ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

اکران ویژه سرخ پوست برای «نابینایان» برای اولین بار در ایران

۹ ماه پیش
فیلم «سرخپوست» ۲۸ تیر ۱۳۹۸ با ارائه توضیح صحنه که به صورت زنده توسط حببیب رضایی انجام میشد، برای عزیزان نابینا پخش شد.

به گزارش سلام سینما، حبیب رضایی با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود از اکزان ویژه «سرخپوست» برای نابینایان همراه با توضیحات صحنه خبر داد.

متن یادداشت او به این شرح است: 

«روز جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸ برای «اولین بار» در ایران و حتی شاید در جهان -با جستجوی سه ماهه از همه مراکز و سالن‌های معتبر سینمایی و بنگاه‌های خبری قابل اطمینان در دنیا، هیچ نمونه مشابهی یافت نشد- یک فیلم روز و در حال اکران-این بار «سرخ پوست» با ارائه توضیح صحنه که به صورت زنده توسط صاحب این قلم انجام میشد، برای عزیزان نابینا پخش شد.این اتفاق بی‌نظیر به همت سوینا (سینمای مخصوص نابینایان) با مدیریت خانم‌ گلاره عباسی و همکاری مدیریت محترم پردیس چارسو ، انجام‌ شد.
تجربه‌ای ناشناخته و بسیار مهم دست کم برای این حقیر.و حال که به سرانجام رسید و به لطف خدا بازخورد‌های غیرقابل توصیفی دریافت شده، می‌توانم بگویم یکی از پرچالش‌ترین تجربیات زندگی حرفه‌ای‌ام از سر و دل گذشت.
زمانبندی و رعایت شنیده شدن دیالوگ‌ها در فاصله‌های نامعین سکوت، و‌ در عین حال، انتخاب درست کلمات که باید ضمن ساده بودن معنی لحظات تصویری ولی بی‌کلام درون فیلم را درست و‌ در راستای قصه، به گفتار تبدیل می‌کردند، تمرکزی می‌طلبید که تا الان تجربه نشده بود و از انجا که امکان خواندن همزمان از روی نوشته و یا متن -دست کم برای من- وجود نداشت و‌ باعث از بین رفتن تمرکز میشد، لازم بود همه چیز در لحظه و‌ بداهه انتخاب و اجرا و‌ گفته شود.
و‌ اینکه فیلم را توانسته باشی درست روایت کرده باشی، بی‌قضاوت، خودش یکی از بهترین تمرین‌های ذهنی و روحی است به نظرم، که عادت کنیم راوی بی‌قضاوت باشیم.
وقتی به کلمه «پایان» رسیدم و همه عوامل و‌ دست‌اندرکاران این اتفاق ناب، هیجان و شور مخاطبان درخشان این تجربه را دیدیم، تازه دریافتیم که چه پتانسیل و‌ منبع کمیاب انرژی وجود داشته و‌ ما از آن غافل بودیم در سینما...
گفتنی‌ها از برخوردها و‌ محبت‌های غیرقابل توصیف این عزیزان،بسیار است، اما این چند خط قلمی شد تا هم،خوشی و‌ لذت بی‌مثالش، تقسیم شود و ‌هم دعوتی باشد به این ضیافت از جنس نور، برای سایر همکاران. 
که گفت:آنچه نادیدنی است، آن بینی...
فعلا همین.»

نظرهای منتشرشده