ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

مصطفی کیایی کارگردان فیلم خط ویژه: قطعا با آقازاده‌ها در ارتباطید / از اتقاقات صندوق مردمی جشنواره ناراحت بودم

۷ سال پیش

به گزارش سلام سینما  معصومه جلالی در بانی‌فیلم مصاحبه‌ای را برادران کیایی (کارگردان و بازیگر فیلم خط ویژه) انجام داده است. چند مورد از سوال و جواب‌های مصاحبه با مصطفی کیایی کارگردان جوان و خوش آتیه کشورمان در ادامه آمده است (متن کامل این دو مصاحبه در سایت بانی‌فیلم آنلاین قابل دسترسی است):

 

آقاي کيايي سوال ديگر اينکه با شخصيتم آقازاده اي برخورد داشتيد که تا اين اندازه تمايل به روايت داستانش داشتيد و دغدغه ذهني شما بود؟
ـ فراوان، تا دلتان بخواهد با اين آقازاده ها در ارتباطم. مگر شما با چنين افرادي در ارتباط نيستيد؟

 

خير...

ـ با اين ابعاد گسترده آقازاده شايد در ارتباط نباشيد. در اندازه کوچکتر قطعاً با آقازاده ها در ارتباطيد. من معتقدم اندازه آقازاده ها در کشورمان متفاوت است. وقتي شما مي گويي به فلان دوستم زنگ مي زنم کارم را فلان جا انجام مي دهد اين يعني با آقازاده در ارتباطي!! به عقيده من در جامعه فعلي ما اندازه آقازاده ها به اندازه پدرهايشان بستگي دارد. هر چه پدرها بزرگتر، ميزان آقازادگي هم به مراتب پر نفوذتر و بزرگتر...

 

اسم «خط ويژه» چه کارکردي در فيلمتان داشت؟

ـ ببينيد «خط ويژه» به معناي خط ويژه اتوبوسراني يا خطوط BRT نيست. مسير ويژه اي است که در کشور ما آدم هاي خاص از آن مسير رد مي شوند. البته اگر دقت کنيد هر از چند گاهي از اين لاين انحصاري افراد غير خاص هم عبور مي کنند.

 

فيلم شما سيمرغ بهترين فيلم مردمي را از آن خود كرد.... فيلم «ضد گلوله» هم در زمان جشنواره با استقبال مخاطبان همراه بود...

-دقيقاً، بله هم مردم و هم منتقدان فيلم هايم را دوست داشتند. در نقدها درباره «خط ويژه» مي خواندم که بالاخره ما فيلم خوب در جشنواره ديديم.

 

از اينكه منتقدان شما را كارگرداني كه فيلم هاي با مخاطب عام مي سازد بنامند نمي‌هراسيد...

-من اهل سينماي روشنفكري نيستم. سينماي صنعتي مدنظرم است. اتفاقاً خود منتقدان به من خط مي‌دهند و مرا تشويق مي‌كنند كه براي نجات سينماي ايران نياز است چنين فيلم هايي ساخته شود.


چرا شب افتتاحيه روي سن گفتيد سعي مي كنم عصباني نباشم... اين ناشي از اين نبود كه فيلم شما در داوري به جايگاه لازم نرسيده؟

- من بحث داوري آن شب مدنظرم نبود. از نوع آراء نتايج مردمي و اتفاقاتي كه در صندوق ها افتاد ناراحت بودم و اصلاً هم دلم نمي خواهد دوباره راجع به آن حرف بزنم.


چرا تيزرها ، بيلبوردها آنونس هاي تبلغاتي فيلمتان حس و حال فيلمتان را بيان نمي كند؟

-فكر مي كنم شما به مراحل كد گرفتن تيزر ما براي پخش آشنا نيستيد!! ما نزديك به 10 تيزر براي كد گرفتن به تلويزيون فرستاديم كه همه برگشت خورد و فقط همين هايي كه ملاحظه مي كنيد كد براي پخش گرفت. بله ما هم مثل شما فكر مي كنيم اما تيزر و آنونسي كه حس و حال فيلم را بيان مي كرد كد پخش نگرفت.

نظرهای منتشرشده