ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

ده فیلم برگزیده از «بهترین فیلم»‌های تاریخ جشنواره فیلم فجر

۲ سال پیش
ده فیلم برگزیده کاربران سلام سینما از بهترین‌های جشنواره فیلم فجر، از فیلم‌های بزرگی چون «آژانس شیشه‌ای»‌ تا فیلم‌های محجوری مانند «روز سوم»

اختصاصی سلام سینما- در میان همه فیلم‌های برگزیده در بخش «بهترین فیلم» جشنواره در سی و شش دوره‌ای که تا کنون برگزار شده است گشتیم و گشتیم و محبوب‌ترین‌هایشان از نظر کاربران سلام سینما را جدا کرده‌ایم. این لیست ده تایی از برگزیدگان مردم از انتخاب‌های داوران در بخش «بهترین فیلم» تاریخ سینمای سی و اندی ساله ایران بعد از انقلاب اسلامی است.

فیلم‌هایی در لیست حضور دارند که احتمالا در هر لیست برترین‌هایی از تاریخ سینمای ایران هم حضور خواهند داشت:  آژانس شیشه‌ای. فیلم‌هایی هم هستند که شاید انتظارشان را در اینجا نداشته باشید چراکه در زمان اکرانشان آن‌طور که باید تبلیغات نداشتند و دیده نشدند یا آنطور که باید درباره‌شان صحبت نشده اما این‌ها دقیقا همان آثار خوب و ویژه‌ای هستند که فقط به هدف مردم و لذت بردن آن‌ها از سینما ساخته شده‌اند نه فروش‌های میلیاردی و ادعاهای اغراق آمیز. مردم و تماشاگران هم جوابشان را پس داده‌اند: مهمان مامان

فیلم‌هایی مانند «جدایی نادر از سیمین» و «مغرهای کوچک زنگ زده» که هم امتیاز خوبی دارند و هم در جشنواره‌ها دیده شدند، سیمرغ بهترین فیلم جشنواره را دریافت نکردند و به همین دلیل هم نامشان در این لیست حضور ندارد.

۱۰- به رنگ ارغوان

به رنگ ارغوان برگزیده کاربران

امتیاز کاربران: ۶.۹

به رنگ ارغوان ساخته پر حاشیه ابراهیم حاتمی کیا و از معدود فیلم‌های او که کارش به توقیفی پنج ساله کشید. فیلم در دوران محمود احمدی نژاد ساخته شد و در جشنواره بیست و سوم فیلم فجر، وزارت اطلاعات مستقیما جلوی نمایش فیلم را گرفت تا در جشنواره بیست و پنجم و در پایان دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد به نمایش دربیاید و فراتر از انتظار هم ظاهر شود و سیمرغ بهترین فیلم، بهترین فیلم از نگاه تماشاگران، بهترین کارگردانی، فیلمبرداری و فیلمنامه‌نویسی را از آن خود کند.

خلاصه داستان:

«شفق» یکی از اعضای گروه سیاسی مجاهدین که در پی پیروزی انقلاب از ایران خارج شده، پس از سال‌ها تلاش می‌کند برای دیدن دخترش «ارغوان» که دانشجوی دانشکده جنگل‌داری است مخفیانه به ایران بازگردد و برای این کار از دو واسطه استفاده می‌کند. سیستم امنیتی که در جریان این تصمیم شفق قرار گرفته، یکی از مأمورین امنیتی به نام «هوشنگ» را به عنوان به عنوان دانشجو وارد دانشکده می‌کند و او با بهره‌گیری از ابزار جاسوسی و امنیتی فوق سری سعی دارد تا با کنترل ارغوان، شفق را به دام اندازد. در این میان بین او و ارغوان رابطه‌ای عاشقانه شکل می‌گیرد…

به رنگ ارغوان-برگزیده کاربران

حواشی:

بسیاری از منتقدان شرکت دادن چند فیلم توقیفی سال‌های گذشته از جمله فیلم به رنگ ارغوان را یکی از تلاش‌های دبیرخانه جشنواره و معاونت سینمایی ارشاد دولت نهم، برای رونق دادن به جشنواره فجر بیست و هشتم دانستند. اما علیرضا سجادپور مدیر اداره کل نظارت و ارزشیابی ارشاد، این موضوع را تکذیب کرد. البته که وقایع سال هشتاد و هشت اصلا در محبوبیت فیلم و نمایش موفقش در همان سال بی‌تاثیر نبود.

 

۹- رخ دیوانه

رخ دیوانه برگزیده کاربران از بهترین های جشنواره

امتیاز کاربران:‌۷

رخ دیوانه فیلم پربازیگر ابوالحسن داوودی بعد از زادبوم است که در سال ۱۳۹۳ ساخته شد. فیلم رخ دیوانه در بخش مسابقه سی و سومین جشنواره فیلم فجر حضور داشت. این فیلم سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران، بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین صداگذاری و بهترین جلوه هاي ويژه ميداني و جلوه هاي بصري این جشنواره را دریافت کرد. فیلمی با روایتی غیرخطی و پر از کاراکترهای مختلف و داستان‌های عجیب و غریبشان که فیلم را غنی می‌کند و تماشاگر را وا می‌دارد تا همه حواسش را به او بدهد. همین کاراکترهای متعدد و روایت هرکدامشان که بی‌شک حتی اگر خیلی هم از اصل قضیه پرت و دور به نظر برسد ربطی جدی و مستقیم به پایان‌بندی فیلم پیدا می‌کند، بزرگترین نقطه ویژه رخ دیوانه محسوب می‌شود.

خلاصه داستان:

رخ دیوانه داستان چند جوان است که در یک قرار اینترنتی با یکدیگر آشنا شده و به دنبال یک شوخی و شرط‌بندی در مسیری پیچیده و دلهره‌آور می‌افتند، مسیری که درک جدیدی از زندگی و اجتماع را برای هرکدامشان رقم می‌زند.

رخ دیوانه برگزیده کاربران

حواشی:

فیلم درباره دغدغه‌های نسل جوان است و اسم‌های زیادی در آن به چشم می‌خورند. از طناز طباطبایی و ساعد سهیلی تا نازنین بیاتی و امیر جدیدی و صابر ابر. دغدغه‌های مطرح شده در فیلم را می‌توان مسبب حواشی فیلم دانست.

 

۸- ماجرای نیمروز

ماجرای نیمروز برگزیده کاربران از بهترین های جشنواره فجر

امیتاز کاربران

در پی محبوبیت ایستاده در غبار، محمدحسین مهدویان با ماجرای نیمروز در جشنواره سی و پنجم شرکت کرد و جوایز زیادی از جمله سیمرغ بهترین فیلم، بهترین فیلم از نگاه تماشاگران و بهترین طراحی صحنه و لباس را از آن خود کرد.

نکته مهم درباره ماجرای نیمروز اول در زمان روایی فیلم است. یعنی سال پرآشوب شصت با همه تنش‌ها و وحشت‌ها و ترورهایش. سالی آشفته که جامعه ایران از درون درگیر نزاع‌های دوقطبی شده و مردم به جان‌ یکدیگر افتاده‌اند. سالی که کمتر کسی تا پیش از این دست رویش گذاشته و از آن روایتی در سینمای ایران به دست داده بود. از این حیث ماجرای نیمروز فیلمی یکه به حساب می‌آمد که این روحیه‌اش را در فرم فیلم و مهم‌تر از آن در ساخت شخصیت‌های اصلی قصه هم حفظ کرد. این گروه خشن، جدایی ناپذیرند و قرار است ایران را به تنهایی از سال شصت عبور دهند. داستان آن‌ها به هم گره خورده و جدایی ناپذیراند؛ روحیه‌ای که در فیلم‌های ایرانی خیلی وقت بود کمش داشتیم. برای همین با همه مختصات فرهنگی و عقیدتی که در پس ماجرای نیمروز  پرورده می‌شود ظاهر و کیفیت فیلم بیش از هرچیز به فیلم‌های آمریکایی می‌ماند.

خلاصه داستان:

در محله های پر آشوب تهران، در پیچاپیچ خیایان ها و کوچه ها و در پستوی خانه ها سرگردان و حیران. آیا این جستجو را فرجامی هست؟

این توضیح خود فیلم است. ماجرای نیمروز درباره گروهی جوان اطلاعاتی است که در روزهای بحرانی که سازمان مجاهدین خلق اعلام مبارزه مسلحانه و مستقیم کرده است سعی دارند با خنثی کردن عملیات بزگ آنان، این فتنه را از بیخ بسوزانند.

ماجرای نیمروز محبوب کاربران

حواشی:

واکنش جالب مهدویان به عدم انتخاب فیلم به عنوان نماینده ایران در اسکار آن سال:

« وقتی همه به تو آفرین بگویند احتمالا یک جای کارَت می‌لنگد. این یعنی چیزی را تغییر نداده‌ای و فکری را آشفته نساخته‌ای. شاید برای همین است که حالا دیگر دارم مطمئن می‌شوم ماجرای نیم‌روز  را از همه‌ی کارهایم بیش‌تر دوست دارم‌. چون در کنار تحسین‌ها، واکنش‌های منفی و حتی دشمنی‌ها را نیز برانگیخت. این یعنی این دفعه کارم را بهتر از همیشه انجام داده‌ام و لازم است تکرارش کنم.»

 

۷- روز سوم

روز سوم برگزیده کاربران

امتیاز کاربران: ۷.۱

روز سوم از جمله آثار سینمای دفاع مقدس است که در زمان خود با استقبال بسیار خوبی از جانب تماشاگران روبه‌رو شد. داستان عاشقانه‌ای که در میان بمب و رگبار، در مرکز خرمشهر خونین، محاصره شده است. روز سوم یک حامد بهداد به‌یادماندنی و تکرارنشدنی دارد که موفق شد تندیس جشن حافظ برای بهترین بازیگر مرد را از آن خود کند هرچند که در داوری جشنواره آنطور که باید دیده نشد. محمدحسین لطیفی سیمرغ بهترین کارگردانی و بهترین فیلم را آن سال از جشنواره با خود به خانه برد.

خلاصه داستان:

این فیلم، روایت آخرین روزهای مقاومت در بخش غربی خرمشهر در سال 1359 است. سمیره و رضا، خواهر و برادری که همراه سایر مردم در حال مقاومت هستند. در شرایطی سمیره، در حلقه دشمن می ماند و رضا مجبور می‌شود سمیره را در خانه مخفی کند تا مجددا با هم‌رزم‌هایش برای نجات او بیایند. در این بین خواستگار قبلی سمیره که عراقی است و عضوی از نیروی نظامی عراق و همکار سابق سمیره در مدرسه خرمشهر نیز بوده‌است، به عنوان یک فرمانده عراقی به این منطقه می‌آید و خانه رضا و سمیره را اشغال می‌کند و برای نگهبانی از آنجا نیز دو مأمور قرار می‌دهد اما این پنهان کاری‌ها خیلی زود تمام می‌شود و فرمانده معشوقه‌اش را در خانه می‌یابد و...

روز سوم برگزیده کاربران

حواشی:

فیلم در سال ۱۳۸۵ و براساس مستندی از حمیدزرگرنژاد با همین نام ساخته شده است .

 

۶- از کرخه تا راین

hc ;voi jh vhdk fv'cdni ;hvfvhk

امتیاز کاربران: ۷.۱

از کرخه تا راین محصول سال ۱۳۷۱ به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا است که با استقبالی غیرقابل پیش‌بینی از سوی مردم روبه‌رو شد. فیلمی که به اثرات بمباران‌های شیمیایی و سرنوشت رزمندگان منزوی بعد از جنگ می‌پردازد. موضوعی که در زمان خودش و در سال‌های پس از جنگ برای تماشاگران و جامعه ایران بسیار خاطره‌انگیز بود و همین دلیل توجه زیاد مردم به این فیلم شد. فیلمی احساسی که بعید است دل تماشاگری را به دست نیاورد و از جمله آثار مهم کارنامه فیلمسازی حاتمی‌کیا.

خلاصه داستان:

سعید رزمنده جانباز که برای معالجه چشمان خود عازم آلمان می شود، خواهرش لیلا  را که سالیانی دراز است با همسر آلمانی خود در شهر «کلن» زندگی می کند بعد از مدت‌ها ملاقات می‌کند.  سعید بعد از سیر مراحل درمان بینایی خود را بازمی یابد و اکنون محیطی تازه و غریب پیش روی اوست و خواهری که سعید را دریچه ای بر خاطرات دور و عزیز گذشته میداند. سعید در تدارک بازگشت به ایران است که نتایج آخرین آزمایشات پزشکی وی همه چیز را بهم می ریزد...

از کرخه تا راین برگزیده کاربران

حواشی:

در هنگام اکران به نام پدر حاتمی کیا درباره از کرخه تا راین چنین می‌گوید:

فیلم  از کرخه تا راین وقتی به نمایش درآمد،۵۰۰ صفحه اعتراضیه به دفتر رهبری ارسال شده بود تا مانع اکران فیلم شوند. بعد از گذشت سالیان چه اتفاقی افتاد. این فیلمی است که بارها از تلویزیون پخش شده و من مطمئنم که فرزندان همین معترضین، مدافعین این آثار بوده اند.

 

۵- ایستاده در غبار

ایستاده در غبار برگزیده کاربران

امتیاز کاربران:۷.۱

اولین ساخته محمدحسین مهدویان که نام او را بر سر زبان‌ها انداخت. فیلمی که در مرز میان سینمای مستند و داستانی قرار می‌گیرد و نمی‌توان دقیقا تعیین کرد که مستند است یا داستانی. صداهای فیلم همگی مستند و واقعی‌اند و تصاویر همه ساخته شده‌اند. اما نکته مهم فیلم در اینست که مهدویان بسیار هوشمندانه موفق می‌شود براساس مصاحبه‌ها و صداهای آرشیوی که از دوران رشادت‌های حاج احمد متوسلیان دارد روایت داستانی خودش را بسازد که خیلی ارتباط مستقیمی با مصاحبه‌ها ندارند. انگار که اول فیلم با صداها ساخته شده باشد و بعد از آن تصاویر اضافه شده باشند. در جشنواره سی و چهارم ایستاده در غبار سروصدای زیادی به‌پا کرد. این متفاوت‌ترین فیلمی است که در تمام تاریخ سینمای دفاع مقدس ایران می‌توانید پیدا کنید. ایستاده در غبار را می‌توان متفاوت ترین برنده سیمرغ بهترین فیلم تمام ادوار جشنواره فیلم فجر هم دانست.

خلاصه داستان:

فیلم شرحی بر زندگی حاج احمد متوسلیان، رزمنده بزرگ است و زندگی او را از دوران کودکی و در میان خانواده تا آخرین لحظات قبل از ناپدید شدن بررسی می‌کند و آنچه بیشتر از همه بر آن تاکید می‌ورزد زندگی شخصی و تبلور اعتقادات مذهبی حاج احمد در رفتارها و شکل زندگی او است بدون آنکه شعارزده یا یک سویه به نظر برسد.

ایستاده در غبار برگزیده کاربران

حواشی:

ایستاده در غبار حواشی زیادی داشت از اعتراض خانواده حاج احمد به تصویر سرسختانه‌ای که از او ساخته شده تا اعتراض کارگردان به موسسه اوج به واسطه آنکه بعدتر فیلم را تبدیل به یک مینی سریال کرده و در شش قسمت به شکل سریال در صدا و سیما پخش کردند.

 

۴- مهمان مامان

مهمان مامان برگزیده کابران

امتیاز کاربران: ۷.۴

یکی از دلی‌ترین و با عشق‌ترین فیلم‌های داریوش مهرجویی با کلی غذای خوشمزه و سفره‌ای رنگین که حتما گرسنه‌تان خواهد کرد. فیلمی که در جشنواره بیست و دوم به عنوان بهترین فیلم انتخاب شد و قصه خودش را از کتاب مهمان مامان نوشته هوشنگ مرادی کرمانی اقتباس کرده است. یک فیلم کمدی خانوادگی که بی‌پرده دست روی جدی‌ترین خلاهای زندگی یک خانواده پایین شهری می‌گذارد و البته همه را هم به سرمنزل مقصود می‌رساند. صمیمیت عجیب و غریبی در فیلم موج می‌زند که مهرجویی در فیلم‌های بعدی خود هرگز نتوانست آن‌را دوباره بازسازی کند.

خلاصه داستان:

برای خانواده‌ای مهمان سرزده، تازه عروس و داماد، می‌آید اما از آنجایی که  وضع مالی خانواده خوب نیست، همسایگان دست به دست هم می‌دهند تا آبروی صاحبخانه را حفظ کنند.

مهمان مامان برگزیده تماشاگران

حواشی:

جالب است بدانید که در ابتدا قرار بود نقش داماد معتاد را که پارسا پیروزفر بازی کرده و به خوبی هم از پس ایفای آن برآمده، محمدرضا گلزار بازی کند. اما از جانب گلزار به مهرجویی خبر انصراف می‌رسد درحالیکه او بسیار مشتاق بازی در این نقش بوده و روزی می‌رود سر صحنه و تازه متوجه می‌شود که بنا به حرفی که به مهرجویی زده شده دیگر در فیلم حضور نخواهد داشت.

 

۳- تنگه ابوقریب

تنگه ابوقریب برگزیده کاربران

امتیاز کاربران:۷.۶

فیلمی که به تنهایی شش سیمرغ جشنواره فجر سی و ششم را از آن خود کرد. تنگه ابوقریب به کارگردانی بهرام توکلی و تهیه کنندگی سعید ملکان ساخته شد و موسسه اوج سرمایه‌گذاری آن‌را به عهده داشت. کاراکتر امیر جدیدی و جواد عزتی را می‌توان جذاب‌ترین المان‌های فیلم دانست که آن‌را تا انتها سرپا نگه می‌دارند. محبوبیت این چنین همه‌گیر تنگه ابوقریب اما بیش از آنکه مربوط به کیفیات و ویژگی‌های سینماییش باشد به واسطه احساسات‌گرایی اغراق‌انگیز و زیادش است به‌شکلی که مخاطب را به دام خود می‌اندازد.

خلاصه داستان:

گاهی در زندگی در موقعیت هایی قرارمیگیری که بالاتر از اهمیت مرگ و زندگی شخصی است. گاهی مرگ و‌زندگی یک کشور در گرو تصمیم توست. از میدان ندا می آید، هرکس بترسد زودتر می میرد...حال ببینیم چطور غیرت بر قدرت نظامی چیره میشود.

این خلاصه‌ایست که برای فیلم ارايه شده اما به شکل کلی فیلم شرح لحظات پایانی جنگ تحمیلی پیش از پذیرفتن قطعنامه است و اینکه چطور رشادت مردان در ساعات پایانی سرنوشت جنگ را تغییر می‌دهد.

تنگه ابوقریب برگزیده کاربران

حواشی:

همکاری بهرام توکلی از جهان نهیلیست‌ها و روشنفکرها با موسسه آرمانگرا و ایدئولوژیک اوج خودش بزرگترین حاشیه و علامت سوال می‌تواند باشد .

 

۲- آژانس شیشه‌ای

HcHks adai hd fv'cdni ;hvfvhk

امتیاز کاربران:۷.۶

آژانس شیشه ای نه تنها یکی از بهترین فیلم‌های ژانر دفاع مقدس است که یکی از تراژیک‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران هم هست.  آژانس شیشه ای درباره آرمان‌های شکست‌خورده نسلی است که جانشان را  برای ایستادن پای عقاید خود، کف دستشان گذاشتند و به میدان جنگ رفتند و حالا همه آرمان‌های خود را پس از جنگ و در روزگار صلح برباد رفته می‌بینند. حاج کاظم با بازی پرویز پرستویی نماینده همان دسته از مبارزانی است که انگار سهم خودشان را از جبهه‌ها نگرفتند و پیرو شرایط اجتماعی آرمان‌های خود را طلب می کنند. (فارغ از اینکه آرمان‌ها چقدر درست یا غلط، تندروانه یا معتدل باشد.) این آرمان‌های برباد رفته و تلاش حاج کاظم برای اینکه یک تنه در مقابل عداوت‌ها بیاستد و آنها را زنده نگه دارد همان بعد تراژیک آژانس شیشه ای است. همان جایی که تحمل بار التهاب و فشار تماشاگر را سخت می‌آید و او هم هم‌پا با حاج کاظم زیر بار این فشار، کمرش خم می‌شود.

خلاصه داستان:

آژانس شیشه ای داستان رزمنده سابق ای است که بعد از اتمام جنگ دست به گروگانگیری در یک آژانس هواپیمایی میزند تا عباس هم رزم سابق اش برای مداوا به لندن فرستاده شود و در این مسیر با مشکلات و موانعی رو بره رو می شود که ...

آژانس شیشه ای برگزیده کاربران

حواشی:

شباهت بسیار زیاد فیلم به بعد از ظهر سگی ساخته سیدنی لومت که بسیاری آن را برای انگ زدن به فیلم و زمین زدنش استفاده می‌کنند و حاتمی‌کیا هم هواره ادعا می‌کند که تا پیش از ساخت فیلم، بعد از ظهر سگی را هرگز ندیده بوده است.

 

۱- بچه‌های آسمان

بچه های \آسمان برگزیده کاربران

امتیاز کاربران:۷.۸

فیلم بچه های آسمان از زمان نخستین اکران خود تا اکنون جوایز زیادی را به دست آورد ه است:  برنده سیمورغ بلورین بهترین فیلم از پانزدهمین جشنواره فیلم فجر(1375)، برنده سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی از پانزده همین جشنواره فیلم فجر(1375)، برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه از پانزدهمین جشنواره فیلم فجر(1375)، برنده سیمرغ بلورین بهترین تدوین از پانزدهمین جشنواره فیلم فجر(1375)، کاندیدای سیمرغ بلورین بهترین فیلم برداری از پانزدهمین جشنواره فیلم فجر(1375)، کاندیدای سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن از پانزدهمین جشنواره فیلم فجر(1375)، کاندیدای سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری از پانزدهمین جشنواره فیلم فجر و همچنان برنده جایزه از جشنواره کن.

تنها شرح این میزان از افتخار می‌تواند کافی باشد برای اینکه بچه های آسمان عنوان پرستاره ترین فیلم از جانب کاربران سلام سینما را در میان همه فیلم‌های برگزیده جشنواره فجر از آن خود کند. فیلمی انسان‌دوستانه و صمیمی که تنها به دنبال انسانیت نهفته در جامعه می‌گردد و در هیچ کجا پیدایش نمی‌کند مگر در تلاش‌های عمیق یک پسربچه دوست‌داشتنی که دارد همه سعیش را می‌کند که اول و برتر نباشد تا چیزی عاید خانواده شود. از این انسانی‌تر و معصومانه‌تر اصلا داستانی در تاریخ سینمای ایران سراغ دارید؟

خلاصه داستان:

علي كفش هاي خواهرش را گم مي كند. خواهر كفش ديگري ندارد و پدر هم توان خريد كفش نو را . پس قرار بر این مي شود صبح ها زهرا كتاني علي را بپوشد و ظهر با برادرش عوض کند تا او به مدرسه برسد. براي اينكه علي دیر به مدرسه نرسد زهرا تمام مسير تا خانه را مي دود، اما علي باز هم دير به مدرسه مي رسد و ناظم شدیدا تنبیهش می‌کند. علي تصميم مي گيرد براي تهيه ي كفش خواهرش، در مسابقه اي كه بين چند مدرسه انجام مي شود شركت كند و جايزه ي نفر سوم را كه يك جفت كفش ورزشي است ببرد.

بچه های آسمان برگزیده کاربران

حواشی:

راجر ایبرت در مورد بچه‌های آسمان نوشت: این فیلم آموزنده و دارای سکانس‌های فوق‌العاده است.

مجیدی در توضیح بیشتر روند ساخت فیلم بچه های آسمان بیان کرد: «بچه های آسمان توسط چندین شرکت فیلمسازی رد شده بود و آنها می گفتند قصه ای فقط با یک برادر و خواهر و یک کفش! هیچ کس آن را تماشا نمی کند. از سوی دیگر دوستانم به من توصیه کردند این پروژه را رها کنم اما من هرگز تسلیم نشدم.»


شعله بخشی

نظرهای منتشرشده