ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

10 فیلم از سینمای ایران در نه ماه قاچاق شد!

۱۰ ماه پیش
از ابتدای سال ۹۸، تاکنون ده فیلم از سینمای ایران پیش از انتشار در شبکه نمایش خانگی، قاچاق شد./ در کمتر از ۲۴ ساعت، ۳ فیلم در فضای مجازی منتشر شد.

به گزارش سلام سینما درحالی که سینمای ایران در اواسط ماه آذر به سر می‌برد، 10 فیلم ایرانی بصورت قاچاق در فضای مجازی منتشر شدند. قاچاق و انتشار غیرمجاز فیلم‌های سینمایی، یکی از تاریک‌ترین سال‌ها را برای سینمای ایران رقم زدند.

در کمتر از ۲۴ ساعت، ۳ فیلم سینمایی «خانه پدری» به کارگردانی کیانوش عیاری، «قصر شیرین» ساخته رضا میرکریمی و «شبی که ماه کامل شد» به کارگردانی نرگس آبیار که از فیلم‌های مطرح و مهم امسال هستند، قاچاق شدند.

به غیر از این سه فیلم، می‌توان گفت از ابتدای سال 1398 تاکنون، فیلم‌های سینمایی «تگزاس ۲»، «فصل فراموشی فریبا»، «رحمان 1400»، «سرخ پوست»، «متری شش و نیم»، «مارموز» و «رستاخیز» هم پیش از انتشار در شبکه نمایش خانگی، نسخه قاچاق آن‌ها منتشر گردید.

در بین این فیلم‌ها، نسخه غیرمجاز فیلم سینمایی «خانه پدری» و «رحمان۱۴۰۰» بدون تغییرات و اصلاحاتی که بر روی پرده سینما داشتند، منتشر شدند که در نوع خود اتفاقی کم‌سابقه بوده‌ است. همچنین نسخه عربی و کامل فیلم توقیفی «رستاخیز» نیز به صورت غیرقانونی از طریق سایت یوتیوب منتشر شده بود.

 

نام 10 فیلم از سینمای ایران که در نه ماه قاچاق شد:

نام 10 فیلم از سینمای ایران که در نه ماه قاچاق شد

تگزاس ۲ (با کیفیت پرده ای)

خانه پدری

فصل فراموشی فریبا

رحمان ۱۴۰۰

قصر شیرین

متری شیش و نیم

شبی که ماه کامل شد

سرخ پوست

رستاخیز

مارموز

 

در سال‌های گذشته نیز، نسخه‌های غیرمجاز فیلم‌هایی چون «مارمولک»، «مکس»، «سنتوری» و «یک خانواده محترم»، «یک دزدی عاشقانه»، «عصبانی نیستم»، «فروشنده»، «ابد و یک روز»، «پنجاه کیلو آلبالو»، «گشت 2» و «نهنگ عنبر؛ سلکشن رویا» که با ضبط از روی پرده سینما یا با عبارت «نسخه بازبینی» بودند، وارد بازار قاچاق شدند.

نظرهای منتشرشده