ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

آغاز کار هیأت انتخاب جشنواره فیلم فجر سی و هشتم

یک سال پیش
هیأت انتخاب بخش سینمای ایران سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر آغاز به کار کرد.

به گزارش سلام سینما این هیأت متشکل از محمد احسانی، محمود اربابی، همایون اسعدیان، یلدا جبلی، رضا درستکار، سید محمود رضوی و حسین کرمی پس از دریافت احکام خود از ابراهیم داروغه زاده دبیر جشنواره، تماشای فیلم های متقاضی را برای انتخاب فیلم های بخش سودای سیمرغ و نگاه نو آغاز کردند.
کار هیأت انتخاب جشنواره تا اواسط دی ماه ادامه خواهد داشت.

 

همایون اسعدیان: شگفتی‌ها حاصل کار جوانان است

همایون اسعدیان از کارگردانان سینمای ایران که ریاست هیات مدیره خانه سینما را عهده دار است گفت: من نگاهم معطوف به اسامی نیست، در چند سال گذشته شگفتی‌ها حاصل کار جوانان بوده نه فیلمسازان اسم و رسم‌دار. قصد توهین به پیشکسوتان را ندارم اما در سال‌های اخیر اگر شگفتی بود کار دست فیلمسازان جوانان بوده است. برای من بسیار لذت‌بخش است که نسل جدید سینما تا این اندازه سینما را می‌شناسد، علم آن را دارد و می‌تواند با مخاطب ارتباط برقرار کند. تصور می‌کنم با توجه به سیل عظیم جوانانی که وجود دارد نتایج خوبی را از سمت آنان شاهد باشیم.

این کارگردان که در چندین دوره جشنواره موفق به دریافت سیمرغ بلورین شده است خاطر نشان کرد: در جشنواره سال گذشته حدود 5 فیلم خوب، 5 فیلم متوسط و چیزی نزدیک به 10 فیلم ضعیف داشتیم. این آمار برای جشنواره‌ای که آثار خود را از میان 80 تا 100 فیلم انتخاب می‌کند، کارنامه خوبی است. حتی در جشنواره‌های بزرگ دنیا هم که از میان هزار فیلم، آثار خود را انتخاب می‌کنند چنین نسبتی نمی‌بینید. اگر در جشنواره امسال هم همین مسیر طی شود اتفاق خوبی افتاده‌است.

 

محمد احسانی: سینمای‌ایران در آستانه پختگی است

محمد احسانی عضو هیات انتخاب سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر درباره ارزیابی خود از جشنواره پیش‌رو اظهار کرد : سال گذشته در سی‌وهفتمین دوره از جشنواره ملی فیلم فجر در هیات داوران حضور داشتم و امسال هم توفیق شد تا به همراه دیگر همکاران به عنوان اعضای هیات انتخاب به تماشای آثار متقاضی حضور در این رویدا‌د مهم بنشینیم.

وی که سابقه معاونت ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی را دارد ادامه داد: در میان لیست داوطلبان نام‌های بزرگی را دیدم و همچنین با‌خبرم از جوانانی که به عنوان فیلم‌اولی برای حضور در جشنواره فیلم فجر تلاش می‌کنند، از آنجایی که بر پایه فیلم‌های مستند‌ و کوتاه ساخته شده توسط جوانان شناخت نسبی از آن‌ها به دست‌ آوردم گمان می‌برم جشنواره خوبی پیش‌روی ما باشد.

 

محمود رضوی: انتخاب در این دوره جشنواره فیلم فجر سخت‌تر از داوری است

سید محمود رضوی در خصوص پیش‌بینی خود از فضا و آثار این دوره از جشنواره اظهار کرد: جشنواره سی‌‌وهشتم جشنواره سختی است. این نکته در مورد تمام جشنواره‌ها گفته می‌شود اما معمولا همه سختی کار را به بخش داوری جشنواره ربط می‌دادند اما امسال وقتی اسامی را نگاه می‌کنید متوجه می‌شوید انتخاب سخت‌تر از داوری است.

این تهیه‌کننده سینما ادامه داد: تنوع آثار بسیار است و تعداد متقاضیان حضور در جشنواره بسیار بیشتر از سقف جشنواره بوده این در حالی است که در این میان اسامی به چشم می‌خورد که مردم هم انتظار حضور آنان در جشنواره را دارند. فارغ از این مسئله امسال تعداد کارگردانان فیلم‌اولی هم چشمگیر است. طبیعتا کنار هم قرار گرفتن این دو، انتخاب را بسیار سخت می‌کند.

رضوی با بیان اینکه باید با دو رویکرد دست به انتخاب آثار بزنیم گفت: جشنواره فیلم فجر است و باید این را در نظر داشت که چه فیلم‌هایی مناسب این جشنواره است. از سوی دیگر بحث کیفیت آثار مطرح است، باید دید کدام فیلم‌ها برای حضور در جشنواره امتیاز‌ بیشتری کسب می‌کنند. در واقع اولویت، سیاست‌های خود جشنواره بوده و اینکه چه آثاری باید در جشنواره باشد و بعد از انتخاب این سبد باید دید چه آثاری امتیاز بالا برای حضور در این سبد را دریافت می‌کنند.

 

یلدا جبلی: امیدوارم در هیات انتخاب فجر تاثیرگذار باشم

یلدا جبلی فیلمسازان جوان سینمای ایران که برای اولین‌بار در جایگاه انتخاب فیلم های  جشنواره فیلم فجر قرار گرفته درباره حضور خود و همچنین پتانسیل جشنواره گفت: بیشتر فیلمسازان این امید را دارند که جشنواره فجر بهترین‌ها را انتخاب کند. فیلم‌های خوب فارغ از اینکه سازنده آن چه کسی است. فیلمساز پیشکسوت و یا فیلمساز جوان فیلم‌اولی. تصور می‌کنم آنچه که همه توقع دارند نیز همین باشد.

 

عکس: حسن هندی

نظرهای منتشرشده