ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

واکنش بسیار تند فارس، کیهان و رسانه های اصول گرا به مسابقه خنداننده شو

۲ سال پیش
واکنش های انتقادی و تند برخی رسانه های اصول گرا و بازتاب برنامه خنداننده شو در شبکه های اجتماعی

به گزارش سلام سینما، دور دوم مسابقه خنداننده شو و شوخی شرکت کنندگان این مسابقه با حواشی بسیاری رو به رو شد. رسانه های اصول گرا شوخی های این مسابقه را عبور از خط قرمزها دانستند و انتقادات تندی از برنامه خنداننده شو برنامه خندوانه کردند.

 

خبرگزاری فارس:

خبرگزاری فارس علی رغم اینکه شوخی ها این برنامه را سخیف و غیر اخلاقی می داند. اجرای تمام شرکت کننده ها این برنامه را در صفحه رسمی خود در سایت آپارات به اشتراک گذاشت. و در آخرین ویدیو یک ویدیو از شوخی ها مختلف این برنامه منتشر و در توضیحات آن نوشت:

وقتی ناضر کیفی صدا و سیما به تعطیلات می رود. رژه سوژه های حال به هم زن در استندآپهای خندوانه !
که البته بعد از ساعتی این صفحه این خبرگزاری قسمت اول توضیح مربوط به ناظر کیفی را از توضیح ویدیو حذف کرد.

 

 

روزنامه کیهان:

روزنامه کیهان که انتقادات تندش به حوزه فرهنگ یک عادت شده است. وی با تیتر حیا زدایی روی آنتن رسانه ملی! به انتقاد از برنامه خنداننده شو سایر برنامه های صدا و سیما پرداخت. این روزنامه در انتقاد تند خود نوشت:

مسابقه «خنداننده شو» در برنامه «خندوانه» که سه‌شنبه شب پخش شد، اوج رکیک‌گویی و حیا زدایی روی آنتن تلویزیون بودصحبت کردن درباره مسائل خصوصی و زناشویی، گفتن حرف‌های دو پهلو با معنای وقیحانه و این بار، رکیک‌گویی شوخی‌های جنسی به اسم استندآپ کمدی! ماجرایی که هدفش هر چه باشد، تأثیری جز قبح‌زدایی و ترویج بی‌حیایی نیست.

وقتی در برنامه «زنده رود» از بازیگر زن درباره اسامی خواستگارهای سینمایی‌اش سوال می‌شود، وقتی در برنامه «دورهمی» از مهمانان برنامه درباره مسائل مربوط به زندگی زناشویی سوال می‌شود، وقتی در سریالی که به مناسبت ماه مبارک رمضان و به نام مادر تولید شده، از ابتدا تا انتها پرخاشگری و ستیز اعضای خانواده با هم نمایش داده می‌شود، وقتی در برنامه فوتبالی- سیاسی «90» رکیک‌ترین الفاظ بیان می‌شود و ... اینکه یک دختر جوان در برنامه «خندوانه» شوخی‌های غیراخلاقی را بیان کند و داورهای برنامه هم برایش کف بزنند، دور از انتظار نیست!
این اتفاقات گویای اختلال در بزرگترین دستگاه فرهنگی کشور، یعنی صداوسیما است. البته مجریان و حاضران این برنامه‌ها مقصر اصلی نیستند، بلکه مدیران و ناظران شبکه‌های سیما هستند که باید پاسخگوی این‌گونه ماجراهای ضدفرهنگی و مغایر با رسالت رسانه ملی باشند.
مضحک این است که عوامل اصلی برنامه‌های یاد شده در مراسم افطار مدیر رسانه ملی در مقام نورچشمی بر سر میز افطار نشانده می‌شوند تا لابد چنین، عملکرد وقیحانه‌شان مهر تایید گیرد.

 

روزنامه جوان:

این روزنامه اصول گرا، با انتشار تیتر «امپراتوری فحاش‌های اینستاگرامی در خندوانه» در صفحه اول روزنامه مطلبی را علیه این برنامه منتشر کرد.

متن انتقادی رزنامه جوان:
 

سابقه استندآپ کمدی برنامه «خندوانه» این شب‌ها وارد مرحله دوم اجرا شده است. سه‌شنبه شب چند اجراکننده به روی استیج خندوانه رفتند و اجرای برنامه کردند. دو نفر از چهره‌های حاضر در این بخش پیش از این نام‌های امپراتور کوزکو و شیخ حسین در فضای شبکه‌های مجازی مانند اینستاگرام فعالیت داشته‌اند و استندآپ‌های‌شان را منتشر می‌کردند که اغلب موارد دارای کلمات رکیک و نامناسب برای رده سنی غیربزرگسال بود. حالا این دو نفر با نام‌های اصلی‌شان یعنی سیده‌زینب موسوی و حسین شاهرخ‌نیا در برنامه حاضرند. در اجرای سه‌شنبه، موسوی درباره نامگذاری گفت و به نام‌های مشهوری که با هم می‌آیند، اشاره کرد و مصداق آن را نام شیث و نصرتی گفت که یادآور اتفاق غیراخلاقی در زمین فوتبال است.

وی در بخش انتهایی به نام‌هایی که برگرفته از شغل افراد است، اشاره کرد: «شما یک نفر را ببینید فامیلی‌اش آهنگر باشد، یعنی پدربزرگش آهنگر بوده یا اگر کسی را ببینید که فامیلی‌اش قناد است یعنی پدربزرگش قناد بوده، فقط من نمی‌دانم پدربزرگ سوشا مکانی چه کاره بوده؟» رامبد جوان هم که به عنوان داور خنداننده‌شو حضور داشت، گفت هیچ مشکلی با این اجرا ندارد! توجه کنید که این ادبیات از تلویزیون جمهوری اسلامی در حال پخش بوده نه خدایی نکرده شبکه‌های ماهواره‌ای!
جالب اینجاست که شقایق دهقان، داور و مربی زینب موسوی هم گفت که بسیاری از بخش‌ها برای اینکه به کسی بر نخورد حذف شده است!

 یکی دیگر از استندآپ‌هایی که در ششم تیر برگزار شد، اجرای بهزاد قدیانلو بود که در آن از زبان یک گوسفند به اجرای برنامه پرداخت و ادای برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را درآورد و بعد از سؤال کردن از حضار یکی گفت اینو چی می‌گی؟! در اینجا به وضوح به یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری توهین شد و همه هم خندیدند!
فرهان معین هم دیگر شرکت‌کننده‌ای بود که درباره قطعی آب صحبت کرد و در آن خواست که اگر آب قطع بود مردم توالت نرن و تکرار کرد که با گوشی موبایل توالت نرین، آقا نرین!

متأسفانه الفاظی از این دست در اجراهای خنداننده‌شو برنامه  «خندوانه» زیاد است.  روزنامه جوان تلاش کرد درباره این حجم از به کار‌گیری الفاظ نامناسب در برنامه «خندوانه» با محمد احسانی، مدیر شبکه نسیم گفت‌و‌گو کند که به‌رغم تلاش زیاد احسانی حاضر به پاسخگویی نشد، اما منابع خبری رزونامه جوان درباره حجم بالای ممیزی برنامه «خندوانه» می‌گویند که در حد خیلی زیاد است. برخی از تفاوت‌های پخش اصلی برنامه «خندوانه» و پخش تکرار آن این است که ممیزان شبکه علاوه بر چک کردن متن‌ها و اجراها گاهی اوقات متوجه می‌شوند که اجراکننده استندآپ کمدی بخش‌هایی را در زمان اجرا اضافه کرده‌اند. از سوی شبکه نسیم هم یک ناظر در محل پخش برنامه حضور دارد و بسیاری از موارد را وی با ممیزی که در سر صحنه انجام می‌دهد اجازه انتشار نمی‌دهد! و پیش آمده که علاوه بر حذف دستور ضبط مجدد بخش‌هایی از برنامه توسط ناظر شبکه داده می‌شود.

با وجود این هنوز هم شاهد اصرار شرکت‌کنندگان به استفاده از الفاظ نامناسب در اجرای برنامه هستیم. از جمله دلایلی که اجراهای مسابقه خنداننده‌شو با وجود ایرادات زیاد هنوز پخش می‌شود این است که این برنامه به صورت مسابقه‌ای اجرا می‌شود و شبکه نمی‌تواند اجرای یک استندآپ کمدی را به طور کامل حذف کند! با وجود این در هر جلسه بیش از چند دقیقه از برنامه به دلیل محتوای نامناسب اجازه پخش پیدا نمی‌کند!

 

روزنامه خراسان:

روزنامه اصول گراها خراسان یکی دیگر از نشریاتی است که با نگاهی انتقادی به این مسابقه پرداخته است. این روزنامه عکس صفحه اول روزنامه خود را به این موضوع اختصاص داده است و ویزه نامه ای درباره این برنامه تهیه کرده است.

آین نشریه در صفحه نخست ضمیمه خود نیز تیتر یک «اینجا خانواده نشسته‌ها» و روتیتر «نقدی به افزایش استفاده از شوخی‌های نامناسب در خندوانه» را برگزیده و به توصیف اتفاقات برنامه‌سه شنبه شب و واکنش‌های توئیتری مخاطبان پرداخته است.

ایننشریه همچینین با رضا رفیع مجری برنامه قند پهلو که از منتقدان همیشگی برنامه خندوانه می باشد مصاحبه ای در ارتباط با این برنامه انجام داد.

 

روزنامه آفتاب یزد

روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد هم در صفحه اصلی خود تیتری به این برنامه اختصاص داد و با تیتر جابه‌جا شدن مرزهای صداوسیما با موسوی! واکنش های مردن در شبکه های اجتماعی را منعکس کرد.

«خنداننده شو» یا همان استندآپ کمدی نام مسابقه‌ای است که این روزها رامبد جوان در برنامه خندوانه به اجرا گذاشته است. برنامه‌ای که قرار است استعدادهای تازه‌ای را از بین مردم در زمینه اجرای استندآپ کمدی شناسایی کند. سه‌شنبه شب دومین مرحله از اجرای شرکت‌کنندگان این مسابقه برگزار شد. اما آنچه باعث تعجب بسیاری از بینندگان و کاربران شبکه‌های اجتماعی شد نوع شوخی‌های یکی از شرکت‌کنندگان خانم این برنامه بود. آنها در واقع این اقدام که دست شرکت‌کنندگان یک برنامه تلویزیونی به‌ویژه از سوی یک خانم برای شوخی‌کردن باز است بی‌سابقه دانستند و معتقدند خندوانه و مسابقه «خنداننده شو» خط قرمزهای صداوسیما را جابه‌جا کرده است. سیده زینب موسوی نام همان شرکت‌کننده‌ای است که با نوع استندآپش باعث شد که مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار بگیرد و واکنش‌هایی را به آن نشان دهند.
یکی از کاربران در اینباره توئیت کرده است: «آقا دختره تو خندوانه داره با شیث و محمد نصرتی شوخی میکنه خیلی خط قرمزیه.»یکی دیگر از کاربران عنوان داشته است: «فرهاد و شیرین، لیلی و مجنون، شیث و رامین!»کاربر دیگری گفته است: «نمیری زینب موسوی خفه شدم از خنده.» شخصی نیز نوشته است: «زینب موسوی تو خندوانه ترکوند شیث و نصرتی رو گفت سوشا مکانی رو گفت مرزهارو برداشت، خوشم اومد.»فرد دیگری نوشت: «خانم زینب موسوی باریکلا واقعا دمت گرم که انقد خوبی.»دیگری نوشت: «سیده زینب موسوی دمت گرم دختر تو ثابت کردی دختر بودن و مردم رو به خنده وا داشتن هیچ اتفاق بدی نمی‌افته مرزهای صداوسیما رو جابه‌جا کردی.»کاربران دیگر اینگونه نوشته‌اند: «زینب موسوی از اول استندآپ مقدمه‌چینی کرد کرد کرد تا برسه به سوشا مکانی خدا شاهده از خنده مُردم»، «دم خانوما گرم»، «این دختر"زینب موسوی" یا همون امپراتور کوزکو عجب کار بلدیه! اکثر مولفه‌های استندآپ کمدی واقعی رو داره؛ متن، اجرا، شوخی و حرفایی که باید بزنه»، «یک نکته هم درباره استندآپ خانم موسوی در خندوانه، یادآوری داستان شیث-نصرتی با یک شوخی تکراری و دست انداختن فامیلی سوشا با یک ارجاع ناپسند ذهنی»، «شوخی که با سوشا مکانی در خندوانه شد، زشت و غیراخلاقی بود»، «قبلا خندوانه خیلی پاستوریزه بود. بعد از مدتها این سری جدید را با حضور موسوی دیدم. مرزهای شوخی را در می‌نوردید»، «مزیت خندوانه خنده پاک بود. حیف است اگر همه خاطرات خوب چندساله با محتوای مهوع(نفرت‌انگیز) برخی از استندآپ‌های ناپخته از بین برود»، «من خودم طنزنویسم و اصول یک متن طنز رو می‌دونم این وقاحت و عریانی متن اسمش طنز نبود.»

 

باید منتظر ماند و با این حجم از انتقادات از سوی رسانه های اصولگرا ادامه روند این مسابقه را با تغییراتی مواجه خواهد کرد یا خیر؟!

 

نظرهای منتشرشده

احمد
۲ سال پیش
روزنامه آفتاب یزد اصلاح طلب هستش مد نظر نویسنده.... البته اگه نمی دونه ....
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
عباس
۲ سال پیش
این برنامه ها چیزی جز پول درآوردن واسه بعضی ها نداره.خانم موسوی به مردم میگه حالتون چطوره ؟اوناهم میگن خوب ...بعدش میگه به جهنم؟؟؟؟؟؟؟این توهین به همه اونایی بود که اونجا نشستن.اونااومدن واسه خودنمایی..نه بازیگری.درضمن بازیگری کمدی این نیست که یه لطیفه رو بگی مردم بخندن.این کارو همه بلدن.بجای این کارها بیرون از برنامه کلاس استعداد یابی برگزار کنید
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
یک نویسنده
۲ سال پیش
نقد یعنی بیان ناپسندی ها و ارائه نظر و پیشنهاد برای رفع آنها و نه هجمۀ انتقادهای شدید!
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
ترنم
۲ سال پیش
برنامه مزخرفیه....جهان سومی ......
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
سارا
۲ سال پیش
برنامه درجه ۳ ولی بازم تو این هیچی صدا و سیما بهتره
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
م
۲ سال پیش
من هنوز نفهمیدم مشکل شوخی با سوشا مکانی چی بود؟ یا من خیلی پپه هستم یا این اصولگراها خیلی فکر بیماری دارن
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
یونس
۲ سال پیش
این جور استندآپ ها مثل جوک های جنسی است که بین نوجوانان و جوانان و گاهی میانسالان رواج دارد. برای جوان ترها جذاب و شورآفرین است و گفتنش مایه شجاعت و کاردرستی و ... است. جالب اینجاست که مربیان این بچه ها هم از این نوع استندآپ ها حمایت می کنند. من یک مرد 45 ساله و متاهل هستم. معلمم. قطعا با این نوع شوخی های زننده مخالفم. مخصوصا از زبان دختران جوان در رسانه ملی. به نظر من تلویزیون اگر این نوع استندآپ ها را می پسندد چرا بازی والیبال ملی را به آن شکل آزاردهنده سانسور می کند؟
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
Mino
۲ سال پیش
سوژه های بی مزه و حال به هم زن خودتونین و ادمایی که مثل شما فکر میکنن [...] .......
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
@@@@
۲ سال پیش
سلام؛ماکه مسابقه خنداننده شو رو دنبال کردیم و هیچ زشتی و حاشیه ای ندیدیم،به نظرم فقط اونایی حاشیه هارومیفهمن که فکرشون زیاددرگیرزشتی هاومسایل جنسی هست؛افرادخنداننده شوهم اشتباه کردن که به این فکرنکردن که بعضی هااینقدرمنحرف اندکه ازاجرای خنداننده هابرداشت بد میکنن ولی کسایی که این حواشی رو تو سایت هامنتشرکردن اشتباه خیلی بزرگ تری نسبت به خنداننده شوهاکردن چون ذهن پاک افرادی راهم که برداشت های زشت ومنحرف نکردن راهم درگیرخودکرده اند
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
امیر
۲ سال پیش
اون بزرگواری که میگه ما [...] سوارتونیم و پیاده هم نمیشیم, چون بزرگوارن به هیچکدوم از اقایان بر نمیخوره,, ولی اگر دو تا شوخی طعنه دار بکنی مرزهای نظام رو درنوردیدی
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
علی
۲ سال پیش
یعنی از شما چندش آور تر و مشمئز کننده تر تو این دنیا نیست ، واقعا برای طرز فکر تون که اگه البته بشه گفت فکر متاسفم ،حال بهم زنای چرک بی لیاقت که تحمل اندکی شادی هم ندارید ، البته برای خودتون همه چیز از نوع عالیش براهه و خیلیم مباهه و حلال و برای مردم اندک خوشی حرام و ناخوشایند، به امید محو شما از صفحه روزگار. یاعلی...
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
محمد
۲ سال پیش
دوست عزيز(ehSUN) اگه ربط شوخي هاي جنسي با فرهنگ رو با رسم شکل توضيح بديد ممنون ميشم...
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
ehSUN
۲ سال پیش
ینی چی آخه؟!!!!؟؟؟ همین ظرفیت نداشتن هاست که نمیزاره فرهنگ کشورمون بره جلو و بیشرفت کنه دیگه!! بابا بخدا حتما نباید به هرچیزی سریییع عکس العمل نشون داد و چاقو گرفت سمتش که! اه
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
ن
۲ سال پیش
بعضی از استند اپ ها عالین و از خود مهران غفوریان وبقیشون خیلی بهترن اگر چه خیلی تمرین می کنند و وقت میذارند حالا یه برنامه خوب و شاد داره ساخته میشه میخوان جلوشو بگیرن!!!؟؟؟؟
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
سهیل
۲ سال پیش
اگه یه خورده راحتر و خودمونی تر حرف بزنن بهتره مثلا حرفهایه ....
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
شهردار اصفهان نجفی
۲ سال پیش
سلام لطفا ظرفیت ها تون را ارتقا بدهید ودیگر بگذارید تواین شرایط تحریم وسختی مردم شبها بالبی خندان به رختخواب بروند این برنامه خندوانه خیلی پرطرفداره وکاری هم به سیاست نداره درش خلوصی هست که تونسته در دل مردم جا بگیره فقط باید کمی اصلاحات درش انجام بگیرد ممنون عزیزان
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
عباس
۲ سال پیش
راستش من خیلی با این بی اخلاقی ها مشکل دارم... ولی به نظرم ممنوع شدنش هم اشتباهه... ممنوع شدن این دست شوخی ها باعث میشه سلیقه عمومی مردم درست پرورش داده نشه... مثلا من خودم واقعا شوکه شدم وقتی دیدم فیلم بسیار بدی مثل گشت دو میشه پرفروش ترین فیلم ایران... ولی چرا این فیلم پرفروش شد؟ بخاطر جمله هایی مثل " پتکمم نمیتونی بخوری" پرفروش شد، بخاطر پرده دری پرفروش شد... چرا پرده دری میتونه تو ایران باعث موفقیت بشه؟ چون ممنوعه... چون بسته شدن چمدون باعث میشه بچه و غیربچه ده برابر بیشتر کنجکاو بشن تو چمدون چه خبره... در رابطه با خانوم موسوی هم بگم فقط و فقط ورود خود سوشا مکانی میتونه باعث جلوگیری از تکرارش بشه که اونم بعیده...
خطر لو رفتن داستان
پاسخ