ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نگاه منتقدان به فیلم اولین مرد (First Man)

۷ ماه پیش
نگاهی به نظر منتقدان به فیلم «اولین مرد» (First Man) با بازی رایان گاسلینگ و کلر فوی.

اختصاصی سلام سینما-درام تاریخی «اولین مرد» یا «اولین انسان» 12 اکتبر اکران شد. این فیلم با بودجه 59 میلیون دلار به رقم فروشی نزدیک به 100 میلیون دلار رسید. اولین مرد، تابستان امسال به صورت محدود در جشنواره فیلم ونیز که در آن نامزد بهترین فیلم شده بود اکران شد. سپس (First Man)، در مراسم جوایز فیلم هالیوود نیز برنده جایزه بهترین کارگردانی، بهترین مویسقی متن و بهترین تدوین شد. دیمین شزل، کارگردان جوان فیلم، تا کنون 4 فیلم سینمایی ساخته که 3 تای آن به مراسم اسکار راه پیدا کرده و یکی از آنها برنده جایزه اسکار شده است. 

این فیلم در میان منتقدان و مردم نیز امتیاز خوبی به دست آورده است.

 

امتیاز مردمی

امتیاز منتقدان

سلام سینما

رای دهید

8.5

IMDb

7.6

-

Metacritic

7.6

8.4

Rotten tomatoes

-

8.1

 

 

 

 

 

 

چند نقد کوتاه از فیلم «اولین مرد» را مرور می کنیم:

مایکل نوردین

«اولین مرد» یک ضدتریلر ناب با هنرنمایی «رایان گاسلینگ» و «کلر فوی» است. به نظر می رسد، «دیمین شزل» برای ارتقاء جایگاهش در پروژه‌ی جدیدش بسیار مصمم است. «اولین مرد» یک اثر خوش ساخت و بسیار کنترل شده است. «شزل» مانند فرمانده ی یک پرواز گاهی یک اکشن را تبدیل به رقصی در فضا و گاهی آن را تبدیل خشونت پرتاب یک موشک می کند ، این شاید یک دستاورد بزرگ در فیلمسازی نباشد اما یک قدم کوچک دیگر برای این فیلمساز است. (متن کامل این نقد)

اولین انسان

پیتر بردشاو

«دیمین شزل» با اثر جدیدش که به لحاظ بصری بسیار چشم نواز است، بار دیگر خودش را با داستان دراماتیک زندگی «نیل آرمسترانگ» به عنوان یک فیلمساز با استعداد ثابت کرده است. «اولین مرد» با هنرنمایی «رایان گاسلینگ» و فیلمنامه ای از «جاش سینگر» که اقتباسی از زندگی نامه ی «جیمز هنسن» است، به عنوان یکی از پر سروصدا ترین محصولات سینمایی در سال 2018 برای همگان مورد توجه قرار گرفته است. «آرمسترانگ» به عنوان اولین مرد روی کره ی ماه، حضرت آدم آمریکایی هاست اما بدون حوا و بدون سقوط. کسی که از باغ عدن به زمین برگشت و در کنار سایر آمریکایی ها در جامعه زندگی کرد و با چشمان خود دید که چگونه اشتیاق مردم دنیا برای مسافرت فضایی از بین می رود.

اولین مرد

دیوید ادلستاین

با وجود اینکه فیلمنامه اولین انسان کاملا ساده است، اما شما را درگیر داستان می کند. «آرمسترانگ » به شکل یک مرد متواضع نشان داده شده، نه یک آدم منفور و مغرور که معمولا در فیلم های این چنینی شاهد آن هستیم. زندگی شخصی او تحت تاثیر مرگ دردناک دختر نوزادش «کارن» به خاطر تومور مغزی قبل از تولد ۳ سالگی‌اش در حالی که آرمسترانگ در یک پایگاه فضایی در کالیفرنیای جنوبی است قرار می گیرد. نگرش تکنیکی او در حین درمان دخترش، نشان از ذهنیت یک مهندس دارد که می خواهد همه مشکلات را به روشی فنی برطرف کند. وقتی مشخص می شود راه درمانی وجود ندارد، به نظر می آید بخشی از وجود «نیل» برای همیشه به روی دیگران، حتی همسرش «جنت» بسته می شود.

اولین مرد

ای.او.اسکات

این خیلی دشوار است که بعد از 50 سال و پس از این همه تعریف و تمجید در انواع و روش های مختلف از عملیات فرود روی ماه که شاید هرگز هم اتفاق نیافتاده باشد، باز هم با موضوعی در این باره روبرو شویم. مخاطب همواره این احساس را دارد که این فیلم را پیشتر دیده است. «اولین مرد» پیش از ساخته شدن نیز دچار اسپویل (لو رفتن داستان) شده بود و برای پوشش این ضعف خود سعی می کند تا در مخاطب حس عدم اطمینان ایجاد کند و به عنوان راهکاری دیگر، همکاران غریبه ی «آرمسترانگ» را مدت زمان طولانی تری در مقابل دوربین قرار دهد. همچنین شزل در تلاش است تا از تصاویر ناب در فیلمبرداری استفاده کند و این کار را فقط با دوربین IMAX انجام می دهد.

اولین انسان

اوون گلیبرمن

فیلم «دیمین شزل» درباره سفر «نیل آمسترانگ» به فضا یکی از واقع گرایانه ترین درام های سفر به ماه است. در «اولین مرد» شزل ماجراجویی را با اضطراب همراه کرده است. این فیلم که بعد از «لالا لند» اولین فیلم شزل است نوعی مستند-درام است که به معنای واقعی موثق و هیجان انگیز است. بعد از دیدن «اولین مرد» بعید است که بخواهید درباره سفر به ماه یا قدم گذاشتن آرمسترانگ به ماه حتی فکر کنید. به طور عمیق تری متوجه خواهید شد که که چگونه سفر به ماه اتفاق افتاد، چه معنی داشت و اصلا چرا انجام شد، چرا مخفیانه است و همچنان در افشای آن تردید وجود دارد. (متن کامل این نقد)


به این فیلم امتیاز دهید


تصاویر اکران فیلم «اولین مرد» (First Man)

کلر فوی و رایان گاسلینگ در فتوکال فیلم «اولین مرد»(First Man) در جشنواره فیلم ونیز 2018

کلر فوی و رایان گاسلینگ در فتوکال فیلم «اولین مرد»(First Man) در جشنواره فیلم ونیز 2018

رایان گاسلینگ در فرش قرمز «اولین مرد»(First Man) در جشنواره فیلم ونیز 2018

رایان گاسلینگ در فرش قرمز «اولین مرد»(First Man) در جشنواره فیلم ونیز 2018

کلر فوی در فرش قرمز فیلم «اولین مرد»(First Man) در ونیز 2018

کلر فوی در فرش قرمز فیلم «اولین مرد»(First Man) در ونیز 2018

دیمین شزل و رایان گاسلینگ در مراسم جوایز فیلم هالیوود 2018

 دیمین شزل و رایان گاسلینگ در مراسم جوایز فیلم هالیوود 2018

نظرهای منتشرشده