ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

شهلا ریاحی اولین کارگردان زن سینمای ایران درگذشت

۹ ماه پیش
شهلا ریاحی بازیگر پیشکسوت و اولین کارگردان زن سینمای ایران شامگاه دهم دی ماه در سن ۹۳ سالگی درگذشت.

به گزارش سلام سینما،  شهلا ریاحی بازیگر پیشکسوت و اولین کارگردان زن سینمای ایران ساعت ۲۰ دهم دی ماه بر اثر کهولت سن درگذشت.

شهلا ریاحی با نام اصلی قدرت‌الزمان شربتچی وفادوست متولد۱۷ بهمن ۱۳۰۵ در تهران متولد شد.

او سینمای حرفه‌ای را سال ۱۳۳۰ با فیلم «خواب‌های طلایی» به کارگردانی معزالدیوان فکری آغاز کرد. او در طول دوران فعالیت خود در بیش از یک صد فیلم ایفای نقش کرد. نهنگ عنبر ۲ آخرین بازی شهلا ریاحی در مقابل دوربین بود که بصورت افتخاری در این فیلم حضور داشت.

شهلا ریاحی با ساخت فیلم مرجان در سال ۱۳۳۵، اولین کارگردان زن سینمای ایران شد.

وی همچنین گوینده رادیو و تلویزیون، مجری برنامه‌های کودک، تلویزیون بود. شهلا ریاحی هنرپیشه صدا و دوبلور بود و فیلم‌های زیاد ایرانی و خارجی را دوبله کرد از جمله فیلم‌های معروفی چون دلیجان آتش و بربادرفته را دوبله کرده‌است. وی در کنار بزرگانی همچون حسین عرفانی، منوچهر نوذری، احمد رسول زاده، ولی‌الله مؤمنی، نصرالله مدقالچی و … به کار دوبله پرداخته‌است.

 

شهلا ریاحی

 

وی در مورد اینکه چرا به کارگردانی کمتر مشغول است فعالیت حضور پررنگ تری به عنوان بازیگر در سینما دارد در مصاحبه با ایسنا گفت:

مرجان را در سال 1335 به عنوان اولین کارگردان زن ایران ساختم. اما هنر پیشگی برایم راحت‌تر بود و بیشتر فعالیتم را معطوف آن کردم . 

وی که در مورد بازنشستگی اش در سینما گفت: 

دیگر تصمیم به کار کردن ندارم و بعد از نزدیک به 60 سال فعالیت هنری، خودم را باز نشسته کردهام. از حدود سال  81 پیشنهادی را قبول نمی‌کنم و فیلم ناتمام «شتاب» به کارگردانی ساموئل خاچیکیان آخرین کارم است. در واقع دیگر نوبت افراد دیگر است که امیدوارم موفق باشند. از نوجوانی به بازیگری علاقه‌مند بودم و کار می‌کردم، اما الآن نوبت دیگران است. من دیگر چه‌قدر باید بازی کنم، از دختربچه تا مادربزرگ بازی کردم و الآن دیگر وقت استراحت است. تئاتر و سینما چیزی نیست که آدم از آن سیر و زده شود، اما رسیده‌ام به سنینی که آخر خط است ولی من چه کنم، حس من سر خط است. محبت مردم به من روحیه می‌دهد و من را سراپا نگه داشته است و الآن وقتی برخورد آنها را می‌بینم بزرگ‌ترین مدال دنیا را می‌گیرم.

 

پرنده کوچک خوشبختی»، «پرستار شب»، «گل مریم»، «در مسیر تندباد»، «مرگ پلنگ»، «بچه‌های طلاق»، «دلشدگان»، «دوفیلم با یک کلید»، «راه و بیراه»، «می‌خواهم زنده بمانم»، «چراغ خانه»، «همسران»، «این خانه دور است» و «سلام به انتظار» از جمله آثار این بانوی سینمای ایران می باشد.

 

نظرهای منتشرشده