ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

پاسخ علیرضا رئیسان به اعتراضات پخش فیلم «چهل سالگی»

۸ سال پیش
در پی اعتراض به پخش فیلم‌ سینمایی «چهل سالگی» از یکی از شبکه‌های تلویزیونی که در پی پخش تیزر آن مطرح شده است، علیرضا رییسیان در یادداشتی پاسخ برخی انتقادها را داد.

 علیرضا رئیسیان در یادداشتش که آن را به طور اختصاصی در اختیار خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گذاشته‌، آورده است:

 

«اعتراضی که دو، سه روز گذشته توسط یک روزنامه و خبرگزاری در مورد پخش تیزر «چهل‌ سالگی» از شبکه «آی فیلم» اتفاق افتاد،‌ من را بر آن داشت‌ که علی رغم میلم پاسخی را به آنها بدهم. من هم مثل آنها از مدیر شبکه «آی فیلم» درخواست می‌کنم که فیلم «چهل سالگی» را که کاندیدای پنج سیمرغ بلورین در رشته‌های اصلی بهترین فیلم،‌ کارگردانی‌، فیلمنامه‌ و بازیگر زن و مرد اصلی شده بود و دو سیمرغ ویژه کارگردانی و فیلمنامه اقتباسی دریافت کرد و در 10 جشنواره بین المللی نیز حضور یافت و در زمان اکران فیلم که چهار سال پیش بود‌، تنها 700 میلیون تومان در تهران و شهرستان‌ها فروش کرد‌ و تمام مطبوعات نیز درباره آن نوشتند، پخش نکند و به جای آن طبق سلیقه آقایان معترض به فیلم‌های ایرانی، «آی فیلم» هم تعداد زیادی فیلم اکشن روز هالیوودی پخش کند تا هم بیننده‌ها لذت بیشتری ببرند و هم خواسته آن روزنامه و خبرگزاری تامین شود.

 

یاد خاطره‌ای افتادم، چهار سال پیش‌ که «چهل سالگی» در تهران اکران شد،‌ پدر یکی از عوامل اصلی فیلم که شخصیت موجه فرهنگی هم است‌ از بندرعباس عازم تهران بود‌، پسر جوانی در هواپیما کنار او نشسته بود و به ایشان با افتخار گفته بود‌ که من هم کار فرهنگی می‌کنم و اخیرا در ازای دریافت پنج میلیون تومان برای معالجه مادرم، نقد تندی در روزنامه مورد اشاره علیه فیلم «چهل سالگی» چاپ کردم و هنگامی که شخصیت فرهنگی ما توضیح داد که این فیلم چگونه و با چه نیتی و برای چه اهدافی ساخته شده است‌، آن جوان به شدت اظهار پشیمانی کرد و نیاز مالی را انگیزه اصلی خود عنوان نمود و چندی پس از آن هم، دیگر در آن روزنامه به کسی توهین نکرد و شغلش را عوض نمود. دوستی که از ماجرا مطلع بود به بنده گفت خوشا به حال تو که فیلمی ساختی و نیاز مالی نویسنده منتقدی را برآورده کردی و بدا به حال آن روزنامه که برای فحاشی و تهمت پول به این زیادی هم پرداخت کرده است.»

 

رییسیان در بخش دیگری از این نوشتار تاکید کرد:«متولیان چنین فضاهایی در حوزه فرهنگ باید بدانند و آگاه باشند که فیلم «چهل سالگی» تمام فاکتورهای لازم برای تایید یک فیلم را اعم از جایزه جشنواره در داخل و خارج،‌ استقبال وسیع مردمی‌، نظر مطبوعات و منتقدین و همچنین نظر مثبت مصرف کنندگان رسانه خانگی را یکجا دارا است و همچنین مجوزهای لازم را مثل پروانه ساخت و نمایش در دوره وزارت آقای صفارهرندی و از شورای منصوب ایشان بدون حتی یک فریم ممیزی به دست آورده و در دولت دهم در جشنواره فجر و اکران خوش درخشید.

 

هرچند که در زمان نمایش آن همین الفاظ و تهمت نثار این فیلم شد که بیشتر باعث رونق آن شد. اکنون هم اعتقاد من این است که هر زمانی شبکه «آی فیلم» یا دیگر شبکه‌های داخلی این گونه فیلم‌ها را به نمایش درآورند‌، بیشتر از فیلمهای هندی‌، هنگ کنگی و هالیوودی مورد علاقه آن روزنامه محترم،‌ از فیلم‌های ایرانی استقبال خواهد شد.

 

در تماسی که با مدیر شبکه «آی فیلم» داشتم‌، ایشان گفتند که فیلم «چهل سالگی» تمام مجوزهای قانونی برای پخش را دارا است ولی زمان پخش آن به هیچ وجه مشخص نیست که کی خواهد بود. این هم برای خوشحالی گردانندگان روزنامه ... »

.

به گزارش سلام سینما، پس از پخش تیزر فیلم چهل سالگی به منظور پخش آن در شبکه آی فیلم، روزنامه کیهان و خبرگزاری فارس این فیلم را یک فیلم سیاه درباره انقلاب دانستند و نسبت به پخش آن اعتراض کرند.

اطلاعات بیشتر درباره این فیلم و متن خبر کیهان در خبری با عنوان فیلم چهل سالگی و نگرانی کیهان از نمایش آن در صدا و سیما آورده شده است

نظرهای منتشرشده

رضا
۷ سال پیش
فیلم چهل سالگی بهترین فیلمی بود که توسط اقای ریسیان ساخته شد من تشکرمیکنم بابت نقطهای ریزی که در فیلم وجود داشت وبسیار اموزنده بود
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
ناصر
۸ سال پیش
جناب رئیسیان برای آن قصه پنج میلیون تومانی خود شاهدی غیر از خودت ودوستت داری؟ پس هرکس علیه چهل سالگی نقد نوشته قطعا پول گرفته است! این پیام را هم سلام سینما منعکس نمی کند چون ممکن است متهم شود که پول گرفته است.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ