم برای چه با ما درست برخورد نمی‌شود؟"

او همچنین درباره اینکه چرا فیلم «خروج» در آرای مردمی نیست گفت:

"ای کاش بعدا هیئتی تشکیل شود و از کسانی که کارت  در دستشان است تحقیق شود، این بار مهندسی به ظاهر ساده اما در اصل پیچیده‌ای انجام شده است، همه چیز را به زمان ارجاع می‌دهم زیرا تنها زمان است که نشان می‌دهد کدام فیلم در تاریخ و اذهان مردم می‌ماند."

 

جدال‌های لفظی در نشست خبری فیلم خروج به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا در سی و هشتمین جشنواره فیلم

عصبانیت دستیار کارگردان فیلم «خروج»: ما داریم کاری میکنیم که فیلم‌هامون پر بشه از عرق خوری و بی حجابی

 

او در پاسخ به این سوال که چرا فیلمی در رابطه با اتفاقات اخیر جامعه و اعتراضات نمی‌سازد؟ گفت:

"من فیلمم را می‌سازم و ترجیح می‌دهم آنچه به عنوان فیلمساز صلاح می‌دانم و هرآنچه که دغدغه‌ام است را به تصویر بکشم.

حاتمی‌کیایی که حالا رو به روی شما نشسته و درباره تمام مسائل نیز فیلم ساخته است. آنچه اکنون ساخته‌ام تمام چیزی است که بلدم و باقی فیلم‌هایی که ساخته‌ام نیز همان چیزی بوده‌اند که دغدغه‌اش را داشته‌ام. انتظاری که از من می‌رود تا فیلم‌های خوشایند دیگران را بسازم اصلا درست نیست، تا الان حتی یک فیلم سفارشی نساخته‌ام و نظر کسی برایم اهمیت ندارد."

 

عصبانیت حاتمی کیا از پرسش یک خبرنگار که «چرا ابراهیم حاتمی کیا همون حاتمی کیا قدیم نیست؟»: من اگر بیفتم پشت شما، معلوم نیست آخرتم به کجا کشیده میشه.

نظرهای منتشرشده