ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

گلمکانی: کلاه گیس برای بازیگر ارمنی چه ضرورتی دارد؟

۵ ماه پیش
کلاه گیس برای بازیگر ارمنی(ناره گریگوریان) چه ضرورتی دارد؟/ واکنش منتقد سینما به صحبت های مشاور مدیر شبکه سه درباره حواشی حضور زن بی‌حجاب ایرانی در سریال «گاندو»

به گزارش سلام سینما در روزهای گذشته حضور زنی فارسی زبان بدون حجاب و با کلاه گیس در سریال «گاندو» که درباره پرونده اطلاعاتی و امنیتی جاسوسی به‌نام جیسون رضاییان ساخته شده است، حواشی زیادی را برانگیخته است.

شبکه سه در پاسخ به منتقدان اعلام کرد که این موها کلاه‌گیس بوده و ناره گریگوریان، بازیگر این نقش، ارمنی و غیرمسلمان هستند. هوشنگ گلمکانی در پاسخ به صحبت‌های مشاور مدیر شبکه سه، نوشت: 

"مشاور مدیر کانال (و نه شبکه) سه، پس از طرح شدن پرسش‌هایی درباره نحوه استفاده زنان از کلاه گیس در سینما و تلویزیون، اجتهاد فرموده‌اند و توضیحاتی داده‌اند که در تصویر می‌خوانید. توضیحات ایشان چند پرسش دیگر را به ذهن می‌آورد: .
 اگر مسلمانی و نامسلمانی معیاری برای این باشد که زن بازیگری را بی‌حجاب نشان داد یا نداد، اساسا کاربرد و شأن نزول کلاه‌گیس چیست؟ خب آن خانم به قول شما ارمنی است و منع و محدودیتی در زمینه حجاب ندارد؛ استفاده از کلاه‌گیس چه ضرورتی داشته؟
 واقعا محل فیلمبرداری مجوز و معیاری برای رعایت یا عدم رعایت حجاب است؟ معیار حجاب، لوکیشن و جغرافیا و قانون کشورهاست یا شرع؟
 محتوای نقش آیا معیاری برای مجوز استفاده از کلاه‌گیس است؟ این که کلاه‌گیس برای بازیگر نقش یک جاسوسه مجاز است و برای یک زن خانه‌دار غیرمجاز، به شوخی شبیه است.
 اگر نامسلمان بودن بازیگر مجوزی برای استفاده از کلاه‌گیس است، آیا کیانوش عیاری می‌توانسته برای بازی در نقش‌های فیلمش از چند بازیگر نامسلمان استفاده کند و در آن صورت مشکلی وجود نمی‌داشت؟
یعنی «شکارچی شنبه» معیار و دستورالعملی برای این معضل پیچیده و بیهوده است؟
با وام گرفتن از عادل فردوسی‌پور، می‌شود پرسید: کدام دیوار را پیدا کنیم که بشود از فرط استیصال، سر کسی را به آن کوبید؟"

نظرهای منتشرشده