ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

اعلام برگزیدگان اولین جشنواره آنلاین نقد فیلم «مشق شب»

۲ سال پیش
اختتامیه اولین جشنواره آنلاین نقد فیلم «مشق شب» در پردیس سینمایی کورش با معرفی برگزیدگان بخش‌‌‌های مقاله و نقد برگزار شد.

به گزارش سلام سینما به نقل از روابط عمومی جشنواره، مراسم اختتامیه اولین جشنواره آنلاین نقد فیلم مشق شب، دوشنبه ۳ دی‌ماه در پردیس سینمایی کورش برگزار شد. در این مراسم، رامتین شهبازی، سحر عصرآزاد، امیررضا نوری‌پرتو و شرکت کنندگان جشنواره حضور داشتند.

مراسم با قرائت آیاتی از قرآن مجید و سپس سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد. مهرناز مهربان اجرای این مراسم را برعهده داشت.

مهرناز مهربان، مجری این مراسم، با تشکر از سه انتشارات، چشمه، افراز، ساقی و مجله سینما ادبیات، برند نوشیدنی‌های سلامت نیوشا نیک (نمایندگی مهندس نجفی) و پردیس سینما کوروش برای حمایت از جشنواره گفت: «اولین جشنواره آنلاین نقد فیلم مشق شب، به طور خصوصی و بدون وابستگی به نهادی توسط سایت سلام سینما برگزار شد.»

اولین جشنواره آنلاین نقد فیلم «مشق شب» مهدی سلیمانی

مهدی سلیمانی مدیر روابط عمومی جشنواره در سخنانی با اشاره به راه اندازی سلام سینما از سال ۹۲ و ورود این استارت‌آپ به دانشگاه صنعتی شریف از سال ۹۴ گفت: «در حال حاضر «سلام سینما» پربازدیدترین سایت تولید محتوای سینمای کشور است و در سال های آتی سعی داریم شبکه‌ای قوی برای متخصصین سینما باشد و امکانات بیشتری برای منتقدین فراهم کنیم.»
او افزود: «امیدواریم در یکی دو سال آینده با استفاده از هوش مصنوعی، برنامه‌های گوناگون و فیچرهای مختلف، برای استفاده بهتر مردم و متخصصین، پیشرفت بیشتری داشته باشیم.»
او با اشاره به ضعف نقد در فضای مجازی و مرجعیت سایت «سلام سینما» اظهار داشت: «به دلیل نبود تحریریه نقد تصمیم گرفتیم سرویسی ایجاد کنیم تا هر کسی که احساس می کند، توانایی نوشتن نقد دارد، بتواند یادداشتش را منتشر یا بازنشر کند.»
مهدی سلیمانی خاطرنشان کرد که هم اکنون در سایت سلام سینما بیش از 360 منتقد در حال نشر آثارشان هستند و بیش از 2800 نقد و یادداشت در سایت وجود دارد.
او درباره علل برگزاری این جشنواره توضیح داد: «با توجه به کمبود جشنواره در حوزه نقدنویسی، نیاز دیدیم تا این جشنواره را برگزار کنیم. همچنین در دیگر جشنواره‌ها، الزامی است که نوشته‌های شرکت‌کنندگان در نشریه‌ای به چاپ رسیده باشد اما در «مشق شب» بنا بر این بود که اگر کسی استعدادی در نوشتن دارد، نقدش مورد داوری قرار بگیرد.»
او در پایان گفت: «امیدواریم در دوره‌های آتی بتوانیم جشنواره را هرچه بهتر برگزار کنیم.»

اولین جشنواره آنلاین نقد فیلم «مشق شب» رامتین شهبازی

در ادامه مراسم، رامتین شهبازی، یکی از اعضای هیئت داوران جشنواره با تشکر از استقبال شرکت کنندگان در اولین دوره از جشنواره «مشق شب» توضیح داد: «برای برگزاری این جشنواره، از سایت سلام سینما تشکر می‌کنم. زیرا این جشنواره باعث شد تا دوستانی که به حوزه پژوهش و نقدنویسی علاقه دارند، بتوانند فرصتی برای ارائه آثارشان داشته باشند.»

وی با گلایه از فضای نقد در سینمای ایران گفت: «نقد، فضایی جدی دارد و منتقدین در این فضا باید نگاه متفاوتی داشته باشند. من نقدنویسی را امسال به صورت جدی کنار گذاشتم، چون حس می‌کردم که فضای نقدنویسی در سینمای ما به سمتی حرکت می‌کند که تاثیر درستی برروی مخاطب نمی‌گذارد و شور و حالش را از دست داده است. اما شاید بعد از این جشنواره، به لطایف الحیلی من هم دوباره به فضای نقدنویسی بازگردم.»

 اولین جشنواره آنلاین نقد فیلم «مشق شب»

رامتین شهبازی، سحر عصرآزاد، امیررضا نوری‌پرتو، هیئت داوران جشنواره آنلاین نقد فیلم «مشق شب» و هادی راسخ، مدیر سایت سلام سینما برای اهدای جوایز بر روی سن آمدند.

نامزدهای بخش مقاله:

1- احسان آجورلو 

2- محمد هاشمی

3- فوژان احمدی

نفر اول بخش مقاله:

اولین جشنواره آنلاین نقد فیلم «مشق شب» محمد هاشمی

لوح تقدیر و تندیس نفر اول بخش «مقاله» اولین جشنواره آنلاین نقد فیلم «مشق شب» اهدا شد به: محمد هاشمی برای مقاله تعرض از دیدگاه نشانه‌شناسی اجتماعی در «فروشنده»

نامزدهای بخش نقد:

1- فاطمه فریدن

2- محسن سلیمانی فاخر

3- احسان آجورلو

4- حسین جوانی

5- امین پاک پرور

6- پریسا صحبتی

7- ایمان رهبر

8- رحیم ناظریان

9- علیرضا محصصی

10- علی اکبر رنجبر

11- علی سالاری نسب

12- شبیر نعلبندیان

13- امیرحسین بهروز

14- علی علیخانی

15- جواد صفوی

16- محمد هاشمی

17- سمیه مصطفایی

18- فربد رهنما

منتخبان بخش نقد:

- فاطمه فریدن برای دو نقد فیلم «روغن مار» و «تابستان داغ»

- حسین جوانی برای نقد فیلم «شعله ور»

- پریسا صحبتی برای نقد فیلم «بازیکن شماره یک آماده»

- محمد هاشمی برای دو لوح تقدیر منتخب اولین جشنواره آنلاین نقد فیلم «مشق شب» اهدا می‌شود به : نقد فیلم «هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند» و «این‌جا بدون من»

- ایمان رهبر برای نقد فیلم «بگذار آفتاب به درون بتابد»

برگزیدگان بخش نقد:

اولین جشنواره آنلاین نقد فیلم «مشق شب»  رحیم ناظریان

لوح تقدیر و تندیس نفر سوم بخش «نقد» اولین جشنواره آنلاین نقد فیلم مشق شب اهدا می‌شود به : رحیم ناظریان برای نقد فیلم «اسب تورین»

اولین جشنواره آنلاین نقد فیلم «مشق شب» امین پاک پرور

لوح تقدیر و تندیس نفر دوم بخش «نقد» اولین جشنواره آنلاین نقد فیلم مشق شب اهدا می‌شود به : امین پاک پرور برای نقد فیلم «لاتاری»

اولین جشنواره آنلاین نقد فیلم «مشق شب»

لوح تقدیر و تندیس نفر اول بخش «نقد» اولین جشنواره آنلاین نقد فیلم مشق شب اهدا می‌شود به : احسان آجورلو برای نقد فیلم «بازگشته»

اولین جشنواره آنلاین نقد فیلم «مشق شب» سحر عصرآزاد

در پایان مراسم، سحر عصرآزاد، یکی از اعضای هیئت داوران، درباره داوری جشنواره «مشق شب» توضیح داد: «ما آثار را بدون نام منتقد بررسی و داوری کردیم و فقط براساس کیفیت متن ارزیابی کردیم. همه‌ی سعی من و همکارانم در این بود که نگاه‌های جدید را جذب بکنیم.»

وی با اشاره به صحبت‌های رامتین شهبازی درباره فضای نقد در سینمای ایران توضیح داد: «من هم با آقای شهبازی هم‌نظرم، اما شاید شیوه‌ی برخورد من با این قضیه دل‌زدگی عمومی که در همه ما به وجود آمده، این است که من فکر می‌کنم، ما باید ادامه بدهیم و آن‌قدر بنویسیم تا راه سازندگی نقد را در جریان عمومی سینما برگردانیم. چون همه‌ی ما به عشق سینما شروع کردیم و دست به قلم شدیم.»

اولین جشنواره آنلاین نقدنویسی مشق شب توسط سایت سلام سینما شکل گرفت شد و امسال اولین دوره برگزاری آن بود.


گزارش تصویری اولین جشنواره آنلاین نقد فیلم «مشق شب»

نظرهای منتشرشده