ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

انصراف 24 هنرمند از دريافت يارانه در نامه به روحاني

۷ سال پیش
4 هنرمند، 80 اقتصاددانان و 24 جامعه‌شناس مشهور کشور با ارسال نامه‌ای به دکتر روحانی، خواستار ایجاد زمینه‌های اجرایی از طرف دولت برای «چشم‌پوشی داوطلبانه شهروندان نوعدوست از یارانه نقدی به نفع مدارس محروم کشور» و ارائه «گزارش‌های مالی شفاف و منظم در زمینه چگونگی هزینه شدن منابع مالی حاصله» شدند.

به گزارش سلام سينما به نقل از خبرآنلاين، 24 هنرمند، 80 اقتصاددانان و 24 جامعه‌شناس مشهور کشور با ارسال نامه‌ای به دکتر روحانی، خواستار ایجاد زمینه‌های اجرایی از طرف دولت برای «چشم‌پوشی داوطلبانه شهروندان نوعدوست از یارانه نقدی به نفع مدارس محروم کشور» و ارائه «گزارش‌های مالی شفاف و منظم در زمینه چگونگی هزینه شدن منابع مالی حاصله» شدند.

متن مشروح نامه و اسامی هنرمندان امضاکننده به شرح زیر است:

جناب دکتر روحانی، رئیس جمهور محترم

با سلام و آرزوی موفقیت

همان‌طور که مستحضرید، با وجود پیشرفت‌های مناسب سه دهه اخیر در توسعه کمی آموزش‌وپرورش، هنوز بسیاری از کودکان سرزمین‌مان روزهای کودکی خود را در فضای بی‌نشاط مدارس کپری یا مدارس فرسوده و نازیبا و فاقد امکانات آموزشی اولیه می‌گذرانند. متاسفانه در بسیاری از مدارس مناطق حاشیه‌نشین و کمتر برخوردار، فقر شدید امکانات آموزشی و پرورشی و تفریحی و ورزشی را شاهد هستیم.

بنابه گزارش معاونت عمرانی وزارت آموزش و پرورش، حدود یک‌چهارم کلاس‌های درس کشورمان غیرایمن هستند و نیاز به مقاوم‌سازی یا تخریب و نوسازی دارند؛ به گونه‌ای که هر لحظه بیم وقوع حادثه‌ای دلخراش برای آنها می‌رود. بسیاری از فرزندان سرزمین‌مان در کلاس‌هایی درس می‌خوانند که هنوز نور کافی،‌ سرویس بهداشتی، حداقل امکانات ورزشی، آبسردکن،‌ بخاری استاندارد و کتابخانه ندارند؛ چه رسد به امکانات آموزشی مناسبی که بتواند آنها را به نسلی توانمند و بالنده تبدیل کند . . .
چه بسا دانش‌آموزانی که به علت نبود مدرسه در روستا یا روستای نزدیک‌،‌ مجبور به ترک تحصیل شده‌اند. در برخی مناطق به علت نبود مدرسه، دانش‌آموزان به ویژه دختران از حق تحصیل محروم می‌شوند.‌ همه این‌ها، عدالت آموزشی را برای کودکان کمرنگ می‌کند که قطعا مورد رضایت ملت عدالت‌خواه ایران و دولت تدبیر و امید نیست.

همچنین در شرایطی که بنابه گزارش «سازمان جهانی غذا» (WFP) حدود 60 کشور دنیا برنامه‌هایی را برای ارائه وعده غذایی رایگان در مدارس مناطق محروم اجرا می‌کنند، متاسفانه حتی برنامه ارائه شیر رایگان در مدارس دولتی ما، بارها به دلیل محدودیت‌های بودجه‌ای به تعلیق درآمده است.

دولت تدبیر و امید نیز در گزارش 100روزه خود به تنگنای بودجه‌ای آموزش‌وپرورش اشاره کرده و اظهار داشته که کل بودجه موجود برای نوسازی و زیباسازی و ایمن‌سازی مدارس، اجرای برنامه‌های پرورشی در مدارس، تهیه امکانات ورزشی برای مدارس، برگزاری اردوهای تفریحی و آموزشی و امثالهم، سالانه فقط 27.000 تومان برای هر دانش‌آموز ایرانی است.

در کنار این‌ها ما می‌دانیم که مشکلات پیش روی آموزش و پرورش زیاد است و دولت با توجه به محدودیت‌های مالی سنگین فعلی، توان رفع همه این مشکلات را ندارد.

جناب دکتر روحانی؛

با توجه به مطالب بیان‌شده، ما، جمعی از اساتید دانشگاه، پژوهشگران و اهالی فرهنگ و هنر، از جناب‌عالی تقاضا داریم شرایطی را برای ترغیب و تشویق «چشم‌پوشی داوطلبانه شهروندان نوعدوست از قسمتی و یا تمام یارانه نقدی» و هزینه کردن شفاف منابع مالی آزادشده برای تبدیل مدارس محروم کشور به محیطی پرنشاط و بالنده فراهم سازید. قطعا ارائه گزارش‌های مالی منظم و شفاف در مورد جزئیات کامل هزینه‌کرد منابع مالی حاصل از این اقدام از سوی دولت محترم، باعث انگیزه بیشتر مردم نوع‌دوست و عدالت‌خواه ایران‌زمین برای «چشم‌پوشی داوطلبانه از یارانه به نفع کودکان مناطق محروم» شده و به افزایش مشارکت موثر مردم در سایر زمینه‌ها، بهبود انسجام ملی و قوت‌بخشی سرمایه اجتماعی منجر خواهد شد.
امیدواریم چنین اقدامی سرآغازی پربرکت باشد برای گام‌هایی پرافتخار در جهت شادابی و بالندگی بیشتر کودکان ایران‌زمین.

رونوشت به: دکتر مسعود نیلی (مشاور اقتصادی ارشد رئیس جمهور) و دکتر فانی (وزیر محترم آموزش‌وپرورش)

 

هنرمندان:

1. ارشادی، همایون
2. اصلانی، فرهاد
3. انصاری، سیامک
4. آسرایی، فریدون
5. آییش، فرهاد
6. بازغی، پژمان
7. بنی‌اعتماد، رخشان
8. بهزادی، بهنام
9. توکلی، بهرام
10. حاتمی، لیلا
11. خدارحمی، بهنام
12. خدارحمی، محمدفرید
13. راستین، شادمهر
14. ساکت، کیوان
15. سریر، محمد
16. طهماسبی، مائده
17. عیاری، کیانوش
18. فرهادی، اصغر
19. فرهادی، سعید
20. محمودی، سهیل
21. مختاباد، سید عبدالحسین
22. مصفا، علی
23. مقدم، سامان
24. میرکریمی، سید رضا

 

نظرهای منتشرشده

علی
۷ سال پیش
خودتون یه انجمن تشکیل میدادید یه حساب به نما انجمنتون باز میکردید هرماه یارانه ها را واریز میکردید و مدرسه میساختید یا میتونستید به سایت خیرین مدرسه ساز سر بزنید و یارانه ی هرماهتونو به حساب میریختید .نیازی به این کاغذ بازیا نبود بعد هم اعلام میکردید که برای مردم فرهنگسازی باشه.ما ایرانی ها عاشق کاغذ بازی هستیم.موفق باشید
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
ز
۷ سال پیش
باورمیکنید اگرهمچین اتفاقی بیفته پوله سالم بره اونجایی که باید بره....
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
محمد
۷ سال پیش
این که تازه انصراف دادن یعنی تاالان میگرفتن ؟والا خجالت داره
خطر لو رفتن داستان
پاسخ