ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

۲۰ فیلم برنده هردو جایزه گلدن گلوب و اسکار

یک سال پیش
۲۰ فیلم برنده جایزه گلدن گلوب و اسکار در سال های اخیر

اختصاصی سلام سینما-با نزدیک شدن به ایام جوایز سینمایی  به ۲۰ فیلمی می پردازیم که در سال های اخیر هردو جایزه گلدن گلوب و اسکار را به خود اختصاص داده اند

1. "مهتاب"( 7.5 )

" Moonlight"

این فیلم که پیرامون ارتباط بین مردم و کشف حقیقت و گذشته‌ی انسانها ساخته شده ما را با زندگی مردی سیاه پوست که در محله‌ای فقیرنشین در نزدیکی میامی زندگی می‌کند آشنا می‌کند. روایتی که در سه فصل کودکی، نوجوانی و بزرگسالی این شخصیت دنبال می‌شود. مهتاب برنده گلدن گلوب و سه اسکار در سال 2017 شده است.

نمایی از فیلم "مهتاب"

نمایی از فیلم "مهتاب"

 

2. "آرگو"( 7.7 )

"Argo"  

فیلم آرگو به کارگردانی بن افلک و تهیه کنندگی بن فلک و جرج کلونی درباره وقایع بحران گروگان‌گیری در سفارت ایالات متحده آمریکا در تهران است. این فیلم برنده دو جایزه گلدن گلوب و سه اسکار در سال 2013 بوده است.

نمایی از فیلم "آرگو"

نمایی از فیلم "آرگو"

 

3."آرتیست "( 7.9 )

"The Artist" 

آرتیست فیلمی عاشقانه، کمدی و فرانسوی است که داستان آن مربوط به سال‌های ۱۹۲۷ تا ۱۹۳۲ در هالیوود می‌باشد که سینمای صامت در حال افول و گذر به سوی سینمای ناطق بوده‌است و بازیگران آن دچار مشکل شده‌اند. این فیلم خود بصورت صامت و سیاه-سفید فیلم‌برداری شده‌است. آرتیست موفق به دریافت پنج جایزه اسکار و سه گلدن گلوب شد.

نمایی از فیلم "آرتیست"

نمایی از فیلم "آرتیست"

 

4."ارباب حلقه ها: بازگشت پادشاه"( 8.9 )

"The Lord of the Rings: The Return of the King" 

 فیلم سینمایی در ژانر فانتزی به کارگردانی پيتر جکسون است. این قسمت براساس جلد سوم رمانی با همین نام نوشته جی. آر. آر تالکین در سال ۲۰۰۳ ساخته شده‌است و در ادامه دو قسمت قبل می باشد. این فیلم در سال ۲۰۰۴ چهار جایزه گلدن گلوب و یازده جایزه اسکار را از آن خود کرد. 

نمایی از فیلم" ارباب حلقه ها۳" نمایی از فیلم "ارباب حلقه ها۳"

 

5. "شیکاگو"( 7.2 )

"Chicago"

شیکاگو نام یک فیلم موزیکال آمریکایی محصول ۲۰۰۲ به کارگردانی راب مارشال است. این فیلم بر اساس یک تئاتر موزیکال به نام شیکاگو ساخته شده که ترانه‌های آن (ساخته جان کندر (John Kander)) در این فیلم استفاده شد. در سال ۲۰۰۳ شیکاگو برنده سه جایزه گلدن گلوب و شش جایزه اسکار شد.

نمایی از فیلم" شیکاگو"

نمایی از فیلم "شیکاگو"

 

6. "ذهن زیبا"( 8.2 )

"A Beautiful Mind"

این فیلم به داستان زندگی "جان نش"، ریاضی دان نخبه،می پردازد که با قبول یک کار سری در بخش رمزنگاری دچار مشکل می شود. این فیلم که براساس زندگی "جان نش" ساخته شده است موفق به دریافت چهار جایزه اسکار و گلدن گلوب در سال 2002 شد.

راسل کرو در نمایی از فیلم "ذهن زیبا"

نمایی از فیلم "ذهن زیبا"

 

7. "گلادیاتور"( 8.5 )

"Gladiator"

گلادیاتور فیلمی به کارگردانی ریدلی اسکات عرضه شده در سال ۲۰۰۰ و به بازیگری راسل کرو و واکین فینیکس است. موسیقی این فیلم توسط آهنگساز بزرگ سینما هانس زیمر ساخته شده است و از بهترین موسیقی‌های متن ساخته شده در تاریخ سینما محسوب می‌شود. راسل کرو در نقش گلادیاتوری زخم خورده که همسر و فرزندش به دست پسر پادشاه کشته شدند به ایفای نقش می پردازد. این فیلم موفق به دریافت دو جایزه گلدن گلوب و پنج جایزه اسکار شده است.

نمایی از فیلم "گلادیاتور"

نمایی از فیلم "گلادیاتور"

 

8." شکسپیر عاشق"( 7.2 )

" Shakespeare in Love"

شکسپیر عاشق فیلمی است در ژانر درام و رمانتیک که بخش های کوچکی از آن منطبق بر زندگی شکسپیر می باشد. این فیلم موفق به دریافت سه جایزه گلدن گلوب و هفت اسکار شد. 

نمایی از فیلم "شکسپیر عاشق"

نمایی از فیلم" شکسپیر عاشق'

 

9." بیمار انگلیسی"( 7.4 )

"The English Patient"

این فیلم در خلال جنگ جهانی دوم روایت می شود و پیرامون زندگی  خلبانی گمنام (ریف فاینز)است که دچار حادثه شده و در شمال افریقا سقوط می کند و بر اثر این سانحه حافظه اش را از دست می دهد. این فیلم نه جایزه اسکار و دو گلدن گلوب را به خود اختصاص داد. 

نمایی از فیلم" بیمار انگلیسی"

نمایی از فیلم" بیمار انگلیسی"

 

10. "فارست گامپ"( 8.8 )

" Forrest Gump"

فارست که یک معلول جسمی و ذهنی است روی صندلی و منتظر اتوبوس نشسته است و داستان زندگیش را برای مستمعینی موقت تعریف میکند. این فیلم موفق به دریافت سه جایزه گلدن گلوب و شش جایزه اسکار شده است.

تام هنکس در نمایی از فیلم فارست گامپ

نمایی از فیلم" فارست گامپ"

11."فهرست شیندلر" ( 8.9 )

"Schindler's List"

فهرست شیندلر  فیلمی به کارگردانی استیون اسپیلبرگ، محصول سال ۱۹۹۳ است که بر پایه زندگی واقعی اسکار شیندلر، صنعتگر آلمانی است که جان بیش از هزار لهستانی یهودی را در جریان هولوکاست نجات داد. این فیلم در سال ۱۹۹۴ موفق به دریافت هفت جایزه اسکار و سه گلدن گلوب شد.

نمایی از فیلم" فهرست شیندلر"

نمایی از فیلم "فهرست شیندلر'

 

12. "رقصنده با گرگ ها"( 8.0 )

"Dances with Wolves"

رقصنده با گرگ‌ها فیلمی حماسی وسترن محصول سال ۱۹۹۰ آمریکا به تهیه‌کنندگی و کارگردانی کوین کاستنر است که بر اساس رمانی به همین نام ساخته شده است و داستان سربازی در ارتش اتحادیه آمریکا را در دهه ۱۸۶۰ بیان می‌کند. در سال ۱۹۹۱ موفق به دریافت هفت جایزه اسکار و سه گلدن گلوب شد.

نمایی از فیلم" رقصنده با گرگ ها"

نمایی از فیلم رقصنده با گرگ ها

 

13. "رانندگی برای خانم دیزی"( 7.4 )

"Driving Miss Daisy"

رانندگی برای خانم دیزی در سال ۱۹۸۹ ساخته شده و پیرامون علاقه ۲۵ ساله زنی یهودی به راننده اش است. این فیلم توانست در سال ۱۹۹۰ سه جایزه ی گلدن گلوب و چهار جایزه اسکار را به خود اختصاص دهد.

نمایی از فیلم "رانندگی برای خانم دیزی"

نمایی از فیلم "رانندگی برای خانم دیزی"

 

14." آخرین امپراتور"( 7.8 ) 

"The Last Emperor"

آخرین امپراطور فیلمی است برگرفته از کتابی با همین نام که زندگی پویی، آخرین امپراتور چین را به تصویر درآورده است. این فیلم توانست در سال ۱۹۸۸ نه جایزه اسکار و چهار گلدن گلوب را از آن خود کند.

نمایی از فیلم" آخرین امپراطور"

نمایی از فیلم" آخرین امپراطور"

 

15. "جوخه"( 8.1 )

"Platoon"

فیلم جوخه اولین فیلم امریکایی ضد جنگ است که کارگردان و نویسنده آن  الیور استون مجروح جنگ ویتنام بوده است. استون فیلم‌نامهٔ این فیلم را براساس تجربیات شخصی‌اش به‌عنوان پیاده‌نظام ارتش ایالات متحده در ویتنام نوشته‌بود. جوخه موفق به دریافت چهار جایزه اسکار و سه گلدن گلوب در سال ۱۹۸۷ شد. 

نمایی از فیلم" جوخه"

نمایی از فیلم "جوخه"

 

16. "آمادئوس"( 8.3 )

"Amadeus"

آمادئوس فیلمی به کارگردانی میلوش فورمن، محصول سال ۱۹۸۴ است که براساس نمایش نامه ای به همین اسم ساخته شده است. داستان این فیلم دربارهٔ زندگی و مرگ موتسارت و سالیِری بوده اما سندیت تاریخی ندارد.  این فیلم موفق به دریافت هشت جایزه اسکار و چهار گلدن گلوب شد.

نمایی از فیلم: آمادپوس"

نمایی از فیلم" آمادپوس"

 

17. "دوران مهرورزی"( 7.4 )

"Terms of Endearment"

دوران مهرورزی  فیلمی در ژانر کمدی، درام و عاشقانه به کارگردانی جیمز ال بروکس محصول سال ۱۹۸۳ است. داستان فیلم در ارتباط با مادر و دختری است که درگیر عشق و مشکلات پس از آن می شوند.  این فیلم موفق به دریافت چهار جایزه گلدن گلوب و پنج جایزه اسکار شد. 

نمایی از فیلم "دوران مهرورزی"

نمایی از فیلم "دوران مهرورزی"

18."مردم معمولی" ( 7.8 )

"Ordinary People "

مردم معمولی فیلمی آمریکایی ساخته رابرت ردفورد محصول سال ۱۹۸۰ است. داستان فیلم در مورد فروپاشی یک خانواده پس از مرگ پسر بزرگ آنهاست. این فیلم موفق شد در سال ۱۹۸۱ چهار جایزه اسکار و پنج گلدن گلوب را به خود اختصاص دهد.

نمایی از فیلم" مردم معمولی"

نمایی از فیلم" مردم معمولی"

 

19." دیوانه از قفس پرید"

"One Flew Over the Cuckoo's Nest"

پرواز برفراز آشیانهٔ فاخته که در ایران به نام دیوانه از قفس پرید معروف است، فیلمی آمریکایی به کارگردانی میلوش فورمن و بازی جک نیکلسون است که درسال ۱۹۷۵ براساس رمانی به همین نام ساخته شده است. داستان فیلم در ارتباط با مجرمی است که برای فرار از جزا خود را به دیوانگی می زند. این فیلم موفق به دریافت پنج جایزه اسکار و شش گلدن گلوب شد.

 

نمایی از فیلم "دیوانه از قفس پرید"

نمایی از فیلم "دیوانه از قفس پرید"

 

20. "پدر خوانده"( 9.2 )

"The Godfather "

پدرخوانده فیلمی جنایی است که براساس رمانی به همین نام ساخته شده است. این فیلم بعد از فیلم رستگاری در شائوشنک مقام دوم را در فهرست ۲۵۰ فیلم برتر وب‌گاه IMDbدارد. داستان فیلم حول خانواده مافیایی کورلئونه می باشد. این فیلم موفق به دریافت سه جایزه اسکار و پنج گلدن گلوب شد.

نمایی از فیلم" پدرخوانده "

نمایی از" فیلم پدر خوانده"

منبع: IMDb

 

نظرهای منتشرشده

راضیه جعفری
یک سال پیش
فیلم مهتاب رو اصلا اصلا خوشم نیومد، خیلی کند و معمولی بود./ "رانندگی برای خانم دیزی" فیلم خوبی بود/ "دیوانه از قفس پرید" فیلم عااالی بود./ "آمادئوس" هم فیلم خوبی بود اما خیلی طولانی بود.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
ساناز
یک سال پیش
moonlight رو کسی دیده ؟ هم راجع بهش تعریف خوب شنیدم هم بد .
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
مهشید
یک سال پیش
من beautiful mind رو دیدم و واقعا قشنگ بود . فیلمیه که چند بار باید دید تا فهمیدش .
خطر لو رفتن داستان
پاسخ