پرمخاطب‌ترین فیلم‌های سینمای ایران بعد از انقلاب

بیست فیلم پرمخاطبی که بعد از انقلاب اکران شدند.

پرمخاطب‌ترین فیلم‌های سینمای ایران بعد از انقلاب

عقاب‌ها

عقابها

سال ساخت: ۱۳۶۳

کارگردان: ساموئل خاچیکیان

بازیگران: سعید راد- جمشید هاشم پور- رضا رویگری

تعداد تماشاگران: ۸,۶۰۰,۰۰۰

خلاصه داستان:

در جنگ ایران و عراق یک هواپیمای ارتش ایران، پس از انجام مأموریتی درخاک عراق، مورد حمله عراقی ها قرار می گیرد و در کردستان عراق سقوط می کند. خلبان با چتر نجات فرود می آید. گروهی از نظامیان در پی دستگیری او هستند. خلبان به کمک یک تکاور ایرانی که برای انجام مأموریتی با لباس مبدل وارد کردستان عراق شده، نجات می یابد. هر دو پس از درگیری با نظامیان دشمن به همراه گروهی از مبارزان کرد عراقی به روستایی پناه می برند. نظامیان آنان را تعقیب می کنند خلبان و تکاور با موتور سیکلت می گریزند. یک هلی کوپتر عراقی آن دو را تعقیب می کند. در نزدیکی مرز نیروهای ایرانی هلی کوپتر را سرنگون می کنند. خلبان و تکاور، سوار بر موتور سیکلت، درنزدیکی مرز به سرعت به میدان مین نزدیک می شوند. اشاره سربازان ایرانی که می کوشند آن دو را متوجه خطر کنند مؤثر نمی افتد و در برخورد موتور سیکلت با مین تکاور کشته می شود و خلبان نجات می یابد.


کانی‌مانگا

کانی مانگا

سال ساخت:۱۳۶۶

کارگردان: سیف الله داد

بازیگران: فرامرز قریبیان- علی ثابت فر- رضا رویگری

تعداد تماشاگران: ۵,۹۷۰,۰۰

خلاصه داستان:

یک هواپیمای عراقی در منطقة کانی مانگا ـ واقع در کردستان ایران ـ سقوط می کند و خلبان آن که جان سالم بدر برده می گریزد. گروهی تکاور زیر نظر سروان یاوری مأمور می شوند تا خلبان را به اسارت درآورند. یکی از گروه های مسلح مخالف جمهوری اسلامی به سرکردگی «کاک هوشنگ» وارد کارزار می شود تا خلبان را نجات بدهد. تکاوران با اعضای گروه مسلح درگیر می شوند و خلبان عراقی را دستگیر می کنند. هلی کوپترهای عراقی برای مقابله به منطقه اعزام می شوند و با هلی کوپترهای ایرانی نبرد هوایی را آغاز می کنند. درگیری به سود نیروهای ایرانی خاتمه می یابد و هوشنگ قبل از مرگ اعتراف می کند که برادر یاوری، دوست دیرینش، را به دلیل خودداری از همکاری با گروهش کشته است.


اخراجی‌ها ۲

اخراجی ها

سال ساخت:۱۳۸۷

کارگردان: مسعود ده نمکی

بازیگران: اکبر عبدی- امین حیایی- محمدرضا شریفی‌ نیا- نیوشا ضیغمی

تعداد تماشاگران: ۵,۵۰۰,۰۰۰

خلاصه داستان:

درگیری شدیدی در منطقه نبرد ادامه دارد، دشمن بیمارستان صحرایی را محاصره می کند و همه اخراجی ها و همرزمانشان در پی راهی برای نجات می گردند. دشمن با اسیرگیری گسترده قصد یک مانور تبلیغاتی را دارد همه اسرا به یک اردوگاه اسرای ثبت نام نشده منتقل می شوند. خانواده اخراجی ها برای زیارت عازم مشهد هستند و به طور ناخواسته درگیر یک حادثه تروریستی می شوند. دشمن با فرا خواندن خبرنگاران خارجی و داخلی به اردوگاه و تطمیع و تهدید برخی از اسرا و ایجاد چند پارچگی بین آنها، نقشه شومی در سر دارد. تروریست ها با دشمن هم دست شده اند، و دشمن در بین اسرا به دنبال چهره های شاخص فرمانده و روحانی می گردد.


بگذار زندگی کنم

بگذار زندگی کنم

سال ساخت:۱۳۶۵

کارگردان: شاپور قریب

بازیگران: مهدی هاشمی- افسانه بایگان

تعداد تماشاگران: ۵,۴۳۷,۰۰۰

خلاصه داستان:

مردی با داشتن دو فرزند همسرش را طلاق می دهد. او در شرکتی کارمند حسابداری بوده و اکنون بیکار شده است....


گذرگاه

گذرگاه

سال ساخت: ۱۳۶۵

کارگردان: شهریار بحرانی

بازیگران: خسرو ضیایی-اردلان شجاعی کاوه-عطاءاله سلمانیان

تعداد تماشاگران: ۴,۷۲۷,۰۰۰

خلاصه داستان:

یک رزمنده به نام ناصر به همراه سه تن از همرزمانش (احمد- قاسم و محمد) برای عملیات گشت و شناسایی به جبهه اعزام می شود. ناصر حلقه ی ازدواجش را به عاطفه که تازه به عقد او در آمده می دهد و عازم می شود. در جبهه برای انجام مأموریت ناصر و همرزمانش به وسیله ی یک راهنمای محلی از راه مخفی ادامه مسیر می دهند اما راهنمای محلی توسط عراقی ها کشته می شود و گروه مجبور می شود از راه اصلی به شناسایی برود. مأموریت که انهدام یک پل تدارکاتی در مسیر یک گذرگاه است، به خوبی انجام می گیرد، اما قاسم و محمد که از لباس مبدل عراقی ها استفاده کرده بودند به عنوان نظامیان خاطی به جوخه ی اعدام سپرده می شوند، ناصر بعد از شکنجه شدن توسط دو عراقی ناراضی موفق به فرار شده و احمد نیز فرار می کند اما بعد از نجات ناصر به دلیل بیماری، جانباز مجهول الهویه شناخته می شود، اما احمد او را شناسایی می کند و ناصر بهبود می یابد و عاطفه حلقه ی ازدواج را به ناصر هدیه می دهد.


تاراج

تاراج

سال ساخت:۱۳۶۳

کارگردان: ایرج قادری

بازیگران: جمشید هاشم پور- بهزاد جوانبخش- فخری اسودی

تعداد تماشاگران: ۴,۶۳۶,۰۰۰

خلاصه داستان:

زینال بندری ـ قاچاقچی سابقه دار تریاک ـ توسط ستوان احمد، رئیس اداره ی مبارزه با مواد مخدر، دستگیر و روانه ی زندان می شود اما با پرداخت رشوه محکومیت خود را به حبس تقلیل می دهد و پس از یکسال به دلیل خوش رفتاری آزاد می شود. بار دوم که به زندان می افتد تصمیم می گیرد ستوان احمد را در دستگیری قاچاقچیان یاری دهد. او با کمک احمد شبکه ی توزیع تریاک را متفرق می کند. دوستی گرمی بین احمد و زینال برقرار می شود، احمد درمی یابد که پسر زینال نیز معتاد به هروئین است زینال پسرش را در زیرزمین خانه حبس می کند تا او را ترک دهد. در پایان زینال و احمد سردمداران توزیع هروئین را از پا در می آوردند و هر دو کشته می شوند.


اجاره نشین‌ها

اجاره نشین ها

سال ساخت: ۱۳۶۵

کارگردان: داریوش مهرجویی

بازیگران: عزت الله انتظامی- حمیده خیرآبادی- اکبر عبدی- ایرج راد

تعداد تماشاگران: ۴,۵۷۴,۰۰۰

خلاصه داستان:

خانه‌ای که وارث یا وارثانش معلوم نیست، عده‌ای مستاجر دارد. خانه نیازمند تعمیرات اساسی است ولی بی توجهی عباس آقا، مباشر که قصد تصاحب خانه را دارد، باعث می‌شود تا به رغم تلاش‌های دیگر ساکنان، کار از کار بگذرد و خانه بر ساکنانش فروریزد.


عروس

عروس نیکی

سال ساخت: ۱۳۶۹

کارگردان: بهروز افخمی

بازیگران: نیکی کریمی- ابوالفضل پورعرب

تعداد تماشاگران: ۴,۴۲۳,۰۰۰

خلاصه داستان:

حمید پسری است که تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شده و شغل و درآمدی ندارد و عاشق دختری به نام مهین می شود که خانواده او از وضعیت مالی خوبی برخوردارند و اختلاف طبقاتی باعث می شود که پدر عروس با ازدواج آنها مخالفت کند. حمید برای رسیدن به دختر مورد علاقه اش...


خواستگاری

خواستگاری

سال ساخت: ۱۳۶۸

کارگردان: مهدی فخیم زاده

بازیگران: ثریا قاسمی- هادی اسلامی

تعداد تماشاگران: ۴,۳۳۹,۰۰۰

خلاصه داستان:

پیرمردی به نام جواد جلالی با داشتن چندین فرزند و نوه بر اثر تشویق دوستان تصمیم می گیرد پس از سی سال که از فوت همسرش گذشته از نو ازدواج کند. او با پیرزنی، که همسن و سال خود اوست، آشنا می شود. آن دو به رغم مخالفت فرزندان و آشنایان پای سفره عقد می نشینند.


آدم برفی

آدم برفی

سال ساخت: ۱۳۷۳

کارگردان: داوود میرباقری

بازیگران: اکبر عبدی- داریوش ارجمند- آزیتا حاجیان

تعداد تماشاگران: ۴,۳۵۰,۰۰۰

خلاصه داستان:

عباس خاکپور بعد از چند حرکت شکست خورده برای گرفتن ویزای آمریکا، به پیشنهاد یک دلال ایرانی تغییر چهره داده و به ظاهر یک زن درمی آید...


کلاه قرمزی و پسرخاله

کلاه قرمزی و پسر خاله

سال ساخت: ۱۳۷۳

کارگردان: ایرج طهماسب

بازیگران: ایرج طهماسب- حمید جبلی- فاطمه معتمدآریا

تعداد تماشاگران: ۴,۳۰۰,۰۰۰

خلاصه داستان:

«کلاه قرمزی» که حالا بزرگ شده مشغول تحصیل است اما بازیگوشی‌هایش سبب می‌شود تا از مدرسه اخراج شود. تلاش او برای اینکه شغلی به دست آورد نیز نتیجه‌ای عایدش نمی‌کند، تا اینکه از طریق تماشای تلویزیون و ملاحظه برنامه «آقای مجری» تصمیم می‌گیرد تا روانه تلویزیون شود ...


هزارپا

هزارپا

سال ساخت: ۱۳۹۷

کارگردان: ابوالحسن داوودی

بازیگران: رضا عطاران- جواد عزتی- سارا بهرامی

تعداد تماشاگران: ۳,۸۹۰,۰۰۰

خلاصه داستان:

دزدی، اتفاقی متوجه راز یک دختر می‌شود و سعی می‌کند از این موقعیت سوء استفاده کند.


یوزپلنگ

یوزپلنگ

سال ساخت: ۱۳۶۴

کارگردان: ساموئل خاچیکیان

بازیگران: جمشید هاشم پور- مجید مظفری- رضا رویگری

تعداد تماشاگران: ۳,۸۳۶,۰۰۰

خلاصه داستان:

یکی از صاحب منصبان حکومت که پیش از انقلاب به خارج از کشور رفته است، از بازگشت به کشور می ترسد. در خانه ی ویلایی او، که نگهبانی عهده دار نگهداری از آن است، مقداری لوازم عتیقه و جواهر گرانبها، با عنوان یوزپلنگ، جاسازی شده است. راننده و محافظ سابق صاحب خانه، که از محل نگهداری یوزپلنگ اطلاع دارند، شبانه وارد خانه می شوند و در جریان ربودن اشیاء قیمتی نگهبان را به قتل می رسانند. آن ها برای تأمین هزینه ی سفر خود‌، برای خروج از کشور چند قطعه جواهر را به مال خرها می فروشند. مأموران آگاهی به ماجرا پی می برند و آن ها را تا مرز تعقیب می کنند، یکی را می کشند و دیگری را دستگیر می کنند.


دزد عروسک‌ها

دزد

سال ساخت: ۱۳۶۸

کارگردان: محمدرضا هنرمند

بازیگران: اکبر عبدی- آزیتا حاجیان- مهراوه شریفی نیا

تعداد تماشاگران: ۳,۷۲۲,۰۰۰

خلاصه داستان:

مادر لیلا و بهرام قرار است با گرفتن وام مسکن و خریداری یک خانه بچه هایش را از دردسرهای صاحب خانه شان نجات دهد. اما عجوزه که بیرون از شهر زندگی می کند و نمی خواهد آن ها روی آرامش به خود ببینند،‌ پسرش،‌ گنجو را وادار می سازد تا پول آن ها را برباید. بچه ها تصمیم می گیرند با فروش عروسک های خود پول خانه را فراهم کنند،‌ اما ...


تشکیلات

تشکیلات

سال ساخت: ۱۳۶۵

کارگردان: منوچهر مصیری

بازیگران: مجید مظفری- افسانه بایگان- اکبر زنجانپور

تعداد تماشاگران: ۳,۷۲۰,۰۰۰

خلاصه داستان:

یک گروه سلطنت طلب به عملیات ورود و توزیع مواد مخدر مشغولند. محمود، مأمور مبارزه با مواد مخدر، دو تن از اعضای گروه به نام سهراب و جواد را تعقیب می کند. سهراب دستگیر می شود و جواد می گریزد. تشکیلات سلطنت طلب برای خنثی کردن اقدامات محمود، رویا، همسر سابق او را که به توصیه تشکیلات و سازمان امنیت با محمود ازدواج کرده بوده است به ایران فرامی خواند تا به بهانه فرزندش امیر، به محمود نزدیک شود و میزان اطلاعات او را درباره تشکیلات دریابد. محمود زن را از خود می راند. گروه سلطنت طلب محمود را می رباید و رویا را مأمور می کند تا برای جلب اعتماد محمود او را نجات بدهد. محمود پس از فرار حیله را در می یابد و از محل اختفای رهبر تشکیلات، فرهمند، با خبر می شود. فرهمند قبل از دستگیری دستور قتل رویا را صادر می کند، اما محمود به موقع سر می رسد و در یک عملیات قهرمانانه رویا و امیر را نجات می دهد. رویا روانه زندان می شود.


افعی

افعیییی

سال ساخت: ۱۳۷۱

کارگردان: محمدرضا اعلامی

بازیگران: جمشید هاشم پور- بهاره رهنما- کامران باختر

تعداد تماشاگران: ۳,۶۴۹,۰۰۰

خلاصه داستان:

شش نفر هنگام خروج غیرقانونی از کشور، در آن سوی مرز توسط یک گروه شبه نظامی که نام «افعی» بر خود نهاده اند و شخصی به نام بکتاش رئیس آنهاست، گرفتار می شوند. از این شش نفر، پدری می خواهد پسرش را برای تحصیل به آمریکا بفرستد. ضیاءالدین نوری (روزنامه نگار و نویسنده)، همسرش، جواد اسدی (که خود را استاد الهیات و فلسفه معرفی می کند) و برادرزاده اش شاهین اسدی (که خود را فرمانده گردان تکاور گارد جاویدان معرفی می کند) بقیه افراد گروه هستند. بکتاش از آنها می خواهد که مدتی در اردوگاه افعی بمانند و به آنها کمک کنند. شاهین به دلیل سوابقش، به دستور بکتاش مأمور آموزش افراد می شود و خشن و حسادت اتسز ـ معاون بکتاش ـ برانگیخته می شود. افراد گروه شبه نظامی دیگری که خود را «سازمان ایران آزاد» می نامند،‌ به دلیل تکروی و عدم قبول همکاری از سوی بکتاش، به اردوگاه افعی حمله می کنند و علاوه بر وارد کردن خساراتی، مقداری سلاح و مهمات را می ربایند و مامک ـ دختر جوان بکتاش ـ را نیز گروگان می گیرند. به دستور بکتاش، شاهین به همراه گروهی از افراد افعی به اردوگاه سازمان ایران آزاد حمله می کنند و پس از انهدام اردوگاه و کشتن تعدادی از افراد، مامک را نجات می دهند. در همین عملیات، اتسز به سوی شاهین تیراندازی می کند و او زخمی و مدتی بستری می شود. شاهین که معلوم می شود یک نفوذی دولت ایران است، به وسیله بی سیم با داخل کشور در ارتباط است. او درمی یابد که گروه افعی، هروئین به ایران حمل می کند و این موضوع را به مامک می گوید، مامک هروئین ها را می بیند و به پدرش اعتراض می کند. نفوذی بودن شاهین هم لو می رود و او در یک جنگ و گریز با افراد افعی، عده ای از آنها را می کشد، اما سرانجام به دام می افتد و هنگامی که قرار است مجازات شود، توسط مامک نجات می یابد. میان افراد گروه هم دودستگی ایجاد می شود و در آخر کار، در نبرد میان شاهین و طرفدارانش با گروه افعی، بکتاش و افرادش نابود می شوند و اردوگاه او دود می شود و به هوا می رود.


مرد عوضی

مرد عوضی

سال ساخت: ۱۳۷۶

کارگردان: محمدرضا هنرمند

بازیگران: پرویز پرستویی- فاطمه معتمدآریا- افسانه بایگان

تعداد تماشاگران: ۳,۶۰۰,۰۰۰

خلاصه داستان:

خسرو پذیرش، مخترع یک پودر جادویی لباسشویی، به یک کارخانه تولید پودر می رود تا با دیدن مدیرعامل، اختراعش را به تولید برساند. اما تصادفاً از آسانسور پرتاب و به بیمارستان منتقل می شود. مدیرعامل شرکت، داریوش جم نیز از شنیدن خبر ورشکستگی قریب الوقوع شرک سکته مغزی می کند و به همان بیمارستان منتقل می شود. در بیمارستان، پرفسور ساعی که متخصص پیوند اعضاست، مغز خسرو را به بدن داریوش پیوند می زند و ...


خواهران غریب

خواهران غریب

سال ساخت: ۱۳۷۴

کارگردان: کیومرث پوراحمد

بازیگران: خسرو شکیبایی- افسانه بایگان

تعداد تماشاگران: ۳,۵۲۸,۰۰۰

خلاصه داستان:

نسرین و نرگس دو خواهر دو قلو که هرگز یکدیگر را ندیده اند و نمی شناسند در یک برنامه تفریحی که برای مدارس برگزار شده با هم برخورد می کنند، آن ها با جستجو در می یابند که والدینشان سال ها پیش جدا شده اند و حالا پدر قصد ازدواج دارد. نرگس و نسرین تصمیم می گیرند جای خود را با هم عوض کنند...


دادشاه

دادشاه

سال ساخت: ۱۳۶۲

کارگردان: حبیب کاووش

بازیگران: سعید راد- جعفر والی- خسرو شکیبایی- آهو خردمند

تعداد تماشاگران: ۳,۴۹۹,۰۰۰

خلاصه داستان:

دوست محمد بلوچ (دادشاه) در مخالفت با اصل چهار و مجریان آن در زاهدان یکی از حامیان اصل چهار به نام سردار درانی را به دار می کشد . ژاندارم ها روستای محل سکونت دادشاه را می سوزانند و همسرش را به اسارت می برند . دادشاه به پاسگاه حمله می برد و یک گروه ارتشی را که برای دستگیری او آماده شده اند تار و مار می کند. پس از قتل کارول، مسئول اصل چهار در سیستان و بلوچستان، و همسرش دولت وقت به دلیل بی کفایتی استعفا می دهد. دولت جدید به کمک ایلوخان، که دادشاه به او اطمینان می کند، مذاکره را بهانه قرار داده، دادشاه را از پا در می آورد.


هراس

هراس

سال ساخت: ۱۳۶۶

کارگردان: شهریار بحرانی

بازیگران: جعفر دهقان- اردلان شجاعی کاوه

تعداد تماشاگران: ۳,۴۳۲,۰۰۰

خلاصه داستان:

ابراهیم از مبارزین مسلمان است که همراه رضا عضو اطلاعات و عملیات سپاه و چند رزمنده دیگر بعد از شیمیایی شدن یک روستا درمنطقه مرزی کردستان، با نفوذ به مقر عراقی ها از هدف بعدی برای بمباران شیمیایی اطلاع پیدا می کنند. ابراهیم و رزمندگان دیگر یک شبانه روز فرصت دارند تا مردم روستا ی مورد نظر را در مقابل بمباران شیمیایی، تا رسیدن نیروهای کمکی سپاه آماده دفاع از خود کنند.

منبع امار فروش: سوره سینما

نظرهای منتشر شده

۴ سال پیش

October 9, 2018

سلام یه آمار کلی هم بذارین از پرمخاطب ترین فیلمای تاریخ سینمای ایران قبل انقلاب هم باشه
پاسخ
گزارش تخلف

۴ سال پیش

October 9, 2018

چقدر فیلم های نوستالژیک خوبی بودن. به جز هزارپا.
پاسخ
گزارش تخلف

پربازدیدترین مطالب