ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

مسعود ده‌نمکی: در معراجي ها آمدم كه بگويم ما بي دست هم تك چرخ مي زنيم

۸ سال پیش

به گزارش سلام سینما، مسعود ده‌نمکی چندی پیش گفت‌و‌گوی مفصل سه ساعته‌ای را با خبرنگار روزنامه اعتماد انجام داده است. خلاصه‌ای از این مصاحبه که در وبلاگ رسمی این کارگردان منتشر شده است در ذیل آمده است. متن کامل این مصاحبه در سایت روزنامه اعتماد قابل دسترسی است:

 

پيشنهاد گفت وگو با مسعود ده نمكي را كه شنيدم، گفتم عمرا قبول نمي كند. سابقه اش را داشتم كه پيش از اين قرار مصاحبه با من را كنسل كرده بود. با اين حال بدم نمي آمد با اين چهره جنجالي سينماي اين سال ها سر و كله بزنم و بدانم در فكرش چه مي گذرد و نگاه و تعريفش از سينما چيست كه حاصلش شده اين چند فيلم. مي دانستم خيلي فضاي دوستانه و آماده يي براي حرف زدن مهيا نيست و حتي چندان اميدي نداشتم كه اين مصاحبه به خير و خوشي به سرانجام برسد و حرف آخر دو طرف روي دستگاه ضبط شود. اينكه مي خوانيد حاصل سه ساعت تلاش دو طرف براي كم كردن فاصله هاي الكي، حل اختلاف هاي غيرمنطقي و حذف عنادهاي زيادي است، به اين اميد كه معجزه گفت وگو مددي كند و لااقل اندكي از اينكه هستيم بهتر، جدي تر، عميق تر و از همه مهم تر «انسان»تر بشويم... در اين روزهاي آخر سال، دل مان به همان آرزوي «حول حالنا»ي هميشگي خوش است.

 

چند روز پيش يكي از بازيگرها گفته بود من فيلمساز نيستم جوك سازم. براي نخستين بار است كه دارم اين را مي گويم: موقع ساخت «رسوايي» همين آقاي عبدي گفت براي نقش مقابلش بگوييم اين بنده خدا بيايد. گفتم باهاش حرف مي زنيم. وقتي فيلمنامه را برايش فرستادم ساعت 11 شب زنگ زد و تا يك صبح حرف مي زد و اعتقادش اين بود كه اين بهترين فيلمنامه در جهان اسلام است و نقش روحاني فيلم را بايد كسي بازي كند كه علي(ع) و مالك اشتر را خوب مي شناسد! آخر سر هم گفت نقش را به اكبر نده و بده به من، فيلم را بخوابان بگذار من بيايم بازي كنم!از اين آدم ها كم نداريم.

 

در معراجي ها آمدم كه بگويم ما بي دست هم تك چرخ مي زنيم: يعني بدون آن شوخي هايي كه به نظرم خط قرمزي هم نبود و بدون آن اتفاقات حاشيه يي و رسانه يي هم قرار است در استقبال عمومي همان اتفاقات بيفتد: حالايا مي افتد يا نمي افتد. من نمي فهمم كساني كه براي شوخي هاي اينچنيني در فلان فيلم كف مي زنند و اسمش را مي گذارند طنز فاخر، چطور اينجا كه مي رسند استاد اخلاق مي شوند. چيزي كه شما از ابتداي مصاحبه دنبالش بودي و الان داري رويش كل كل مي كني با اين چيزها به دست نمي آيد.

 

نظرهای منتشرشده