ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

معرفی کامل فیلم «غلامرضا تختی»، تصاویر و حواشی/ جشنواره فجر 37

یک سال پیش
«غلامرضا تختی» به کارگردانی بهرام توکلی و با بازی ماهور الوند، آتیلا پسیانی و بهنوش طباطبایی/ معرفی فیلم‌های سودای سیمرغ سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

اختصاصی سلام سینماغلامرضا تختی» هشتمین فیلم بهرام توکلی در بخش سودای سیمرغ سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور دارد. «تنگه ابوقریب» در دوره گذشته جشنواره موفقیت زیادی کسب کرد و تماشاگران با همراهی روابط عمومی فیلم هشتگ بهترین فیلم دفاع مقدس را برای فیلم ترند کردند. نتیجه اولین همکاری سعید ملکان در مقام تهیه‌کننده و بهرام توکلی کارگردان کسب شش سیمرغ بلورین از جمله برای بهترین فیلم و بهترین کارگردانی بود. این همکاری حالا در «غلامرضا تختی» ادامه پیدا کرده است که همانند فیلم پیشین با سرمایه سازمان سینمایی اوج ساخته شده.

غلامرضا تختی را می‌توان یکی از بزرگترین قهرمانان ملی ایران دانست که زندگی و خصوصا مرگ شبهه‌آمیزش پتانسیل‌های زیادی برای فیلم شدن دارند اما کمتر کسی در سینمای ایران به دنبال ساخت فیلمی درباره او رفته است. فیلم «جهان پهلوان تختی» علی حاتمی فقید نیمه‌کاره ماند و مرگ مهلت نداد فیلم به پایان برسد، «جهان پهلوان تختی» بهروز افخمی هم بیش از آنکه درباره خود تختی باشد درباره فیلم ناتمام علی حاتمی و دغدغه‌های کارگردانی بود که می‌خواهد آن فیلم را تمام کند.

باید دید این «غلامرضا تختی»‌ چقدر بیوگرافیک است و به زندگی این قهرمان ملی پرداخته و خصوصا درباره چگونگی مرگ تختی (خودکشی یا کشته شدن توسط ساواک) چه موضعی اتخاذ کرده است.

 

خلاصه داستان:

این فیلم شامل سه فاز از زندگی غلامرضا تختی در مقطع کودکی ، نوجوانی ، بزرگسالی و مبازرات مسابقات کشتی و فوت وی می پردازد.

 

عوامل فیلم:

کارگردان: بهرام توکلی، نویسندگان: سعید ملکان، بهرام توکلی، مدیر فیلمبرداری: حمید خضوعی ابیانه، تدوین: میثم مولایی، طراح چهره پردازی: سعید ملکان، طراح صحنه: کیوان مقدم، طراح لباس: امیر ملک پور، طراحی و ترکیب صدا: امیرحسین قاسمی، صدابردار: رشید دانشمند، مدیر تولید: کیومرث عباسی نوده، آهنگساز: افشین عزیزی،جلوه‌های بصری: محسن خیرآبادی، رضا میثاقی، شهاب نجفی، سیدهادی اسلامی، جلوه‌های ویژه میدانی: محسن روزبهانی، دستیار اول کارگردان: علی مردانه، برنامه‌ریز: نوید کریم‌زاده، فیلمبردار: بهروز بادروج، عکاس: مریم تخت کشیان، مشاور رسانه‌ای: بهناز شیربانی، تهیه‌کننده: سعید ملکان، سرمایه‌گذاران: سعید ملکان با  مشارکت بنیاد سینمایی فارابی.

بازیگران: ماهور الوند در نقش همسر تختی,  حمیدرضا آذرنگ,  ستاره پسیانی,  آتیلا پسیانی,  پریوش نظریه,  مجتبی پیرزاده,  بانیپال شومون,  معصومه قاسمی‌پور,  علیرضا گودرزی,  بهنوش طباطبایی,  محسن تختی,  شاهرخ شهبازی

 

عکس‌های فیلم و پشت صحنه:

غلامرضا تختی

غلامرضا تختی

غلامرضا تختیبرای دیدن عکس های بیشتر به صفحه تصاویر فیلم غلامرضا تختی مراجعه کنید.

 

حواشی:

-امیر جدیدی برای رسیدن به آمادگی بدنی لازم برای این نقش شِش ماه مشغول تمرین بوده است. جدایی جدیدی از این پروژه چند دلیل دارد. طولانی شدن آمادگی دکور فاز ۲ و ۳ فیلم که مربوط به دوران نوجوانی و جوانی جهان پهلوان تختی هستند، تغییر در زمان‌بندی پروژه و گریم دوران بزرگسالی مرحوم تختی که از بخش‌های مهم و حساس پروژه بود و برخی از مواد مربوط به گریم باید از خارج کشور تهیه می‌شدند، باعث شدند تا تست گریم به روز‌های اخیر موکول شود. پس از انجام تست گریم امیر جدیدی و سازندگان فیلم به این نتیجه رسیدند که امکان فیلمبرداری مبارزات کشتی مرحوم تختی با این گریم ممکن نیست. از طرفی حذف این بخش‌ها از فیلم غیرممکن بود. از همین رو با توجه به طولانی شدن زمان پیش تولید، تولید فیلم و برنامه کاری امیر جدیدی برای حضور در چند پروژه دیگر، این بازیگر سینمای ایران از این فیلم کنار رفت.

غلامرضا تختی»که در سه فاز فیلمبرداری شده به روایت زندگی جهان پهلوان تختی؛ اسطوره کشتی ایران در قهرمانی و سجایای اخلاقی از کودکی تا نوجوانی و جوانی پرداخته است.

-فاز نخست این فیلم که مربوط به دوران کودکی غلامرضا تختی است، به مدت 20 روز در احمدآباد مستوفی گرفته شد.

-در چند روز گذشته اخباری مبنی بر نرسیدن فیلم به جشنواره و خصوصا اکرانش در سینمای مطبوعات در روز اول شنیده شده که البته روابط عمومی فیلم آن‌را تکذیب کرده است.

- نخستین تصویر از بازیگر نقش جوانی غلامرضا تختی، همزمان با پنجاه و یکمین سالمرگ جهان پهلوان تختی رونمایی شد.

- ماهور الوند به عنوان همسر مرحوم تختی در این فیلم حضور خواهد داشت.

 

پوستر فیلم:

غلامرضا تختی

 

نظرهای منتشرشده