بهترین موسیقی های متن فیلم تاریخ سینما

معرفی ماندگارترین و بهترین موسیقی های متن از بهترین فیلم های تاریخ سینما: از موسیقی حماسی فیلم «دزدان دریایی کارائیب» تا موسیقی عاشقانه «تایتانیک»

بهترین موسیقی های متن فیلم تاریخ سینما

اختصاصی سلام سینما-گاهی گذشته از هنر فیلمساز و یا ایده اصلی فیلم، یک دیالوگ ناب، یک بازی درخشان و یا یک موسیقی متن گوش نواز و تاثیرگذار می تواند یک فیلم را در یادها ماندگار کند.

در اینجا تعدادی از موسیقی های ماندگار از فیلم ها را معرفی می کنیم که شاید با بعضی از آنها خاطره دارید و شاید بارها شنیده اید. موسیقی هایی که بعضی لبخند بر لب می آورد و بعضی دیگر بغضی در گلو می نشاند.

بهترین موسیقی های متن فیلم تاریخ سینما:

-پلنگ صورتی/ (The Pink Panther (1963

موسیقی به یاد ماندنی و نوستالژیک «هنری مانچینی»، چه در مجموعه فیلم های «پلنگ صورتی» و چه در نسخه سریال کارتونی آن در ذهن همه ماندگار شده است و یادآور صحنه های خنده دار فیلم و کارتون آن است. سالی که اولین نسخه «پلنگ صورتی» پخش شد؛ موسیقی متن فیلم، نامزد جوایز بسیاری از جمله اسکار و گرمی شد. «مانچینی»، حدودا 39 ساله بود که این آهنگ را ساخت. این آهنگساز بزرگ، در طول فعالیت هنری اش 19 بار نامزد جایزه اسکار شد و 4 جایزه به دست آورد. همچنین او 20 جایزه گرمی برای آهنگسازی در کارنامه اش دارد.


-پدرخوانده/ (The Godfather (1972

شاهکاری ماندگار اثر «نینو روتا» که او را نامزد جایزه اسکار کرد. هرچند این نامزدی باطل اعلام شد، آن را فاقد صلاحیت خواندند و فرد دیگری را اعلام کردند؛ موسیقی متن پدرخوانده در یادها ماندگار شد. «نینو روتا»، برای ساخت موسیقی این فیلم، از جاز ایتالیایی استفاده کرده است تا احساسات بیننده را برانگیزد.


-خوب، بد، زشت/ (The Good, The Bad And The Ugly  (1966

«انیو موریکونه»، استاد ساخت موسیقی های وسترن است و میراثش آهنگ های ماندگار فیلم های سه گانه دلار (به خاطر یک مشت دلار، به خاطر چند دلار بیشتر و خوب، بد، زشت) و صدها اثر ماندگار دیگر است. کافی است به غرب وحشی فکر کنید تا موسیقی او را به یاد بیاورید. «موریکونه»، برای بیش از 500 فیلم و سریال آهنگ ساخته است و پرکارترین آهنگساز سینما محسوب می شود. موسیقی سکانس دوئل در فیلم «خوب، بد، زشت» یکی از ماندگارترین موسیقی ها است و در آثار وسترن بسیاری از آن یاد شده است. «موریکونه»، 6 بار نامزد جایزه اسکار شده و 1 جایزه اسکار و 1 جایزه گرمی به دست آورده است.


-داستان عشق/ (Love Story (1970

یکی از زیباترین موسیقی های عاشقانه تمام ادوار که برای محبوب ترین فیلم عاشقانه چند دهه اخیر ساخته شد. «فرانسیس له»، آهنگساز آن، جایزه اسکار بهترین موسیقی متن را برای «داستان عشق» به دست آورد. موسیقی «داستان عشق» به صورت بی کلام برای فیلم استفاده شد زیرا کمپانی پخش کننده فیلم، پارامونت پیکچرز، با ترانه هایی که برای آن نوشته شده بود موافقت نمی کرد. سرانجام، «کارل سیگمنت» و «فرانسیس له» ترانه آن را نوشتند و «اندی ویلیامز» این آهنگ را خواند.


-پاپیون/ (Papillon (1973

موسیقی پاپیون، به اندازه خودِ فیلم ماندگار شد و این هنر آهنگسازی «جری گلداسمیت» است. او 17بار نامزد جایزه اسکار شده است و 1 اسکار در کارنامه اش دارد. موسیقی فیلم پاپیون، در ایتالیا ساخته شد و ارکستر نوازندگان ایتالیا در رم آن را اجرا کردند. برای ساخت موسیقی قسمت هایی از فیلم، «گلداسمیت» از آلات مویسقی محلی کارائیب هم استفاده کرده است.


-پدرخوانده: قسمت دوم/ (The Godfather Part II (1974

یک موسیقی به یاد ماندنی که حاصل همکاری دو آهنگساز بزرگ است؛ یکی «نینو روتا» و دیگری «کارمینه کاپولا» که پدر «فرانسیس فورد کاپولا» کارگردان فیلم است. موزیکی که با شنیدن آن به یاد دارو دسته مافیای سیسیلی می افتید. این موسیقی، برنده جایزه اسکار شد.


-راکی/ (Rocky  (1976

شاید انجام بعضی حرکات ورزشی سخت به نظر برسد اما کافی است موسیقی فیلم «راکی» پخش شود تا حس قهرمان فیلم را بگیرید. این موسیقی، الهام بخش بسیاری از ورزشکارارن بوده است. موسیقی این فیلم را «بیل کانتی» ساخته و برای آن نامزد جایزه اسکار شده است.

بعضی هم موزیک «چشم ببر/ Eye of the Tiger» را به عنوان موسیقی فیلم های «راکی» می شناسند. این موزیک اثر گروه راک «سِروایوِر» است و در سال 1982 منتشر شد و در فیلم «راکی3» از آن استفاده شد. ضرب آهنگ این موزیک به نحوی است که با مشت زدن های «سیلوستر استالونه» در فیلم هماهنگ شده است.


-لالالند/ (La La Land (2016

یک موسیقی دلنشین اثر«جاستین هورویتز» که برنده جایزه اسکار سال 2017 شده است. «هورویتز» که در دانشگاه هاروارد همکلاسی «دیمین شزل» بوده؛ تا کنون برای 4 فیلم او، آهنگ ساخته است. آلبومی که از قطعه های موسیقی فیلم موزیکال «لالا لند» منتشر شد به محبوبیت جهانی رسید و رتبه دوم بیلبورد را کسب کرد. «هورویتز» همچنین برای ساخت موسیقیِ ترانه "City of Stars" در فیلم لالالند 1 جایزه اسکار کسب کرده است.


جیمز باند 007/ James Bond

«جان بری»، آهنگساز تمام قسمت های فیلم «جیمز باند» است. موسیقی متن اصلی این فیلم هم یکی از ماندگارترین ها است که همیشه با شنیدن آن به یاد فیلم های جاسوسی و تعقیب و گریز دار می افتید. قسمت هایی از این موسیقی، در بسیاری از فیلم ها و حتی انیمیشن ها استفاده شده است.   


-جنگ ستارگان: امیدی تازه/ (Star Wars: A New Hope (1977

«جان ویلیامز»، موزیسین بزرگ که تا کنون 51 بار نامزد جایزه اسکار و 67 بار نامزد جایزه گرمی شده است؛ آهنگساز تمام قسمت های مجموعه فیلم های «جنگ ستارگان» است. موسیقی های حماسی او، به فیلم های «جورج لوکاس» جان بخشیدند و تا ابد، شنیدن این ریتم، همه را به یاد صحنه های فضایی «جنگ ستارگان» می اندازد. «جان ویلیامز»، 5 جایزه اسکار در کارنامه اش دارد که یکی از آنها برای ساخت موسیقی متن «جنگ ستارگان: امیدی تازه» است.


-پیانو/ (The Piano (1993

موسیقی گوش نواز این فیلم را «مایکل نایمن» ساخته است و برای آن برنده جایزه بهترین موسیقی متن را از انستیتوی فیلم استرالیا و انجمن منتقدان فیلم شیکاگو شده است. سال 1994 که موسیقی «پیانو» در قالب آلبوم روانه بازار شد با فروش میلیونی اش در صدر فروش آلبوم های کلاسیک بیلبورد قرار گرفت و «مایکل نایمن» را به جهان معرفی کرد.


-فهرست شیندلر/ (Schindler's List (1993

اثر کم نظیر دیگری از «جان ویلیامز» که برنده جایزه اسکار، بفتا و گرمی بهترین موسیقی متن شد. هرچند مهارت فیلمسازی «استیون اسپیلبرگ» و خودِ هولوکاست به قدر کافی برای مخاطب تاثیرگذار بود؛ این موسیقی، به بار دراماتیک فیلم کمک بسیاری کرد.


لینک‌‌های دانلود مستقیم و رایگان دوبله فیلم فهرست شیندلر - Schindler's List

دانلود کیفیت 480p

دانلود کیفیت 720p

دانلود کیفیت 1080p

دانلودکیفیت 1080HQ


-تایتانیک/ (Titanic (1997

موسیقی متن «جیمز هورنر» در این فیلم بی نظیر است و در آن نقش اساسی دارد. موسیقی در فیلم جریان دارد؛ شناور می شود، غرق می شود و در میان اقیانوس یخ می زند تا برای بیننده تا ابد یادآور یک عشق نافرجام باشد. «تایتانیک» یکی از پرافتخارترین فیلم های تاریخ سینما است و در میان 11 اسکاری که این فیلم دریافت کرد؛ 1 جایزه به پاس ساخت این موسیقی زیبا به «جیمز هورنر» رسید.


-دزدان دریایی کارائیب: نفرین مروارید سیاه/ (Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (2003

قطعه موسیقی «او یک دزد دریایی است»، حاصل همکاری 2 آهنگساز بزرگ «کلاوس بادت» و «هانس زیمر»، یکی از به یاد ماندنی ترین موسیقی های فیلم است. این موزیک برای اولین قسمت از سری فیلم های «دزدان دریایی کارائیب» به نام «نفرین مروارید سیاه» ساخته شده و در قسمت های بعدی فیلم هم از آن استفاده شده است. علاوه بر این، ریمیکس های زیادی از این موزیک نیز ساخته شده است.


-شیرشاه/ (The Lion King (1994

«هانس زیمر»، آهنگساز آلمانی، که در فهرست نوابغ زنده جهان قرار دارد؛ موسیقی متن «شیرشاه» را ساخته است. او برای ساخت قطعه های موسیقی این انیمیشن، به آفریقا سفر کرد تا از آلات مویسقی آنجا استفاده کند. نتیجه کار یک موسیقی اصیل و به یاد ماندنی شد و در نهایت این موسیقی، برنده جایزه اسکار، گلدن گلوب و گرمی شد. همچنین در نسخه ای که در تئاتر برادوی به روی صحنه رفت، این موسیقی برنده جایزه تونی شد.


لینک‌‌های دانلود مستقیم و رایگان دوبله انیمیشن شیرشاه - The Lion King

دانلود کیفیت 480p

دانلود کیفیت 720p

دانلود کیفیت 1080p

دانلودکیفیت 1080HQ


 

-مرثیه ای بر یک رویا/ (Requiem for a Dream (2000

قطعه اصلی این آهنگ، "Lux Aeterna" یا «نور ابدی» نام دارد و آهنگساز آن «کلینت منسل» است. این موسیقی انعکاس خوبی از فضای غمبار فیلم است و در فیم هم موسیقی متن هوشمندانه به کار برده شده است؛ به نحوی که در قسمت هایی از فیلم که قرار است اتفاق بدی بیفتد صدای موزیک به گوش می رسد.

نسخه ای بازسازی شده از این موسیقی بر روی تریلر فیلم «ارباب حلقه ها: دو برج» قرار گرفت و به نام «مرثیه ای بر یک برج» معروف شد.


-سرنوشت شگفت انگیز آملی پولن (آمِلی)/ (Amélie (2001

«ژان پیر ژونه» کارگردان این فیلم در نظر داشت تا برای موسیقی متن فیلمش با «مایکل نایمن» همکاری کند اما زمانی که بر حسب اتفاق در حال رانندگی یک قطعه پیانو را از ضبط اتومبیلش شنید نظرش عوض شد. در آن زمان، او آهنگسازش را نمی شناخت اما کمی بعد که فهمید او «یان تریسن» است؛ تمام آلبوم هایش را خرید و گوش کرد. در فیلم «آمِلی»، هم از قطعه های پیشین «تیرسن» استفاده شده و هم قطعه هایی که به صورت اختصاصی برای فیلم ساخته بود. «تیرسن»، با ساخت موسیقی این فیلم به شهرت جهانی رسید و یک بازی برد برد را برای خودش و کارگردان رقم زد.


-هری پاتر و سنگ جادو/ (Harry Potter and the Sorcerer's Stone (2001

 موسیقی این فیلم را «جان ویلیامز» ساخته است و اصلا دور از ذهن نیست که برای آن نامزد جایزه اسکار بشود. در این فیلم که اولین سری از مجموعه فیلم های «هری پاتر» محسوب می شود؛ هر شخص و هر مکان یک تم موسیقی خاص دارند؛ مثلا یک تم برای «ولدمورت»، یک تم برای «مدرسه هاگوارتز»، یک تم برای «پرواز کردن با جارو» و غیره. در سری های بعد این فیلم، از موسیقی ساخته شده در سری اول استفاده شد. همچنین در قسمتی از فیلم «جانوران شگفت انگیز و محل زندگی آنها» که ارجاعاتی به «هری پاتر» دارد هم از موسیقی متن آن استفاده شده است.


-بیل را بکش بخش 1/ (Kill Bill Vol.1 (2003

صدای سوت زدنی که با موزیک تلفیق می شود و بیننده را در انتظار اتفاقی فجیع نگه می دارد. البته گفتنی است که این موزیک را «برنارد هرمان» برای فیلم «روان پریش (1968)» ساخته بود اما انتخاب هوشمندانه آن در فیلم «بیل را بکش» باعث شد این موزیک بیشتر گل کند و معروف شود؛ بی دلیل نیست که «تارانتینو» را کارگردان دی جِی می نامند.


-بالا/ (Up (2009

قطعه «زندگی زناشویی/Married Life» ساخته ی «مایکل جاکینو»، به زیبایی راویتگر ماجرای زندگی «کارل» است؛ از جوانی و شیرینی عاشق شدنش تا تلخ ترین اتفاق زندگیش که مرگ همسرش «الی» است. «مایکل جاکینو»، برای ساخت مویسقی متن این انیمیشن، برنده جایزه اسکار، گلدن گلوب، بفتا و گرمی شده است.

بدون شک چندین مورد از موسیقی هایی که نام برده شد جزو فهرست بهترین های خیلی ها است؛ موسیقی متن فیلم مورد علاقه شما چیست؟


زهرا توللیزهرا توللی

تولید محتوا، مترجم، ویراستار

نظرهای منتشر شده

۳ سال پیش

۵ خرداد ۱۳۹۸

دوستان علاقمند حتما فیلم های The Professional 1981 , leon , In the mode of love را نگاهی بندازند.و اینکه فیلم (Love Story (1970 را ندیده بودم سپاس فراوان.
پاسخ
گزارش تخلف

۳ سال پیش

۵ اردیبهشت ۱۳۹۸

همشون عالین. داستان عشق، آملی،‌ کارائیب،‌ مرثیه‌ای ...، خوب بد زشت، فهرست شیندلر، پیانو و ... ، همشون واقعا خیلی خوبن. موسیقی که خیلی دوستش دارم و توی این لیست نیست، موسیقی فیلم intouchable هست که به نظرم فوق العادس
پاسخ
گزارش تخلف

۳ سال پیش

۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

البته نباید فراموش کرد اثار هانس زیمر طرفدارای خاص خودشو داره. این موسیقی ها رو هم از قلم انداختین که به نوبه خودشون شاهکارن Inception و dark knight اثر هانس زیمر موسیقی فیلم professional که فیلم فرانسوی با بازی ژان پل بن ماندو س. موسیقی فیلم leon که تو فیلم های دیگر هم ازاون اسنفاده شد.
پاسخ
گزارش تخلف

۳ سال پیش

۲۹ فروردین ۱۳۹۸

بسیار ممنون بابت مطلب ! موسیقی متن فیلم "پاپیون" بسیار زیبا و دلنشینه
پاسخ
گزارش تخلف

۳ سال پیش

۲۹ فروردین ۱۳۹۸

ممنون بابت مطلب خوبتون .... Schindler's List و البته موسیقی فیلم (2000) Malena اثر انیو موریکونه، که در لیست شما نیست
پاسخ
گزارش تخلف

پربازدیدترین خبرهای روز