ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نوشته شقايق دهقان براي مهراب قاسم خاني/ «مهراب عزيزم، چند بار دیگه میخوای تلاش کنی؟»

۷ سال پیش

به گزارش سلام سينما به نقل از ايسنا، شقایق دهقان در نامه‌ای خطاب به همسرش - مهراب قاسم‌خانی - به اظهارات اخیر وی درخصوص انتقاد اقوام به فیلم‌ها و سریال‌ها پاسخ داد.

در متن نامه‌ی این بازیگر که خطاب به همسرش، نویسنده‌ فیلم‌ها و سریال‌های طنز نوشته شده و در اختیار سرویس تلویزیون و رادیو ایسنا قرار گرفته، آمده است:

«مهراب عزیز

 

در طی سال‌هایی که در کنار تو زندگی کردم، چندین بار به من پیشنهاد دادی و سعی کردی منو ترغیب کنی که عضو شبکه‌های اجتماعی بشم و فضای بی‌انتها و پر از پیچیدگی و گاهی دیوانه‌وار مجازی رو تجربه کنم و هر بار من امتناع کردم، دلیلش رو هم میدونی؛ من از روبرو شدن با قضاوت‌ها، انتقادهای بی‌رحمانه و بدگویی‌ها می‌ترسم. من ترجیح میدم همیشه به همون لبخندهای گرم و حرف‌های محبت‌آمیزی که آدم‌های واقعی می‌زنند دل خوش کنم و عجیب این که تا به حال هیچکدوم از این زخم زبان‌ها، بدگویی‌ها و حسادت‌ها رو در حرف‌ها و حرکات آدم‌ها در خارج از دنیای مجازی نشنیدم و ندیدم. انگار که آدمها وقتی دیده نمی‌شن شهامت خیلی بیشتری در گفتن حرف‌هایی که در دلشون میگذره دارن. انگار وقتی رو در رو با کسی حرف نمی زنن تازه تبدیل به قهرمان، منجی جامعه و مدافع فرهنگ و تمدن می‌شن و تازه تو این شرایطه که فکر می‌کنن موفق شدن حقشون رو از بقیه بگیرن و جواب توهین‌هایی که بهشون شده رو بدن و بعد از ناسزا و حرف‌های نامربوطی که حتماً در خارج از دنیای مجازی از گفتنش اجتناب میکنن نفس راحتی بکشن و به خودشون افتخار کنن.»

 

شقابق دهقان-محراب قاسم خاني

 

بازیگر سریال‌های «پژمان»، «ساختمان پزشکان»، «شب‌های برره»، «پاورچین» و ... در ادامه‌ی این نامه نوشته است:

«مهراب عزیزم

 

چند بار دیگه میخوای تلاش کنی و با شوخی و خنده وقتی خسته می‌شی با صدای اعتراض بگی که برنامه‌سازهای تلویزیون قصد توهین و اهانت به هیچ قوم و لهجه و فرهنگ و شغل خاصی رو ندارن و قرار نیست بودجه دولت صرف تسویه حساب شخصی برنامه‌سازها با مخاطب بشه؟ چندین بار در مصاحبه‌ها گفتیم که تو آذری و من بختیاری هستم و افتخار می‌کنیم؟ ولی تعصب کورکورانه در هیچ جای دنیا پذیرفته شده نیست.»

 

مهراب قاسم خاني-شقايق دهقان

 

شقایق دهقان در ادامه این نامه آورده است:

«مهراب عزیزم

 

تو سال‌هاست که مشغول نوشتن پربیننده‌ترین سریال های طنز این تلویزیون هستی، خدا و پدر و مادرت از تو راضی باشن که چنین فرزندی رو تحویل اجتماع دادن که میتونه به مردمش خدمت کنه، دل مردم رو شاد کنه و برای مردم لحظه‌های شاد و به یاد موندنی به جا بذاره و عجیب این که بعضی از این مردم هنوز متوجه لحن طنز تو در نوشتن نمی‌شن و هنوز خیلی ها با خوندن تیتر نوشته تو که "تهرانی‌ها بی‌غیرت هستند" دچار سوءتفاهم می‌شن و اصلاً به خودشون فرصت این رو نمی‌دن که یک بار متن رو بخونن، فکر کنن و بعد قضاوت کنن؛ زود قضاوت کردن‌ها چه صدمه‌هایی که به فرهنگ ما نزده، زود جبهه گرفتن‌ها چه آشفتگی‌ها که در بین مردم ما به وجود نیاورده و چه دل‌هایی که نشکسته و چه زحمت‌هایی که به پوچ تبدیل نکرده.»

 

 

در بخش پایانی نامه دهقان که خطاب به قاسم‌خانی نوشته شده، آمده است:

 

«مهراب عزیزم

 

آدم‌های واقعی اونهایی نیستن که پشت دیده نشدنشون در دنیای مجازی سنگر می‌گیرن، شجاع می‌شن و شعار می‌دن، آدم‌های واقعی آدم‌هایی هستن که سعی می‌کنن برای آدم‌های دیگه کاری که از دستشون برمی‌آد رو انجام بدن حتی اگه اون کار ساختن یک لحظه کوچیک خوب و شاد برای مردم باشه. همیشه بهت افتخار می‌کنم.

 

همسرت شقایق دهقان»

 

***

مهراب قاسم‌خانی روز گذشته در گفت‌وگویی با ایسنا درباره‌ی اتفاقات اخیر درخصوص «سرزمین کهن» و اعتراض قوم بختیاری به این سریال، گفت: در مورد اینکه سریالی تاریخ را تحریف کرده است یا نه، نظری ندارم اما اعتراضی دارم و آن هم به شکل برخورد است.

 

این فیلمنامه‌نویس توضیح داد: شیوه‌ی اعتراضی که به یک اثر فرهنگی می‌شود(سرزمین کهن) نادرست است؛ اینکه به شکل خشم‌، فشار‌، فحش و مرگ با کمال تبریزی برخورد می‌شود.

 

 

او همچنین به تازگی با انتشار یادداشتی در فیس‌بوک به اعتراض اقوام بختیاری به سریال «سرزمین کهن» واکنش نشان داده است.

 

در بخشی از این یادداشت که با نگاه طنز خطاب به تهرانی‌ها نوشته شده، آمده است:

 

«... خوب یه کم خجالت بکشید از خودتون. از بقیه یاد بگیرید. اگه یه جو غیرت داشتین، ٩٩٪ فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی اصلاً ساخته نمیشدن.

به امید روزی که همه ما از هر قومی و با هر لهجه‌ای دست به دست هم بدیم و با غیرت و تعصبمون جلوی ساخته شدن هر فیلم و سریالی رو بگیریم.»

 

شقايق دهقان-محراب قاسم خاني-نامه

 

 

نظرهای منتشرشده

وفازاده
۷ سال پیش
اقای علیرضا زود قضاوت یعنی چی؟؟؟ اصلن می دانی چگونه باید قضاوت کرد؟ نه نمیدانی اگر میدانستی اینطور از اقای تبریزی حمایت نمی کردی یا شاید اگر تبریزی شما را هم مورد اهانت قرار می داد الان با خیال راحت کنار کامپیوتر نمی نشستی و پایت را روی پایت نمی گذاشتی و با یک استکان چای گرم نفست را گرم نمی کردی. اقای قاسم خانی هم بجای متشنج کردن اوضاعی که الان ارام شده برود و دنبال سوژه های جدید برای سریالهایش باشد شما هم دایه مهربانتر از مادر نشوید لطفن
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
ق پارسا
۷ سال پیش
به دلیل واکنش محراب قاسم خانی به اعتراض بختیاریها نسبت به سریال سرزمین کهن آقای محراب قاسم خانی شما چقدر ظرفیت دارید؟! قیصر پارسا آقای محراب قاسم خانی عزیز یادم هست از دبستان که روی نیمکت های چوبی کنار همکلاسی هایمان می نشستیم و آداب سخن گفتن و نوشتن را یاد می گرفتیم. معلممان از همان ساعات نخستین به ما یاد می داد که با هم بخندیم نه به همدیگر. آن موقع به دلیل سن کم نمی توانستیم پی به اهمیت این جمله ببریم اما امروز می دانیم که خنداندن نباید با تمسخر همدیگر همراه باشد. زیرا ممکن است یک شوخی یا طنز منجر به دل آزاری و دل شکستن ختم شود. شما واکنش قوم غیور و دلیر بختیاری نسبت به پخش سریال سرزمین کهن را در صفحه شخصی خود با کنایه و تمسخر مورد اعتراض قرار داده اید. آقای محراب قاسم خانی گرامی شما به عنوان یک هنرمند و نویسنده چقدر ظرفیت تمسخر و نقد را دارید؟ آیا تا به امروز خودتان مورد آزمایش و امتحان قرار داده اید؟! آیا می توانید واکنش نسبت به سخره گرفتن خود و خانواده تان را بروز ندهید اگر به پاسخ خودتان رجوع کنید به دیگران هم این حق را خواهید داد. شما یک هنرمند شناخته شده در کشور اسلامی ما هستید. اگر بخواهید فقط برای خندان مردم و گاها برای پر کردن سریال هایتان که در اکثر قسمت های آنان هم حرفی برای گفتن نیست، دست به هر لودگی بزنید چه اتفاقی می افتد؟! شما باید فرق بین طنز و تمسخر را را بهتر از هر کسی بدانید اینطور نیست؟! مطلب شما در خصوص اعتراض قوم بختیاری فقط یک تمسخر و برای نشان دادن و بزرگ کردن خودتان چیز دیگری نبود. از شما هنرمند گرامی می خواهم تا اطلاعات خود را در زمینه ادبیات و ادبیات طنز افزونتر نمایید همه ما نیازمند کسب اطلاعات و به روز کردن آگاهیهای خود هستیم.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
نادیا
۷ سال پیش
سلام.من با افتخار اعلام میکنم ایرانیم.مهم نیست پدرم بختیاری،مادرم آذری و خودم ساکن کجای این خاکم.ایرانیم و همین برایم کافیست. شقایق عزیزم،هنرت را گرامی میدارم و برکسی توانایی های آقایون قاسم خانی پوشیده نیست اما،نازنین،هیچ کس نمیگوید ماست من ترش ست!! شاید اگر مافیای آقایون نبود خیلی از هنرمندان بس تواناتر میتوانستند ابراز وجود نمایند و شاید گه گاه صدای ضعیف بعضی از آنان را که در ناامیدی فریاد از سرقت آثارشان توسط بزرگان و از ما بهتران میزنند شنیده نمیشد!!منتی بر مردم شریف ایران نیست که در برابر فیلمهای گرته برداری شده از صدها فیلم ایرانی و خارجی توسط آقایون مبالغ درخوری هم دریافت شده!! و اما آقای قاسم خانی عزیز! نمیدانم منظورتان از آرام بودن تهرانی ها چیست؟! متعجبم که پایتخت نشینان دگر چه میخواهند که فراهم نشده؟! شاید برای این است که 99% از تهرانی هایی که خود را تهرانی میخوانند اصالت خود را فراموش کرده اند! تهران یعنی جمعی از آذری،ترک،کرد،لر،بختیاری،گیلک،عرب و بلوچ و...
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
علیرضا
۷ سال پیش
درود آقا پارسا معلم شما به شما یاد داد که دیگران را تمسخر نکنید ولی به شما یاد نداد زود قضاوت نکنید؟؟؟؟کدوم یکی از کارهای آقای قاسم خانی یا آقای تبریزی کسی را برای لودگی بوده یا تمسخر 1 قوم؟؟؟ آقا پارسا کاش معلم شما وقتی به شما یاد میداد کسی رو تمسخر نکنید به شما یاد میداد که زود درمورد کسی قضاوت نکنید؟؟؟ودر مورد هر حرفتون خوبتحقیق کنید...
خطر لو رفتن داستان
پاسخ