ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

معاون دادسرای جنایی تهران: «قسم» مشکل قضایی و حقوقی ندارد

۸ ماه پیش
پاسخ معاون دادستان و سرپرست دادسرای جنایی تهران، به اتهامات وارد شده به فیلم «قسم»: این فیلم مشکل قضایی و حقوقی ندارد و درست است که در آن دادگاهی نشان داده نشد اما به خوبی به مساله قسامه و مباحث حقوقی آن پرداخته بود.

به گزارش سلام سینما، اظهارات معاون دادستان تهران درباره فیلم «قسم» مبنی بر اینکه «در این فیلم کاملا صحیح به مسایل قضایی پرداخته شده است» پایانی بر ادعاهای مربوط به مشکلات قضایی و حقوقی این فیلم بود.
محسن تنابنده از جدیدترین ساخته خود با نام «قسم» در نهمین روز جشنواره فیلم فجر در پردیس ملت، سینمای رسانه‌ها رونمایی کرد، داستان این فیلم با حضور تعداد زیادی همشهری در یک اتوبوس می‌گذرد که همه با هم فامیل هستند و برای کاری راهی سفر هستند.


ماجرای این فیلم براساس یک مساله فقهی پیش می‌رود که نام فیلم نیز از همان وام گرفته شده است؛ در نشست خبری فیلم قسم در جشنواره فیلم فجر برخی اتفاقات قضایی در «قسم» از طرف یک منتقد به چالش کشیده شده و حتی اعلام شد که داستان این فیلم مشکلات قضایی و حقوقی دارد.
تنابنده در آن نشست رو به فرد منتقد عنوان کرد: سه قاضی، مشاور فیلمنامه بودند و ایرادی به لحاظ حقوقی به آن وارد نیست، تنابنده به فرد منتقد که مشخص نشد که آیا نماینده یک رسانه بوده یا خیر؟ گفت: اگر شما از آن سه قاضی مشاور، آگاه تر هستید بروید این مساله را با آنها در میان بگذارید، زیرا هر بند از قانون، تفسیرهایی دارد که داستان فیلم براساس آن پیش رفته است.‌
وی تاکید کرد: فیلم درباره مساله فقهی قَسامه (قسم خوردن) است و هیچ قضاوتی درباره آن نمی شود، فقط موضوع مطرح می‌شود.


به نقل از اعتماد آنلاین، «محمد شهریاری» معاون دادستان و سرپرست دادسرای جنایی تهران پس از تماشای فیلم قسم از این فیلم به عنوان یک نمونه خوب فیلم های قضایی در جشنواره نام برد و گفت: این فیلم کاملاً درباره یک پرونده قضایی و در زمینه موضوع «قسامه» بود که به نظر می رسد، همه در این زمینه مطلع نباشند و بواسطه فیلم آگاه می شوند.
معاون دادستان تهران خاطر نشان کرد: در این فیلم بسیار دقیق و جزیی، مباحث حقوقی مطرح شد؛ درست است که در آن دادگاهی نشان داده نشد اما به خوبی به مساله قسامه و مباحث حقوقی آن پرداخته بود که نشان می داد کارگردان از مشاوران حقوقی و قضایی استفاده کرده است.
بدین ترتیب، شهریاری روی انتقاد های مربوط به مشکلات حقوقی و قضایی داستان این فیلم، خط کشید.

محسن تنابنده نیز بعد از واکنش محمد شهریاری، در اینستاگرامش نوشت:

"به خدا ايرادي نداره وقتي چيزي رو نميدونيم بيخودي اظهار فضل نكنيم
حتي اگه به اصطلاح دكترين اون ماجرا رو داريم
"حرف ايشان اين بود كه در اثبات قتل با قسامه حضور پنجاه نفر قسم خوراز خويشاوندان نسبي مرد الزاميست حرف فيلم البته به كمك مشاورين قضايي اينه كه در صورت نداشتن پنجاه نفر قسم ميان حاضرين تقسيم ميشود يعني اينكه چنانچه ٢٥ نفر حاضر به قسم هستند انها بايد هر كدام دو سوگند ياد كنند كه نصاب قسم به پنجاه برسد."
فیلم سینمایی «قسم» یک درام اجتماعی به نویسندگی و کارگردانی محسن تنابنده است. مهناز افشار، سعید آقاخانی، حسن پورشیرازی و مهران احمدی نیز از جمله بازیگران این فیلم هستند.

نظرهای منتشرشده

هادی خوشحال
۸ ماه پیش
شهریاری قبل از این مباحث اظهار نظر کرده بود. ضمن اینکه ایشون هم انسان هستن و جایز الخطا. لطفا ماده 336 قانون مجازات اسلامی رو بخونید
خطر لو رفتن داستان
پاسخ