ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

«بمب; یک عاشقانه»/ معرفی فیلم های سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر 36

۳ سال پیش
معرفی فیلم «بمب; یک عاشقانه» به کارگردانی پیمان معادی و با بازی پیمان معادی, لیلا حاتمی, حبیب رضایی, سیامک انصاری و سیامک صفری

اختصاصی سلام سینما- فیلم سینمایی «بمب، یک عاشقانه» به کارگردانی پیمان معادی در بخش سودای سیمرغ سی و ششمین جشنواره فیلم فجر حضور دارد. «بمب، یک عاشقانه» دومین فیلم پیمان معادی بعد از «برف روی کاج‌ها» در مقام کارگردانی است و فضای متفاوتی نسبت به ساخته قبلی او دارد. داستان این فیلم با حال و هوای موشک ‌باران تهران در سال ١٣٦٦ روایت می‌شود. پیمان معادی ازجمله بازیگران سینمای ایران است که در سینمای آمریکا نیز فعالیت چشمگیری دارد. او درکارنامه هنری خود بازی در فیلم های «درباره الی»، «جدایی نادر از سیمین»، «کمپ ایکس ری»، «13 ساعت: سربازان مخفی بنغازی»، «The Night Of» و همچنین فیلمنامه نویسی فیلم های «کما» و «کافه ستاره» را دارد.

«برف روی کاج‌ها» اولین فیلم پیمان معادی در مقام کارگردان بود که در سی‌امین جشنواره فیلم فجر توانست سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران و لوح تقدیر بهترین بازیگر زن بخش نگاه نو( مهناز افشار ) را به دست آورد.

خلاصه داستان فیلم:

در میانه ى سال‌های جنگ و در اوج بمباران هاى تهران، روزگار با بيم و ترس می‌گذرد. اما عشق و دل‌دادگی و زندگی و امید، هراس ملموس مرگ را به فراموشى مي‌سپارد؛ رفتگان در كلماتِ زندگان تكرار مي‌شوند. مرگ، سؤال مطلق است و عشق، ابهام مکرر. «بمب؛ يك عاشقانه» با کورسوی اميدبخش زندگی کار دارد نه با سیاهی مطلق مرگ.

نظر هنرمندان درباره فیلم «بمب، یک عاشقانه»:

محمود کلاری( مدیریت فیلمبرداری ): فیلمنامه «بمب، یک عاشقانه» یکی از بهترین فیلمنامه هایی است که من در سال های اخیر خوانده ام.

النی کاریندرو (آهنگساز یونانی ): حتم دارم کشورت به تو خواهد بالید چرا که فیلمت برداشتِ مردم دنیا را از ایران تغییر و بسط خواهد داد.

حبیب رضایی( بازیگر ): فیلم ”بمب: یک عاشقانه” از دهه ۶۰ می گوید اما در اصل، حکایت دل دادن است،در عین دلهره. درک دوباره حسی ناب در اوج‌ بی تابی و .... باقی بماند روی پرده. و‌اشتیاق بسیار،برای اولین بار دیدنش کنار مردم،...

رامین پورایمان( بازیگر ): «بمب، یک عاشقانه» پیمان معادی فیلم تلخی است.

جمال ساداتیان( عضو هیئت انتخاب جشنواره فجر ): پیمان معادی قصه فیلم را خوب روایت کرده. این فیلم برای افرادی که آن شرایط تلخ را دیدند، می‌تواند نوستالژیک باشد.

عباس شوقی( مدیر جلوه های ویژه میدانی ): در فیلم «بمب، یک عاشقانه» یک خانه در محوریت است به طوری که وقتی یک روز صاحب خانه به خانه اش سر میزند، می بیند که از آن خرابه ای بیشتر نمانده است.

عوامل فیلم «بمب، یک عاشقانه»:

کارگردان: پیمان معادی/ نویسنده: پیمان معادی/ تهیه کننده: پیمان معادیاحسان رسول اف / دستیار اول کارگردان و برنامه ریز: علی افشین راد  منشی صحنه: منشی صحنه/ دستیار دوم کارگردان: رضا غفار نژاد/ مشاوران فیلم نامه: امیررضا کوهستانی ، پویا مهدوی زاده ، حبیب رضایی ، نغمه ثمینی/ مدیر فیلمبرداری : محمود کلاری/ فیلمبردار: کوهیار کلاری/دستیار اول فیلمبردای : محمد ابراهیمیان/ تدوینگر: بهرام دهقانی/ طراح گریم: مهرداد میرکیانی/ مجری گریم: نوید میرکیانی/ مجری گریم: رکسانا نیک پور / صدابردار و صداگذار: ایرج شهزادی/ دستیار صدابرداری: علی نعمتی/موسیقی : Eleni Karaindrou / روابط عمومی: نازنین قنبری/ مشاور امور رسانه ای: مینا اکبری/ عکاس: حبیب مجیدی/ مدیر طراحی صحنه : محسن شاه ابراهیمی / مدیر صحنه: امید نجومی/ طراح لباس: سارا خالدی زاده/ مدیر تولید: وحید مشاری/ مدیر تدارکات: جواد راهزنی و سهراب دادگستر/ طراحی اجرای بدلکاری: ارشا اقدسی/ طراح جلوه های میدانی: عباس شوقی/ طراح جلوه های بصری: محمد لطفعلی

بازیگران: پیمان معادیلیلا حاتمیحبیب رضاییسیامک انصاریسیامک صفریبهادر مالکیرامین پورایمانمعصومه قاسمی‌پورصبا گرگین پورباران معادیشهروز آقایی پور,ارشیا عبداللهینیوشا جهانیمحمود کلاریسیامک ادیبمحمد زمانیاحسان عباسیفرزاد رمضانیفاطمه مرتاضی

عکس های فیلم و پشت صحنه:

بمب یک عاشقانه

بمب یک عاشقانه

بمب یک عاشقانه

بمب یک عاشقانه

فیلم «بمب یک عاشقانه»

پیمان معادی، محمود کلاری و پسرش کوهیار کلاری در پشت صحنه فیلم «بمب یک عاشقانه»

برای دیدن عکس های بیشتر به صفحه تصاویر فیلم بمب، یک عاشقانه مراجعه کنید.

حواشی:

پروانه ساخت فیلم «بمب، یک عاشقانه» با حواشی بسیار همراه شد و شنیده می شود با تغییرات بسیار در فیلمنامه و سنگ اندازی ها فراوان موفق به دریافت پروانه ساخت شد.

پیمان معادی همزمان با پایان فیلمبرداری این اثر متنی کنایه آمیز در شبکه اجتماعی خود منتشر کرد: ( متن کامل یادداشت پیمان معادی ) : "خدا قوت بگم به آن هايى كه به دلايل واضح و اهداف شفاف براى اينكه در اين ديگ چيزى برايشان نميجوشيد، سنگ اندازى و إيجاد مزاحمت هاى زيادى براى من و پروژه بمب، یک عاشقانه كردند".

فیلمنامه فیلم «بمب، یک عاشقانه» جایزه بهترین فیلمنامه را از جشنواره آسیاپاسفیک در سال 1393 دریافت کرده است.

محمود کلاری علاوه بر مدیریت فیلمبرداری در یکی از نقش‌های فرعی فیلم «بمب، یک عاشقانه» بازی کرده است.

محمود کلاری درباره فیلمبرداری فیلم «بمب، یک عاشقانه» گفت: "اساسا فیلمبرداری این کار، دشوار خواهد بود چون در دوران موشک باران تهران می گذرد. بازسازی آن زمان دشوار است و طبیعتا ساخت و پرداخت اتفاقاتی هم که در فیلم وجود دارد، سخت است."

پیمان معادی علاوه بر کارگردانی فیلم «بمب، یک عاشقانه»، به عنوان فیلمنامه نویس و بازیگر نیز در این اثر حضور دارد.

عباس شوقی مدیر جلوه های ویژه میدانی درباره فعالیتش در فیلم «بمب، یک عاشقانه» در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت:

"حجم کارهای جلوه های میدانی این اثر به گونه ای بود که ما به لحاظ امنیتی دچار مشکل شده بودیم زیرا ممکن بود هر لحظه این خانه فرو بریزد و ما زیر آوار بمانیم. از سوی دیگر با توجه به اینکه برخی از انفجارها در شب انجام می شد، همسایه های این خانه دچار مشکل می شدند به طوری که گاهی اوقات فکر می کردند در واقعیت این اتفاق رخ داده و به آتش نشانی زنگ می زدند."

پیمان معادی و لیلا حاتمی دومین همکاری خود را بعد از فیلم «جدایی نادر از سیمین» در فیلم «بمب، یک عاشقانه» تجربه کردند.

چند خبرگزاری عنوان کردند فیلم «بمب، یک عاشقانه» پیمان معادی به دلیل مفهوم ضد جنگی که دارد از جمله فیلم‌های پر حاشیه جشنواره فجر خواهد بود که ممکن است جواز حضور در این رویداد سینمایی را بدست نیاورد و حتی از آن به عنوان فیلم توقیفی سال آینده سینمای ایران نام برده است.

رامین پورایمان، بازیگر «بمب، یک عاشقانه» درباره این فیلم و همکاری با پیمان معادی گفت:"بازی در این اثر اتفاق بسیار جذابی در کارنامه من بود زیرا داستان این فیلم برای من گیرا و البته ناراحت کننده بود. ماجرای بمب، یک عاشقانهاران و زندگی مردم در آن دوران سخت را روایت می‌کند. در این فیلم نقش مدیر ساختمان را بر عهده داشتم. معادی انسان فوق‌العاده با اخلاقی است و در کنار این قضیه بسیار کار بلد بوده."

النی کاریندرو، بانوی موسیقی یونان، موسیقی فیلم «بمب،یک عاشقانه» پیمان معادی را ساخته است. پیمان معادی درباره دلیل انتخاب کاریندرو  می‌گوید: "ساخته‌های خانم النی فراتر از عرف موسیقی متن در سینما است و ذهن زیبا و درخشان او، روحی عمیق را از پهنای کلام موسیقی‌اش به فیلم منتقل می‌کند. او آهنگساز شگفت‌انگیزی است و علاوه بر ساخت موسیقی، حدود 18 فیلمنامه فیلم بلند، 13 نمایشنامه و 10 فیلمنامه سریال تلویزیونی، در کارنامه‌اش به چشم می‌خورد که نشان از چندوجهی بودن او دارد".

تولید این فیلم که از نیمه اردیبهشت‌ماه آغاز شده بود، پس از ۵۵ جلسه فیلمبرداری نهایی شد.

فیلمنامه فیلم «بمب، یک عاشقانه» مانند «برف روی کاج ها» اثر قبلی پیمان معادی توسط خودش نوشته شده است.

ابتدا قرار بود سعید ملکان تهیه کنندگی فیلم «بمب، یک عاشقانه» را برعهده داشته باشد اما بعد از مدتی نام مانی حقیقی به عنوان تهیه کننده منتشر شد و سپس در زمان جشنواره فیلم فجر، نام پیمان معادی و احسان رسول اف به عنوان تهیه کننده مطرح شد. (  توضیح معادى درباره تغییر تهیه کننده «بمب» )

پوستر فیلم:

پوستر فیلم بمب یک عاشقانه

موسیقی فیلم «بمب؛ یک عاشقانه» (پیمان معادی):

نظرهای منتشرشده