ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

مصطفی کیایی:اجازه بدهیم که هر نوع عقیده‌ای فیلمش را بسازد/ نباید کسری آدم تصمیم بگیرند که یک فیلم را ببینیم یا نبینیم

۵۲ سال پیش
مصطفی کیایی در اکران فیلمش در دانشگاه تهران ضمن حمایت مجدد از فیلم «عصبانی نیستم»، گفت: باید به هر نوع عقیده‌ای احترام بگذاریم و اجازه بدهیم که هر نوع عقیده‌ای فیلمش را بسازد و مردم آن را ببینند، نه اینکه یکسری آدم تصمیم بگیرند که یک فیلم را ببینیم یا نبینیم.

به گزارش سلام سینما به نقل از ایسنا،  مصطفی کیایی ضمن حمایت از فیلم «عصبانی نیستم» رضا درمیشیان، گفت:جدای از اینکه من با ساختارفیلم«عصبانی نیستم» موافق باشم یا نباشم معتقدم که اگر ما شعار آزادی و دموکراسی می‌دهیم باید به هر نوع عقیده‌ای احترام بگذاریم و اجازه بدهیم که هر نوع عقیده‌ای فیلمش را بسازد و مردم آن را ببینند، نه اینکه یکسری آدم تصمیم بگیرند که یک فیلم را ببینیم یا نبینیم.

این کارگردان فیلم سینمایی «خط ویژه» 7 اسفند ماه پس از نمایش فیلمش در دانشگاه تهران در پاسخ به پرسشی درباره‌ی جوایز جشنواره‌ی فیلم فجر توضیح داد:اتفاقی در جشنواره‌ی فجر امسال افتاد که خیلی عجیب، غریب و در عین حال قابل پیش‌بینی بود. البته من شب اختتامیه (هنگام دریافت سیمرغ مردمی) اعتراضم را مطرح کردم و گفتم که عصبانی نیستم که در واقع این جمله حمایتی از فیلم «عصبانی نیستم» بود.

 

کیایی در ادامه مطرح کرد: به هر حال یک دولتی روی کار آمده که شعارش تدبیر و امید است و امروز هنرمندان می‌گویند که حالمان خوب است و من احساس کردم نیرویی در حال فشار آوردن به دولت است که جشنواره به گونه‌ای برگزار شود که خود آن‌ها به این جشنواره فحش بدهند! بنابراین ما هم ترجیح دادیم درباره جایزه نگرفتن فیلم سکوت کنیم و اجازه دهیم مقداری زمان بگذرد و همراه نشویم با کسانی که می‌خواهند به دولت فحش بدهند! با وجود اینکه می‌دانستیم فیلم‌مان لیاقت دریافت جوایزه را داشت.

 

کارگردان «خط ویژه» خطاب به دانشجویان در بخش دیگری از سخنانش گفت:بسیار خوشحالم که این فیلم را دوست داشتید و خوشحالی بیشترم به خاطر این است که پس از استقبال مردم از این فیلم در جشنواره فیلم فجر، این فیلم توانست با قشر دانشگاهی هم ارتباط خوبی برقرار کند.

 

این کارگردان درباره چگونگی شکل‌گیری سوژه این فیلم یادآور شد: قبل از ساخت این فیلم، فیلمنامه دیگری با نام «آقازاده‌ها» را نوشته بودم و آن را برای ساخت ارایه دادم اما هیچ‌وقت موفق به گرفتن پروانه ساخت برای آن فیلم نشدم. در همان زمان بود که من زندگی‌ مشترکم را تازه شروع کرده بودم و به دنبال گرفتن یک وام بانکی بودم. بعد دیدم آنقدر مدارک می‌خواهند که اصلا برای گرفتن آن پشیمان شدم و از طرفی هم می‌شنیدم که به افرادی به راحتی وام‌های میلیاردی داده می‌شود!همچنین سوژه دیگری را درباره پسری در شیراز که یک سایتی را هک کرده بود و پول‌هایش را به حساب پدرش ریخته بود را در روزنامه خواندم، در واقع این موضوعات در کنار هم ایده اصلی فیلم «خط ویژه» را شکل داد.

 

وی افزود: همیشه دغدغه‌ام این بوده که شعار عدالت اجتماعی نباید فقط یک شعار باشد و باید در عمل اتفاق بیافتد. وقتی این فیلم را ساختم و مردم آن را دیدند فکر نمی‌کردم این فیلم کمدی شود و مخاطب اینقدر به آن بخندد و بعد به این موضوع فکر کردم که چرا مردم با دیدن این فیلم خنده‌شان می‌گیرد؟! اما بعد به این نتیجه رسیدم که این اتفاق به خاطر شرایط جامعه ما است که یک مقدار خنده‌دار است.

 

مصطفی کیایی همچنین گفت: این اتفاق برای من بسیار جالب بود که بیننده وقتی قسمت تلخ را در فیلم می‌بیند اما همچنان حالش خوب است. فکر می‌کنم این شیوه‌ای است که باید در سینمای ایران بیشتر به آن توجه شود، سینمایی که به مخاطب توجه می‌کند و در عین حال مخاطب را راضی از سالن بیرون می‌فرستد.

 

 

لشکری تهیه‌کننده فیلم «خط ویژه» هم گفت:امیدوارم فیلم‌هایی مثل «خط ویژه» با حضور کارگردانان جوانی مثل آقای کیایی در سینمای ما ادامه پیدا کند و این فیلم‌ها بیشتر دیده شود تا مسیر جدیدی شکل گیرد. سینمای «خط ویژه» سینمایی است که برای مردم است و مردم در عین شاد شدن از دیدن آن لذت می‌برند.

 

وی درباره اینکه چرا این فیلم را برای تهیه‌کنندگی انتخاب کرده است، ادامه داد: من پیش از این فیلم، حدود 40 فیلمنامه دیگر را خوانده بودم اما وقتی «خط ویژه» را خواندم دو موضوع را در آن دیدم که همیشه دغدغه‌ام بود.

 

این تهیه‌کننده با اشاره به این دو موضوع گفت: اول توزیع ناعادلانه ثروت در کشوری مثل ما که بسیار غنی هستیم و دیگر اینکه فرصت‌های مساوی برای آدم‌ها و نخبگان جامعه ما وجود ندارد. ما این دو موضوع را در این فیلم نشان داده‌ایم. در کنار آن هم این فیلمنامه، قصه خوبی داشت و من از ابتدا مطمئن بودم که مردم این فیلم را می‌پسندند چرا که اصلا لحن فیلم‌های آقای کیایی جوری است که مخاطب آزار نمی‌بیند و در عین حال حرف فیلم هم به مخاطب منتقل‌می‌شود،برخلاف بعضی‌ها که مدام در فیلم‌هایشان نق می‌زنند و دوست دارند که تمام جایزه‌ها را هم ببرند.

 

لشکری افزود: سینمایی از جنس سینمای آقای کیایی در حال بوجود آمدن است. سینمایی که مردم حاضرند برایش پول بدهند، فیلم ببینند و از فیلم لذت ببرند. این سینما می‌تواند روز به روز موفق‌تر باشد.

 

 

مصطفی زمانی از بازیگران این فیلم در ابتدای صحبت‌هایش گفت: بسیار خوشحالم که در کنار شما فرهیختگان کشور هستم و از این خوشحالم که نسل فهیم و باشعور برای فیلم من دست زد.

 

او درباره نقشش در «خط ویژه» اظهار کرد: هشت ماه قبل وقتی قرار بود این فیلم کار شود با صحبت‌هایی که با آقای کیایی داشتم در ابتدا قرار بود، نقش دیگری در این فیلم را بازی کنم اما بعد به آقای کیایی گفتم که این نقش برای من مناسب نیست و من می‌خواهم نقش «فریدون» را بازی کنم. البته شخصیت فریدون برایم آشنا نبود اما ویژگی‌هایی داشت که دوست داشتم آن را بازی کنم.

 

این بازیگر افزود: سعی کردم در این فیلم آدمی را بازی کنم که شما و جامعه از آن انتظار دارید. ما سعی کردیم حرف دل شما را بزنیم، امیدوارم که از فیلم لذت برده باشید.

 

محسن کیایی دیگر بازیگر این فیلم با لحنی طنز درباره حضورش در «خط ویژه» گفت: من خودم برای بازی در این فیلم از رانت استفاده کردم چون برادر مصطفی کیایی هستم. البته اگر بد بازی کردم که البته این اتفاق رانت بوده است اما اگر خوب بازی کردم که حقم بوده است.

 

او افزود: در فیلم‌های قبلی مصطفی نقش‌هایی را بازی کردم که آن‌ها را دوست نداشتم اما در این فیلم شخصیت «منوچهر» را دوست داشتم و مصطفی هم از من خواست که این نقش را بازی کنم. کاراکتری مثل منوچهر برایم کاملا آشنا بود چون در جامعه ما بسیار زیاد است. اساسا آدم‌های این فیلم در جامعه زیاد هستند و ما به ازای بیرونی دارند و شاید یکی از دلایلی که مخاطب به این فیلم می‌خندند، همین باشد.

 

همچنین لشکری درباره جایزه نگرفتن «خط ویژه» در جشنواره‌ی فجر از سوی هیات داوران مطرح کرد:یک جریانی شروع شده که به جای نقد و بررسی فضایی را ایجاد کرده است تا مسئولان جشنواره آن قول‌هایی را که داده بودند، نتوانند عملی کنند و این کار از سوی افراطیون هر دو طرف انجام می‌شود و همین افراطیون هستند که بیشترین کمک‌ها را از دولت می‌گیرند.

 

وی افزود: جایزه‌ای که ما در جشنواره گرفتیم جایزه‌ای مردمی بود که از همه جایزه‌های دیگر ارزشمندتر بود. ما الان در سینمایمان به وحدت نیاز داریم تا مردم با سینما آشتی کنند. اما در این شرایط ترجیح دادیم که درباره این موضوع سکوت کنیم.  

 

نظرهای منتشرشده