ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/ خطر اسپویل

۴ ماه پیش
معرفی هفت پادشاهی و اقلیم های اطراف سرزمین سریال« بازی تاج و تخت»/ از قاره« وستروس »( خاندان های استارک، لنستر، باراتیون، مارتل، آرین، گریجوی )تا قاره« ایسوس »و سرزمین های آزاد

اختصاصی سلام سینما- تاکنون به این فکر کرده اید که سنگ اژدها( Dragonstone )یا جزایر آهن( Iron Islands )کجاست ؟ آیا می دانید« وینترفل »در کدام جهت جغرافیایی قرار دارد؟ آیا جهان خیالی «جرج آر آر مارتین» را می شناسید؟

در دنیای «بازی تاج و تخت»، 4 قاره با نام های ایسوس( Essos )، سوتوریوس( sothoryos )، اولتوس( ulthos )و وستروس( westeros )وجود دارد.

یک بنیاد سیاسی به نام هفت پادشاهی( Seven Kingdoms )، قاره وستروس را اداره می کند. وستروس از غرب با ایسوس و از جنوب با جزایر تابستان( Summer Islands )همسایه است. بخش شمالی وستروس به نام آنسوی دیوار( beyond the Wall )شناخته می شود که به دلیل آب و هوای بسیار سردش مردمان آزاد( Free folk )یا همان وحشی ها( wildlings  )در سرزمین های همیشه زمستان( Lands of Always Winter )زندگی می کنند. در جنوب دیوار، منطقه گیفت ( Gift ) قرار دارد، در این منطقه بطور کلی 19 قلعه وجود داشت که کسل بلک یا قلعه سیاه( Castle black ) یکی از 3 قلعه باقی مانده و زنده است و مرکز اصلی زندگی و تمرین نگهبانان شب( night’s watch )است.قلعه ای قدیمی که هفت قلمرو را از جنگل های وحشی جدا می کند. گاهی وحشی ها از طریق گیفت به شهرهای شمالی حمله می کردند. 

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال بازی تاج و تخت/ آنسوی دیوار

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/ کسل بلک

شهر ویران شده مردمان آزاد، هارد هوم( hardhome )نام دارد که واقع در راس شبه جزیره ای جنگلی به نام استرولد پوینت( storrold’s point )است. یکی از بزرگترین نبردها در هاردهوم اتفاق می افتد، محلی که جان، وحشی ها و  غول وان وان و تن ها( thenns )سوار قایق شده و برای فرار از وایت واکرها به سمت جنوب می روند. گفته می شود که آدرها( وایت واکر )از مناطق قطبی شناخته نشده شمال منشا می گیرند. 

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/ هاردهوم

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/ نبرد هاردهوم

ساحل شرقی وستروس با دریای باریک( Narrow sea )و زنجیره ای از جزایر استپ استونز( Stepstones )هم مرز است. در جنوب آن دریای تابستان(Summer Sea) واقع شده که درون آن جزایر تابستان( Summer Islands ) قرار گرفته است.

پس از جنگ فتح( War of Conquest ) تمام مناطق جنوب تا دیوار، تحت حاکمیت خاندان تارگرین( House Targaryen )درآمده و به عنوان هفت پادشاهی( Seven Kingdoms )متحد می شوند. ممکن است امروزه یک یا چند پادشاهی شامل سرزمین های متفاوت و جداگانه ای باشند. درواقع قلمرو یا پادشاهی، نام قدیم این سرزمین ها است. بجز شمال و جزایر آهن، سایر مناطق هفت پادشاهی به مذهب هفت( پدر، مادر، جنگجو، دوشیزه، آهنگر، عجوزه و غریبه ) اعتقاد دارند.

در ادامه به معرفی هفت پادشاهی می پردازیم: 

پادشاهی شمال( Kingdom of the North  )

شمال بسیار وسیع است و بزرگترین قلمرو هفت پادشاهی محسوب می شود به طوریکه مساحت آن تقریبا با مجموع مساحت تمام شش پادشاهی دیگر برابری می کند.شمال از بخش جنوبی به« نک »( سرزمین های پوشیده از باتلاق و مرداب )و از بخش شمالی به« دیوار »می رسد. پایتخت شمال« وینترفل »نام دارد و خاندان استارک ها، بولتون، آمبر و مندرلی از خاندان های معروف آن هستند. شمال، از شرق با دریای لرزان و از غرب با دریای غروب احاطه شده است. در شمال شهر بندری بزرگی به نام وایت هابر وجود دارد که جایگاه خاندان مندرلی است. این شهر در جنوب وینترفل واقع شده و یکی از راه های تجاری شمال به حساب می آید 

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/ وینترفلمعرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/ وینترفل در شمال

 

پادشاهی دره و آسمان( Kingdom of Vale and Sky )

این سرزمین به واسطه کوهستان ماه (Mountains of the Moon) احاطه شده است. مرکز آن ایری( Eyrie )نام داشته و تحت سلطه خاندان آرین است. در دامنه کوه ها در محلی به نام The Giant's Lance قرار دارد و تنها از طریق سه دروازه می توان تردد کرد که یکی از آنها رو به کوه است. اینجا محل زندگی خواهر کاتلین استارک، لیزا آرین و پسرش رابین است. در این محل بود که بران، سر وردیس ایگان را از دریچه ماه به بیرون پرت کرد. این قلعه زندانی دارد که تیریون لنستر در آن محبوس بود. 

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/ دره

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/دره در شمال

 

پادشاهی جزایر و رودها( Kingdom of the Isles and Rivers )

این منطقه با نام سرزمین های رودخانه( The Riverlands )شناخته می شوند که مرکز آن ریورران قلعه باستانی خانواده تالی و محل تولد کتلین استارک، نی تالی و خواهرش است. ریووران در مناطق غربی سرزمین های رودخانه قرار دارد.

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/ ریورران

در شمال سرزمین های رودخانه، دو قلعه یکسان و یک برج در وسط پل قرار دارد که به همین دلیل به آن دوقلوها( The Twins )گفته می شود. لرد والدر فری( Lord Walder Frey)،  در آغاز جنگ پنج پادشاهی دو قلوها را به روی ارتش شمال باز می کند و به آن ها این امکان را می دهد تا به جنوب دسترسی داشته باشند. راب، همسر و مادرش کتلین طی عروسی خونین در این محل کشته شدند. با تمام محدودیت هایی که برای رسیدن به والدر فری وجود دارد، آریا سرانجام توانست خود را به او رسانده و وی را بکشد. 

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/برج های دوقلو

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/ برجهای دوقلو وستروس

 

پادشاهی جزایر و رودها  Kingdom of the Isles and Rivers - جزایر آهن

جزایر آهن جزئی از مناطق هفت پادشاهی است که توسط خاندان گریجوی اداره می شود. این جا خانه غمزده تئون گریجوی است. جزایر آهن یکی از کوچکترین و کم جمعیت ترین مراکز است. به ساکنان این سرزمین مردان آهن یا آهن زاده گفته می شود.با توجه به شعار این خاندان" ما نمی کاریم" نباید انتظار سرزمین های سبزی در جزایر آهن داست. این جزایر شامل ویک بزرگ( Great Wyk ) و پایک( Pyke )است. این منطقه مملو از دریانوردان قهار و مذاهب افراطی است.

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/ جزایر آهن

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »جزایر آهن در وستروس

 

پادشاهی صخره( Kingdom of the Rock )- سرزمین های غربی The Westerlands

کسترلی راک( Casterly Rock )پایتخت سرزمین های غربی است. مردمان این بخش را« مردمان غرب »می نامند. این سرزمین محل فرمانروایی لنسترها بوده و سرشار از معادن طلا و نقره است و از این جهت ثروتمندترین مردمان هفت پادشاهی هستند. 

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/ کسترلی راک

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/ کسترلی راک وستروس

 

كینگز لندینگ( King's Landing )

از سرزمین های مهمی که در اینجا قرار دارد می توان به رد کیپ-دژ حکومتی و تخت آهنین( Iron Throne )-اشاره کرد. " فیلی باتوم" از فقیرترین مناطق و روسپی خانه لیتر فینگر در این همین شهر بنا شده اند. سپت اعظم بیلور و همراهانش در اینجا ساکن بودند. کینگز لندینگ همان محل اسارت سرسی است، جایی که در نهایت به واسطه او به خاکستر تبدیل شد.  کینگز لندینگ پایتخت پادشاهی جزایر و رودها و پادشاهی طوفان ها است. 

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/ کینگزلندینگ

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/ کینگزلندینگ وستروس

 

پادشاهی ریچ( Kingdom of the Reach ) _ سرزمین ریچ 

تایرل ها فرمانروایی ریچ را برعهده دارند. از مراکز مهم این سرزمین می توان به اولدتاون( Oldtown )اشاره کرد که همان شهر هدف سم و گیلی است. اولدتاون در واقع یک شهر دانشگاهی است. در اینجا قلعه سیتادل قرار دارد که محل تعلیم اساتید کشور است. خاندان تاور در تاسیس سیتادل نقش مهمی داشته اند. محل قرارگیری سیتادل برروی رود هانی واین( Honeywine )است. در دو سمت دروازه ورودی مجسمه هایی قرار دارد که ترکیبی از شمایل انسان و حیوان هستند.

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/اولدتاون

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/ اولدتان وستروس

 

پادشاهی سرزمین های طوفان( Kingdom of the Stormlands )

  در این محل طوفان های سهمگینی وجود دارد. سرزمین های طوفان نیروی نظامی قوی دارد و سالها از هجوم« دورن ها »جلوگیری می کرده است. همچنین این منطقه یکی از محکم ترین دژها را دارد. خاندان براتیون که تا قبل از قیام رابرت تحت سلطه تارگریان ها بودند بر سرزمین های طوفان حکومت می کنند. رابرت براتیون( همسر سرسی لنستر ) رئیس خاندان براتیون ها بود. پس از مرگ رابرت، اکثر مردمان طوفان از برادر او رنلی حمایت کردند. پس از مرگ رنلی به استنیس پیوستند و در نهایت پس از شکست استنیس در نبرد بلک واتر( Battle of Blackwater )در مقابل جافری براتیون( فرزند سرسی و جیمی لنیستر )زانو زدند. Dragonstone دراگون استون یکی از بخش های این سرزمین است.در فصل 7 دنریس این محل را بازسازی می کند زیرا اینجا محل تولد او و برخی از اجدادش است. 

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/ دراگون استون

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/ دراگون استون وستروس

 

سرزمین دورن (Dorne)  

دورن تنها سرزمینی است که آگون( Aegon )نتوانست بر آن غلبه کند و پس از وصلت با خانواده سلطنتی به سرزمین های بزرگتری پیوست. مارتل ها فرمانروایان دورن هستند. پایتخت آن سانسپیر است. این همان سرزمینی است که دوران مارتل به وسیله خانواده اش به قتل رسید. این جا خانه اوبرین مارتل( که به دست کوه کشته شد )و دختران اسنیکس است. محلی بسیار گرم که ساکنان آن کمی لهجه اسپانیایی دارند. سرزمینی زیبا اما خسته کننده.

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/ دورن

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/ دورن وستروس

تا این جا هرچه گفته شد مرتبط با قاره« وستروس »و« هفت پادشاهی »بود، در ادامه به چند سرزمین از قاره« ایسوس »می پردازیم که به وسیله دریای باریک( Narrow Sea )از وستروس جدا شده است:

والریا( Valyria )

در سریال می بینیم سر جوراه که در حال عبور از این مکان است مورد هجوم مرد سنگی قرار می گیرد. والریا، یکی از مراکز قدیمی فرمانروایی در دنیا است که مردمان آن چگونگی کنترل اژدها و جادو را به خوبی می دانستند. والریا در شبه جزیره ای در دریای تابستان قرار دارد. این شهر مخروبه، 400 سال قبل، با گدازه های آتش فشان از بین رفته و عمده آن به دریای دودزا( Smoking Sea )تبدیل شده است. والریا سرزمین اجدادی خاندان تارگرین، خاندان سلتیگار و خاندان ولاریون بوده است. یورون گریجوی، ادعا کرد که از والریا بازگشته تا صاحب تاج و تخت شود.

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/ والریا

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/ والریا از ایسوس

 

 کرث Qarth

دنریس، جوراه و خال دورگو درحالیکه فقیر و گرسنه بودند و پس از گذر از برهوت سرخ( Red Waste )به اینجا رسیدند. در این محل با ساحرین عجیب و غریبی مواجه شدند که لب های آبی و قدرت های جادویی داشتند، کرث دورترین نقطه دنیا نیست اما دورترین مناطق شرقی است که تاکنون یکی از شخصیت های سریال سفر کرده است. پس از آنکه دنریس مورد هجوم ساحرین قرارگرفت یکی از اژدهای دنریس تارگریان خانه قدرت ساحرین این شهر را نابود کرد. دیوارهای شهر کرث بسیار عظیم و قوی بوده و شامل سه لایه هستند. کرثی ها تجارت برده می کنند.

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/ کرث

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/ کرث ایسوس

 

میرین Meereen

این جا همان سرزمینی است که دنریس سال ها زندگی کرد. این مکان یکی از سه شهر اصلی باقی مانده از خلیج برده داران است. پس از سقوط این خلیج در جنگ با والریا از آن سه شهر عمده با نام های آستاپور، یونکای و میرین باقی ماند. میرین یک اهرام بزرگ و مجسمه ای از هارپی دارد. در حال حاضر این شهر مملو از برده های آزاد و اساتید سوخته است.

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/ میرین ایسوس

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/ میرین

 

ویس دوتراک( Vaes Dothrak )

از آنجایی که دوتراکی ها بیابان گرد و چادر نشین هستند این محل تنها شهر ثابت دوتراکی ها است که در زیر کوهستان مادر( Mother of Mountains )قرار دارد. این جا کسی اجازه خونریزی ندارد. در صورت لزوم می توان خفه کرد. دنریس بعنوان زندانی به ویس دوتراک فرستاده می شود. از خال دروگو باردار شده، برادرش به قتل رسیده و در نهایت دنریس به شعله های آتش قدم می گذارد و سه اژدهایش از تخم سر باز می کنند.  

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/ وویس دوتراکی

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/ وویس دوتراکی ایسوس

 

شهرهای آزاد

9 شهری که در سواحل غربی قاره ایسوس قرار دارند به نام شهرهای آزاد شناخته می شوند. این شهرها شامل ولانتیس، نورووس، میر، نوراث، لایس، کوهور، تایروش، پنتوس و براووس هستند.

براووس (Braavos)

براووس بزرگترین و قوی ترین شهر آزاد است .حاکم براووس دریاسالار( Sealord )نام دارد، چرا که قدرت خود را از دریا گرفته است. در این شهر تنها یک مجرا برای عبور و مرور کشتی ها وجود دارد که مجسمه غول پیکر تایتان براووس از آن محافظت می کند.. این مجسمه نقش راهنما، فانوس دریایی و دفاعی را دارد. این جا شهر سیریو فورل اولین معلم شمشیر بازی آریا است. این سرزمین همان جایی است که آریا پس از ترک وستروس به آن رسید و به دخترک بدون صورت تبدیل شد.

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/ براووس

معرفی هفت پادشاهی و سرزمین های اطراف سریال« بازی تاج و تخت »/ براووس ایسوس

 

نقشه قاره« وستروس»و« ایسوس »

معرفی سرزمین های تاج و تخت / نقشه قاره« وستروس»و« ایسوس »

 

شعار خاندان های سریال «بازی تاج و تخت/ Game of Thrones»

نظرهای منتشرشده