ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

5 اندرز حکیمانه ی مارتین اسکورسیزی در جشن فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه نیویورک

۵ سال پیش
مارتین اسکورسیزی 71 ساله جز بزرگترین فیلمسازان آمریکایی به حساب می آید. در ماه مه 2014 اسکورسیزی که آخرین اثرش مستندی به نام " 50 سال مشاجره" است در روز فارغ التحصیلی دانشجویان برای سخنرانی ای صمیمی و بامزه به دانشگاه قدیمی خود بازگشت. این ها 5 اندرز حکیمانه ی این فیلمساز هستند.

به گزارش سلام سینما، مارتین اسکورسیزی 71 ساله جز بزرگترین فیلمسازان آمریکایی به حساب می آید. کارگردان "راننده تاکسی" ، "گانگسترهای نیویورکی" و "جدا افتاده" هم سال ها قبل در دهه ی 60 میلادی تنها یک دانشجوی سینما در کالج میدان واشنگتن بود که امروزه با عنوان مدرسه ی هنرهای تیش دانشگاه نیویورک شناخته می شود. در ماه مه 2014 اسکورسیزی که آخرین اثرش مستندی به نام " 50 سال مشاجره" است در روز فارغ التحصیلی دانشجویان برای سخنرانی ای صمیمی و بامزه به دانشگاه قدیمی خود بازگشت. این ها 5 اندرز حکیمانه ی این فیلمساز هستند.

1 . شما نباید به موفقیت های خود تکیه کنید.

حتی اسکورسیزی بزرگ هم با وجود موفقیت هایش همیشه احساس امنیت نمی کند و از کارهایش مطمئن نیست. او اذعان می کند که هنوز هم رویاها و خواب هایی پر اضطراب دارد ، در یکی از آنها کارگردان افسانه ای روبن مامولیان می آید و جای او را در ساخت فیلمی می گیرد. او به شوخی می گوید " حرفم اینه که جایگاه شما هیچ وقت در امان نیست حتی وقتی شما خوابید...... پس شما برای امنیت و محافظت از زندگی خود چه دارید؟ .... آخه این زندگیتونه ... اون چیز قدرت ناب خلاقیت و ابداع شماست که تا اینجا و این مدرسه آوردتتون همونطوری که منو تا اینجا آورد."

2 . دنبال رویاتون نرید ، ازش پیروی نکنید.

اسکورسیزی می گوید : هیچوقت ارزش الهام بخش این عبارت (رویا) رو دوست نداشتم." اگر شما خیال بافی می کنید" در کنار احساساتی کردن ، اون شما رو منحرف می کنه . رویابافی راهی برای بی اهمیت کردن مسیر و روند انجام کاره ، اون علاقه ی غیر عقلانی ایه که شما رو از شکست ها عبور میده ، عبور از اون ها به این راحتیا نیست ، رویابافی شمارو سریع به موفقیت ها میرسونه. " این یعنی شما در خواب غفلت هستید. " این برای شما الزامی که در مواجه با احساسات ، جاه طلبی ها و آرزوهاتون همیشه هوشیار باشید و در عواقب کارهاتون درجا نزنید و راکد نشید."

3. کارهای دیگر هنرمندان به شما کمک می کند که از زمان هایی که دچار " شک به خود" می شوید عبور کنید.

اسکورسیزی مسیر مادام العمر زندگی خود را اینگونه توصیف می کند: پر از فراز و نشیب ، پر از تحسین و طرد شدن.  او می گوید تنها راه و تدبیر عقلانی اینه که همیشه به خاطر داشته باشید " کاری رو انجام میدید که بهش افتخار می کنید " مثل " بقیه ی فیلمسازها و هنرمندانی که عمیقا به شما الهام می دهند." این کارگردان از فیلم " سایه ها" ی جان کاساوتیس 1959 و فیلم " آمریکا ، آمریکا " ی الیا کازان 1963 نام می برد. این ها فیلم هایی بودند که برای او الهام بخش بودند و به او کمک کردند که در فیلمسازی پشتکار داشته باشد و ثابت قدم باشد .

4 . ناامیدی می تواند یک معلم بزرگ باشد.

او از دو اتفاقی که در اوایل فعالیتش با آنها برخورد کرده و روحیه ی او را خرد کردند می گوید. یکی ملاقاتی ناامید کننده با قهرمانش الیا کازان است. و دومی اینکه یک سرمایه گذار بزرگ به او می گوید که هیچ استعدادی ندارد. " اسکورسیزی می گوید " نیروی ناامیدی به نحوی می تواند مانند یک جادوی کیمیاگری برعکس عمل کند و شما اون رو تبدیل به چیزی کنید که باعث تجدید نیرویتان شود." او می گوید که این اتفاق ها او را در نهایت سخت تر و مقاوم تر کرد.

5 . مدام با محدودیت هاتون روبرو بشد و باهاشون بجنگید و به عقب برونیدشون.

اسکورسیزی که تا کنون 60 فیلم ساخته می گوید که هر بار با چیزها و راه های جدیدی روبرو می شود و فیلمسازی هنوز برایش هیجان انگیز است .  او به دانشجویان می گوید " هر روز یک تعهد مجدد است و چیز جدیدی در انتظارتان است" ." نقاش ها ، رقاص ها ، بازیگران ، نویسنده ها ، فیلمسازها ، برای همه اینگونه است. هر قدمی اولین قدم است . هر ضربه ی قلمو یک آزمایش و محک است. هر صحنه یک درس است. هر نما یک مدرسه است. پس اجازه دهید یادگیری ادامه یابد."

 

نظرهای منتشرشده