پرافتخارترین فیلمسازان ایرانی در عرصه جهانی

معرفی کارگردانان ایرانی که بیشترین و مهم‌ترین جوایز بین‌المللی سینمایی را از آن خود کرده‌اند و در جشنواره‌های سینمایی جهان مانند کن فرانسه مطرح شده‌اند.

پرافتخارترین فیلمسازان ایرانی در عرصه جهانی

سینمای ایران در سال های اخیر مورد  توجه بسیاری از جشنواره های رده الف جهانی و کارشناسان مطرح سینمای جهان بوده است و می توان آن‌را پویاترین سینمای منطقه خاورمیانه دانست که حرف های جدی برای گفتن دارد. ظهور کارگردانان برجسته و نامدار ایرانی در سال های اخیر و در جشنواره های بین المللی هم باعث شده تا نام ایران بیش از پیش در جامعه جهانی شنیده شود. اما سابقه خوب سینمای ایران در جهان منوط به همین چندسال گذشته و ظهور کارگردانانی چون اصغر فرهادی نمی باشد. پس از انقلاب اسلامی سینمای ایران مسیر خود را در پیش گرفت تا شاهد ظهور کارگردانانی باشد که حالا  سینمای ایران را به جهان معرفی کردند. در این یادداشت نگاهی انداخته‌ایم به کارگردانانی که موفق شده‌اند در سینمای بعد از انقلاب بیشترین و مهم‌ترین افتخارات بین‌المللی سینمای ایران را کسب کنند.

 

عباس کیارستمی

طعم گیلاس-

عباس کیارستمی اولین کارگردانی بود که از جشنواره سینمایی کن با دست پر برگشت. سبک فیلمسازی خاص کیارستمی فقید که جنسش بسیار شبیه به جریان روشنفکری سینمای اروپاست در آن سال‌ها همه را شگفت‌زده می‌کرد. فیلمسازی که کارش را به عنوان طراح پوستر و تیتراژ در سینما آغاز کرد و با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اولین فیلم‌هایش را ساخت.

پرافتخارترین فیلمسازان ایرانی در عرصه جهانی- کیارستمی

او خیلی زود به عرصه جهانی فیلمسازی معرفی شد و خصوصا در فرانسه مورد توجه بسیاری قرار گرفت. همانطور که اشاره شد جایگاه خاص کیارستمی در سینمای جهان بیش از هرچیز به سبک و سیاق منحصر به‌فرد فیلمسازیش برمی‌گردد: فیلم‌هایی عموما کم دیالوگ و غرق در صدای سکوت که بزنگاه‌های خاص و انسانی را هدف قرار می‌دهند.

پرافتخارترین فیلمسازان ایرانی در عرصه جهانی-کیارستمی

کیارستمی اولین بار در سال ۱۹۹۷برای فیلم طعم گیلاس موفق به کسب نخل طلا از جشنواره کن شد تا اولین افتخار بین‌المللی مهم در سینمای ایران رقم بخورد. کیارستمی فقید دو بار دیگر هم برای فیلم‌های کپی برابر اصل و مثل یک عاشق نامزد نخل طلا شد و چهار بار هم به عنوان داور در جشنواره کن حضور پیدا کرد.

 

اصغر فرهادی

پرافتخارترین فیلمسازان ایرانی در عرصه جهانی-فرهادی

اصغر فرهادی پرافتخارترین فیلمساز ایرانی است. نام او می‌تواند در تاریخ سینمای ایران به عنوان یکی از فیلمسازان مهم ثبت و ضبط شود، ضمن اینکه او از معدود فیلمسازان جهان است که سه سال پی در پی فیلمش در بخش اصلی مسابقه جشنواره کن حاضر  و با اقبال خوبی هم مواجه شده است.

 آغاز این مسیر پرافتخار برمی‌گردد به فیلم درباره الی. جایی که فرهادی موفق شد جایزه بهترین کارگردانی را در جشنواره فیلم برلین یا همان برلیناله از آن خود کند و به این واسطه نامش را بر سر زبان‌ها بیاندازد. هرچند اسکار درباره الی را در آن سال آنطور که باید تحویل نگرفت اما سال بعد حسابی از خجالت جدایی درآمد و با انتخاب آن به عنوان بهترین فیلم خارجی‌زبان، اصغر فرهادی تبدیل به تنها کارگردانی شد که موفق به کسب جایزه از آکادمی اسکار آمریکا شده است. باید اشاره کرد البته که سیاست چندان جدا از انتخاب فیلم فرهادی به عنوان بهترین فیلم خارجی زبان آن سال نبود، یک فیلم ایرانی که همان تصویر تیره و تار و ناامید کننده‌ای  را از جامعه ایران نشان می‌دهد که آمریکا سال‌هاست تلاش می‌کند در رسانه‌ها در سطح جهان مطرح کند. جدایی در همان سال جایزه خرس طلایی بهترین فیلم جشنواره برلین را هم از آن خود کرد.

پرافتخارترین فیلمسازان ایرانی در عرصه جهانی-فرهادی

موفقیت‌های اصغر فرهادی اما به اینجا ختم نمی‌شود. فیلم بعدی فرهادی که در فرانسه و با عواملی ایرانی فرانسوی ساخته شد یعنی گذشته جایزه بهترین بازیگر زن را از جشنواره کن فرانسه گرفت تا نوبت به فروشنده برسد؛ فیلمی که  مجددا اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان را کسب و همچنین نخل طلای بهترین فیلمنامه کن را از آن خود کرد و شهاب حسینی هم ویژه‌ترین جایزه بازیگری بین‌المللی را به سینمای ایران هدیه: بهترین بازیگر مرد جشنواره کن.

پرافتخارترین فیلمسازان ایرانی در عرصه جهانی-فرهادی و حسینی

اصغر فرهادی را می‌توان محبوب‌ترین کارگردان ایرانی نزد جشنواره‌ها و آکادمی‌های جهت‌داری چون کن و اسکار دانست اما نباید فراموش کرد که همه این‌ها از سیاست جدا نیست.

جعفر پناهی

پرافتخارترین فیلمسازان ایرانی در عرصه جهانی-جعفر پناهی

جعفر پناهی علی رغم اینکه در سال ۲۰۰۰ موفق به کسب جایزه شیر طلایی جشنواره فیلم ونیز برای فیلم دایره شد؛ در سال‌های اخیر پیش از آنکه اهمیت سینمایی و هنری را به دوش بکشد ، اهمیتی سیاسی در جوامع جهانی پیدا کرده است. فیلمسازی که سال‌هاست در سینمای ایران فعالیت می‌کند؛ با ساخت آفساید که خرس نقره‌ای جشنواره برلین را از آن خود کرد و مواضع انتقادی و فمنیستی تندی درباره ورود زنان به استادیوم داشت، و بعد پشت بندش با حضور در جریانات سال هشتاد و هشت و ممنوع‌الکاری،  تبدیل به یک سوژه جذاب برای پیشبرد اهداف سیاسی جشنواره‌های جهانی می‌شود.  تاکسی جعفر پناهی جایزه بهترین فیلم جشنواره برلین در سال ۲۰۱۵ را هم کسب می‌کند که حتی دیدنش تا انتها سخت و غیرقابل تحمل می‌نماید!

پرافتخارترین فیلمسازان ایرانی در عرصه جهانی-تاکسی

فیلم آخر او سه‌رخ هم امسال کلی توجه رسانه‌ای را در جشنواره‌ها کن برانگیخت و نخل طلای بهترین فیلمنامه را از آن خود کرد. توجهی که بیش از آنکه مربوط به فیلم و سینما باشد به صندلی خالی او در جشنواره و عدم حضورش به دلیل ممنوعیت خروج سیاسیش برمی‌گشت.

پرافتخارترین فیلمسازان ایرانی در عرصه جهانی-si vo

با این‌حال جعفر پناهی کارگردانی است که موفق به دریافت نخل طلا، خرس طلایی و شیر طلایی در مهم‌ترین جشنواره‌های اروپا شده است.

وحید جلیلو‌ند

پرافتخارترین فیلمسازان ایرانی در عرصه جهانی-جلیلوند

فیلم بدون تاریخ بدون امضا دیگر فیلمی است که در این سال‌ها مورد توجه جشنواره‌های جهانی قرار گرفته و به عنوان بهترین فیلم در بخش افق‌های ونیز شیر نقره‌ای دریافت کرد و کارگردانش جایزه بهترین کارگردانی همین بخش جشنواره ونیز را نیز از آن خود کردند. نوید محمدزاده هم برای بازی در این فیلم جایزه شیر نقره‌ای بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد که بعد از نخل طلای شهاب حسینی از مهم‌ترین جوایز بازیگری محسوب می‌شود.

پرافتخارترین فیلمسازان ایرانی در عرصه جهانی-محمدزاده

بدون تاریخ بدون امضا در ادامه سنت برنده‌های پیشین این سال‌هاست و درگیریش با مسايل اجتماعی و حقوق بشری است. باز هم تصویر سیاه فیلم از جامعه ایران و نمایش رخوت و افسردگی عمومی و ستایش بدبختی و بیچارگی که فیلمساز گمان می‌کند نفس از مردم ایران بریده است، عاملی اصلی توجه‌ها به این فیلم بود. ضمن اینکه فرم فیلم هم از مکتب سینمای روشنفکری اروپا تغذیه می‌کند و خوب هم از پس درآرودن آن ببرمی‌آید و همین مسئله باعث می‌شود تا فیلم در اروپا بسیار خوشایندتر هم به نظر برسد.

سمیرا مخلباف

پرافتخارترین فیلمسازان ایرانی در عرصه جهانی-مخملباف

نام سمیرا مخلباف در این لیست ممکن است کمی عجیب به‌نظر برسد. اما دختر محسن مخلباف کارگردان نام‌آشنای سینمای ایران با ساخت فیلم تخته سیاه که درباره آموزش به کودکان مهاجر و قاچاقچی کرد در نواحی مرزی کردستان بود، موفق به دریافت جایزه ویژه هییت داوران از جشنواره کن شد.

پرافتخارترین فیلمسازان ایرانی در عرصه جهانی-مخملباف

پس از آن در سال ۲۰۱۳ مخملباف بار دیگر جایزه ویژه هییت داوران بخش اصلی جشنواره کن را اینبار برای فیلم پنج عصر از آن خود کرد تا نامش در ای لیست جای بگیرد هرچند ممکن است کمتر تماشاگر عامی در سینمای ایران از او و فیلم‌هایش چیزی بداند.


شعله بخشی

نظرهای منتشر شده

۱۰ ماه پیش

September 6, 2021

سلام .به نظر من بهترین کارگردان ایرانی علی حاتمی بود
پاسخ
گزارش تخلف

یک سال پیش

July 1, 2021

با درود .دوستان گرامی در مورد مطلب نگارنده لازم به ذکره که قضاوت و ستایش هر اثر هنری بر اساس معیار های شخصی و نوع زیبایی شناسی هر فرد بستگی داره .هر چقدر سطح اگاهی بالاتر باشه با منطق قضاوت درست تری انجام میشه . ۱. اقای فرهادی که به تازگی پرچمدار سینمای انسانی ایران البته به لطف بقیه نایل شده اند. باید بگویم به عقیده بنده با تردستی تمام نوع سینمایی باب کرده که اصلا سینما نیست . چرا؟ شما به فیلم های این فرد دقت کنید دیالوگ ندارد . موسیقی خاصی ندارد . داستان منطقی ندارد.و ... این اقا امده با درگیری ذهنی که برای تماشاگر ایجاد کرده و دوراهی قضاوت که البته چیز جدیدی هم نیست برای فیلم خود به اصطلاح امضا ساخته . در باره الی فقط یک فیلم ساده البته با نقش جور کردن برای یک سری هنرمند و البته ناهنر مند که حتما باید در سینما نقشی به انها داده شود چرا چون سینما تجاری و خوشگل پسند است . نگارنده اورده سینمای مطرح ایران . دوست عزیز مطرح شدن با یک فیلم سفارشی که قطعا همه سینماگران به ان نظر مثبت ندارند تاثیر بر عکس دارد. چطور امکان داره سینماگرانی مثل کیمیایی و مهر جویی و ... به اسکار معرفی نشوند ؟ جواب البته روشنه .اسکار در واقع برای فرهادی خریده شده دوست گرامی . در مورد کیارستمی و شهید ثالث که حتی قدمی جلوتر از کیارستمی داره که جای شک نیست چون امتحان پس داده اند .البته مشخص نیست چرا به ثالث اشاره ای نشده . بهمن قبادی هم در واقع کپی کار کیارستمی است . پس صرف شرکت در جشنواره دلیلی بر اصالت هنری یک هنر مند نیست .که ای بسا هنرمندانی که گمنام فعالیت میکنند .فقط جای تعجبه که نگارنده چرا در سطری اشاره به سفارش سیاسی فرهادی کرده که تناقض خنده داری با تعریف از او دارد البته خب حتماسیاسی ها هم اهل هنر هستند.
پاسخ
گزارش تخلف

۲ سال پیش

November 27, 2020

جهت دار تویی آقای نویسنده! سیاه نما تویی نویسنده عزیز! گشتی گشتی چندتا کارگردان سیاسی پیدا کردی و حسابی کوبیدیشون،مگه اینجا انسانا آزادی بیان ندارن؟؟؟ همین جور که تو داری درمورد اونا و طرز فکرشون نظر میدی اونا هم میتونن نظر بدن،چه سیاسی چه هر چی که دوست دارن!!! چه قدر از بالا دستیات پول میگیری که سینمای ایران رو جهت دار نشون بدی،چه قدر پول گرفتی که بهترینا رو محکوم به سیاه نمایی(واقعا این اتحام بزرگیه اگر بفهمیش،که قطعا نمیفهمیش)و جهت دار بودن نشون بدی؟؟؟ چه قدر از این پولا بردی سره سفره خانوادت؟؟؟ چرا وقتی یکی با شماها هم عقیده نیست بهش تهمت میزنید؟؟؟ چه قدر گیرت میاد بزرگا رو با یه مقاله بی سرته که حتی کامل نیست کوچیک کنی؟؟؟ خوشا به حال خانوم فراهانی که رفت و از شماها،شما منتقدای کوتاه فکر و سبک مغز و به ظاهر سینما دوست و(سینما دان)فاصله گرفت. »»وقتی قراره یه انسان رو معرفی کنی،کلیشه های،روان پریشانه خودتو قاطی نکن«« ننگ به شماها که بهترینا رو با یه نقد بیسروته و بسیار کوته فکرانه فراری دادین. باید آخر ماجرارو همون موقع میفهمید که جناب خمینی گفتن:(این دانشگاه رفته ها،این درس خوانده ها فکر میکنند از ما بهترند،اگر میخاهند بروند بگزارید بروند)همونجا همه خوبا رفتن و ما موندیم و شما«تند روها» اگر خودت جهتی نداری،نمیخای چهره بزرگا رو سیاه و کاراشون رو سیاه نمایی نشون بدی،این کامنت رو چاپ کن
پاسخ
گزارش تخلف

۲ سال پیش

September 6, 2020

مهران مدیری بهتر نبود از اینا؟ من طرفدار آقای مدیری نیستم ولی به نظرم کارای اون ارزشی تر از بدون تاریخ بدون امضا و.. است 😐
پاسخ
گزارش تخلف

۳ سال پیش

September 23, 2019

این چرتاپرتا چیه نوشتی؟؟ مجید مجیدی را حتی بچه ها هم میشناسن که اسمشونا نیاوردی!! رضا ناجی اولین بازیگر ایرانی بود که جایزه کنا برد!! داغون
پاسخ
گزارش تخلف

۳ سال پیش

February 13, 2019

اکثر منتقدای جهان , منتقدای خودمون , imdb ,rotten tomatoes و... نمره بالا دادن به فیلم های فرهادی بعد باز شما میای می گی سیاه نمایی کرده و سیاست باعث اسکار گرفتنش شده ? همه جای دنیا فیلم تلخ می سازن یه چیز طبیعیه دیگه .یعنی مردم دنیا و مردم خودمون که از فیلم های فرهادی استقبال می کنند به خاطره سیاه نمایی و سیاسته ؟ چهارشنبه سوری و جدایی به خاطره سیاست سیمرغ جشنواره خودمونو گرفت ؟
پاسخ
گزارش تخلف

۴ سال پیش

December 20, 2018

خسته نباشی خانم شعله بخشی اما ای کاش تیتر و سوژه ی خوب گزارش رو هدر نمی دادی ای کاش این مقاله پاک میشد و دوباره با اطلاعات کامل تر به روز می شد بدون تحلیل و فقط fact با لینک به مقاله ی «تحلیل دلایل اخد جوایز توسط برخی کارگردانان» به قلم شعله بخشی فقط تو همین چند دقیقه اسم کسایی مثل (اساتید) شهید ثالت . مجیدی . قبادی . محسن امیریوسفی و ... در ضمن باید توجه داشت با توجه به تم اغلب فیلم های ایرانی صاحب نام، با حتی پذیرفتن فرضیه ی سیاسی بودن جوایز، میشه نتیجه گیری کرد که شرایط باز هم برای اغلب فیلم های ایرانی مساویه. بنابراین با احترام به فیلم هایی که نادیده گرفته شدن باید نتیجه گرفت که خمیرمایه اصلی حتی با پذیرفتن دخالت سیاسی بایستی موجود باشه.
پاسخ
گزارش تخلف

۴ سال پیش

December 16, 2018

خجالت بکشین با این گزارش جهت دارتون.اگر خوشتون نمیاد مجبور نیستین از این سینماگران بنویسید و به توهم توطئه دامن بزنید
پاسخ
گزارش تخلف

۴ سال پیش

December 16, 2018

مجید مجیدی کو پس :|
پاسخ
گزارش تخلف

۴ سال پیش

December 15, 2018

نوید محمد زاده تو بخش جنبی جشنواره ونیز جایزه گرفت و شیر نقره ای نگرفت. جعفر پناهی هم نخل طلا نگرفته. از رو دستخط دیگران مینویسی غلط هاشو بگیر بعد بنویس. گرچه اگه غلط های این متن رو میگرفتی چیز زیادی ازش نمیموند. نمیدونم هدفتون از گذاشتن این متن سرشار از دروغ و خیانت به کشورمون چی بود، چون سابقا چنین متن های هدایت شده ای رو تو سایتتون ندیده بودم
پاسخ
گزارش تخلف

پربازدیدترین خبرهای روز