ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نصرت کریمی، بازیگر آقاجان در «دایی جان ناپلئون» درگذشت

۲ سال پیش
نصرت الله کریمی، بازیگر، کارگردان و مجسمه ساز، در سن 95 سالگی درگذشت. از بازی‌های ماندگار او می‌توان به نقش آقاجان در سریال «دایی جان ناپلئون» اشاره کرد.

به گزارش سلام سینما نصرت الله کریمی، بازیگر، کارگردان و مجسمه ساز، در سن 95 سالگی بر اثر کهولت سن درگذشت. نصرت الله کریمی، پدر بابک کریمی، بازیگر است.

قرار بود نصرت الله کریمی در فیلم «جدایی نادر از سیمین» بازی کند اما نهایتا این امکان فراهم نشد.

برخی فیلم‌هایی که نصرت‌الله کریمی در آن‌ها عموما به عنوان نویسنده، کارگردان و بازیگر حضور داشته است عبارتند از:

درشکه چی 1350، خانه خراب 1354 ، میهمان ناخوانده ، دایی جان ناپلئون، هوشی و موشی، دندان مار، غزل و ...

مهرداد اسکویی داماد این هنرمند این خبر را تایید کرد و به ایسنا گفت:  
"نصرت کریمی در سن 95 سالگی بر اثر کهولت سن درگذشت.
روز شنبه 16 آذر ماه مراسم تشییع این هنرمند برگزار خواهد شد که هنوز جزییات آن مشخص نشده است."

سلام سینما این ضایعه را به خانواده محترم ایشان و جامعه هنری تسلیت می‌گوید.

نصرت کریمی درگذشت

نصرت‌الله کریمی در اول دی‌ ماه 1303 در تهران متولد شد. وقتی تحصیلات ابتدایی را می‌گذراند، با اجرای تئاتر “روحوضی” آشنا و به تئاتر علاقمند می‌شود.

وی با دیدن فیلم‌های چارلی چاپلین به شدت تحت تاثیر او بود، همچنین در سال 1323 تحت تاثیر عبدالحسین نوشین و زیر نظر او به یادگیری تئاتر پرداخت.

کریمی در سال 1320 در تئاترهای تهران، هنر، فرهنگ، فردوسی و سعدی به عنوان گریمور، بازیگر و کارگردان فعالیت‌هایی را ‌آغاز کرده بود و تا سال 1331 به کارش ادامه داد.

وی به طور همزمان در تمام این دوران به تدریس گریم نیز پرداخت. کریمی لیسانس کارگردانی سینمای خود را در سال 1938 و فوق لیسانس خود را در رشته‌ی فیلمسازی انیمیشن عروسکی از دانشکده‌ی پراگ می‌گیرد.

بعدها وی از سینمای نئورئالیسم ایتالیا، چهار فیلم می‌سازد. گفتنی است این هنرمند علاوه بر بازیگری، کارگردانی، طراحی عروسک، عروسک سازی، عروسک گردانی گریم و انیمیشن به مجسمه سازی نیز بسیار علاقه‌مند بود و حدود پانصد مجسمه ساخت.

از جمله کتاب‌هایی که نصرت کریمی در حوزه‌ی مختلف نگاشته است: کتاب “درون و برون“ و کتاب “16 نمایشنامه‌ی تلویزیونی“ است. او همچنین طی سال‌های 44 - 59 به تدریس کارگردانی فیلم‌های انیمیشن، بیان، بازیگری، گریم و تئاتر عروسکی در دانشکده‌ی هنرهای دراماتیک و در سال‌های 48 - 52 به تدریس مبانی گریم در دانشکده هنرهای زیبا، در سال 52 تدریس درام نویسی در دانشکده روزنامه‌نگاران کیهان می‌پردازد، همچنین در کلاس‌های خصوصی به آموزش شناخت و روتوش چهره، مجسمه سازی و فن بیان می‌پردازد. همچنین از جمله فعالیت‌های کریمی طی سال 44 تا 80 ، طراحی و ساخت آگهی‌های تلویزیونی با شیوه عروسکی از جمله آلودگی هوا، فلج اطفال ، صرفه جویی آب ، بوده است.

آن‌طور که در بیوگرافی مشروح‌تری از نصرت کریمی آمده است؛ وی فارغ‌التحصیل هنرستان هنرپیشگی تهران و فارغ‌التحصیل دانشکده‌ی سینمایی پراگ در رشته‌ی کارگردانی سینما و تلویزیون است. فعالیت هنری را از سال 1321 در تئاترهای فردوسی، سعدی و جامعه باربد، به عنوان گریمور، بازیگر و گاهی کارگردان شروع کرد. تعدادی از آن نمایش‌ها عبارتند از: تارتوف، دختر شکلات‌فروش، خسیس و گناهکاران بی‌گناه. در پانزدهم بهمن 1331 برای تکمیل تحصیلات عازم اروپا شد. یکسال در ایتالیا به مطالعه تئاتر و سینما پرداخت و فعالیت سینمایی را نیز در ایتالیا و با کارآموزی در فیلم ”ایستگاه مرکزی” ساخته ویتوریودسیکا شروع کرد.

سپس عازم چکسلواکی شد و دوره پنج ساله‌ی دانشکده‌ی سینمای پراگ را در رشته‌ی کارگردانی سینما و تلویزیون به پایان برد. سپس یک دوره‌ی تخصصی فیلم‌های عروسکی را گذراند در سال 1343 به ایران بازگشت و در وزارت فرهنگ و هنر استخدام و متصدی کارگاه نقاشی متحرک شد و در مان دوران حدود ده فیلم کارتونی / عروسکی کوتاه مدت ساخت فعالیت در سینمای حرفه‌ای ایران را از سال 1344 با فیلم ”‌افق روشن” به عنوان مشاور کارگردان و نویسنده آغاز کرد.

 

تسلیت مرکز گسترش به مهرداد اسکویی

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، درگذشت زنده‌یاد نصرت کریمی را به خانواده محترم کریمی بویژه مهرداد اسکویی مستندساز برجسته کشور تسلیت گفت.

در این پیام آمده است: حافظه‌ی تاریخی سینمای ایران یادآور نقش‌آفرینی برجسته‌ی استاد نصرت کریمی در عرصه‌ی سینمای انیمیشن و تئاتر عروسکی و طنین صدای ژرف این هنرمند روی برخی مستندهای خاص نظیر «تهران انار ندارد» است.

مدیرعامل، معاونین، مدیران و کارکنان مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، درگذشت استاد نصرت کریمی را به خانواده محترم وی، خاصه مهرداد اسکویی و ماندانا کریمی تسلیت گفته، برای آن مرحوم آمرزش روح و علو درجات الهی مسئلت می‌نمایند.

لازم به ذکر است که آیین تشییع و خاکسپاری زنده‌یاد نصرت کریمی روز شنبه 16 آذرماه برگزار می‌شود.
روحش شاد و قرین رحمت الهی باد.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

نظرهای منتشرشده