ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

اظهار تعجب فریدون جیرانی از پخش رادیویی فیلم سینمایی قرمز

۵۲ سال پیش

فریدون جیرانی حدود 15 سال قبل با ساخت فیلم «قرمز»،‌ برای اولین بار کاراکتری با نام «مشرقی» را معرفی کرد که بعدها این نام در فیلم‌های دیگر او در قالب شخصیت‌های متفاوت نمایش داده شد، ولی امروز «قرمز» بیشتر به عنوان یک فیلم جریان‌ساز در سینمای ایران معروف شده است.

 

حال قرار است پس از سال‌ها این فیلم سینمایی عصر جمعه‌، 22 آذرماه، از رادیو «نمایش» پخش شود که به همین بهانه خبرنگار ایسنا گفت‌و‌گوی کوتاهی را با فریدون جیرانی انجام داده است.

 

جیرانی در پی تماس ایسنا، ابتدا با تعجب فراوان و تاکید بر این سوال که از «رادیو» قرار است پخش شود؟! گفت: «قرمز» را چطور می‌شود از رادیو پخش کرد؟! مخصوصا سکانس آخر که سراسر سکوت است و حتی موسیقی هم ندارد.

 

جیرانی اضافه کرد: البته تاکنون تلویزیون دو فیلم «صورتی»‌و «قرمز» مرا خریداری کرده تا پخش کند و فقط «صورتی» را با سانسور فراوان نمایش داده و اگر قرار است «قرمز» از رادیو پخش شود، اولین‌بار است که این فیلم از یک رسانه ملی آن هم بدون تصویر پخش می‌شود.

 

او گفت: حدود یک سال قبل فیلم «قرمز» در توافقی که میان تهیه‌کننده و مدیران تلویزیون صورت گرفت به شبکه نمایش فروخته شد و حتی شنیدم که تیزری برای نمایش فیلم «قرمز» در قالب مرور فیلم‌های محمدرضا فروتن پخش شده است، اما به دلایلی این برنامه از شبکه نمایش حذف شد.

 

وی درباره علت این اتفاق و اینکه با وجود خریداری‌شدن فیلم توسط تلویزیون تاکنون نمایش داده نشده است، اظهار کرد: با پرس‌وجو از یکی از مدیران شبکه نمایش متوجه شدم قرار بود «قرمز» از شبکه نمایش پخش شود اما گفتند به دلیل اینکه هدیه تهرانی کاندید شورای شهر شده امکان نمایش آن وجود ندارد، در حالی که گفتم او کاندید نیست ولی باز هم اتفاقی نیفتاد. بعد از آن هم هر بار مساله را جویا شدم گفتند که بالاخره پخش می‌شود.

 

کارگردان فیلم «من مادر هستم» با بیان اینکه تاکنون فیلم‌های زیادی از رادیو پخش شدند، گفت: بسیار متأسفم که بسیاری از فیلم‌ها که می‌توانند در تلویزیون نمایش داده شوند، تاکنون پخش نشده‌اند و این موضوع فقط در مورد فیلم‌های من نیست و فیلم‌های دیگری هم هستند که چنین اتفاقی در مورد آن‌ها افتاده است.

 

جیرانی ادامه داد: فیلم‌هایی مانند «مرد عوضی» و «آدم برفی» در زمان نمایش جنجال زیادی برایشان به پا شد، اما وقتی از تلویزیون پخش شدند هیچ جنجالی اتفاق نیفتاد. به همین دلیل فکر می‌کنم سوء تفاهم‌هایی وجود دارد که در گذر زمان حل شده و دوستان تلویزیون همیشه باید به پارامتر زمان توجه کنند.

 

او با تأکید بر اینکه هر چه زمان بگذرد بسیاری از مسائل، داغی و حساسیت خود را از دست می‌دهند، بیان کرد: جایی در فیلم «قرمز» ناصر ملک (محمدرضا فروتن) هدفون را به گوش «هستی مشرقی» (هدیه تهرانی) می‌گذارد که آهنگ فیلم «تایتانیک» در آن پخش می‌شود. زمانی که «قرمز» در سینماها اکران شد به دلیل همین آهنگ فیلم «تایتانیک» عده‌ای بسیاری اعتراض کردند، در حالی که امروز «تایتانیک» در شبکه ویدیویی رسمی کشور دوبله شده است.

 

جیرانی همچنین به بازی دو بازیگر اصلی فیلم «قرمز» اشاره و اظهار کرد: محمدرضا فروتن و هدیه تهرانی هنوز بازیگران توانایی هستند که در این فیلم در نقش‌های خود نشستند و شاید بهترین انتخاب برای «قرمز» همین دو بازیگر بودند.

 

به گزارش ایسنا، «قرمز» با بازی محمدرضا فروتن،‌هدیه تهرانی،‌ کمند امیرسلیمانی و سعید پیردوست درباره هستی مشرقی، بیوه زنی است که از همسر درگذشته خود دختری به نام طلا دارد و با جوان پولداری به نام ناصر ملک ازدواج کرده‌است. همسر جدید او دچار بیماری سوءظن است و مدام او را کتک می‌زند...

نظرهای منتشرشده