معرفی کامل فیلم «بنفشه آفریقایی»، تصاویر و حواشی/ جشنواره فجر 37

فیلم «بنفشه آفریقایی» به کارگردانی مونا زندی و با بازی فاطمه معتمدآریا، سعید آقاخانی و رضا بابک / معرفی فیلم‌های سودای سیمرغ سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

معرفی کامل فیلم «بنفشه آفریقایی»، تصاویر و حواشی/ جشنواره فجر 37

اختصاصی سلام سینما- فیلم سینمایی «بنفشه آفریقایی» دومین ساخته مونا زندی حقیقی در بخش سودای سیمرغ سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور دارد. مونا زندی حقیقی بعد از 12 سال دوری از سینما، «بنفشه آفریقایی» را در سال 1396 ساخت. این فیلم که درباره عشق و بخشش است، براساس زندگی یکی از نزدیکان مونا زندی، کارگردان اثر، ساخته شده است. مونا زندی حقیقی، یکی از چهار کارگردان زن حاضر در بخش سودای سیمرغ این دوره از جشنواره فیلم فجر است.

«عصر جمعه»، اولین ساخته مونا زندی حقیقی در بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت و دو سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی و بهترین فیلم را کسب کرد. این فیلم بعد از 5 سال انتظار در شرایطی محدود اکران شد.

 

یادداشت مونا زندی، کارگردان فیلم:

برای ساخت دومین فیلم سینمایی‌ام به‌ دنبال کاراکتری جذاب می گشتم که متوجه شدم بهترین داستان درست مقابل چشمانم بوده است. زنی از نزدیکترین اقوامم که همسر سابقش را از خانه سالمندان به خانه خودش می آورد وبا همسر فعلی اش از او مراقبت می کند. عمل این زن برای من نشانه ای از رفتارهای غیر عرف و معمول بود! شکو زنی مهربان، بی ادعا و باانسانیتی بی قید و شرط، بدون توجه به تمام قضاوت هایی که دیگران نسبت به رفتار او داشتند انگیزه جدی من برای ساخت فیلم بنفشه افریقایی شد.

 

خلاصه داستان‌های فیلم:

- زن متوجه می شود که همسر اولش فریدون توسط فرزندانش به خانه سالمندان منتقل شده است.

- «شکو» زنی میانسالی  است که متوجه می شود همسر اولش فریدون توسط فرزندانشان به خانه سالمندان منتقل شده است. او به همراهی همسر دومش رضا  تصمیم می گیرند تا مرد را به خانه خود بیاورند. با آوردن  فریدون در خانه رابطه شکو و فریدون تغییراتی می کند که در زندگی با رضا هم تاثیر می گذارد و اتفاقات تازه ای در زندگی هر سه رخ می دهد.

 

عوامل فیلم:

کارگردان: مونا زندی حقیقی/ نویسنده: حمیدرضا بابابیگی (براساس طرحی از مونا زندی حقیقی)/ تهیه‌کننده: علیرضا شجاع نوری/ مدیر فیلمبرداری: فرهاد صبا/ تدوین: بهرام دهقانی/ طراح صحنه و لباس: علی عابدینی/ موسیقی: پیمان یزدانیان/ فیلمبردار: رضا تیموری/ صدابردار: مهدی صالح کرمانی/ طراح گریم: مهرداد میرکیانی/ مجری طرح: سینا سعیدیان/ مدیر تولید: امیر اسکندری/ برنامه‌ریز و دستیار اول کارگردان: پریسا گرگین/ دستیار اول فیلمبردار و نورپرداز: همایون قربانی/ عکاس: حبیب مجیدی/ مدیر تدارکات: علی‌حسین قاسمی/ دستیاران کارگردان: سمیه میرشمسی، رحمانه ربانی، علی بردیده/ منشی صحنه: سیما مبارک‌شاهی/ مجریان گریم: میترا آقامیری، حسام دیندار/ دستیار نور: حسن رحیمی/ گروه فیلمبرداری: سهیل سیم صباحی، مهدی معظمی، فریدون طالبی، محسن خانی، رضا گودرزی/ دستیار تدوین: محمد نجاریان/ دستیاران صدا: میثم کیامرثی، محمدحسین بخشعلی/ دستیاران صحنه: علیرضا صیفی، گیتی سهامی، مهدی صیفی، فرامرز نوایی/ دستیاران لباس: الهه عبادی، نفیسه میرشمسی/ فیلمبردار پشت‌صحنه: روشن افطسی/ تدارکات: امیرحسین معتمدی، مجید فلاح، حامد خاکسار، موسی افرا/ حمل ونقل: رقیه بهترک، قربان کاوه،زهرا اکبزاده، محمد شوندی/ مشاور رسانه ای و مدیرتبلیغات: سعیده الله‌دادی، عسل عباسیان

بازیگران: فاطمه معتمدآریا در نقش شکو، سعید آقاخانی در نقش رضا، رضا بابک در نقش فریدون، مهدی حسینی نیا در نقش قاسم، رویا جاویدنیادر نقش ثریا، ندا جبرائیلی در نقش فرشته، مریم شیرازی

 

عکس‌های فیلم و پشت صحنه:

معرفی کامل فیلم «بنفشه آفریقایی»، تصاویر و حواشی/ جشنواره فجر 37

معرفی کامل فیلم «بنفشه آفریقایی»، تصاویر و حواشی/ جشنواره فجر 37

معرفی کامل فیلم «بنفشه آفریقایی»، تصاویر و حواشی/ جشنواره فجر 37

معرفی کامل فیلم «بنفشه آفریقایی»، تصاویر و حواشی/ جشنواره فجر 37

معرفی کامل فیلم «بنفشه آفریقایی»، تصاویر و حواشی/ جشنواره فجر 37

معرفی کامل فیلم «بنفشه آفریقایی»، تصاویر و حواشی/ جشنواره فجر 37

معرفی کامل فیلم «بنفشه آفریقایی»، تصاویر و حواشی/ جشنواره فجر 37

برای دیدن عکس های بیشتر به صفحه تصاویر فیلم بنفشه آفریقایی مراجعه کنید.

 

حواشی فیلم:

- فرهاد صبا، فیلمبردار فیلم «بنفشه آفریقایی» بعد از 9 سال دوری از سینما، برای فیلمبرداری این فیلم به ایران آمد.

- فیلمبرداری «بنفشه آفریقایی» که از 10 آبان در شهر آمل آغاز شده بود، اواسط آذر ماه به پایان رسید.

-فیلم «بنفشه آفریقایی» قرار بود در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر حضور داشته باشد اما به دلیل به پایان نرسیدن مراحل فنی، از حضور در آن جشنواره انصراف داد. علیرضا شجاع نوری، تهیه کننده این فیلم در این‌باره توضیح داد: "تکمیل مراحل فنی فیلم مستلزم صرف زمان بیشتری است. بدین وسیله انصراف خود را از شرکت در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر اعلام می‌دارم "

-این فیلم بعد از انصراف از جشنواره سی و ششم، قصد داشت تا در اواخر آبان ماه در گروه سینمایی کوروش اکران شود.

-علیرضا شجاع نوری درباره فیلم «بنفشه آفریقایی» گفت: "جای این فیلم در سینمای ایران خالی بود و امیدوارم در آینده بیشتر از این نوع فیلم‌ها در کشور ساخته شود."

- این فیلم با نام «باران تابستان» پروانه ساخت گرفت و سپس به «زنگاری» تغییر نام داد و بعد از آن‌که فیلمیرداری آن از نیمه گذشت، نام فیلم به «بنفشه آفریقایی» تغییر کرد. مونا زندی حقیقی درباره این تغییر نام‌ گفت: "از چند جهت تصمیم به انتخاب این اسم برای فیلم گرفتم؛ هم از این حیث که خود گل بنفشه آفریقایی در فیلم حضور دارد و به شکلی وارد خانه و زندگی شخصیت‌های فیلم می‌شود و از سویی دیگر، این گل در پرورش، نوع نگهداری و میزان مراقبتی که نیاز دارد، گیاهی منحصربه‌فرد است؛ از خاک برای دریافت آب تغذیه نمی‌کند، در شرایط خاصی گل می‌دهد و به هر تغییر شرایطی واکنش نشان می‌دهد. از این روست که برخلاف بسیاری از گل‌ها به‌جای توجه، به مراقبت زیاد و ویژه نیازمند است. فکر می‌کنم مختصات و حال و هوای این گیاه با موضوع فیلمی که در حال ساختش هستیم، مرتبط است و به روایت داستان فیلم کمک می‌کند؛ آنچه در قصه فیلم جاری است درباره خصوصیات و مفاهیمی است که همواره نیاز به مراقبت دارند و باید حواس‌مان به آنها باشد تا حفظ شوند و تسری یابند. در نتیجه فکر می‌کنم علاوه بر زیبایی نام بنفشه آفریقایی و حضور فیزیکی‌اش در فیلم، مفهومی که در ورای آن ایستاده، برای آن چه فیلم می‌خواهد به تصویر بکشد، مناسب است ".

-علیرضا شجاع نوری از علاقه استاد کیارستمی به قصه «بنفشه آفریقایی» گفت: "این فیلم براساس زندگی یکی از نزدیکان مونا زندی ساخته شده است. مونا زندی، یک روز، این قصه را برای عباس کیارستمی تعریف کرد و زنده یاد کیارستمی از او خواست تا فیلم‌نامه‌های دیگر را کنار بگذارد و این فیلم را بسازد. "

- «بنفشه افریقایی» در بخش اصلی بیست‌وپنجمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم وزول حضور دارد؛ این جشنواره از سوم تا دوازدهم فوریه در شهر وزول فرانسه (۱۴ تا ۲۳ بهمن ماه) برقرار است.

 

پوستر بین المللی فیلم:

معرفی کامل فیلم «بنفشه آفریقایی»، تصاویر و حواشی/ جشنواره فجر 37

 

لوگوموشن:

طراح لوگوموشن: حسین جمشیدی گوهری و رامین گرجی
طراح لوگو: محمد روح‌الامین

نظرهای منتشر شده