فیلم زوتوپیا به سرقت هنری متهم شد / شباهت بسیار کاراکترها

گری گلدمن فیلم‌نامه‌نویس کهنه‌کار آمریکا که فیلم‌های زیادی را در کارنامه خود دارد مدعی شد که کمپانی دیزنی انیمیشن «زوتوپیا» را از روی ایده او ساخته است.

فیلم زوتوپیا به سرقت هنری متهم شد / شباهت بسیار کاراکترها

به گزارش سلام سینما، گری گلدمن با ثبت شکایتی در دادگاه فدرال آمریکا مدعی شد شرکت والت دیزنی انیمیشن «زوتوپیا» را با سرقت از ایده او ساخته است.  «زوتوپیا» یکی از مطرح‌ترین انیمیشن‌های امسال و برنده جایزه اسکار بهترین انیمیشن بلند است که توانست به فروش یک میلیارد و ۲۴ میلیون دلاری در سراسر جهان دست پیدا کند.

بر اساس این شکایت، دیزنی بسیاری از فاکتورهای انیمیشن از جمله «کاراکترها»، «زمینه داستانی»، «دیالوگ‌ها» و حتی نام انیمیشن یعنی «زوتوپیا» را از روی ایده او به سرقت برده است. در این شکایت او مدعی می‌شود که در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۹ او این طرح را برای مدیران والت دیزنی ارائه کرده است که در هر دو بار این طرح با مخالفت آن‌ها مواجه شده است. او همچنین مدعی شد شرکت دیزنی مدت‌هاست این عمل را انجام می‌دهد و انیمیشن «زوتوپیا» اولین نمونه این اتفاق نیست.

سخن‌گوی والت دیزنی با رد این ادعا گفت:

شکایتنامه گلدمن پر از ادعاهای نادرست است و ما در دادگاه با قاطعیت از خودمان دفاع خواهیم کرد.

 گلدمن ادعا کرده است که در سال ۲۰۰۰ پیش‌نویس فیلمنامه‌ای با عنوان «لونی» را در انجمن فیلمنامه‌نویسان آمریکا ثبت کرده است. «لونی» قرار بود نخستین قسمت از زنجیره‌ فیلم‌های «زوتوپیا» باشد که البته شامل انیمیشن «زوتوپیا» هم می‌شد. در ایده گلدمن یک انیماتور دنیای کارتونی حیوانات را خلق می‌کند که پیچیدگی‌های جامعه انسانی را بازتاب می‌دهد.

 

گولدمن برای ارائه پروژه خود به شرکت والت دیزنی، یک انیماتور استخدام کرده است که این کاراکترهای در ادامه آمده است.

 

 

نظرهای منتشر شده