ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

بهترین فیلم ها درباره جنگ جهانی اول و دوم

۱۱ روز پیش
معرفی 13 فیلم جنگی برتر و تاثیرگذار در مورد جنگ جهانی اول و دوم

اختصاصی سلام سینما-جنگ، واقعه ای تلخ و مرگبار که در نکوهش آن فیلم های قابل توجهی ساخته شده است. جنگ های جهانی اول و دوم، با میلیون ها نفر کشته، از خونین ترین و به لحاظ تاریخی و سیاسی از تاثیرگذارترین وقایع تاریخ بشر محسوب می شوند.

فیلم هایی که بر اساس وقایع جنگی ساخته شده اند؛ عمدتا در ژانر درام، تاریخی و جنگ دسته بندی می شوند. اغلب این فیلم ها، بر اساس اتفاقات واقعی هستند؛ مثل «دانکرک» از «کریستوفر نولان» که ماجرای محاصره، تقلا برای زنده ماندن و در نهایت نجات سربازان بریتانیایی در ساحل دانکرک را به تصویر کشیده است.

یا نمونه ای جسورانه و تحسین برانگیزی مثل «دیکتاتور بزرگ» که در عالمی خیالی روایت می شود؛ این فیلم، در سال های اولیه جنگ جهانی دوم که هنوز تصور کاملی از نازیسم نبود ساخته شد و از منظری غیرمستقیم به جنگ نگاه کرد.

در کل، نشان داده هر چه ملموس تر عمق فاجعه در اینگونه فیلم ها، عامل اصلی ماندگار شدن آنها در اذهان عمومی است. برگ برنده آن، خواه یک داستان تاثیرگذار باشد یا یک جلوه ویژه میدانی خیره کننده یا ترکیبی از هر دو؛ به هر حال، خودِ جنگ به اندازه کافی هولناک و دلهره آور است و در ذهن و زندگی بسیاری ریشه دوانده است.

در این مطلب، بهترین فیلم هایی که درباره وقایع جنگ های جهانی اول و دوم ساخته شده را به ترتیب از کمترین به بیشترین امتیاز معرفی می کنیم.

 

13-بازی تقلید /The Imitation Game

بهترین فیلم های جنگی

امتیاز: 8                        ژانر: بیوگرافی، درام، مهیج                    سال نمایش: 2014

این فیلم به دستاورد نابغه بزرگ ریاضیات و رمزنگاری، «آلن تورینگ»، می پردازد. در طول جنگ جهانی دوم، ارتش نازی برای ارسال پیام های سری از ماشینی به نام «انیگما» استفاده می کرد. تورینگ با شکستن کد انیگما خدمت بزرگی در ....کردن حملات نازی ها داشت.

فیلم «بازی تقلید» نگاهی به تلاش های شبانه روزی «تورینگ» و همکارش «جوآن» در ساخت ماشینی برای خواندن کدهای انیگما دارد. این فیلم، نامزد 8 جایزه اسکار و برنده اسکار بهترین فیلمنامه شده است.

 

12-توهم بزرگ / La Grande Illusion

بهترین فیلم های جنگی-توهم بزرگ

امتیاز: 8.1                          ژانر: درام، جنگی                       سال نمایش: 1937

«توهم بزرگ»، اولین فیلم خارجی (فرانسوی) است که نامزد اسکار بهترین فیلم شده است. حوادث این فیلم مربوط به دوره جنگ جهانی اول است. فرانسوی هایی که اسیر شدند، بعد از چند تلاش ناموفق به زندانی امن منتقل می شوند که دیگر راه فرار ندارند. در این فیلم، «ژان رنوآر» در چارچوب ملیت، افرادی از طبقات اجتماعی کاملا متفاوت را در کنار هم قرار داده است. تقابل این افراد و تلاش آنها در کنار هم از نکات قابل توجه این فیلم است.

 

11-ستیغ اره ای/ Hacksaw Ridge 

بهترین فیلم های جنگ جهانی-ستیغ اره ای

امتیاز: 8.1                         ژانر: بیوگرافی، درام، تاریخی                       سال نمایش: 2016

«دزموند داس»، سرجوخه نیروی زمینی ارتش آمریکا، مردی ضدجنگ بود که به عنوان بهیار فعالیت می کرد. در جنگ جهانی دوم نشان داد که بدون شلیک حتی یک گلوله هم می توان در جنگ مفید واقع شد. او که در ابتدای ورودش به دلیل امتناع از اسلحه به دست شدن، مورد آزار و اذیت همرزمانش قرار می گرفت بعد از نجات جان ده ها نفر در جنگ «اوکیناوا» محبوبیت بسیاری به دست آورد و موفق به دریافت مدال افتخار شد.

«مل گیبسون» فیلمی درباره رشادت های او در اوکیناوا ساخته است و این فیلم نامزد 6 جایزه اسکار و برنده 2 اسکار بهترین صدا و بهترین تدوین شده است.

 

10-فرار بزرگ/ The Great Escape

بهترین فیلم های جنگ جهانی-فرار بزرگ

امتیاز: 8.2                          ژانر: ماجراجویی، درام، تاریخی                       سال نمایش: 1963

این فیلم بر اساس یکی از قصه های معروف جنگ جهانی دوم و بر اساس رمانی با همین نام از «پل بریکهیل» ساخته شده است.

طی جنگ جهانی دوم، تعدادی از متفین اسیر اردوگاه های آلمان ها هستند و سعی می کنند از آنجا فرار کنند. برای این کار باید تونل حفر کنند. باید با هر وسیله ای که شده خودشان را از محدوده آلمان ها خارج کنند و به جای امن برسانند؛ در این راه فقط عده انگشت شماری موفق می شوند نقشه را عملی کند.

سکانس موتورسواری «استیو مک کوئین» در این فیلم از صحنه های ماندگار سینما است. «فرار بزرگ»، نامزد اسکار بهترین تدوین شده است.

 

9-سقوط/ Downfall

بهترین فیلم های جنگ جهانی-سقوط

امتیاز: 8.2                          ژانر: بیوگرافی، درام، تاریخی                       سال نمایش: 2004

این فیلم، آخرین روزهای زندگی «آدولف هیتلر» را نشان می دهد. هرچند عده ای عقیده دارند که هیتلر در آن زمان خودکشی نکرده و فرار کرده است؛ اما فیلم «سقوط» با فرض مرگ هیتلر وقایع آن دوران را به تصویر می کشد.

پنهان شدن، ازدواج با معشوقه دیرینش، خودکشی آن دو در سنگر زیرزمینی فرماندهی و در کنار آن، فروپاشی آلمان نازی و پرده برداشتن از اعمال آنها، المان هایی هستند که در فیلم از آنها یاد شده است.

فیلم «سقوط»، نامزد بهترین فیلم خارجی در اسکار شده است.

 

8-حرامزاده های لعنتی/ Inglourious Basterds

بهترین فیلم های جنگ جهانی-حرامزاده های لعنتی

امتیاز: 8.3                           ژانر: ماجراجویی، درام، جنگی                        سال نمایش: 2009

در این فیلم «تارنتینو»، با روایتی خیالی، ماجرای پایان جنگ جهانی دوم و کشته شدن رایش سوم را به تصویر کشیده است. او برای نوشتن فیلمنامه و شخصیت پردازی کارکترهایش در «حرامزاده های لعنتی»، حدود 10 سال وقت صرف کرد؛ زمانی که نوبت به انتخاب شخصیت کلنل لاندا رسیده بود او بسیار سردر گم بود و احساس می کرد هیچکس نمی تواند این نقش را به خوبی بازی کند اما در نهایت نقش به «کریستوف والتز» رسید. «والتز» برای این نقش آفرینی، برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل شد.

«حرامزاده های لعنتی»، در کل نامزد 8 جایزه اسکار شده است.

 

7-کشتی/ Das Boot

بهترین فیلم های جنگ جهانی-کشتی

امتیاز: 8.4                          ژانر: ماجراجویی، درام، مهیج                       سال نمایش: 1981

پیش از ساخت فیلم، سریال کوتاهی با همین نام و همین محتوا پخش و با بازخوردهایی منفی از سوی منتقدان مواجه شده بود. دلیل مخالفت منتقدان همدردی این فیلم آلمانی با جبهه خودشان و در واقع جبهه دشمن بود. بعد از اکران که بیننده ها متوجه شدند که از 4هزار آلمانی که در زیردریایی ها بودند، 3 هزار نفر آنها دیگر برنگشتند و البته هنر فیلمسازی «ولفگانگ پترسون» آنها را متاثر کرد؛ فضا کمی تلطیف شد.

این فیلم در 6 رشته در اسکار نامزد شد اما جایزه ای به دست نیاورد.

زبان اصلی این فیلم آلمانی است اما به انگلیسی هم دوبله شده است.

 

6-راه های افتخار/ Paths of Glory

بهترین فیلم های جنگ جهانی-راه های افتخار

امتیاز: 8.4                          ژانر: درام، جنگی                       سال نمایش: 1957

«استنلی کوبریک» فیلمنامه این اثر را بر اساس رمانی از «هامفری کوب» که درباره وقایع جنگ جهانی اول است؛ نوشته است. از آنجا که در این فیلم، چهره خشنی از ارتش فرانسه نشان داده شده بود؛ اکران این فیلم در فرانسه ممنوع شد. در اسپانیا هم 11 سال بعد از مرگ «فرانسیسکو فرانکو» این فیلم اجازه اکران گرفت.

«کوبریک» بعد از فیلم، با دختری که در سکانس پایانی در کافه آواز می خواند؛ ازدواج کرد و تا پایان عمرش با او بود.

 

5-دیکتاتور بزرگ/ The Great Dictator

بهترین فیلم های جنگ جهانی-دیکتاتور بزرگ

امتیاز: 8.5                          ژانر: کمدی، درام، جنگی                       سال نمایش: 1940

این فیلم در اوایل جنگ جهانی دوم ساخته شد و گفته می شود خود «هیتلر» هم این فیلم را دیده و تماشای آن را در کشورهای تحت سلطه نازی ها ممنوع اعلام کرده بود.

در این فیلم ضد نازی که شخصیت های خیالی دارد و در شهری خیالی اتفاق می افتد؛ شاهد قتل عام یهودی ها هستید. دیکتاتور بزرگ در این فیلم، «آدنوید هینکل» نام دارد که کاملا مشخص است به چه کسی اشاره دارد.

سخنرانی های این فیلم درابتدا به زبان آلمانی بود که برای کسی مفهومی نداشت اما بعد از حمله فرانسه به آلمان، «چارلی چاپلین» پایان فیلم را عوض کرد و سخنرانی مشهورش را ایراد کرد.

این فیلم، در 5 رشته در اسکار نامزد شد اما در کمال تعجب هیچ جایزه ای به دست نیاورد.

 

4-پیانیست/ The Pianist

بهترین فیلم های جنگ جهانی-پیانیست

امتیاز: 8.5                          ژانر: بیوگرافی، درام، موزیکال                       سال نمایش: 2002

«رومن پولانسکی» هم یکی از یهودیان بازمانده جنگ جهانی دوم است و تنها عضو خانواده اش است که از جنگ جان سالم به در برده است؛ پدرش در اردوگاه کار و مادرش در آشوویتس کشته شدند.

«اسپیلبرگ» پیشنهاد ساخت «فهرست شیندلر» را به «پولانسکی» داده بود اما او به دلیل تجربه های تلخی که داشت آن را نپذیرفت. در نهایت 9 سال بعد، او ورژن خودش از جنگ جهانی را ساخت. «پیانیست»، سرگذشت واقعی «ووادیسواف اشپیلمان»، پیانیست لهستانی است که از نسل کشی های یهودیان جان سالم به در برد.

این فیلم، نامزد 7 جایزه اسکار شد و 3 جایزه بهترین فیلمنامه، بهترین کارگردان و بهترین بازیگر نقش اول مرد را برد. «آدرین برودی»، جوان ترین بازیگری بود که توانست با 29 سال سن، اسکار بهترین بازیگر نقش اول را بگیرد.    

 

3-زندگی زیباست/ Life Is Beautiful 

بهترین فیلم های جنگ جهانی-زندگی زیباست

امتیاز: 8.6                          ژانر: کمدی، درام، عاشقانه                       سال نمایش: 1997

«روبرتو بنینی»، در این فیلم با روایتی کمدی، تلاش های یک پدر را برای دور نگه داشتن پسرش از آسیب های روانی جنگ را نشان می دهد. نیمه اول فیلم، قصه عاشق شدن و ازدواج «گوییدو» و نیمه دوم فیلم، اسیر شدن او و پسرش در اردوگاه کار اجباری یهودیان را به تصویر کشیده است.

این فیلم نامزد 7 جایزه اسکار و برنده اسکار بهترین فیلم خارجی، بهترین بازیگر و بهترین موسیقی متن شده است.  

 

2-نجات سرباز رایان/ Saving Private Ryan

بهترین فیلم های جنگ جهانی-نجات سرباز رایان

امتیاز: 8.6                          ژانر: درام، جنگی                       سال نمایش: 1998

«رابرت رودات»، فیلمنامه نویس این اثر، با دیدن بنای یادبود 4 برادر که همگی در جنگ کشته شده بودند؛ ایده نوشتن «نجات سرباز رایان» را گرفت؛ فیلمی که در آن، گروهی مامور می شوند تا چهارمین پسر خانواده ای که 3 پسر دیگرش در جنگ کشته شده اند را از جنگ معاف کنند و نزد مادرش بازگردانند. وقایع این فیلم، مربوط به «نبرد نرماندی» در جنگ جهانی دوم است.

این درام جنگی موفق، نامزد 11 جایزه اسکار و برنده 5 تای آن از جمله بهترین کارگردانی برای «اسپیلبرگ»، بهترین فیلمبرداری، بهترین صدا، بهترین تدوین و بهترین جلوه های ویژه شد.

 

1-فهرست شیندلر/ Schindler's List

بهترین فلیم های جنگ جهانی-فهرست شیندلر

امتیاز: 8.9                          ژانر: بیوگرافی، درام، تاریخی                       سال نمایش: 1993

«استیون اسپیلبرگ» که خودش فرزند یک خانواده یهودی مهاجر است را برای ساخت فیلم های با درونمایه جنگ و هولوکاست می شناسند. در این فیلم، او زندگی واقعی «اسکار شیندلر»، تاجر یهودی، را به تصویر می کشد؛ تاجری با نفوذ و عضو حزب نازی که تمام دارایی اش را صرف نجات جان یهودیان کرد.

سرگذشت تلخ یهودیان لهستان در طول جنگ و در اردوگاه های کار، تصاویری از اجساد کودکان در گورهای دسته جمعی و ترس  وحشت حاکم بر آنها، از عناصر تاثیرگذار این فیلم هستند.

«فهرست شیندلر»، نامزد 11 جایزه اسکار و برنده 7 تای آن شده است.   

 

کمدی یا تاریخی، بیوگرافی یا درام، فیلم هایی که درباره جنگ ساخته می شوند همگی درونمایه ای تلخ دارند؛ از فیلم های که درباره جنگ جهانی ساخته شده اند؛ فیلم مورد علاقه شما کدام است؟


زهرا توللیزهرا توللی

نظرهای منتشرشده

Damon
۱۰ روز پیش
نغمه یک سرباز ❤❤👌
خطر لو رفتن داستان
پاسخ