ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

«گذشته» بهترین فیلم ایرانی سال ۹۲ به انتخاب ماهنامه تجربه / جدول آرای امتیاز منتقدان

۷ سال پیش
فیلم گذشته با ۳۰ امتیاز، آسمان زرد کم عمق با ۱۳ امتیاز و برف رو کاج‌ها با ۱۱ امتیاز بهتررین فیلم ایرانی سال گذشته در دومین جشنواره ماهنامه تجربه را بدست آوردند.

سایت خبری لیلا حاتمی نوشت: در دومین جشنوارۀ ماهنامه تجربه، فیلم گذشته به عنوان بهترین فیلم ایرانی سال برگزیده شده است. در نظرسنجی تجربه از پانزده منتقد و نویسنده، گذشته ۳۰ امتیاز کسب کرده است. آسمان زرد کم‌عمق با ۱۳ امتیاز و برف روی کاج‌ها با ۱۱ امتیاز فیلم‌های بعدی این نظرسنجی هستند.

(در این نظرسنجی فیلم اول ۳ امتیاز، فیلم دوم ۲ امتیاز و فیلم سوم ۱ امتیاز گرفته است)

 

در بخشی از مقدمه این مجموعه با عنوان «رازها و دروغ‌ها» می‌خوانیم:

«امسال با مجموعه‌ای از تولیدات مهم در بخش خصوصی و دولتی روبه‌رو بودیم؛ با فیلم‌هایی که در جشنوارۀ فجر هم سیمرغ‌های متعددی دریافت کردند و مورد استقبال منتقدان هم قرار گرفتند. با این همه از ابتدا معلوم بود که چند فیلم آسمان زرد کم‌عمق، دربند، کلاس هنرپیشگی و قاعدۀ تصادف می‌توانند مورد توجه قرار گیرند و در فهرست برگزیده‌های ما هم مقام بالایی به دست آورند. اما نتیجۀ نظرسنجی با یک اتفاق غریب هم همراه بود: گذشته در رقابت با دیگر فیلم‌های ایرانی بیشترین رأی را آورد و فیلم برتر این نظرسنجی شد. فیلمی که اگرچه در فرانسه تولید شده و زبانش هم فرانسوی است، اما به عنوان نمایندۀ ایران در اسکار معرفی شد. گذشته به اندازۀ جدایی نادر از سیمین در جهان مورد توجه قرار نگرفت، حتی در ایران هم با نقدهای جدی روبه‌رو شد و بعضی‌ها آن را تکرار دوبارۀ ایده‌های جدایی نادر از سیمین دانستند، اما هیچ‌کدام از اینها به معنای کم‌اهمیت بودن فیلم نیست؛ دست‌کم ایدۀ یک ایرانی در کشوری غریب و سرنوشتش نکته‌ای بود که تبدیل به تمسخر و ضعف شخصیت اصلی نشده بود.»

 

در این نظرسنجی فیلم سربه‌مهر هم ۴ امتیاز کسب کرده است (آنتونیا شرکا آن را بهترین فیلم سال دانسته و مهرزاد دانش هم آن را سومین فیلم برتر انتخاب کرده.)

مطلبی با عنوان «هر کسی دلیلی برای خودش دارد» نوشته محسن آزرم دربارۀ گذشته و سینمای فرهادی و گفت‌وگوی نشریه کلایدر با اصغر فرهادی دیگر بخش‌های این مجموعه هستند.

 

ماهنامه تجربه

 

فیلم گذشته - ماهنامه تجربه

 

آرای اتخاب فیلم گذشته - ماهنامه تجربه

 

 

 

 

نظرهای منتشرشده