فیلم ها و کارگردان هایی که دستشان به اسکار نرسید

مروری بر فیلم هایی که اسکار نگرفتند: رستگاری در شاوشنک، لئون، باشگاه مشت زنی و... و کارگردان هایی که اسکار نگرفتند مثل آلفرد هیچکاک.

فیلم ها و کارگردان هایی که دستشان به اسکار نرسید

اختصاصی سلام سینما-اسکار، یکی از معتبرترین جوایز سینمایی که نزدیک به یک قرن است مراسم آن برگزار می شود. با نگاهی به تاریخچه اسکار متوجه می شویم که بسیاری از فیلم های تحسین شده و بعضا ماندگار نتوانستند جایزه اسکار بگیرند. کافی است تا به فهرست بهترین فیلمهای تاریخ سینما نگاهی بیندازید تا ببینید در کمال ناباوری بسیاری از فیلم ها در اسکار مورد کم لطفی قرار گرفتند. فیلم هایی مثل: شهر خدا، آواز در باران، شاهین مالت و ام نمونه ایی از این قبیل اند. در ادامه چند فیلم و البته چند کارگردان که بی شک لایق دریافت اسکار بودند اما در حق آنها بی عدالتی شده را نام می بریم.

با فیلم «رستگاری در شاوشنک» شروع می کنیم. این فیلم بالاترین امتیاز را در تاریخ سایت imdb دارد و در اسکار 1995 در 7 رشته نامزد شد اما هیچ جایزه ای دریافت نکرد. در این سال، فیلم «فارست گامپ» جوایز را پارو کرد.

یکی دیگر از فیلم های موفق و ماندگار تاریخ سینما که اسکاری در کارنامه اش ندارد؛ «12 مرد خشمگین» محصول سال 1957 است. این فیلم با اینکه در 3 رشته نامزد شد؛ نتوانست جایزه ای به دست بیاورد و 12 مرد، خشمگین تر از قبل مراسم را ترک کردند.

فیلم هایی که هیچ اسکاری نبردند

هنوز متعجب نشدید؟ اگر قرار باشد بهترین های دنیای وسترن را نام ببرید؛ مسلما یکی از آنها «خوب، بد، زشت» است. این فیلم در هیچ رشته ای در اسکار حتی نامزد هم نشده! نه برای کارگردانی «سرجو لئونه»، نه برای بازیگران و نه حتی برای موسیقی فیلم که برای بسیاری از وسترن دوستان، نوستالژیک است.

فیلم هایی که اصلا اسکار نگرفتند

اما از دیگر فیلم های پرفروش و محبوبی که با وجود نامزد شدن در یک یا چند رشته در اسکار، دست خالی این مراسم را ترک کردند می توان «هفت سامورایی (1954)» به کارگردانی «آکیرا کوروساوا»، «کشتی(1981)» به کارگردانی «ولفگانگ پترسن»، «باشگاه مشت زنی (1999)» از «دیوید فینچر»، «لئون حرفه ای(1994)» از «لوک بسون» و «چه زندگی شگفت انگیزی(1946)» از «فرانک کاپرا» را نام برد.

از فیلم ها که بگذریم بعضی از کارگردان ها هم هستند که با وجود چند بار نامزد شدن در اسکار، موفق به کسب این جایزه نشدند. گفتنی است که رکورد بیشترین تعداد جایزه اسکار بهترین کارگردانی متعلق به «جان فورد» است؛ او با 4 جایزه اسکار در صدر است. اما کارگردان های بزرگی هم هستند که هیچ وقت نتوانستند اسکار بگیرند. از این میان، چند کارگردانی که هر کدام 5 بار نامزد اسکار شدند و دیگر شانس گرفتن این جایزه را ندارند نام می بریم.

کارگردان هایی که هیچ اسکاری نگرفتند

آلفرد هیچکاک: کارگردان بی مثال ژانر وحشت که فیلم های بزرگی مثل: روانی، سرگیجه، ربه کا، پنجره پشتی، طلسم شده، پرندگان و قایق نجات را در کارنامه اش دارد؛ هیچ وقت نتوانست جایزه اسکاری برای کارگردانی بگیرد.

کلارنس براون: او برای ساخت فیلم های: ولوت ملی، کمدی انسانی، یک سالگی، روح آزاد، آنا کریستی و عشق نامزد دریافت جایزه اسکار شد اما برای هیچکدام از این فیلم ها نتوانست به این جایزه دست پیدا کند.

کینگ ویدور: این کارگردان آمریکایی که عمرش را وقف فیلمسازی کرده بود و طولانی ترین دوره فیلمسازی یعنی 67 سال را به این کار اختصاص داده بود نیز دستش از اسکار کوتاه ماند. او برای فیلم های: جنگ و صلح، دژ، قهرمان، هاللویا و مردم عادی نامزد جایزه اسکار شده بود.

رابرت آلتمن: او از کارگردان های تجربه گرای هالیوود بود و منتقدان همواره توجه خاصی به او داشتند. از میان فیلم های او، آلتمن برای کارگردانیِ مش، نشویل، بازیگر، برش های کوتاه و گاسفورد پارک نامزد دریافت اسکار شد اما جایزه ای دریافت نکرد. تنها جایزه اسکاری که آلتمن در دستش گرفت؛ جایزه اسکار یک عمر فعالیت هنری در سال 2006 بود. او در اواخر همان سال درگذشت.


زهرا توللی زهرا توللی

تولید محتوا، مترجم، ویراستار

جشنواره-فیلم-فجر-40جشنواره-فیلم-فجر-40

نظرهای منتشر شده

پربازدیدترین خبرهای روز