ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

انتقادات تند فراستی از «شبی که ماه کامل شد»/ واکنش الناز شاکردوست

یک سال پیش
انتقادات تند مسعود فراستی از «شبی که ماه کامل شد» روی آنتن شبکه سه: یک فیلم ضد انسانی و ضد ملی/ فیلمی در دفاع از ریگی است/ واکنش الناز شاکردوست

به گزارش سلام سینما شب گذشته در میز نقد برنامه هفت مسعود فراستی به تندی از «شبی که ماه کامل شد» و سازندگانش انتقاد کرد و گفت: تمام فیلم های نرگس آبیار بده. این فیلم بدترین فیلمش هست. این بدی از ناتوانی می آید که گاهی تنه اش به تنه آی کیو دار بودن هم می خورد. فیلم ظاهرا علیه یک جنایتکار جدی که برای ملت ما آشناست ساخته شده کسانی که فیلمنامه را خوانده‌اند چه نیروهای امنیتی چه فرهنگی فکر می کردند فیلم علیه ریگی هست اما این فیلم در دفاع از ریگی هست. اینکه آبیار چقدر از این مسیر آگاه هست نمی دانم اما میزانسن می فهمم و از روی فیلم می شود اینها رافهمید.

فیلمساز علاقه شدیدی  به خشونت دارد هرچه خشونت در فیلم می بینیم دوربین باهاشه.  این خشونت تمایل درونی و ناخودآگاه فیلمساز است که دوربین آن را عیان می کند. اینکه چقدر از کارش آگاه هست نمی دانم اما سینما این را لو می دهد . ما ریگی اصلی را سمپاتیک می بینیم و قیافه ای که برایش انتخاب شده سمپاتیک هست. جمله ای که درباره اسلام می گوید جمله ریگی هست اما توی فیلمساز نگاهت چی هست؟ کسی در فیلم در مقابل این نگاه نمی ایستد. من پلان به پلان در صحنه قتل فایزه می توانم توضیح بدهم که دوربین با قاتله. یک نما نداریم که دوربین از زاویه دختر باشد و اما یک اینسرت درشت از اسلحه در حال شلیک داریم که تقدیس خشونت می شود در انتها قاتل می آید بیرون و ماه کامل می شود  آیا ماه برای یک قاتل کامل شد؟

شخصیت مادر با بازی فرشته صدرعرفایی از صحنه ازدواج مرموز هست و نوع آمدنش در هر نما مرموز هست انگار یک توطئه‌گر هست.نمای آخر فیلم یک جمله تایپ شده می آید که نیروهای قدرتمند ما ریگی را دستگیر کردند.ما  نیروی قدرتمندی در فیلم ندیدیم برعکس انفعال و بی دست و پایی دیدیم. کجا نیروهای امنیتی را می بینیم؟ که ریگی را نشانه می گیرد و نمی زند با این استدلال احمقانه که می خواهد خونش روی بچه ها نریزد! نیروهای امنیتی از این شوخی ها ندارند. بعد از جمله‌ی آخر فیلم لانگ شات و ماشین را داریم و مادر ریگی که دست دو بچه را گرفته و با چمدان به سمت ایران می آید و این سکانش ریشخند به جمله قبلی است. این دو بچه را زن مرموز توطئه گر و پشتیبان خاندان ریگی دارد بر می گرداند ایران که بزرگ شان کند . نرگس آبیار در این فیلم سر سفارش دهنده هایش را کلاه گذاشته!

وقتی فیلم در میزانسن و حسش از دشمن ملی من دفاع می کند یعنی علیه منافع ملی من هست . درسته گویا این فیلم هیچ حمایت دولتی نداشته اما حمایتی امنیتی و حمایت دستگاه امنیتی که دولتی نیست هست؟ فیلم «شبی که ماه کامل شد» مطلقا فیلم سفارشی است و مطلقا به این سفارش هم خیانت شده و دور زده شد‌ه. و فیلم فیلمی شده در دفاع از یک تروریست ضدملی. به نظرم فیلم «شبی که ماه کامل شد» غیر از اینکه فیلم ضد ملی است، ضد انسانی هم هست. سینمای ناچیزی دارد و طرفدار خشونت هست.

 

اعتراض تهیه‌کننده فیلم به اظهارات مسعود فراستی:

محمدحسین قاسمی (تهیه‌کننده فیلم شبی که ماه کامل شد) با اشاره به سخنان مسعود فراستی در آخرین برنامه هفت در شب جمعه (14 تیر ماه) گفت: در برنامه هفت شبکه سه؛ به بزرگترین طایفه قوم بلوچ و خاندان ریگی توهین شده است که من از جانب خودم عذرخواهی می‌کنم.

وی ادامه داد: قوم بلوچ بسیار مظلوم هستند و با وجود اینکه همیشه در سختی بوده‌اند، همیشه از مرزهای ما دفاع کرده‌اند و این دفاع از زمان حضور استعماگران در این منطقه وجود داشته است. آنها قومی شهیدپرور هستند.

قاسمی افزود: امیدوارم توهینی که در برنامه فیلم هفت مطرح شده، سهوی بوده باشد.

 

عصبانیت الناز شاکردوست از توهین فراستی به مردم بلوچستان:

الناز شاکردوست در شبی که ماه کامل شدالناز شاکردوست هم با انتشار تصویری از خود در فیلم «شبی که ماه کامل شد» در اینستاگرام، درباره مردم بلوچستان نوشت: «بلوچ اصیله بلوچ مهربونه! ندیدی چطور از دار دنیا یه گوسفند داشتند، برای ما گذاشتن رو آتییش؟!! ( بخشی از دیالوگ فائزه در فیلم ماه!) بلوچ لعنتی نیست، صداوسیما و برنامه هفت باید جوابگوی این بی حرمتی به مردم سیستان و بلوچستان و طایفه محترم ریگی باشد.»

نظرهای منتشرشده

علی الله یاری
۳ ماه پیش
فراستی درست گفته من امروز این فیلم رو دیدم اعصابم ریخت بهم. ریگی جز یه آدم عیاش نبود که انگلیس و آمریکا حمایتش میکردن مدام رسانه ای باشون در تماس بود ولی از این سکانس ها خبری در فیلم نیست تو این فیلم از ریگی یک قدیس ساختن که همش دم از خدا و قرآن اسلام میزنه این فیلم فقط یک چیزی داره که راه ریگی ادامه دار کنه مطمئن باشید افراد ریگی با دیدن این فیلم به خودشون افتخار کنند فراستی هم هیچ منظوری نداشت منظورش دارو دسته ریگی بود. خانم شاکر دوست نترس کسی جایزتو. از دستت نمیگیره. کجا ایشون اسم قوم بلوچ بردند اون همه حرف منطقی زدن جواب اونا. رو بده نمیدونم چطور بهش اجازه اکران دادن چه برسه به جایزه
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
AliReza B
۴ ماه پیش
حق با فراستی بود.عوامل هم در دفاع دلیل قانع کننده ای نداشتن.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
saem_hoseini
یک سال پیش
انتقادات فراستی کارشناسانه بوده و توهینی هم نشده کل قوم بلوچ که یک نفر تروریست نیست اما مدافعان هیچ حرف کارشناسانه نداشته اند و تنها به صورت پوپولیستی سریع مساله توهین به بلوچ ها رو مطرح کردن که باقی مطالب از یاد بره.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ