ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

شگفتی های نامزدهای جوایز اسکار 2019

یک سال پیش
غایبان نامزدهای اسکار 2019 چه کسانی هستند؟ کدام فیلم ها از قلم افتادند؟ چه کسانی جز شگفتی اسکار امسال اند؟

اختصاصی سلام سینما-نامزدهای اسکار 2019 نیز خالی از شگفتی نبود. «اسپایک لی» بالاخره در بخش بهترین کارگردان نامزد شد؛ «پلنگ سیاه» اولین فیلم ابرقهرمانی در بخش بهترین فیلم اسکار شد و فیلمنامه نویس کهنه کار، «پل شریدر»، اولین نامزدی اش را گرفت. البته در این فهرست عده ای از قلم افتادند یا بهتر است بگوییم در حقشان بی عدالتی شد. نگاهی می اندازیم به خوش شانس ها و بدشانس های فهرست نامزدهای اسکار 2019 :

شگفتی ها

شگفتی های نامزدهای اسکار 2019

اولین نامزدی «اسپایک لی»: باورش سخت است که کارگردان «کار دست را انجام بده» و «مالکوم ایکس» تا امسال نامزد بهترین کارگردانی در جوایز اسکار نشده و با فیلم «بلکککلنزمن» وارد میدان شده است.

«پلنگ سیاه» تاریخ ساز: اولین فیلم ابرقهرمانی کمپانی مارول که به دسته بهترین فیلم اسکار راه پیدا کرده است. و «هانا بکر» اولین طراح صحنه آفریقایی-آمریکایی است که برای این فیلم نامزد شده است. البته در بخش هایی هم در حق این فیلم کم لطفی شده مثل «رایان کوگلر» به عنوان کارگردان.

البته از دنیای مارول فقط پلنگ سیاه نبود که امسال به اسکار رسید؛ «مرد عنکبوتی: درون دنیای عنکبوتی» به کارگردانی «پیتر رمزی»، دیگر مدعی اسکار 2019 است. لازم به ذکر است که «پیتر رمزی» هم اولین کارگردان آفریقایی-آمریکایی است که در قسمت انیمیشن برتر نامزد شده است.


نامزدهای نود و یکمین جوایز اسکار (Oscars 2019)


«مارینا دتاویرا» نامزد بهترین نقش مکمل زن: نامزد شدن «یالیتزا آپریسیو» به عنوان بهترین بازیگر نقش اول خارج از تصور نبود اما نکته جالب توجه این است که «مارینا دتاویرا» کلا در فصل جوایز نادیده گرفته شده بود و این بازیگر مکزیکی اولین بار است نامزد جایزه اسکار می شود.

نامزد بهترین کارگردانی برای «پاوو پاولیکوفسکی»: مساله این نیست که بگوییم که این کارگردان لهستانی لیاقت گرفتن اسکار بهترین کارگردان را ندارد؛ اما بسیاری از مردم فیلم «جنگ سرد» که او به خاطرش نامزد شده است را ندیده اند و فروش این فیلم حدود 750 هزار دلار بوده است. این در حالی است که فیلم «ایدا» دیگر اثر او، اسکار بهترین فیلم خارجی را در سال 2015 گرفت و مورد استقبال بینندگان واقع شد.

فیلم «جنگ سرد» درباره خواننده جوانی است که عاشق کارفرمایش می شود و تم این داستان بی شباهت به «ستاره ای متولد شد» نیست. تفاوت اینجا است که «بردلی کوپر» شانس بودن در میان کارگردانان برگزیده اسکار را پیدا نکرد.

«ویلم دفو» نامزد بهترین بازیگر: او تا کنون چندین بار برای بازی در نقش «ونسان ون گوگ» در فیلم «در دروازه ابدیت» مورد تحسین قرار گرفته است؛ مثل نامزدی گلدن گلوب اما چند نفر این فیلم را دیده اند؟ این فیلم در کل 2 میلیون دلار فروش داشته است. نکته دیگر اینجا است که این چهارمین بار است که «ویلم دفو» نامزد جایزه اسکار می شود؛ آیا او دست پُر مراسم را ترک می کند؟

اولین نامزدی اسکار برای «پل شریدر»: این فیلمنامه نویس پیشکسوت و کهنه کار که سابقه همکاری با کارگردانانی مثل «مارتین اسکورسیزی» را هم داشته؛ برای اولین بار و برای فیلم «اولین اصلاح شده» نامزد جایزه اسکار 2019 شده است. باید دید او که فیلمنامه آثار مورد تحسینی مثل «راننده تاکسی» محصول سال 1976 و «گاو خشمگین» محصول سال 1980 را در کارنامه اش دارد می تواند اسکار 2019  بهترین فیلمنامه را به خانه ببرد؟

از قلم افتاده ها

شگفتی های اسکار 2019

«ایتن هاک» به عنوان بهترین بازیگر: او بازی درخشانی در فیلم «اولین اصلاح شده» از خود به نمایش گذاشت و انتظار می رفت در فصل جوایز مورد تحسین قرار بگیرد اما این طور نشد؛ شاید سال بعد.

«بردلی کوپر» به عنوان بهترین کارگردان: او خیلی هم نباید ناراحت باشد چون فیلم «ستاره ای متولد شد» در 8 رشته در اسکار 2019 نامزد شده است اما جای او در میان نامزدهای بهترین کارگردانی خالی است.

«جان دیوید واشنگتن» به عنوان بهترین بازیگر: فیلم «بلکککلنزمن» در اسکار امسال در 6 رشته نامزد شده است اما نقش آفرینی زیبای «جان دیوید واشنگتن» در نقش کارآگاه استالورث شایسته تقدیر بود و از فهرست برگزیده ها جا ماند.

«تیموتی شلمی» به عنوان بهترین بازیگر: او که سال قبل نامزد بهترین بازیگر در جوایز اسکار و 2 سال نامزد همین رشته در گلدن گلوب شده بود و امسال در فیلم «پسر زیبا» بازی زیبایی از خودش به نمایش گذاشت؛ در فصل جوایز 2019 دیده نشد.

«امیلی بلانت» به عنوان بهترین بازیگر: فیلم «بازگشت مری پاپینز» که بازسازی نسخه سال  1964 است؛ در جوایز اسکار امسال در 4 رشته نامزد شده است اما «امیلی بلانت» که در گلدن گلوب 2019 در میان نامزدهای بهترین بازیگر فیلم کمدی-موزیکال بود در کمال تعجب در اسکار مورد کم لطفی قرار گرفت.

شگفتی های اسکار 2019

فیلم «بیوه ها»: کارگردان این فیلم «استیو مک کویین» که سال 2014 نامزد اسکار بهترین کارگردان شد و اسکار بهترین فیلم را برای «12 سال بردگی» گرفت؛ امسال با فیلم زن محور «بیوه ها» وارد میدان شد که مورد توجه قرار نگرفت؛ نه در اسکار، نه گلدن گلوب و نه هیچ مراسم دیگری.

فیلم «تو همسایه من نیستی؟»: این مستند که مورد تحسین و استقبال مردم و منتقدان قرار گرفت و در جدول فروش به رقم 22 میلیون دلار رسید؛ به خاطر عدم وجود فاکتورهای فیلم مستند از رقابت کنار گذاشته شد؛ یعنی رقابت اسکار تا این حد جدی شده است؟

فیلم «اگر خیابان بیل به حرف بیاید»: این فیلم بر اساس رمانی با همین نام و نشر سال 1974 است. «بری جنکینز» که اسکار بهترین فیلم را در رقابت با «لالا لند» برای فیلم «مهتاب» گرفت کارگردان این فیلم است اما جای خالیِ او در میان نامزدان بهترین کارگردانی و فیلمش در میان بهترین فیلم ها احساس می شود.

فیلم «پایه هشتم»: این فیلم که مردم و منتقدان در سطح جهانی آن را ستایش کردند و در 2 بخش در گلدن گلوب نامزد شد؛ ظاهرا جایی در اسکار نداشت.

موسیقی فیلم «اولین مرد»: درست است که این فیلم «دیمین شزل» نتوانست در صدر جدول منتقدان قرار بگیرد اما موسیقی متن این فیلم...

آهنگساز فیلم «جاستین هورویتز» که برای «لالالند» اسکار گرفت و امسال هم جایزه گلدن گلوب را برای موسیقی «اولین مرد» به دست آورد؛ کلا به اسکار راه پیدا نکرد!

فیلم «سوختن»: جای بسی تعجب است که با این همه تحسین و استقبال، این فیلم در میان نامزدهای بهترین فیلم خارجی قرار نگرفته است.

قابل قبول یا غیر قابل قبول، نامزدهای اسکار 2019 اعلام شدند و باید حدود 1 ماه منتظر بمانیم تا برندگان این مراسم مشخص شوند اما تا آن زمان می توانید اخبار مربوط به اسکار 2019 را در سلام سینما دنبال کنید.


زهرا توللیزهرا توللی

نظرهای منتشرشده