استن لی، خالق ابرقهرمانان داستان های مصور، درگذشت

استن لی نویسنده آمریکایی و خالق شخصیت های داستان های مصور در سن ۹۵ سالگی درگذشت.

استن لی، خالق ابرقهرمانان داستان های مصور، درگذشت

اختصاصی سلام سینما-«استنلی مارتین لیبر» معروف به «استن لی»، خالق ابرقهرمانان داستان های مصور و از بنیان گذاران کمپانی «مارول کامیکس»، روز گذشته (12 نوامبر 2018)  در سن 95 سالگی در بیمارستان "مرکز پزشکی سیدار ساینای" لس آنجلس درگذشت.

استن لی، خالق قهرمانانی مثل: مردعنکبوتی، مردآهنی، هالک، دکتر استرنج و چهار شگفت انگیز بود. او همچنین در سال های اخیر با گرد هم آوردن ابرقهرمانان، گروه «انتقام جویان» را پدید آورد.

استن لی کارش را در سن 18 سالگی به عنوان ویراستار در نشریه کتاب های مصور آغاز کرد. سپس سال های جوانیش را به خلق کتاب های مصور با سبک های جنایی، وسترن و ترسناک سپری کرد. او در سال 1961 یعنی عصر طلایی داستان های مصور با همکاری «جک کربی» چهار شگفت انگیز را خلق کرد و بعد از آن، هالک، ثور، مرد آهنی و مردان ایکس را به میدان آورد که هرکدام سوژه فیلم های موفق و پرفروش برای مارول بودند.

stan lee

استن لی را به عنوان خالق سنت شکن هم می شناسند و این از آن رو است که او ابرقهرمانان سیاه پوست را برای اولین بار به دنیا معرفی کرد. معروفترین این شخصیت ها «پلنگ سیاه» و «فالکون» هستند که خیلی زود جای خود را در میان مردم باز کردند و محبوب شدند.

استن لی در سال ۱۹۷۱ از شرکت مارول بازنشسته شد. او در سال 2010 بنیاد خیریه ای با هدف آموزش راه اندازی کرد. همچنین او برنامه ای مستند ساخت تا در دنیای واقعی ابرقهرمانان را پیدا کند. برای این برنامه «لی» به جاهای مختلفی سفر کرد و در نهایت منتخبان این چالش را در یک کتاب مصور جا داد.

«لی» معمولا نقش های کوتاهی در فیلم های ابرقهرمانی ایفا می کرد و جای او تا همیشه در فیلم های مارول خالی خواهد ماند.

تولید محتوا، مترجم، ویراستار

نظرهای منتشر شده

پربازدیدترین خبرهای روز