نظرات منتقدان اسپانيايى درباره فیلم «همه می‌دانند» ساخته اصغر فرهادی

نظرات منتقدان اسپانيايى در اغاز اكران گسترده «همه می‌دانند» در اسپانيا

نظرات منتقدان اسپانيايى درباره فیلم «همه می‌دانند» ساخته اصغر فرهادی

به گزارش سلام سینما اکران فیلم سینمایی «همه می‌دانند»(Everybody Knows) به کارگردانی اصغر فرهادی از تاریخ ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۸ (۲۳ شهریور)  در اسپانيا آغاز شده است. این فیلم به همراه دو فیلم دیگر به عنوان نامزدهای نهایی برای معرفی به عنوان نماینده سینمای اسپانیا در جوایز اسکار انتخاب شده بودند که در نهایت فیلم اصغرفرهادی برای اسکار 2019 انتخاب نشد.

نظرات منتقدان اسپانيايى درباره فیلم «همه می‌دانند» ساخته اصغر فرهادی:

فرناندو گارسیا از لاوانگواردیا: فیلمی است که از جنبه های مختلف تحسین برانگیز است. از لحاظ فیلمنامه ، کارگردانی و بخاطر نحوه کاوشگری درد، کینه، انتقام و دیگر تاریکی ها در  زندگی انسان، چه در درون یک قبیله و چه در یک مجموعه کوچکتر. همه اینها همراه بارقه های نور احساسات مثبت و حتی قابل تمجید است همانند سخاوت و ظرفیت ایثار. فیلم بیش از همه نمایش خیره کننده یی از هنر بازیگری است  تا حدی که به دشواری می توان گفت در این فیلم بهترن بازیگر زن یا مرد کیست. همگی نمره 20 دارند.

آلبرتو کینتانیا منتقد آی آن جی : به دشواری می توان فیلمی یافت که همه بازیگران آن عالی ظاهر شده باشند. کارگردانی اصغر فرهادی در هدایت بازیگران « همه می دانند» فوق العاده است. بازیگرانی چون خاویر باردمپنه لوپه کروزریکاردو دارینباربارا لنیاینما کوئستاادوارد فرناندزو الویرا مینگز به همراه کلیه بازیگران درخشیده اند. ترکیب خانواده بدون نقص است.

فیلم سینمایی «همه می دانند»

خوانا سامانس تحلیلگر سینمایی پرومه کال: بسیار از فیلم خوشم آمد و به دقت دارم  با دلهره در هم آمیخته شده است. از رادیولوژی دقیق مردم روستا در اسپانیا شگفت زده شدم. نمی توان باور کرد که فیلمنامه نویس و کارگردان ایرانی باشد. کارگردانی بازیگران تماشایی است . درست است که انتخابهای بسیار خوبی بوده ولی همگی عالی هستند.

 آلبرتو سیسی از لوس40: همه میدانند به منزله حضور بازیگران شاه نشین سینمای اسپانیا کنار همدیگر است. مجموعه‌ای بسیار عالی. داستان قابل پیش بینی است و بخصوص در اواخر کمی طولانی شده است. فیلم درباره پیچیدگی‌های خانوادهها ساخته شده و از این نظر حرف تازه‌ای است. پنه لوپه کروز و باربارا لنی عالی هستند.

فیلم «همه می دانند»

کارلوس آلونسو از فوتوگراماس: در یک کلمه خلاصه میکنم: عالی است.

آلوارو سالاس از پالومیترون: فرهادی درام خانوادگی را از سر می گیرد و به آن فاکتورهای سنتی روستایی اسپانیا را به همراه دلهره اضافه می کند. فیلمی پایین تر از دیگر فیلم‌هایش ولی از دیدن آن نباید گذشت.

 سرخیو سوویانو از موبیز: بازیگری درخشان و عمیق پنه لوپه کروز در اثر بزرگ دیگری از اصغر فرهادی. داستانی جذاب به همراه مجموعه‌ای فوق العاده از بازیگران که یکی از بهترین پروژه های سال سینمای اسپانیا را  عرضه می کند.

عیسراییل آریاس از اروپا پرس: فیلم از نظر من واقعا با شکوه است. کروز و باردم بسیار قوی هستند ولی کار عالی دیگر بازیگران حتی در نقش های ثانوی چشمگیر است. همه در مرز کاملا بی نقصی هستند. موفقیتی تازه برای فرهادی است که با محیطی که خلق کرده فیلم بیشتر متعلق به گوادالاخارا (از شهرهای نزدیک مادرید) است تا کارگردانی ایرانی. امری بس دشوار که او توانسته از پس ان برآید حفظ هیجان فیلم بدون افزایش  ریتم آن در طول بیش از دو ساعت است. فیلمی است که حتما باید آن را دید.

عیسرائیل پاردس از ال پولورال: فکر می کنم که جذابیت و شدت فیلم به تدریج افزایش میابد و بخوبی با گردش های روایی بازی شده است و بویژه برای این امربه بازیگران  تکیه دارد. با آنکه کمی منظم به نظر نمی آید در مجموع ارزشمند است.

خاویر باردم و باربارا لنی در فیلم «همه می دانند»

دانیل گالیندو از رایو ملی اسپانیا: شیفته آن شدم! فرهادی نا امید نمی کند. با وجود ذهنیت موجود از فیلم های قبلی، بار دیگر هیجان را در یک تریلر حفظ کرده بدون آنکه نیاز به تشکیلات عریض و طویل باشد. داستان از حمایت بازیگران برجسته یی برای حفظ روایت و نگاهها برخوردار است . ( در این زمینه باید از مدیرانتخاب بازیگران سپاسگزاری کرد)
خوان کارلوس ریواس از تلویزیون سراسری اسپانیا: با شادمانی بسیار می گویم که «همه میدانند» بهترین فیلم سال سینمای اسپانیا با فاصله بسیار از دیگر فیلمهاست.

دانیل لوباتو از لا ناسیون آمریکانا: فیلم را خیلی دوست داشتم. بعید می داننم چند جایزه «گویا» به بازیگران تعلق نگیرد. این درام روستایی در عمق بسیار قوی است: روابط بین خانواده ها، سرکوفت ها، چالش گذشته های حل نشده،... فرهادی به نیکی لایه های روایت خویش را می سازد تا از این راه تماشاگر را جذب کند. با اینحال ماجرایی که شخصیتها را به چالش می کشد به نظر به پختگی بیشتر نیاز دارد. راه حلی که بکار گرفته شده به نظر می رسد اهمیت زیادی ندارد  و کمی عجولانه است ولی اثری ترش و شیرین در خاطره تماشاگر باقی می گذارد.

خاویر باردم و اصغر فرهادی در نشست خبری فیلم «همه می‌دانند» در جشنواره فیلم کن2018

 لورنا ویالاس از سنساسینه: همه میدانند موفق می شود تماشاگر را  به ژرفنای اسپانیا ببرد. نقش اول آن ماجرای  یک آدم ربایی است که کاربرد آن کاوش در گذشته برخی از شخصیتها و احساسات آنان همراه برملا شدن رازهای رنج آور است کسانی که به تدریج به مقصران احتمالی تبدیل می شوند. شاید مقدمه درام طولانی باشد با اینحال فرهادی قادر به حفظ هیجان است و تماشاگر را شریک در تصمیم گیری یک مادر و همچنین فردی که زندگی عاشق او بوده، می سازد نقشهایی که پنه لوپه کروز و خاویر باردم بسیار درخشان آنها را بازی کرده اند.

آلبرتو کوئه تو از کانال ششم تلویزون: به نظر من فیلمی هیجان برانگیز است. هیچچ شباهتی به فیلمهای معمول هالیوودی ندارد خالی از برخوردهای شدید با اندک موسیقی همراه است و وزنه اصلی بر عهده دیالوگ ها و بازیگران است. عنوان فیلم معنای خاصی در طول داستان دارد در طول تماشای فیلم در جستجوی مقصر نمی توان به آن فکر نکرد. شاید جالبتر می بود این امکان که شاید همه مقصر هستند از ابتدا حذف می شد. دوئل های بازیگری بسیار خوبی در فیلم وجود دارد. در پس فیلم کار بسیاری بویژه از جنبه روانشناسی انجام شده است. از نظر من باردم مستحق جایزه گویا است و همچنین پنه لوپه. سارا سالامو نیز شگفتی دلپذیری است که در همه صحنه ها چشمگیر است.

ریکاردو دارین، پنه لوپه کروز، خاویر باردم و ادوارد فرناندز در فیلم «همه می دانند»
یاگو خانتس از ال اکونومیستا: داستان به عمق رازهای خانوادگی می رود و اینکه انسان چگونه برای فرزندش آماده هر کاری است، از مخفی کردن پدر گرفته تا نادیده گرفتن یک آدم ربایی برای بهبودی زندگی یک زوج جوان. همچنین شگفت انگیز است که چگونه یک فیلمنامه نویس و کارگردان خارجی چارچوبهای روستایی اسپانیایی را بیان می کند. می توان دریافت که  مسایل، رفتارها  و واکنشهای بشری جهانی تر از آن است که فکر می کنیم.

خوسه ماریا آرسته از  دسینه 21:  بسیار هیجان انگیز است. خیلی برایم جذاب بود. داستانی  قوی که شناخت فوق العاده اصغر فرهادی از طبیعت بشری را برملا می سازد. آنچه روایت می کند جهانی است با آنکه در اسپانیا  است. چگونگی گذر از شادمانی به تراژدی نمونه  واقعی از هنر اوست.

سیلویا گارسیا از کلیک رادیو تی وی: چه رویدادی! سخت تحت تاثیر قرار گرفته ام. همه می دانند کم نظیر است. فرهادی با شعله یی آرام مجموعه یی از اتفاقات ، شخصیت ها و احساسات را می پزد که به ناچار در آن فرو می رویم. پنه لوپه و باردم یکی از بهترین بازیگریهای زندگی خود را ارایه کرده اند.

خوان لوییز اوریانا از رادیو کوپه: در برابر فیلمی محکم با چارجوبی استوار قرار داریم به ویژه با بازیگران و هنرنمایی آنان که در بالاترین سطح است.

گونزالو کونترراس از رایدو آستوریاس: فیلم خوبی است به ویژه در یک ساعت اول. از نیمه به بعد اندکی کم جان می شود. نکته برجسته آن ترسیم عالی آداب روستایی و تنش های ویژه فرهادی است . خاویر باردم و باربارا لنی بسیار عالی هستند.

فیلم-سریال-رایگانفیلم-سریال-رایگان

نظرهای منتشر شده