ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

آشتی کنان حجت الله ایوبی و ابراهیم حاتمی‌کیا

۸ سال پیش

به گزارش سلام سینما به نقل از شرق، روبوسی رییس سازمان سینمایی با ابراهیم‌حاتمی‌کیا کارگردان فیلم «چ» مهم‌ترین اتفاق مراسم رونمایی از فیلم‌های اکران نوروزی در سینما آزادی بود. شامگاه روز دوشنبه 19اسفند سینما آزادی میزبان سازندگان فیلم‌های اکران نوروزی بود تا به‌طور رسمی این اکران آغاز شود. اکرانی که البته از چندهفته قبل با آغاز نمایش پنج فیلم در سینماهای گروه‌های پنج‌گانه آغاز شده بود و این مراسم به‌صورت نمادین برای در کنار هم قرارگرفتن سازندگان رقبای اکران نوروزی بود.
اکران نوروز 93 با توجه به ترکیب طیف‌های مختلف سینمایی شاید یکی از متفاوت‌ترین اکران‌های چند سال گذشته بود. شاید به همین دلیل هم قرارگرفتن ابراهیم‌حاتمی‌کیا و مسعود ده‌نمکی در کنار کمال تبریزی در این مراسم می‌توانست اتفاقات جالبی را به همراه داشته باشد. اما برخلاف انتظار حجت‌الله ایوبی که در هفته‌های گذشته به برخی انتقادهای ابراهیم‌ حاتمی‌کیا کارگردان فیلم «چ» واکنش نشان داده بود با دلجویی از او این مراسم را به‌نوعی آشتی‌کنان تبدیل کرد. ایوبی این دلجویی را لابه‌لای صحبت‌هایش درباره سینما آغاز کرد و با اشاره به ویژگی فیلم‌های ساخته‌شده سال 92 گفت: «نوروز بخشی از هویت مردم ایران است و بیش از 10 کشور آن را جشن می‌گیرند. در نوروز یکی از آیین‌های قدیمی کنارهم‌بودن است و مطمئنم که سینما می‌تواند خانواده‌ها را کنار هم جمع کند. به‌ویژه برای فیلم بسیار خوب برادر ارزشمند و خوبم آقای ابراهیم حاتمی‌کیا که بخشی از خاطرات خوب مردم کشور را زنده می‌کند و امیدوارم که مردم در نوروز اثر خوب ایشان را روی پرده ببینند.»
او از مردم خواست تا با دیدن این فیلم در سینماها از خاطرات سال‌های اول انقلاب یاد کنند. حاتمی‌کیا از بهمن ماه در نشست‌های مختلفی که به مناسبت اکران فیلمش بود از سیاست‌های فرهنگی دولت و سازمان سینمایی انتقادهای تندی کرد که این انتقادها با واکنش ایوبی روبه‌رو شد.
ایوبی البته در بخش دیگری از صحبت‌هایش با ابراز خرسندی از حضور چهره‌های مهم سینما در سال 92 خودش را میهمان اهالی سینما دانست و گفت: من به‌عنوان مدیر سینمایی چند روز، چند ماه یا چند سال میهمان شما هستم و امیدوارم تا هر زمانی که هستم با فعالیت‌هایی که در سازمان سینمایی انجام می‌دهیم اکسیژن و هوای تازه‌ای به سینمای ایران دمیده شود تا سینماگر ایرانی بتواند احساس امنیت و آرامش کند. بازنگری در جشنواره‌ها یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی بود که ایوبی آن را به‌عنوان افق پیش‌روی سازمان سینمایی دانست و گفت: «پس از پایان جشنواره فیلم‌فجر بلافاصله دبیر جشنواره سی‌وسوم را تعیین کردیم تا از اکنون بتوانیم برای سال آینده برنامه‌ریزی کنیم و جشنواره‌ای در شأن سینما و جمهوری اسلامی ایران برگزار کنیم. در سال آینده جشنواره‌ای را خواهیم دید که رفاقت و رقابت همراه با هم در اوج هستند، از همین‌رو برای سال آینده سینمایی پررونق پیش‌رو داریم. ما تمام تلاش‌هایمان بر این است که به جشنواره‌ای در خور ایران بزرگ و انقلاب اسلامی برسیم. حتما خواهید دید که در دوره‌های آینده شاهد جشنواره‌ای هستیم که رقابت و رفاقت در اوج خواهد بود.»
ابوالحسن داوودی در نخستین حضورش به‌عنوان رییس شورای صنفی نمایش؛ درباره اکران نوروزی گفت: «اکران نوروزی نویدِ داشتن سالی پربرکت برای سینمای ایران را می‌دهد و امیدوارم طلیعه جدیدی که با حضور تیم سینمایی دولت یازدهم شکل گرفته به درستی به سرانجام برسد.»او در ادامه با تشریح برنامه‌های شورای صنفی نمایش در سال آینده هدف این شورا را برگرداندن سینما به سبد خانواده‌ها اعلام کرد. بعد از صحبت‌های داوودی تهیه‌کنندگان فیلم‌های سینمایی اکران نوروزی نیز نکاتی را درباره این اکران گفتند. در این مراسم با اهدای گل، از کارگردانان و همه عوامل این پنج فیلم قدردانی شد و آنها برای گرفتن عکس یادگاری روی صحنه حاضر شدند. سعید راد، مریلا زارعی، هنگامه قاضیانی، بهاره رهنما، مصطفی کیایی، محسن کیایی، سام قریبیان، میلاد کی‌مرام و حمید‌رضا آذرنگ از دیگر حاضران در این مراسم بودند. ایوبی بعد از این برنامه در جمع خبرنگاران به سوالات آنها پاسخ داد. بحث رستاخیز و فیلم محمد(ص) مهم‌ترین سوالی بود که ایوبی به آن پاسخ داد و این اطمینان را به خبرنگاران داد که هیچ حاشیه‌ای برای فیلم مجیدی وجود ندارد: «درباره «رستاخیز» باید متذکر شوم که بحث‌های واردشده بر این فیلم در حال خارج‌شدن از مجرای نقد و بررسی بود و متاسفانه شرایط به سمتی می‌رفت که حق کسانی که سال‌ها برای تولید این اثر سینمایی زحمت کشیده بودند، ضایع می‌شد. خوشبختانه عوامل فیلم با نگاه مسوولانه همه نظرات کارشناسی علما را جمع‌آوری کرده‌اند تا این نظرات را در فیلم اعمال کنند.»

 

نظرهای منتشرشده