«تنگه ابوقریب»/ معرفی فیلم های سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر 36

معرفی فیلم «تنگه ابوقریب» به کارگردانی بهرام توکلی و با بازی جواد عزتی, امیر جدیدی, حمیدرضا آذرنگ, علی سلیمانی, قربان نجفی, مهدی قربانی, یداله شادمانی و بانیپال شومون

«تنگه ابوقریب»/ معرفی فیلم های سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر 36

سلام سینما- فیلم سینمایی «تنگه ابوقریب» هشتمین ساخته بهرام توکلی در بخش سودای سی و ششمین جشنواره فیلم فجر حضور دارد. «تنگه ابوقریب» روایتی است از دفاع گردان عمار در برابر لشکرکشی رژیم بعث به فکه و شرهانی. بنا به گفته ی جمال ساداتیان، «تنگه ابوقریب» پدیده جدیدی در سینمای ایران و ژانر دفاع مقدس است. بهرام توکلی، فیلم های «من دیه گو مارادونا هستم»، «بیگانه»، «آسمان زرد کم عمق»، «اینجا بدون من»، «پرسه در مه»، «پابرهنه در بهشت» و ... را کارگردانی کرده است.

خلاصه داستان های فیلم:

– 21 تیرماه 1367 روز خاصی است در تاریخ هشت سال دفاع مقدس.

- در ٢١ تیرماه ١٣۶٧، حمله وسیعی سراسر جبهه جنوب را درگیر می کند، یکی از نقاط حساسی که دشمن قصد عبور از آن و رسیدن به شهرها و جاده های کلیدی ایران را دارد تنگه ابوقریب است؛ تنگه ای که نام و خاطره اش در میانه تاریخ رسمی روزهای پایانی جنگ گم شده ... تنگه ای که محل مقاومت افراد گردان عمار بود.

عوامل فیلم:

کارگردان، نویسنده: بهرام توکلی/ تهیه کننده: سعید ملکان/ طراح صحنه و لباس: محمدرضا شجاعی/ صدابردار: رشید دانشمند/ طراحی و ترکیب صدا: امیرحسین قاسمی/ مدیر تولید: محمدرضا منصوری/ برنامه‌ریز: علی مردانه/ دستیار اول کارگردان: محمد عسگری/ جانشین تولید:کیومرث عباسی/ مشاور رسانه‌ای:علی مرادخانی/ عکاس: محمد بدرلو/ محصول سازمان هنری رسانه ای اوج

بازیگران: جواد عزتیامیر جدیدیحمیدرضا آذرنگعلی سلیمانیقربان نجفیمهدی قربانییداله شادمانیبانیپال شومون، میلاد یزدانی و مهدی صباغی

عکس های فیلم و پشت صحنه:

فیلم تنگه ایوقریب

فیلم تنگه ابوقریب

فیلم تنگه ابوقریب

برای دیدن عکس های بیشتر به صفحه تصاویر فیلم تنگه ابوقریب مراجعه کنید.

حواشی فیلم «تنگه ابوقریب»:

سیدجمال ساداتیان از اعضای هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر درباره فیلم «تنگه ابوقریب» گفت: "این فیلم ژانر دفاع مقدس را احیا می‌کند.."

محسن روزبهانی، مدیر جلوه های ویژه میدانی فیلم «تنگه ابوقریب» گفت: "اکثر صحنه های این فیلم به صورت سکانس پلان‌های طولانی گرفته شده است که طولانی ترین این سکانس پلان ها بیش از ۵ دقیقه است. این در حالی است که پیش از این طولانی ترین سکانس پلان برای فیلم «سرزمین خورشید» به مدت ۴ دقیقه بوده است."

جواد مطوری طراح جلوه‌های ویژه بصری فیلم «تنگه ابوقریب» گفت: "تعداد ۱۲۰ یا ۱۳۰ انفجار در یک پلان فیلم «تنگه ابوقریب» زده می‌شود که محاسبات آن کار ساده‌ای نیست. به نظر‌م «دوئل» به لحاظ خلق صحنه‌های جنگی صدرنشین بود و با ساخت «تنگ ابوقریب» این قله فتح شد."

محمدرضا شجاعی( طراح صحنه) درباره فیلم «تنگه ابوقریب» گفت:  "ایده این فیلم مربوط به آقای سعید ملکان (تهیه‌کننده) بود. ایشان سالها دغدغه ساخته شدن این کار را داشت و بالاخره به انجام رسید. ملکان مدت زیادی روی این کار تحقیق کرد و از زمانی که  بهرام توکلی را برای کارگردانی این فیلم انتخاب کرد او نیز با جدیت هرچه تمام‌تر و انرژی مضاعف به سراغ تحقیق درباره فیلم رفت."

بهرام توکلی پس از گذشت 3 سال از آخرین فیلمش «من دیه گو مارادونا هستم» ؛ با فیلم جدیدش در سی و ششمین جشنواره فجر حضور دارد.

«تنگه ابوقریب» ابتدا به صورت «تنگه ابوغریب» نوشته می شد.

پوستر فیلم:

پوستر فیلم سینمایی «تنگه ابوقریب‌»

 

نظرهای منتشر شده

۴ سال پیش

October 23, 2018

عالیه
پاسخ
گزارش تخلف

پربازدیدترین خبرهای روز