ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

پرافتخارترین فیلمسازان ایرانی در عرصه جهانی

۱۰ ماه پیش
معرفی کارگردانان ایرانی که بیشترین و مهم‌ترین جوایز بین‌المللی سینمایی را از آن خود کرده‌اند و در جشنواره‌های سینمایی جهان مانند کن فرانسه مطرح شده‌اند.

سینمای ایران در سال های اخیر مورد  توجه بسیاری از جشنواره های رده الف جهانی و کارشناسان مطرح سینمای جهان بوده است و می توان آن‌را پویاترین سینمای منطقه خاورمیانه دانست که حرف های جدی برای گفتن دارد. ظهور کارگردانان برجسته و نامدار ایرانی در سال های اخیر و در جشنواره های بین المللی هم باعث شده تا نام ایران بیش از پیش در جامعه جهانی شنیده شود. اما سابقه خوب سینمای ایران در جهان منوط به همین چندسال گذشته و ظهور کارگردانانی چون اصغر فرهادی نمی باشد. پس از انقلاب اسلامی سینمای ایران مسیر خود را در پیش گرفت تا شاهد ظهور کارگردانانی باشد که حالا  سینمای ایران را به جهان معرفی کردند. در این یادداشت نگاهی انداخته‌ایم به کارگردانانی که موفق شده‌اند در سینمای بعد از انقلاب بیشترین و مهم‌ترین افتخارات بین‌المللی سینمای ایران را کسب کنند.

 

عباس کیارستمی

طعم گیلاس-

عباس کیارستمی اولین کارگردانی بود که از جشنواره سینمایی کن با دست پر برگشت. سبک فیلمسازی خاص کیارستمی فقید که جنسش بسیار شبیه به جریان روشنفکری سینمای اروپاست در آن سال‌ها همه را شگفت‌زده می‌کرد. فیلمسازی که کارش را به عنوان طراح پوستر و تیتراژ در سینما آغاز کرد و با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اولین فیلم‌هایش را ساخت.

پرافتخارترین فیلمسازان ایرانی در عرصه جهانی- کیارستمی

او خیلی زود به عرصه جهانی فیلمسازی معرفی شد و خصوصا در فرانسه مورد توجه بسیاری قرار گرفت. همانطور که اشاره شد جایگاه خاص کیارستمی در سینمای جهان بیش از هرچیز به سبک و سیاق منحصر به‌فرد فیلمسازیش برمی‌گردد: فیلم‌هایی عموما کم دیالوگ و غرق در صدای سکوت که بزنگاه‌های خاص و انسانی را هدف قرار می‌دهند.

پرافتخارترین فیلمسازان ایرانی در عرصه جهانی-کیارستمی

کیارستمی اولین بار در سال ۱۹۹۷برای فیلم طعم گیلاس موفق به کسب نخل طلا از جشنواره کن شد تا اولین افتخار بین‌المللی مهم در سینمای ایران رقم بخورد. کیارستمی فقید دو بار دیگر هم برای فیلم‌های کپی برابر اصل و مثل یک عاشق نامزد نخل طلا شد و چهار بار هم به عنوان داور در جشنواره کن حضور پیدا کرد.

 

اصغر فرهادی

پرافتخارترین فیلمسازان ایرانی در عرصه جهانی-فرهادی

اصغر فرهادی پرافتخارترین فیلمساز ایرانی است. نام او می‌تواند در تاریخ سینمای ایران به عنوان یکی از فیلمسازان مهم ثبت و ضبط شود، ضمن اینکه او از معدود فیلمسازان جهان است که سه سال پی در پی فیلمش در بخش اصلی مسابقه جشنواره کن حاضر  و با اقبال خوبی هم مواجه شده است.

 آغاز این مسیر پرافتخار برمی‌گردد به فیلم درباره الی. جایی که فرهادی موفق شد جایزه بهترین کارگردانی را در جشنواره فیلم برلین یا همان برلیناله از آن خود کند و به این واسطه نامش را بر سر زبان‌ها بیاندازد. هرچند اسکار درباره الی را در آن سال آنطور که باید تحویل نگرفت اما سال بعد حسابی از خجالت جدایی درآمد و با انتخاب آن به عنوان بهترین فیلم خارجی‌زبان، اصغر فرهادی تبدیل به تنها کارگردانی شد که موفق به کسب جایزه از آکادمی اسکار آمریکا شده است. باید اشاره کرد البته که سیاست چندان جدا از انتخاب فیلم فرهادی به عنوان بهترین فیلم خارجی زبان آن سال نبود، یک فیلم ایرانی که همان تصویر تیره و تار و ناامید کننده‌ای  را از جامعه ایران نشان می‌دهد که آمریکا سال‌هاست تلاش می‌کند در رسانه‌ها در سطح جهان مطرح کند. جدایی در همان سال جایزه خرس طلایی بهترین فیلم جشنواره برلین را هم از آن خود کرد.

پرافتخارترین فیلمسازان ایرانی در عرصه جهانی-فرهادی

موفقیت‌های اصغر فرهادی اما به اینجا ختم نمی‌شود. فیلم بعدی فرهادی که در فرانسه و با عواملی ایرانی فرانسوی ساخته شد یعنی گذشته جایزه بهترین بازیگر زن را از جشنواره کن فرانسه گرفت تا نوبت به فروشنده برسد؛ فیلمی که  مجددا اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان را کسب و همچنین نخل طلای بهترین فیلمنامه کن را از آن خود کرد و شهاب حسینی هم ویژه‌ترین جایزه بازیگری بین‌المللی را به سینمای ایران هدیه: بهترین بازیگر مرد جشنواره کن.

پرافتخارترین فیلمسازان ایرانی در عرصه جهانی-فرهادی و حسینی

اصغر فرهادی را می‌توان محبوب‌ترین کارگردان ایرانی نزد جشنواره‌ها و آکادمی‌های جهت‌داری چون کن و اسکار دانست اما نباید فراموش کرد که همه این‌ها از سیاست جدا نیست.

جعفر پناهی

پرافتخارترین فیلمسازان ایرانی در عرصه جهانی-جعفر پناهی

جعفر پناهی علی رغم اینکه در سال ۲۰۰۰ موفق به کسب جایزه شیر طلایی جشنواره فیلم ونیز برای فیلم دایره شد؛ در سال‌های اخیر پیش از آنکه اهمیت سینمایی و هنری را به دوش بکشد ، اهمیتی سیاسی در جوامع جهانی پیدا کرده است. فیلمسازی که سال‌هاست در سینمای ایران فعالیت می‌کند؛ با ساخت آفساید که خرس نقره‌ای جشنواره برلین را از آن خود کرد و مواضع انتقادی و فمنیستی تندی درباره ورود زنان به استادیوم داشت، و بعد پشت بندش با حضور در جریانات سال هشتاد و هشت و ممنوع‌الکاری،  تبدیل به یک سوژه جذاب برای پیشبرد اهداف سیاسی جشنواره‌های جهانی می‌شود.  تاکسی جعفر پناهی جایزه بهترین فیلم جشنواره برلین در سال ۲۰۱۵ را هم کسب می‌کند که حتی دیدنش تا انتها سخت و غیرقابل تحمل می‌نماید!

پرافتخارترین فیلمسازان ایرانی در عرصه جهانی-تاکسی

فیلم آخر او سه‌رخ هم امسال کلی توجه رسانه‌ای را در جشنواره‌ها کن برانگیخت و نخل طلای بهترین فیلمنامه را از آن خود کرد. توجهی که بیش از آنکه مربوط به فیلم و سینما باشد به صندلی خالی او در جشنواره و عدم حضورش به دلیل ممنوعیت خروج سیاسیش برمی‌گشت.

پرافتخارترین فیلمسازان ایرانی در عرصه جهانی-si vo

با این‌حال جعفر پناهی کارگردانی است که موفق به دریافت نخل طلا، خرس طلایی و شیر طلایی در مهم‌ترین جشنواره‌های اروپا شده است.

وحید جلیلو‌ند

پرافتخارترین فیلمسازان ایرانی در عرصه جهانی-جلیلوند

فیلم بدون تاریخ بدون امضا دیگر فیلمی است که در این سال‌ها مورد توجه جشنواره‌های جهانی قرار گرفته و به عنوان بهترین فیلم در بخش افق‌های ونیز شیر نقره‌ای دریافت کرد و کارگردانش جایزه بهترین کارگردانی همین بخش جشنواره ونیز را نیز از آن خود کردند. نوید محمدزاده هم برای بازی در این فیلم جایزه شیر نقره‌ای بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد که بعد از نخل طلای شهاب حسینی از مهم‌ترین جوایز بازیگری محسوب می‌شود.

پرافتخارترین فیلمسازان ایرانی در عرصه جهانی-محمدزاده

بدون تاریخ بدون امضا در ادامه سنت برنده‌های پیشین این سال‌هاست و درگیریش با مسايل اجتماعی و حقوق بشری است. باز هم تصویر سیاه فیلم از جامعه ایران و نمایش رخوت و افسردگی عمومی و ستایش بدبختی و بیچارگی که فیلمساز گمان می‌کند نفس از مردم ایران بریده است، عاملی اصلی توجه‌ها به این فیلم بود. ضمن اینکه فرم فیلم هم از مکتب سینمای روشنفکری اروپا تغذیه می‌کند و خوب هم از پس درآرودن آن ببرمی‌آید و همین مسئله باعث می‌شود تا فیلم در اروپا بسیار خوشایندتر هم به نظر برسد.

سمیرا مخلباف

پرافتخارترین فیلمسازان ایرانی در عرصه جهانی-مخملباف

نام سمیرا مخلباف در این لیست ممکن است کمی عجیب به‌نظر برسد. اما دختر محسن مخلباف کارگردان نام‌آشنای سینمای ایران با ساخت فیلم تخته سیاه که درباره آموزش به کودکان مهاجر و قاچاقچی کرد در نواحی مرزی کردستان بود، موفق به دریافت جایزه ویژه هییت داوران از جشنواره کن شد.

پرافتخارترین فیلمسازان ایرانی در عرصه جهانی-مخملباف

پس از آن در سال ۲۰۱۳ مخملباف بار دیگر جایزه ویژه هییت داوران بخش اصلی جشنواره کن را اینبار برای فیلم پنج عصر از آن خود کرد تا نامش در ای لیست جای بگیرد هرچند ممکن است کمتر تماشاگر عامی در سینمای ایران از او و فیلم‌هایش چیزی بداند.


شعله بخشی

نظرهای منتشرشده

فاطی تقی
یک ماه پیش
این چرتاپرتا چیه نوشتی؟؟ مجید مجیدی را حتی بچه ها هم میشناسن که اسمشونا نیاوردی!! رضا ناجی اولین بازیگر ایرانی بود که جایزه کنا برد!! داغون
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
آرمین درویش
۸ ماه پیش
اکثر منتقدای جهان , منتقدای خودمون , imdb ,rotten tomatoes و... نمره بالا دادن به فیلم های فرهادی بعد باز شما میای می گی سیاه نمایی کرده و سیاست باعث اسکار گرفتنش شده ? همه جای دنیا فیلم تلخ می سازن یه چیز طبیعیه دیگه .یعنی مردم دنیا و مردم خودمون که از فیلم های فرهادی استقبال می کنند به خاطره سیاه نمایی و سیاسته ؟ چهارشنبه سوری و جدایی به خاطره سیاست سیمرغ جشنواره خودمونو گرفت ؟
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
di darkestar
۱۰ ماه پیش
خسته نباشی خانم شعله بخشی اما ای کاش تیتر و سوژه ی خوب گزارش رو هدر نمی دادی ای کاش این مقاله پاک میشد و دوباره با اطلاعات کامل تر به روز می شد بدون تحلیل و فقط fact با لینک به مقاله ی «تحلیل دلایل اخد جوایز توسط برخی کارگردانان» به قلم شعله بخشی فقط تو همین چند دقیقه اسم کسایی مثل (اساتید) شهید ثالت . مجیدی . قبادی . محسن امیریوسفی و ... در ضمن باید توجه داشت با توجه به تم اغلب فیلم های ایرانی صاحب نام، با حتی پذیرفتن فرضیه ی سیاسی بودن جوایز، میشه نتیجه گیری کرد که شرایط باز هم برای اغلب فیلم های ایرانی مساویه. بنابراین با احترام به فیلم هایی که نادیده گرفته شدن باید نتیجه گرفت که خمیرمایه اصلی حتی با پذیرفتن دخالت سیاسی بایستی موجود باشه.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
فرید بنکدار
۱۰ ماه پیش
خجالت بکشین با این گزارش جهت دارتون.اگر خوشتون نمیاد مجبور نیستین از این سینماگران بنویسید و به توهم توطئه دامن بزنید
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
احمد سعیدی
۱۰ ماه پیش
مجید مجیدی کو پس :|
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
مصطفی کرامتی
۱۰ ماه پیش
نوید محمد زاده تو بخش جنبی جشنواره ونیز جایزه گرفت و شیر نقره ای نگرفت. جعفر پناهی هم نخل طلا نگرفته. از رو دستخط دیگران مینویسی غلط هاشو بگیر بعد بنویس. گرچه اگه غلط های این متن رو میگرفتی چیز زیادی ازش نمیموند. نمیدونم هدفتون از گذاشتن این متن سرشار از دروغ و خیانت به کشورمون چی بود، چون سابقا چنین متن های هدایت شده ای رو تو سایتتون ندیده بودم
خطر لو رفتن داستان
پاسخ